Fantastická zvířata a kde je najít – Rowlingová Joanne K.

Líbí-li se Vám dobrodružství Harryho Pottera, mohla by Vás zajímat i tato kniha. Klasická učebnice magiozoologie je nyní dostupná i nám, mudlům. Toto vydání čarodějnického bestselleru je exkluzivně opatřeno vlastnoručně psanými poznámkami Harryho a jeho povedených kamarádů.

Rowlingová Joanne K. - Fantastická zvířata a kde je najítPo knize Famfrpál v průběhu věků se českým čtenářům dostává do rukou další slaneček ze stejného soudku. Podobně jako u zmíněné ryby jde i u tohoto titulu o pochoutku, na které si pochutná jen omezený počet labužníků, znalců a milovníků dobrodružství Harryho Pottera. Těm se dostává do rukou opravdová delikatesa, kopie Harryho učebnice magiozoologie, doplněná poznámkami, jenž tam vepsali on a jeho kamarádi.

Nyní i my můžeme nahlédnout do zákulisí světa kouzelníků a seznámit se s problematikou magických zvířat. Ovšem hned na počátku knihy zjistíme, že i samotná definice pojmu „zvíře“ se nemusí obejít bez problémů. Vyřešení této otázky bylo věnováno mnoho času a energie. Zvláštní příchuť jí totiž dodává skutečnost, že s některými zvířaty ji bylo nutno osobně prodiskutovat. Ano, magie má, podobně jako radioaktivita, zvláštní vedlejší účinky a mnoho zvířat je velice inteligentních. Brzy se také stala aktuální otázka ukrytí těchto tvorů před mudly (tedy lidmi neovládajícími magii). Důvodem byla jednak jejich zvědavost (zvířat i mudlů) a také to, že mnoho magických tvorů je masožravých a v člověku vidí pouze preferovaný zdroj oblíbeného žrádla. To jistě nepřispívalo k harmonickému soužití kouzelníků a mudlů a tak bylo nutno vyvinout různé techniky utajování. Vzhledem k nebezpečnosti některých zvířat je zpracována jejich klasifikace a tak je každé z nich zařazeno do jedné z pěti kategorií.

 Po teoretickém úvodu se dostáváme k části, v níž je popsáno jedno každé z 75 zatím známých magických zvířat, tvorů a osob. Jejich počet se stále zvětšuje a jistě nebude trvat dlouho, než bude objeveno nové. Každý jistě alespoň slyšel o dracích, trpaslících nebo trollech. Ovšem víte, co je to kůrolez, ramora nebo třeba smrtiplášť? Přitom tyto znalosti mohou být doslova životně důležité. Název knihy opravdu nelže a v popisu každého zvířete se můžete dozvědět, mimo jiné, jak vypadá, kde žije, čím se živí a jak je nebezpečné. I pro Vás může být důležitá informace, jak se některým z nich vyhnout, nebo jak s nimi bojovat. Bohužel, v případě, že nejste kouzelník, je Váš arzenál poněkud omezený. U popisu každého tvora naleznete vedle českého názvu i jeho anglický ekvivalent, což je dobře. Překladatel Pavel Medek sice odvedl standardně dobrou práci, ale v češtině mnohá jména a slovní hříčky přece jen nevyzní tak pěkně jako v originále. Ti čtenáři, jenž vládnou alespoň trochu angličtinou, se mohou pokusit přeložit si je sami, v čemž jim přeji mnoho zdaru.

Můj dojem z této knihy (nebo spíš knížečky) je v podstatě stejný jako u Famfrpálu v průběhu věků. Jste-li ochotní přistoupit na autorčinu hru, dobře se pobavíte a dozvíte se zajímavé věci ze zákulisí jejího důvtipně vyfabulovaného světa. Pokud jste však nečetli žádný z Harryho příběhů nebo se Vám nelíbí (jsou i takoví lidé), je pro Vás koupě tohoto titulu naprosto bezpředmětná. Mé hodnocení ovlivnil jednak malý rozsah knihy a také to, že jde o záležitost pouze pro omezený okruh čtenářů. Zarputilí fanoušci si mohou k sedmi bodům doplnit ještě další dva. Při čtení se nám alespoň příjemněji čeká na premiéru filmu, na jehož projekci se jistě všichni sejdeme.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. a neni to cele jen o tom, vymlatit z harryho nejake dalsi prachy? a mi to tak nechame? a neupozornime na to v recenzi? nejsme si toho vedomi?

  je to tak!

 2. Pochopitelně že je to další vyrážení peněz. Jenže to je, když to bereš takhle, i psaní dalších pokračování. Ale v případě Harryho Pottera a knih T. Pratchetta mi to opravdu nevadí.

 3. lzes!

  tohle neni pripad pokracovani – tohle neni nic takoveho…je to uplne jiny sport …

 4. vo co de
  Nevím, vo co Paldimu jde. Nejen ze je normalni, ze na popularite se rejzuje, ale je fakt, ze vytezek z teto knihy jde na charitativni ucely v anglicke nadaci Comic… A cena 99,- není vyderacka cena. Paldi patri asi mezi ty anti-HP priznivce.

 5. tak ted nevim – harryho mam rad – a nevim proc by ze me mel este nekdo tahat – a jakym pravem – prachy.

 6. Nač používat tak silná slova? Podle mých informací se na jeden výtisk Famfrpálu v průběhu věků prodalo tak 70 kusů románů o Harrym Potterovi. V případě Fantastických zvířat to jistě nebude jiné…Takže žádné rýžování peněz se v tomto případě určitě nekoná. Tohle je opravdu spíše záležitost pro fandy. Jestli nechceš kupovat, nemusíš, nikdo tě k tomu přece nenutí.

 7. Paldimu
  No, budu už opakovat to, co napsal BOBOKING o pár příspěvků výše: tuto knihu a knihu Famfrpál v průběhu věku napsala Rowlingová proto, že ji to to VÝSLOVNĚ POŽÁDALI lidé z Organizace Comic Relief, která se snaží různými humornými akcemi (knihy, divadelní přdstavení atd) sbírat peníze a dávat je chudým lidem. Je to britská charitativní nadace. Rowlingová to napsala naprosto bez nároku na honorář. Tohle všechno se člověk může dozvědět i z těch dvou zmíněných knih – je to napsané vzadu na obalu u uvnitř, dost nepřehlédnutelně. Pokud je mi známo, tak určitá finanční částka jde na tu charitativní společnost vždycky, bez ohledu na to, jestli si jí někdo koupil v Británii nebo v Praze. Jestli je tohle jenom tahání peněz z lidí, o tom už si musí každý udělat obrázek sám.

 8. bella matrix: urcite je, i kdyz, uznavam – trochu odlisnym spusobem…

 9. Paldimu
  Svým způsobem je to tak ale se vším. Mohla napsat jen 1. díl, zbohatnout a dál už nepsat, nebo to nevydávat, aby z lidí netahala prachy :o) Já vím, použila jsem extrémní případ, ale ona je spisovatelka, tak píše. Horší jsou všechny ty lega a samolepky a plakáty a trička a nevím co ještě s nápisem Harry Potter – tam se totiž opravdu prodává už jenom značka. Kniha má alespoň nějakou hodnotu…

 10. Paldi: Kdo tě nutí vytahovat tvé těžce vydřené peníze? Leda ty sám. A osočovat Iva, že jeho názor je lež, je přinejmenším úsměvné…

 11. Souhlasim s Bellatrix:“Taky mi vadí mediální humbuk kolem Harryho Pottera, ale ve vyjimečném případě je to kolem dobre a kvalitni knizky.

 12. Poslání článku
  Ráda bych,kdyby jste mi tento článek poslali na můj e-mail.Bylo by to možné?Prosím Vás aspoň o odpověď.Děkuji.Lucie Páchová

 13. Ja sem to četla a je to fajn ale stejně zastávam názor že cpát Rowlingovou a jejího Potříčka do žánru fantazi je … no však vy víte CO

 14. Ehm..myslím si,že je to spíš doplňková četba k HP,žádné tahání peněz.Krom toho,Albatros (nakladatelsví) tvrdí,že veškeré peníze z prodeje jdou na dobročinné účely takže-no comment

 15. Harry Potter je náhodou hrozně bezva. A nevim co vsichni mate proti němu!

 16. Nejlepší na tom jsou ty komentáře, u těch jsem se fakt bavil.

 17. jestli někdo víte kde tu knihu sebrat napište prosim na icq 326-070-778

 18. Mohu se zeptat kde se dají koupit ještě další učebnice?

 19. kdo ji chce, tak sledujte AUKRO.CZ. Občas se tam i s Famfrpálem objeví, ale připravte si hodně peněz, tyhle knihy se tam pohybují od 300 do 650 Kč.

Zanechat odpověď