Neznámý žalm: Hledání síly a (sebe)důvěry

Neznámý žalm pokračuje tam, kde první kniha skončila. Desmond zachránil Callie ze spárů šíleného krále Karnona, ale mučení se na ní podepsalo. Kromě svého traumatu musí Callie čelit i vílímu dvoru, protože je Desmondovou družkou, což z ní činí královnu jeho dvora. Ne všichni jsou z jejich vztahu nadšení, protože Callypso je člověk, ale přece jen se najde několik jednotlivců, kteří doslova a do písmene na tuhle chvíli čekali staletí. Jedním z plusů jejího pobytu v Říši noci je, že konečně poznává jinou stránku své spřízněné duše – byť je trochu temnější a o dost manipulativnější než sama čekala. Desmond byl vždy tajnůstkářský co se jeho minulosti týkalo a Callypso chce vědět všechno.

Něco tomu chybí

Na rozdíl od Rapsodie příběh nepřeskakuje mezi současností a minulostí, což mu ubírá na spádu, ale autorce to dává prostor k vyřešení problémů, kterými předchozí díl trpěl. Čtenáři se například konečně naskýtá pohled do Jinosvěta jako takového, už to není jenom výhled z Desmondova pokoje nebo prostý popis místa, objeví se i trochu víc vedlejších postav a vztahů, konečně je popsáno, jak funguje magie a (pro mě osobně) je vytvořen jakýsi dojem o časovém rozpětí děje.

Na druhou stranu odstraněním flashbacků některé části příběhu působí nataženě a nedotaženě. Například se konečně dozvíme, co je zač Temper (velmi mocná kouzelnice – neplést s čarodějkou, je v tom velký rozdíl), ale to je z její linky asi tak vše. Zase. Navíc podle její mluvy (především v originále) se autorka zřejmě snažila, aby byla na první pohled jasná její etnicita, což v překladu trochu zanikne (což není chyba překladatele, to ani v nejmenším!). Jednoduše řečeno, Temper je černoška, a autorka se jí jako stereotypní černošku i napsat snažila, protože mezi nejčastější výrazy patří nadávky, kotě, pipko atd. Je to škoda, protože mám za to, že tato postava by se dala víc vytěžit a lépe popsat.

V první polovině příběhu se autorka soustředí především na Calliino vypořádání se s následky mučení, což jí křídla a drápy rozhodně nezjednodušují, ale Desmond se rozhodne jí pomoci a trénovat s ní, aby znovu nabyla sebevědomí a cítila se ve vlastní kůži pohodlně. Lekcemohly být popsány trochu více, aby potom celý výcvik nebyl shrnut v pár větách s dodatkem – mělas pár lekcí, to zmákneš. Drahá Callypso si navíc neuvěřitelně stěžovala skoro na všechno, člověk by si řekl, že při všech těch pokusech o její život bude trochu nadšenější a motivovanější nějaký výcvik vůbec podstoupit. Navíc – no tak, je dospělá, pracovala jako soukromé očko, proč se chová jak puberťák? Osobně jsem měla s jejím nevývojem trochu problém, protože se najednou proměnila z neřízené střely v pasivního pozorovatele. Možná se jednalo o kombinaci faktů, že ještě nepřijala svůj nový vzhled a že se ocitla někde, kde jsou jí její schopnosti absolutně k ničemu a bude muset najít jiné funkční silné stránky.

Zbytek knihy se odehrává v Říši flory během oslav Slunovratu, kde trocha intrikaření, vílí etiketa a noví vladaři zpestřili děj. Jedná se o akčnější část, která některé otázky zodpoví a některé zase vytvoří.

Obdivuhodným aspektem jsou detaily v příběhu a jeho vedlejších liniích. Byť se nejedná o nic nepředvídatelného (autorka má ve zvyku plno informací často opakovat), Neznámý žalm stále nabízí dostatečnou zábavu a čtivost, a pro některé i trochu té smyslnosti v podobě ne až tak detailně popsaných intimních scén mezi Callypso a Desmondem. Navíc spolu ti dva začnou trochu více komunikovat, Des se otevře ohledně své minulosti, věcí, které zažil. Není to změna k lepšímu v tom pravém slova smyslu, ale je to začátek, co se jejich vztahu týká, je to jeho projev důvěry, ve kterou Callie tak doufala.

Neznámý žalm je dobrým pokračováním v úrovni těch guilty pleasure knih, které čtete pro odpočinek a ne pro jejich úžasnou dějovou linku a komplexní stavbu světa. Neznámý žalm je o dramatu, romantice, natažených scénách a veškeré té roztomilé nesmyslné výplni, která odpoví a vytvoří pár otázek, než přijde velkolepé finále.

Laura Thalassa: Neznámý žalm

Vydal: Mystery Press, 2023

Přeložila: Alžbeta Lexová

Počet stran: 391

Cena: 449 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď