Ultimate Fantastic Four 1: Zrod

Knihy s podtitulem Zrození nebo Origin jsou příběhy pojednávající o tom, jak který superhrdina nebo superpadouch přišel ke svým schopnostem. Jaký žil život předtím a jakou má osobnost. Daly by se považovat za rohové dílky puzzlů, které dáme na stůl jako první, abychom měli jak začít stavět. A jako jeden z prvních Origin booků u nás vychází Ultimate Fantastic Four – Zrod.

Fantastic Four - Zrod
Fantastic Four - Zrod
Fantastic Four - Zrod
Fantastic Four - Zrod

Slovo Ultimate před názvem není zhodnocení obsahu nebo egoistický výstřelek autorů. Najdeme-li v marvelovském komiksu před názvem slovo Ultimate, pak se jedná o komiks vycházející z alternativní reality, tzv. Ultimátního vesmíru. Je to taková dospělejší, drsnější a temnější veze klasického Marvelu. Je syrovější, je tam více dialogů a přímočarého, nevybíravého děje. Z tohoto universa u nás vyšly už dvě řady Ultimates ve čtyřech knihách, přičemž jste si určitě všimli několika rozdílů. Ty nejočividnější jsou, že plukovník Fury je černoch a Bucky sidekick Kapitána Americy se netěší zdraví a mládí.

Do děje tedy vstupujeme za školních let Reeda Richardse, a to ve chvíli, kdy má hlavu doslova v záchodové míse, a to ne zcela dobrovolně. Od další šikany a pohany zachrání vyzáblého chlapce jeho kamarád a ochránce Benjamin Grimm. Ten ho také doprovodí domů, kde se staneme svědky výjevu, který nám dokáže, že mladý Reed neměl tak idylické dětství jak by si někdo s jeho intelektem zasloužil. Jeho otec totiž očividně svým synem a jeho dovednostmi pohrdá a nijak se netají tím, že by si přál syna jako je Ben. Statného a odvážného chlapce, který roste pro armádu. Ale štěstí se na našeho hrdinu usměje na klasické vědecké školní soutěži, kterou jste určitě viděli v každém druhém filmu. Tam si ho všimne vládní hledač mozků a dohodne se s Richardsovými na dalším studiu jejich syna. A tak se mladý a nadějný vědec dostane do Baxterova mrakodrapu – vládní školy pro elitní mozky Spojených států amerických. Zde se taky seznámíme se sourozenci Sue a Johnym Stormovými a také s Viktorem Van Damem.

Děj se posune o pár let dál, kdy je našim hrdinům zhruba jednadvacet let a kdy Reed vybuduje zařízení pro cestování skrze jiné dimenze, čímž by dokázal vyrobit teleport. Ale jak to tak bývá, dojde k nehodě, která je ne tak úplně nehodou, jako spíš sabotáží. A naši hrdinové se, poněkud pozměnění, objevují v různých částech světa. Nejmenší radost z toho má rozhodně chudák Ben Grimm, který se k experimentu připletl jako slepý k houslím. Nu a to už jsou na světě naši čtyři budoucí superhrdinové, kteří objevují své nově nabité schopnosti, které si ve finální akci i vyzkouší v praxi.

O scénář se postarali dva autoři, jejichž jména patří mezi největší hvězdy moderního komiksu: Mark Millar (Kick Ass, Ultimates) a Brian Michael Bendis (Dare Devil). Ultimate universe jim sedne jako ulitý. Je tu více dialogů, celkově je vesmír syrovější a s žádným hrdinou nebo padouchem se rozhodně nemazlí. Povedlo se jim přesně to, co má Origin kniha přinášet, a to opravdový začátek legendy. Neukazují nám slovutného pasáčka, který najde kouzelný meč a za dva dny je králem světa. Předhazují mladým vyděšeným lidem super-starosti bez jediného zaváhání a mrknutí oka.

Kresbou sekundoval slavný syn ještě slavnějšího otce Adam Kubert. Jeho realisticky přesná a rozhodně zábavná kresba je doplněna jasným coloringem. Jednotlivé panely nejsou chaotické a s detaily se zdatně pere na malých oknech i epických dvoustránkových kresbách.

Ultimate Fantastic Four – Zrod je kniha obsahující prvních šest sešitů série, která v Americe vycházela celých pět let, takže se po tomto více než povedeném začátku máme rozhodně na co těšit.

Staňte se svědky zrodu legendy! Zažijte vznik týmu Fantastic Four: Reed Richards, Johnny Storm, Susan Storm a Ben Grimm – staří hrdinové tak, jak je neznáte. Pojednaní nově a moderně a v podání těch nejslavnějších tvůrců. Pokus Reeda Richardse se tak úplně nepovedl. Účastníci experimentu zmizeli, aby se vzápětí objevili na různých místech světa se schopnostmi, které nechápou a které z nich dělají v lepším případě hříčky přírody, v horším zrůdy. Jenže pod povrchem země se něco děje a brzy nastane okamžik, kdy nedobrovolní hrdinové budou muset vyzkoušet své síly v praxi… a pokusit se při tom neumřít. Nový restart slavné řady si vzali na starosti dva nejúspěšnější komiksový scenáristé současnosti – Mark Millar (Kick-Ass: Nářez, Mrtvý nebo živý, Ultimates) a Brian Michael Bendis (Ultimate Spider-Man, Tajná válka, Daredevil). Kresbu obstarala komiksová legenda Adam Kubert (Wolverine, X-Men, Ultimate X-Men). (anotace)

  • Scénář: Brian Michael Bendis, Mark Millar
  • Kresba: Adam Kubert
  • Formát: paperback
  • Počet stran: 144
  • Cena: 329 Kč
  • Vydala: Crew, 2011

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Ultimate Fantastic Four 1 – Zrod

Dostaneme se na úplný začátek, ke zrodu legendy. Reed Richards, Johnny Storm, Susan Storm a Ben Grimm jsou tu znova a čeká je proměna jejich života… a jejich první soupeř……

Dostaneme se na úplný začátek, ke zrodu legendy. Reed Richards, Johnny Storm, Susan Storm a Ben Grimm jsou tu znova a čeká je proměna jejich života… a jejich první soupeř na život a na smrt. * První knihu má na starost společně profesionální cynik Mark Millar (Mrtvý nebo živý, Kick-Ass, Ultimates) a dialogový expert Brian M. Bendis (Daredevil, Ultimate Spider-Man, Tajná válka). K tomu si přihoďte neuvěřitelnou kresbu Adama Kuberta a máte efektní restart legendární série. * A o co půjde? Pokus Reeda Richardse se tak úplně nepovedl. Účastníci experimentu zmizeli, aby se vzápětí objevili na různých místech světa se schopnostmi, které nechápu a které z nich dělají v lepším případě hříčky přírody, v horším zrůdy. Jenže pod povrchem země se něco děje a brzy nastane okamžik, kdy nedobrovolní hrdinové budou muset vyzkoušet své síly v praxi… a pokusit se při tom neumřít.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď