Agent JFK – série plná dobrodružství

Agent JFK. V dnešní době u nás snad neexistuje žádný čtenář fantastiky, jenž by nevěděl, co tyto iniciály znamenají. Pojďme si nyní na stránkách Fantasy Planet povědět něco o této báječné sérii, která existuje již tři roky…

Zrození legendy

„Chtěli bychom dokázat, že v českých zemích je možné stvořit nový seriál, lepší, než jsou ty známé zahraniční. Samozřejmě je to pro nás oba výzva, ale myslím, že to zvládneme. Máme oba dost načteno, nakoukáno… a vlastně i napsáno, tak uvidíme…“ Jiří W. Procházka

Legenda se zrodila jednoho večera, kdy se Miroslav Žamboch vracel společně s Jiřím W. Procházkou z knihkupectví Krakatit a zastavili se v restauraci U Kruhu, kde se Žamboch svěřil Procházkovi s nápadem na scifi/fantasy seriál. JWP nápad zaujal, takže to celé probrali a dohodli se na spolupráci.
Prvotním záměrem bylo vytvořit sérii, jejímž hlavím tématem budou sdílené světy. Tedy cyklus, jakých existují v zahraničí desítky, ale aby tento zůstal český a jedinečný, aby nekopíroval a nestal se nudným. Jelikož se v historii české fantastiky jednalo o novinku a úspěch nebyl jistý i přes záruku jmen „otců zakladatelů“, vznikly nejprve první čtyři díly v rozsahu do 150 stran, které měly ukázat, jak si agent mezi čtenáři povede. I přes porodní bolesti (odpudivá obálka a ne zcela dobře odvedené korektury u prvního dílu) si série našla své fanoušky a vede si stále dobře. Ale to už trochu předbíhám…

Agent John Francis Kovář a jeho svět

„Není krve bez ohně.“ Agent JFK

Existují myriády světů, které se rozprostírají jak do minulosti, tak i do budoucnosti, a naše Země je jen jedním z nich. Na správný chod tohoto metauniverza dohlíží supertajná nadnárodní organizace zvaná Equilibri Ferrarius, nebo-li Agentura EF. Každé porušení Rovnováhy znamená změnu věcí a času v dalších dimenzích.
A právě do této organizace je naverbován John Francis Kovář, po otci Angličan, po matce Čech, který byl původně jejím protihráčem. Jeho jméno je jedním z řady popkulturních odkazů, jež se dají v sérii najít.
Kovář ze začátku vůbec netuší, stejně jako čtenáři, o co vlastně jde, s každým dalším dílem se před ním odkrývá kus skládačky této tajemné organizace a upevňují se jeho přátelská pouta k postavám, k nimž si budují vztah i čtenáři.
A tak společně s JFK máme možnost poznat sympatického kyborga Franka Boormana, který chová akvarijní rybičky, Kovářovu osudovou ženu – krásnou Andreu de Villefort, Ljubu Bytewskou – Kovářovu šéfku, či Vincenta Vegu, jehož jméno: „není“ ukradené, je použité jako pocta žánru a pocta tomu filmu. A za druhé – zřejmě jsi nikdy nečetl Ligu výjimečných či crossovery nejrůznějšího druhu, kde se to literárními či reálnými hrdiny jen hemží. Kromě toho, že to je běžná věc (pocta, parodie, narážka, odkaz), se tenhle způsob používá nejen v muzice (remaky a cover verze), ale i v postmodernismu jako takovém. JWP
Každá kniha musí mít svého záporáka. Kovářovým úhlavním nepřítelem je tajemný hrabě Xaverius Hawk (jehož předobrazem jsou zloduši z šestákových románů za první republiky, Darth Vader atd.), který touží po ovládnutí metauniverza.

Důležité okamžiky série:

První autor na písku – Tomáš Němec

První čtyři díly odstartovaly obrovskou a stále trvající mánii, vytvořila se základna fanoušků a pánové Žamboch a Procházka si spokojeně mnuli ruce. Proto se rozhodli přejít k dalšímu bodu svého plánu – přizvat prvního z dlouhé řady autorů, kteří měli svět agenta JFK rozšířit.
Volba padla na šéfredaktora časopisu Pevnost a vítěze soutěže O nejlepší fantasy Tomáše Němce. Tomáš se svého úkolu zhostil více než dobře; na rozdíl od „otců zakladatelů“ se vydal do chladné budoucnosti, ve které leží Praha pod tunami ledu. Se scifi prvky promíchal svou oblíbenou detektivku americké drsné školy a vznikl tak ponurý noir thriller Chladná hra, který patří k tomu nejlepšímu, co zatím v sérii vzniklo. Na tento úspěch v roce 2007 navázal další kovářovkou Stín legendy.

„Ani čaroděj neodolá poctivé oceli.“ JFK14 – Prokletí legendy: Hra gentlemanů

Číslo 8 – Kovář obléká nový kabát

Po odrazující obálce prvního dílu se štětce chopila legenda českého malířství Jan Patrik Krásný, který vytvořil fantastickou obálku k druhému dílu Není krve bez ohně. Vedení série si však uvědomilo, že chtějí-li, aby série lahodila čtenáři na první pohled, musí najít stálého ilustrátora. Tím vyvoleným se stal Jan „HunteR“ Doležálek, jehož obálky daly knihám nový rozměr. Od čísla osm vytvořil nový vzhled JFK knih, který dosud trvá. Jen dodám, že Doležálkova poslední JFK obálka je ta u Jeruzalémského masakru.

„Ty si to představuješ jako Hurvínek válku,“ soptil Kovář. „Kdo je Hurvínek?“ zeptal se s kamenným obličejem Vincent Vega. „Nějaký významný vojevůdce?“ JFK16 – Pašeráci v oblacích

Desáté (jubilejní) číslo & Ondřej Neff

Jubilejní číslo Agenta JFK vyšlo v květnu 2006 a nenapsal jej nikdo menší, než legendární Ondřej Neff, který se tak zařadil po bok dalších ostřílených matadorů a autorů patřících k nejmladší generaci tvůrců české fantastiky.
Jeruzalémský masakr, snoubící v sobě prvky scifi, ježíšovskou tématiku a Jamese Bonda, se dočkal rozporuplných reakcí. Jeho čtenáři se dělí na dva tábory, z nichž jeden prohlašuje, že je to nejhorší Neffovo dílo, a ten druhý to přijímá dosti rozpačitě, protože si autor udělal z JFK tak trochu legraci. Na každý pád se desáté narozeniny vyvedly a já už se pomalu těším na ty dvacáté.

Temná série: Podhoubí smrti, Stín legendy & Prokletí legendy I, II

Po dlouhé pauze se na scénu vrátil Jirka W. Procházka, aby společně s Tomášem Němcem a Mirkem Žambochem zamíchali kartami. Nutno říct, že se jim to povedlo, protože po úderném konci Procházkova dílu Podhoubí smrti nastaly Kovářovi a Agentuře velmi krušné časy, během nichž se z JFK stal vyhnanec nucený bojovat proti všem. Pochmurnost textů pak potrhují tmavé barvy obálek.

Podle nejnovějších informací se můžeme po dvacátém díle těšit na další návrat „otců zakladatelů“, kteří se opět chystají rozdat nové karty a zamíchat děj.

Amélie přistoupila ke stolku a z karafy obložené ledem si nalila do sklenky čistou vodu. „Jak dopadly testy?“ zeptala se, když se napila. Tajemníkův obličej se zachmuřil. „Bohužel tak, jak jsi předpokládala.“ „Takže jsme v prdeli,“ pokývala hlavou. „Dalo by se to říct i jemněji, ale to samozřejmě na stavu věcí nic nemění.“ JFK12 – Stín legendy

Karolina Francová – první dáma na písku

Po Temné sérii přišel Věk mloků, lehce odpočinkový thriller z vodních hlubin, který napsala historicky první autorka série – Karolina Francová. Jak už jsem kdysi psal v recenzi pro Sarden, své role se zhostila více než dobře a dokázala tak, že naše scifi scéna má nejen schopné spisovatele, ale i spisovatelky.

JFK FANS

„Fanové si svůj svět taky zaslouží“ Marek Opluštil, šéfredaktor JFK FANS

Únor roku 2008 je pro agenta JFK a všechny jeho příznivce výjimečný. Své brány otevírá zbrusu nový (a prozatím jediný) fanouškovský web JFK FANS, který má za úkol pod vedením šéfredaktora Marka Opluštila, jeho pravé ruky Martina Stručovského a webmastera Brmboše přinášet aktuální informace ze světa JFK. Web si žije vlastním životem a kromě informací o sérii zde vychází recenze a fanouškovské povídky. Kromě toho zde mohou čtenáři diskutovat o jednotlivých dílech, a to zdaleka není všechno.

Kam kráčíš, agente?

V okamžiku, kdy píšu tento článek, se k vydání připravuje vánoční sborník povídek, kde bude zastoupena většina autorů, kteří dosud do série přispěli.
Na příští rok se chystají Nagany a vlčí máky od Františky Vrbenské a hned po ní nás peklem protáhne Jan Hlávka ve své dvoudílné Odplatě. Hororovou atmosférou dýchne díl Jaroslava A. Poláka a opět se podíváme do vesmíru, tentokrát ovšem s další legendou české scifi, Josefem Pecinovským.
V brzké době vyjde na JFK FANS rozhovor s „otci zakladateli,“ ve kterém prozradí nejen to, jak jsou se sérií spokojeni, ale hlavně co se připravuje do budoucna a co Johna Francise Kováře ještě čeká…

Shrnutí projektu Agent JFK

„Chceme obrodit kvalitní, dobrodružnou scifi. Aby se nám, čtenářům, -cetiletým a snad i –sátiletým, vrátil pocit, který jsme zažívali, když jsme se do světa nebezpečných výprav a cest pohroužili poprvé.“ Miroslav Žamboch

Tento výrok Miroslava Žambocha mohu s klidným svědomím potvrdit. Protože série Agent JFK není jen kvalitní, dobrodružná scifi, ale také mozaika, v níž se proplétají nejrůznější žánry, ať už jde o detektivku, western, cyberpunk či příběh z alternativní minulosti, kde proti sobě bojuje tank z druhé světové války a Napoleonova armáda. Každý si v ní najde to svoje.
Série také plní další ze svých úkolů, a to je představování nových autorů, díky čemuž jsem já osobně objevil Jana Hlávku či Tomáše Němce. Autoři mají svůj specifický způsob psaní a právě tím je série tak jedinečná.
Pokud podlehnete kouzlu tohoto cyklu, pak je z toho láska na celý život.
Vše, co jsem chtěl sdělit, jsem sdělil. O JFK by se dalo diskutovat další hodiny a hodiny, takže se s Johnem na stránkách Fantasy Planet rozhodně nesetkáváte naposled.

Na závěr snad dodám jen jedno: „Svůj svět si musíme zasloužit.“

Přehled dílů

01 – Pašerák (M. Žamboch a J. W. Procházka)
02 – Není krve bez ohně (J. W. Procházka a M. Žamboch)
03 – Meč a tomahawk (M. Žamboch a J. W. Procházka)
04 – Armády nesmrtelných (J. W. Procházka a M. Žamboch)
05 – Chladná hra (T. Němec)
06 – Se smrtí v zádech (M. Žamboch)
07 – Hořící andělé (M. Žamboch)
08 – Kalibr .45 (P. Schink)
09 – Zatmění (J. Hlávka)
10 – Jeruzalémský masakr (O. Neff)
11 – Podhoubí smrti (J. W. Procházka)
12 – Stín legendy (T. Němec)
13 – Prokletí legendy 1 – Dámská hra (M. Žamboch)
14 – Prokletí legendy 2 – Hra gentlemanů (M. Žamboch)
15 – Věk mloků (K. Francová)
16 – Pašeráci v oblacích (V. Ríša)
17 – Renegát (T. Bartoš)

Oficiální web JFK
Web JFK FANS

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. to rhonin
    díky za pochvalu. Další článek – uvidím, jak se domluvíme se Pavlou, ale alespoň jeden by tu ještě měl být.

  2. Další články o JFK
    Kromě recenzí jednotlivých dílů určitě časem vyzpovídáme i některého z autorů a na rozsáhlé články, jako je tento, taky přijde řada. Uvidíme, jak se Martinovi a případně ostatním bude chtít psát. 🙂

  3. JFK
    Pekný článok 🙂 Čo ma najviac potešilo boli informácie o ďalších dieloch. Tak to vyzerá, že budeme mať čo čítať (a kupovať :)) aj naďalej :)No som zvedavý, kedy si tieto diely prečítam – v poslednej dobe nemám veľa času a k tomu som si povedal, že si prečítam celého Agenta JFK od prvého dielu. Aspoň budem mať ucelený príbeh.

  4. Pavle:
    mě se určitě bude chtít psát, jen musíme mít o čem. No, čas ukáže…

  5. Sirius – ja som si jfk1-16 už prečítal a samozrejme, že sa mi páči. veď som si naraz kúpil všetkých 17 dielov 🙂 a samozrejme, že sa mi bude páčiť aj naďalej

Zveřejnit odpověď