S vtipem znovu do podzemí

Nebývá zvykem, aby souběžně s úspěšnou hrou byl nabízen i její remake, ale u titulu Vzhůru do podzemí tomu tak je, a za nás můžeme prohlásit, že to není vůbec na škodu. Sympatická malá hra se pod názvem Vzhůru zpátky do podzemí totiž nedočkala ani rozšíření, ani nového vydání, ani vylepšené verze, ani parodie, ale tak trochu ode všeho kousek.

Recenzi na Vzhůru do podzemí si samozřejmě můžete na těchto stránkách najít také, ale nebylo by fér tam čtenáře rovnou poslat a jen popsat rozdíly. Tak tedy: bylo nebylo, v jedné malé krabičce se narodila čtveřice hrdinů. Každý dostal do vínku pár více či méně magických doplňků, a můžou vyrazit do temných hlubin země porubat nějaké ty příšery.

V té chvíli vstupují do hry hráči, jejichž prvním úkolem je určit, které že příšery to budou. Na stole leží kartička jednoho hrdiny a šest žetonů jeho vybavení. Některé mu přidává životy, jiné zabíjí vybrané obludy, prostě vše mu je k nějakému užitku. Dále je tu hromádka karet monster, ze které hráči postupně po jedné otáčejí a musejí rozhodnout, zda se s ní hrdina časem utká – a pak ji položí, aniž by ji viděli ostatní, do „podzemí“ – či nikoliv. Pokud nikoliv, tak se karta odloží stranou, ale musí se nevratně zatížit jedním žetonem vybavení. Teoreticky to tedy vypadá, ž s čím menším počtem nestvůr se hrdina musí střetnout, tím holejší bude mít řiť i jiné důležitější svalstvo, ale tak to není. Příšer je totiž mnohem víc než vybavení a hrdinovy šance na úspěch tak významně určuje i druhý aspekt hry: možnost hráčů pasovat.

Jeden každý se totiž může zříci vlivu na události a zůstat stranou. Ten poslední – někdy nejodvážnější, jindy nejhloupější nebo prostě ten, který nedával chvíli pozor – pak opravdu musí provést hrdinu podzemím a utkat se se všemi nestvůrami, které mu hráči dopřáli. Buď na ně má ve vybavení nějaký fígl, nebo nemá, a pak je zraněn. Jestliže nakonec vyjde hrdina z podzemí přeci jen po svých, obdrží jeho vůdce kartu vítězství, pokud je vynesen nohama napřed, je to karta prohry. Pak přijde na řadu další hrdina a vše se opakuje.

Pokud někdo obdrží druhou kartu vítězství, vyhrává celou hru, při druhé prohře vypadne – takže lze vyhrát i tak, že se všichni ostatní spoluhráči vlastní hrdinskou neschopností vyautují (ale podle našich zkušeností se na to nedá moc sázet).

 

Koho kousne Alík

Původní Vzhůru do podzemí nabízelo klasické postavy typu barbar, čaroděj, rytíř a zlodějka a bralo věc vážně, tak jak se na rizikové akce sluší. Doba se ale změnila a mladí dnes nemají úctu k ničemu, ani k hrdinským výpravám. V nové krabičce tak sice najdete nindžu a nekromanta, ale také barda a dokonce princeznu. Nedosti na tom, tam, kde má nindža jako výbavu katanu a šuriken a nekromant oživlé kosti a kápi hrůzy, ohání se bard parádním kloboukem a kouzelnou flétnou a princeznu doprovázejí dokonce chůva a princ Krasoň. Jasně, nekromant s sebou také může mít oživlou zombii, ale když temný černokněžník ovládá bezduchou mrtvolu, vypadá to mnohem lépe, než když spanilá princezna pobízí prutem bezduchého krasavce…

Ano, bylo by to k pláči, kdyby to nebylo tak k smíchu. A s humorem ještě nekončíme – vedle tradičních vážných nestvůr zde najdete i nestvůry zvláštní. Víla, měňavec či upíří hrabě – proč ne, ale oživlá truhla? Kostka slizu? Či dokonce Alík, který je tak pitomý, že místo aby pokousal hrdinu, zabije jiné monstrum?

Ano ano, žádná úcta k tradicím, ti mladí se chtějí jen bavit, a tvůrci jim to pohříchu umožňují, a ještě jim to usnadňují! Tam, kde my jsme si u původní verze museli vystačit s tužkou a papírem (a ti chudší dokonce jen s pamětí), když jsme neustále přepočítávali hrdinovy životy, tak tady má ta holota líná celou tabulku a na ní kámen ve tvaru dračího ocasu.

Je proto na vás, jestli berete výpravu do podzemí jako důstojnou událost, kde život a smrt od sebe dělí jen tenká hrana žetonu vybavení, nebo jestli ji vidíte jako srandaakci, kterou může risknout i rozmazlený princeznovský fracek.

Bezvadné jsou obě.

 

Masato Uesugi, Antoine Bauza: Vzhůru zpátky do podzemí
Vydal: Rexport s.r.o.
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 30 min.
Čeština: pravidla ano, materiál ano
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page