Ceny ASFFH 2006 – Nominace

Předávání cen Akademie science fiction, fantasy a hororu za rok 2006 proběhne v rámci knižního veletrhu Svět knihy v Praze a to již v sobotu 5. května 2007 od 14:30 do 15:50. V článku naleznete kompletní seznam nominovaných.

Předávání cen Akademie science fiction, fantasy a hororu za rok 2006 proběhne v rámci knižního veletrhu Svět knihy v Praze a to již v sobotu 5. května 2007 od 14:30 do 15:50. Tímto zveme všechny zájemce o fantastický žánr k návštěvě veřejnosti zcela přístupného ceremoniálu. Budete mít možnost se setkat se špičkou současné česko-slovenské fantastické scény. Ještě předtím si však můžete prohlédnout letošní nominace vzešlé z prvního kola hlasování akademiků. V některých kategoriích lze najít překvapivá jména, jiné jen těžko někoho překvapí, tak už tomu u hlasování různých širších odborných porot bývá, posuďte sami a nejlépe vyjádřete i svůj osobní názor…

Výsledky prvního kola hlasování Akademie SFFH za rok 2006:
 
Science fiction

– Philip K. Dick: Valis (Argo)
– Richard K. Morgan: Zlomení andělé (Triton)
– Alastair Reynolds: Údolí vykoupení 1 + 2 (Triton)
– Neal Stephenson: Kryptonomikon (Talpress)
– Wilson, Robert Charles: Spin (Polaris)

    

Fantasy a horor

– Kirsten J. Bishopová: Vryté město (Laser-books)
– Charles Duits: Ptah Hotep (Triton)
– Neil Gaiman: Anansiho chlapci (Polaris)
– George R. R. Martin: Hostina pro vrány 1 + 2 (Talpress)
– Terry Pratchett: Buch! (Talpress)

    

Česká a slovenská kniha

– Dušan D. Fabian: Invocatio Elementalium (Wales)
– Jiří Kulhánek: Stroncium (KJV)
– Ondřej Neff: Rock mého života (Mladá fronta)
– Jana Rečková: Více než 24 a ½ hodiny denně (KJV)
– Vladimír Šlechta: Zahrada sirén (Straky na vrbě)

    

Česká a slovenská povídka

– (nominace dle výsledků hlasování literární komise ASFFH bude ohlášena 16. března)
– Hlasování akademiků v prvním kole (divoká karta):
  Jaroslav Mostecký: Štěňata vlků (Legendy české fantasy)

Teoretický text

– Aleš Langer: Průvodce paralelními světy (Triton)
– Jakub Macek: Fandom a text (Triton)
– J. R. R. Tolkien: Netvoři a kritikové a jiné eseje (Argo)

  

Povídková sbírka

– George R. R. Martin: Písně mrtvých (Triton)
– China Miéville: Pátrání po Jakeovi (Laser-books)
– Petra Neomillnerová: Vlastní krev (Triton)
– Bruce Sterling: Schismatrix Plus (Laser-books)
– Jeff VanderMeer: Veniss Underground (Laser-books)

    

 

Antologie

– Ondřej Jireš: Legendy české fantasy (Triton)
– Antonín K. K. Kudláč – Tomáš Němec: Orbitální šerloci (Mladá fronta)
– Martin Šust: Trochu divné kusy 2 (Laser-books)

  

Časopis a médium

– Interkom
– The Magazine of Fantasy & Science Fiction
– Pevnost

Nakladatelství

– Argo
– Laser-books
– Polaris
– Straky na vrbě
– Triton

Redaktor

– Tomáš Němec
– Helena Šebestová
– Martin Šust

Výtvarník

– Milan Fibiger
– Jan Patrik Krásný
– Tomáš Kučerovský
– Juraj Maxon
– Jana Šouflová

Překladatel

– Petr Kotrle
– Jana a Jam Oščádalovi
– Richard Podaný
– Robert Tschorn
– Milan Žáček

Počin roku / Nadějný nováček

– Ondřej Jireš za antologii Legendy české fantasy
– Straky na vrbě za nové vydání Zelaznyho Amberu
– Martin Šust a nakl. Triton za obnovení české edice The Magazine of F&SF

    

Cena za dlouholetou práci pro SF

– Ondrej Herec
– Petr Holan
– Petr Kotrle
– Jaroslav Mostecký
– Vlastislav Toman

Více o Akademii SFFH naleznete na oficiální stránce.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

172 komentářů

  1. docela zaslouženě sedí. Ta knížka byla dobrá, na Noční klub sice nemá, ale trošku jiná než zbytek a osobně se mi líbila.

  2. Doufam, ze to Kulhanek nevyhraje!!! No, ale at zvitezi ten lepsi.

  3. Šourek sem, Šourek tam…
    Kdo ví, na co Martin myslel, když to rozesílal.:))

  4. Hehe
    Hahaha, tak to je dobrý. Martin je v tom nevinně. Z mailu se text formátoval ve wordu, a ten idiot word změní jméno Šouflová na „něco jiného“…:) Tímto se Martinovi i Akademii omlouvám jménem wordu. Šourek tam není žádnej, zato word je pěkná p***.A jméno Keira (Knightley) mění na kejda…

  5. Kdo si nechává “Automaticky použít návrhy kontroly pravopisu” zapnuté, je word – nebo LR?

  6. No, nic si z toho nedělej, nechala jsem to jednou zapnutý při článku o slovanské magii a jména bohů dopadly dost špatně :))

  7. Jan Vaněk jr.
    Jak já se těšil na Vaši reakci! No co mám povídat, nezklamal jste.:)

  8. Jen malá poznámka: mrzí mě, že mezi nominovanými za dlouholetou práci pro SF letos chybí Vlado Ríša. Že není nominována Ikarie, to celkem chápu, jenže to není vinou Vlada, který má na zacpání děravé paluby maximálně tak papírový kapesník, ale celýho toho molochu Mladá Fronta, který už vloni chtěl Ikarii zrušit. Takže jí aspoň vtiskl jiný, chudší “kabát” za stále stejně našroubovanou cenu, Jiran (povinně externista)se v redakci nesmí ukazovat, Ríša je taky – povinně – externista… Já se, popravdě, divím, že náš první SF časopis ještě vychází. Nebýt Vlada, nebylo by tomu tak. Howg.

  9. Šourek a word
    No já osobně bych také nevinil word, ale spíše toho, kdo ho neumí používat…

  10. Vlado Ríša
    Vlado Ríša se tam loni dostal jen díky kampani Walkera-Procházky.Jinak je už léta v nemilosti… 🙂

  11. To Michael
    A je to tady zas. Dáme si po loňsku repete?

  12. trochu mimo – proč nefunguje zasílání zapomenutého hesla ?- proč nelze na moravě koupit pevnost ?

  13. to toranaga: chyba distribuce,asi. Proc si Pevnost nedpreplatis? Chodila by ti rovnou domu. Nebo zkus napsat do redakce, treba to nejak ovlivni

  14. Michale, uvědomuješ ty si ve své dobrotě vůbec, jak mě trapně urážíš? Jak to podle tebe technicky dělám, aby někdo byl v milosti nebo nemilosti? Přičítám nebo škrtám hlasy? Vybírám si, kdo bude hlasovat a kdo ne? Ovlivňuju hlasování Akademiků? Mám návrh: vyber si ze své stáje dřevárnistů jednoho dobrovolníka, co nemá co dělat. Pro příští ročník mi ho přiděl jako kontrolora. Kdykoli budu něco na Akademii dělat, přizvu ho k tomu, aby u toho byl. Celkem to odhaduju tak na stovku hodin práce. Za to dobrovolníkovi dáme hodinovou mzdu 120,- Kč. Když kontrolor zjistí, že cokoli jakkoli ovlivňuju, zaplatím mu mzdu já. Když zjistí, že neovlivňuju nic, zaplatíš mu ji ty. 🙂

  15. Tony: Bohatýr vyšel skutečně až v lednu, a Černokněžník: Válka s běsy se asi akademikům zase tolik nelíbil…Martina Šrámková: Vlado Ríša bezesporu pro českou SF komunitu dělá hodně a je na každém akademikovi, aby zvážil, zda převážně kladné či záporné věci…

  16. Richardovi Podanému
    Samozřejmě, Richarde, že ovlivňuješ hlasy kademiků. Třeba loni na Sardenu jsi v reakcích napsal, že Jan Vaněk (Tvůj kamarád), jehož kritický jed se zvolna proleptává fandomem, byl v jedné kategorii již čtvrtý, tedy těsně pod nominací. Vzhledem k tomu, že všichni jen trochu zasvěcení vědí, že Akademici hlasují každý rok zhruba pro tytéž osobnosti a firmy (vyjma těch, které to dostanou a tím vypadnou) bylo to celkem jasné lobování v jeho prospěch uveřejňováním informací, které by měly zůstat interní.Byl jsem bohužel prvních pár let trochu moc blízko Akademie, abych si o ní dělal nějaké iluze…

  17. PS:
    A když dovolíš, Richarde, nikde jsem nepsal, že nějak špatně sčítáš hlasy – to je jen Tvoje interpretace. Způsobů ovlivnění je smaozřejmě nepřeberné množství. Od samotného výběru Akademiků, přes časově vhodně uveřejňované negativní i pozitivní recenze v Interkomu, který většina odebírá, šoupání některých knih mezi roky (kdesi třeba případ sborníku Je dobré být mrtvý kvůli povídce Franty Novotného) atd….

  18. Jan Vaněk a kritický jed
    Co se týče pana Vaňka, tak musím napsat, že třebaže většinou kritizuje nevybíravým způsobem, má mnohdy pravdu. Nepohybuji se vůbec v kruzích blízkých fandomu (a ani nechci, mám jen prostě rád fantastiku), takže nedokážu přesně zhodnotit rozkladnost a jedovatost pana Vaňka, ale mohli bychom se zamyslet nad tím, zda jeho snahy opravdu nesměřují k tomu, že fantastická literatura bude braná vážně a ne jako pochybná zábava pro několik maníků.Na druhou stranu někdy pan Vaněk reaguje až příliš útočně či dokonce s mírnou (či větší?) nenávistí.Toť můj názor.

  19. PPS:
    Z celé Tvé reakce mě, Richarde, nejvíc fascinuje obrat “ze své stáje dřevárníků”. Možná si někdy vezmu falešný knír a paruku a půjdu si poslechnout, co se o mně ve Fandomu povídá. Ale bojím se, že bych se smál tak, že by to ze mě opadalo… :-))

  20. Apuovi:
    To byla čistě citace té tehdejší reakce, aby si Richard Podaný vzpomněl, co jsem měl na mysli.Reakce na Sardenu se bohužel takhle dlouho neuchovávají, takže je není možno najít a přímo zkopírovat. Jinak jsem vůči JVjr ve věci cen Akademie zcela lhostejný…

  21. Michale, samozřejmě že všichni ovlivňujeme výsledky Akademie tím, že něco děláme a máme nějaké názory, to ovšem není nic unfair, to je normální. Ujišťuju tě, že když sestoupíš ze svých uražených výšin a cokoli budeš do Akademie nominovat, za cokoli a kohokoli se přimlouvat, tak vezmu v potaz pouze tvou odbornou autoritu a to, že pro SF hodně děláš, pominu to, že mě neustále očerňuješ, a to, co mi předložíš, se prostě ocitně v nominacích a návrzích. Tobě ale evidentně připadá příjemnější babrat se v pocitu, že proti tobě někdo intrikuje. A pokud si myslíš, že někdo z nás má čas či pajšl na to, aby kdekoli publikoval nějaké načasované články ovlivňující Akademiky, tak to už je, sorry, holá paranoia.

  22. Mrzí mě, že jsem rozpoutala něco, o čem jsem ani nevěděla. Sorry. Jen jsem chtěla zvednout hlas za člověka, který – a to vím dokonce i já – v nemilosti minimálně jednoho vlivného člověka skutečně je. Přitom ale, a na tom trvám, toho v tom našem malém českém rybníčku udělal a pořád dělá víc než dost.

  23. Paní kolegyně, máte naprostou pravdu – a mě taky velice mrzelo, že se tam Vlado nedostal. Kdyby nic jiného, tak protože je jedním z lidí, se kterými sice na to či na ono máme jiné názory (což je obrovský rozdíl oproti té propírané nesmyslné “nemilosti”, jež by předpokládala nějaké aktivní kroky proti někomu, což se neděje), ale kteří prostě mají smysl pro humor a zdravý rozum a chápou, že jenom sčítám ty hlasy, které přijdou, a šlus. A že je osudem každé ankety, aby její výsledky dost často tomu či onomu nelahodily. Michal mě například před lety obvinil, že vybírám do Akademie samé intelektuály (bylo to ten rok, kdy Vilma vydala Pána všech krůpějí),aby vítězili moji oblíbenci. A nastojte, celá léta vyhrávají samí Kulhánci a Žambochové. Od toho, že mám úplně jiný vkus, k tomu, že bych cokoli jakkoli ovlivňoval, je velikánská dálka, kterou asi Michal nechápe, anebo nechce chápat. Asi s tím nic neudělám… leda že bych příští rok zmanipuloval Akademii, aby Michal vyhrál Cenu za dlouholetý přínos pro SF? To by bylo, on by si to zasloužil a já bych se báječně pobavil… ale ne, asi jsem na změnu stylu už moc starý.

  24. to martina:
    kdo je ta vlivna osoba? 😉 to by me zajimalo 🙂

  25. Richardovi Podanému
    Jsem trošku na rozpacích, co Ti na to všechno napsat, Richarde. Předvedl jsi tady několik myšlenskových piruet, když jsi mou poznámku, že je Vlado Ríša v nemilosti, rovnou vztáhl na sebe jako útok proti Tvému sčítání, což tak vůbec nebylo míněno.Osobně proti Tobě jako pro člověku nic nemám, i já jsem se kdysi dávno jako lev bil za názory ZR, než mi nějaké věci docvakly…Má poznámka, že je Vlado v nemilosti, se kupříkladu týkala třeba toho, že když JWP před rokem oslovil Akademiky otevřeným dopisem, jímž se přimlouval, aby Vlado dostal cenu za dlouholetou práci, Zdeněk Rampas, činovník Akadaemie, na tom reagoval dosti jízlivě.Jinak si ale nemyslím, že je košer vynášet výsledky hlasování na nižších místech a tvářit se, že je to běžné a nijak to neovlivňuje další hodnocení. Nějak ses mi k tomu nevyjádřil.Já osobně cenu za dlouholetou práci pro SF od Akademie iměni Zdeňka Rampase rozhodně nechci, ani bych se pri ni nepřišel, takže by to bylo plýtvání cenami; asi jako ten rok, když jsem si nepřevzal Mloka za zásluhy.Takže pro to prosím nemanipuluj v můj prospěch a klidně sčítej hlasy tak, jak jsou… :-)Omlouvám se za tenhle svůj slovní průjem všem čtenářům… :-))

  26. ještě pár drobností:
    Nějak jsem si nevšiml, kde Tě očerňuji.Vůbec si nemyslím, že Akademie je zaměřena proti mně, jen že je zaměřena především na rozdávání cen určité skupině kamarádů, co spolu chodí na pivo.To by mi nevadilo, kdyby se navenek netvářila tak serióně.

  27. Romisonovi:
    Vlado Ríša je v nemilosti u jednoho takového doživotního presidenta, který Akademii shodou okolností před lety založil… :-))

  28. michael bronec: ale houby, chodím s něma taky na pivo /ale nejsem organizován/ a žádnou cenu sem ještě nedostal :)osobně, udělování cen jakýmikoliff akademiemi nepodporuju. jediné, co by se mělo dělat pro autory, fandom a neorganizované příznivce žánru, je dobrá publicistika (a nikoliv vzájemné se plácání poramenou) a obsažné konference (a nikoliv pouhé tlachapoudy). ale to je jen můj osobní názor 😉

  29. Michalovi
    Jasně, takže Richard a Martin se obtěžují s vytvářením seznamu loňské produkce a dvojnásobným oslovením cca 150 akademiků jen proto, aby akademici (dozajista tupá individua bez vlastního názoru) nahlédli do Interkomu a pročesali internet, rozeznali subtilní, skryté a rafinované narážky Zdeňka Rampase, kdo má vyhrát tentokrát, a v souladu s nimi hlasovali. Hoh, hoja, paranoia.

  30. Možná jsem mimo, nebo jen mimo fandom, ale nepovažuju Interkom za vlivné medium :))A pokud jde o Akademii a ceny, je to jako s každými jinými cenami, udílenými “odbornou veřejností”. Vždycky existují zájmové skupiny a fantastika není výjimkou. Ostatně, proč by měla. Z mého pohledu by se ovšem ceny měly dostat ve větší známost mezi obecným lidem, že se handrkujeme na dvorečku, to je k hovnu úplně všem. Vladovi i Zdeňkovi, ať už směřují kamkoli.

  31. a cim Risa upadl v nemilost u “pana presidenta”? Rekl co si o nem mysli? 🙂

  32. Osobně si velice vážím jak Vlada Ríši, tak Zdeňka Rampase, koukám, že jsem asi sám. Takovéhle dohadování, navíc za jejich zády, mi připadá nedůstojné.

  33. Michale, nebylo by nic snazšího než sestavit jmenovitý seznam té pivní party kamarádů (mimochodem ,já pivo nepiju a ostatní spiklenci by ti mohli barvitě vylíčit, jak těžké je mě vůbec třikrát do roka vytáhnout na spiklenecká zasedání) a ten pak porovnat s výsledky Akademie. Ukázalo by se, že nikdo z nich nedostává metály ani o fň častěji než jiní, včetně těch, kdo podle tvé teorie jsou naší kamarilou bráni na hůl. Co se týče výsledků na dalších místech, myslím, že jsem takto “vynesl” jeden jediný jedinkrát, a to jako přátelské popíchnutí, jehož schopnost ovlivnit další hlasování považuju za nulovou. Ostatně ti, kdo zveřejňování počtů hlasů v prvním kole považují za nefér, by se měli poprat s těmi, kdo za nefér naopak považují jeho nezveřejňování, a ne se mnou. A tu sošku dostaneš, jestli ji vyhraješ. Jsi nonimován za nové vydání Amberu. Pak si ji můžeš rozflákat, jestli chceš 🙂

  34. Míšo – ty Chlupáči, běž si raději hrát do lesa se svým klackem :-), a nepleť se mezi nás intrikující Akademiky 🙂

  35. Tak jsem se doslechl, že prý v rámci nové “glasnosti” se teď budou na internetu uveřejňovat seznamy všech akademiků i s tím, co a jak hodnotili. Moc se na to těším. To si třeba pak na tu stránku Akademie najedu a budu věřit, že se Akademie snaží o nějakou objektivitu.Ta stará byla myslím záměrně postavena velmi neprůhledně. Že by se přeci jen blýskalo na lepší časy a velkým i malým manipulátorům odzvonilo…? :-))Richardovi Podanému: Rozhodně Ti děkuji, že to s tím vynesením přiznáš, pak jsem i ochoten uvěřit, že to bylo jen takové nedopatření. A co se týče cen, myslím, že nikdo nemůže být nucen žádnou převzít… :-)Jinak mám ale dojem, že Akademie bude vždycky tak trochu nevěrohodná, dokud ji budou organizovat lidé, kteří budou zároveň nominováni. To je holt problém malého českého rybníku…

  36. Regisovi: Ještě jste asi přeci jen příliš mladý (fanouškovsky) na nějaké ceny. Ledaže by se ten proces s léty zrychloval… :-)Viktorovi: Možná více rychlejší práce a méně dezinterpretace cizích textů by neškodilo. Pokud sis toho všiml, celé to začalo tím, že mě Richard Podaný obvinil z něčeho, co jsem vůbec neřekl…

  37. Je to zvlastni, ale po precteni teto diskuse az do tohoto mista mne jima stud.

  38. Michaeli, kdyby ses podíval na stránky akademie (asffh.org), zjistil bys, že seznam s přesnými pravidly fungování už tam nějakou dobu visí, takže některé loňské nářky si můžeš odpustit. Kdyby ti stálo za to obětovat trochu času (a sebezapření) a zapojit se do toho “zmanipulovaného” podniku, zjistil bys, že je tam kolonka “souhlasíte se zveřejněním Vašeho hlasování (nebo tak nějak) – to pro upřesnění. Nejlepší je ovšem tvoje poslední výtka o nevěrohodnosti. Proto říkám – že se na to Richarde nevykašleš, když jsi nominovaný, vždyť překládání je mnohem větší zábava než nějaké organizování seznamů a počítání hlasů 🙂

  39. Když dovolíš, Petře, to není výtka. Nijak nezávidím nikomu žádnou z akademických cen a překlady Richarda Podaného sice neznám, ale vcelku i ke mně na něj doléhá chvála. Je to prostě jen konstatování. Má-li být něco navenek seriózní, musí to mít nějaká pravidla. Co si pomyslí obyčejný fanoušek, když zjistí, že ti, kteří akci organizují, jsou zároveň oceňováni na pódiu a nejspíš v ní zároveň i hlasují? Já to nevím, nemohu za něj mluvit, jen myslím, že to hodně problematizuje věrohodnost pro “prostý lid”.

  40. Bronec+Podaný
    Když máte takový problém s regulérností, tak proč se nezveřejní jak kdo hlasoval? Výsledky se určitě archivují a každý z hlasujících má jistě natolik čisté svědomí, aby nebránil zveřejnění svého hlasování.A bude hned jasné, jestli je pravda na straně jednoho či druhého.

  41. Black: Taková otevřenost určitě potěší! :-)Petr Kotrle: “A do toho zmanipulovaného podniku” se nechci zapojit jednak proto, že mi dalo kdysi trochu práci se z něj vymanit a nejsem moc pyšný na to, jak jsem tam fungoval, když jsem ještě fungoval, druhak protože nemám čas číst cizí produkci, tj. nedokázal bych ŽÁDNOU kategorii poctivě ohodnotit. A krom toho se nechci zaplétat do vnitrofandomové politiky, kam mě dnes bohužel zase vnesla jediná má věta.

  42. Michaeli, trochu se mi nechce věřit, žes nevěděl, co ta věta způsobí. Mně to bylo jasné okamžitě – proto moje včerejší stručná reakce. Po jakých dalších pravidlech voláš – ta stávající ti nestačí (viz výše).Jinak, to, že hlasují i organizátoři a oceňovaní, je u tohoto typu cen spíš pravidlo než výjimka – viz “akademické” ceny hudební a filmové, u nás i jinde. Ten rybník je opravdu malý. Pro zobjektivizování by jistě bylo dobré, kdyby hlasujících přibylo, a fakticky tomu nic nebrání. Pokud ovšem bude vlivná skupina na akademii vytrvale kydat hnůj, těžko se tento ideální stav někdy naplní. Po hlasujících nikdo nechce, aby vyplnili všechny kategorie, mohou si svobodně vybrat, na co se cítí. Jestli si ovšem myslíš, že ti tvoje působení kolem SF&F nedovoluje poctivě ohodnotit ŽÁDNOU kategorii, pak je asi dobře, že zůstáváš stranou.

  43. Nu, za svou větou si stále stojím, ale oni z toho nějak Richard Podaný i Viktor Janiš vyderivovali spoustu dalších vět, které už jsem neřekl.Jinak vůbec nechápu, jak si představueš, že bude nakladatel, který sám vydává převážně českou produkci, hodnotit českou produkci. Podle čeho má určit, zda konkurence vydala kvalitnější knihy než on? Není přece nic subjektivnějšího než literatura. A není vrcholně trapné nakonec hlasovat sám pro sebe nebo pro blízké kamarády? V dávných Akademiích jsem to dělal, jako tehdy asi spousta dalších kolem, proto jsem toho pak mimo jiné radši nechal, když jsem trošku dospěl. Pokud je to dnes lepší, určitě jsem rád, ale zapojovat se nemíním.Ale přečtu si na netu, pro co který akademik ve druhém kole hlasoval. To bude poučné… 🙂

  44. Tahle diskuze je celá o ničem. Přesně jak napsal kolega shora – nejsem a ani nechci být členem fandomu, mám jenom rád fantastiku (už asi tak čtvrt století).Já jako typický zástupce zmíněného “prostého lidu” vám mohu sdělit, že výsledky vcelku všech anket mne naprosto nezajímají, dám na doporučení známých či recenzentů, o nichž mne minulost poučila, že mají podobný vkus. Buďte trochu nad věcí,možná se vám různí lidé či jejich výroky začnou jevit jinak. :-)))

  45. 2 LOJR: být nad věcí je opravdu skvělá rada. mě jako čtenáři je to taky jedno, ale když už jsi tomu blíž, tak si ty problémy logicky musíš vzít osobně. Ty jsi nad věcí ve své práci/škole? Nebo u svého největšího koníčka, kterému věnuješ spousty času? Nestrannost akademie by se mohla i zpětně prokázat. Stačí zveřejnit předchozí hlasování a nominace všech akademiků. Vyřešilo by to spoustu problémů a omezilo spekulace.

  46. Poděkování
    Chtěl bych poděkovat Richardovi Podanému, Martinovi Šustovi a Zdeňkovi Rampasovi za práci, kterou pro Akademii odvádějí, nenechte se znechutit občasnými negativními ohlasy jednotlivců, děláte to moc dobře. Nejsem kamarád výše jmenovaných pánů a nedá se říct, že bych je měl příliš v lásce, ale nejsem takový blb, aby mi nedošlo, že dělají záslužnou věc pro propagaci žánru pro laickou veřejnost a příležitostné čtenáře SF.

  47. 2 robin
    Já osobně z toho mám dojem (mohu se samozřejmě mýlit), že Michael Bronec je jeden z těch kverulantů, kterým se nelze zavděčit, kdyby se člověk rozkrájel. Nejvíc komické mi přijde demonstrativní nepřebírání udělené ceny. To je reakce uraženého žáka základní školy. Když jde o můj koníček, tak bych nejprve zvažoval, jestli právě pro můj koníček jako takový nebude lepší, když domnělou “křivdu” nebudu všude rozmazávat jako ho…, jestli svým konáním svému koníčku a nepočetné komunitě jeho fanoušků, více neškodím než prospívám. Jednou jsem něco takového řešil a děkuji prozřetelnosti, že jsem v sobě dokázal najít víc nadhledu a velkorysosti, než M.B.

  48. Akademie
    Jak se tak dívám, tak na Akademii musí být velká sranda… Kde si můžu podat přihlášku, abych tam taky mohl existovat?

  49. LOJRovi:
    Co na to říci?Že to celé začalo tím, že mi Richard Podaný vložil do úst něco, co jsem vůbec nenapsal?To už asi nikoho nezajímá.Samozřejmě kdykoli si někdo troufne kritizovat nějakou soutěž, první reakce je (přesně, jak to Richard předvedl vzápětí): “No jo, ty bys chtěl tu cenu sám, tak se do nás navážíš, viď?” Je tedy lépe rovnou napsat, jak to je.Samozřejmě, pokud moji autoři vyhrají jakoukoli cenu, potěší mě, pokud je to potěší. Mě samotného spíš těší, když mám sám pocit, že jsou ty knížky dobře udělané.Takže se vrátím k vyrábění další knihy, co mám na kompu, a ponechám téhle zbytečné diskuse, do které jsem se nechal tak hloupě vtáhnout.Zkusím se Akademie po příštích pět let nijak nedotýkat! No, snad mi to předsevzetí vydrží…. :-))

  50. to Brona:
    hele a nestava se ti to posledni dobou nejak casto? :))

  51. Děcka, ať z téhle debatní bramboračky je nějaký pozitivní výstup… co byste říkali mému nápadu? Ze všeho, co tu zaznělo, mi vyplynula jedna opravdová slabina systému Akademie. Není to počítání hlasů (když už i Michal mi věří, že to nefixluju, tak asi všichni). Není to už ustrnulost (poslední roky jsme nadělali změn hafo). Asi to není ani to, že sami organizátoři hlasují a mohou být nominováni: to sice není ideální, ale jak napsal Petr, jinak to prostě nejde. Tou dírou, o které mluvím, je seznam Akademiků. Tak co kdybychom zkusili najít někoho, kdo je naprosto mimo “naši partičku” (napadá mě třeba JWP, který do těla svatého Šebestiána Akademickoho nastřílel hezkých pár otrávených šípů :-), kdo by zcela mimo Radu Akademie pásl seznam Akademiků, dohlížel, zda hlasují, nehlasující členy byhazoval, sledoval fandom, kdo v něm aktivně pracuje a něco umí, a těmto lidem nabízel členství v Akademii? Takový člověk by nám pak prostě před rozesíláním kol seznam Akademiků předložil a hotovo: zase jedna výtka vyškrtnuta. Ovšem je to čistě okamžitý nápad, musela by se k tomu vyjádřit jak celá Rada, tak někdy Valná hromada. Ale… co vy na to?

  52. Já do toho sice jakožto občasný amatérský pisatel, který si až teď prošlapává (výjimečně)cestičku do nějakých sborníků nemám co mluvit, ale jako nápad – dobrý. A pokud se toho JWP chopí, tak ano!

  53. Richardovi:
    Určitě bych to byl krok k větší důvěryhodnosti.

  54. Jeden arbitr? :)) A když půjdu s Prochorem na pivo, budu podezřelá? :))

  55. Alraune: Jasné. Ty všetkých ovplyvňuješ zákerným magickým spôsobom 🙂 Inak náramná sranda, táto diskusia…

  56. Ďuro, to jsem čekala, kdy to někdo vytáhne :)) Jenže znáš to, vobčas je potřeba věci postrčit :))

  57. to duro:
    jasny, ale pac to vidis nezaujate :)) pak si vem jaka je prdel pro me sledovat diskuzi u Bohatyra :)))

  58. tkže moje tipy: spin, ptah hotep, zahrada sirén, veniss underground

  59. Tak to už byla větší sranda mezi Broncem a Podaným než tyhle hloupé kecy nakonec.Jen bych rád upozornil, že návrh na zveřejnění hlasování byl p. Podaným velmi elegantně pominut. Pravděpodobně je důležitější si vyrovnat účty s p. Broncem než zdůvěryhodnit hlasování akademiků…

  60. Inu
    Vrátil jsem se po třech dnech z příjemného semináře o severoirské literatuře, na starší příspěvky tedy už nebudu reagovat, když se to samo od sebe zklidnilo. Ale přece jen k Blackovu poslednímu příspěvku podotknu, že hlasování jednotlivých akademiků bude veřejně přístupné, pokud k tomu onen akademik dá na hlasovacím lístku souhlas. Jak už to ostatně psal Petr Kotrle, že.

  61. Nová soška?
    A jak se Vám líbí ta ohavná ceckatá baba s ocasem? Mlok byl daleko hezčí.

  62. Moderátorka
    Už se ví, která prostitutka bude letos předávání cen Akademie moderovat?

  63. Doufám, že znovu Aichmaierová (která je profesionálka v trochu jiném smyslu, než Martin naznačuje). Ať si Darth Zira třeba pukne 😉

  64. HEHE samý známý firmy a hned je tu flame 😀 Soutěž vo šampus nebude?? Btw: Vo nominacích ani slovo a mě tam docela chybí Ljukaněnko. Dost přebejvá Hostina pro vrány ta zas tak dobrá nejni + sem něco nečet hlavně Sf, ale vcelku ten výběr de.

  65. aha
    To jsem zas o něco přišel, kurňa. Člověk tady pár dnů není a flamuje se beze mne. No toto! Jinak – návrh Richarda je zajímavý, na nějakým SSSR to určitě probereme!Názor Michala Bronce je celkem konzistentní a ohledně Vlada Ríši je v ASSFH bohužel jasno. Mimo jiné, existuje tady skupinka lidí, která mimo jakýkoliv FANDOM vydává českou dobdrodružnou řadu SF a F, umožňuje vydávat knížky novým autorům, zve do této řady i současné legendy SF scény – a v Akademii a ve fandomu ani pes neštěkne. No, to je mi náhodička, co? (Jo, správně, jde o JFK, opravdu ojedinělý počin na poli české SF, to nemůžou popřít ani jeho inotšský kritici.)Zato Interkom, 20 stránkový černobílý oběžník, běžně dostupný asi 150 lidem 4x do roka je nominovaný každý rok na Akademii. Hergot, to je mi náhodička, co? Richarde, to se fakt rád podívám, na to, kdo jsou akademici a jak hlasujou. Tolik náod dohromady – tomu se taky dá říkat úplně jinak…No, a teď bych si přál ten šampus. Děkuji.

  66. Poslyš šuline JWP, a co uděláš po shlédnutí jak jednotliví akademici hlasují a zjistíš, že někteří jedinci pro tebe prostě nehlasují, uřízneš nám hlavu?

  67. Sezam akademiků už poměrně dlouho visí tady: http://www.asffh.org/cs/clenove/seznam.aspx a, upřímně, ani uveřejnění toho, jak kdo hlasoval, imho nebude žádné překvapení. Redaktoři pro svá media,nebo labely, zrovna tak nakladatelé, výtvarníky a překladatele asi taky většina hlasujících nominuje ty své. Tohle je reálný svět, že? Opravdu čekáte, že si někdo bude srát do vlastního hnízda? :))

  68. Ti akademici jsou vážně neuznalí lidé. Vždyť už léta bezostyšně přehlížejí kvality českých příspěvků k Marku Stoneovi, Conanovi apod. Trochu vážněji:1) Nevím proč jsem si myslel, že i autoři berou projekt JFK spíš jako zábavu než umění2) loni byl Triton nominován za řadu JFK v kategorii “Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena” Tak vo co ti de, jwp?

  69. Jako akademik rozhodne ignoruji komercni uspech projektu. Pri vyberu se vubec nedivam na to, zda je kniha prodavana nebo ne. Delam na tom snad neco spatne? Nebo mam hlasovat podle zebricku prodejnosti? 🙂

  70. Akademie, to je spousta lidí, často s diametrálně odlišným vkusem, hlasování je dvoukolové, je jasné, že výsledkem hlasování takové masy je vždycky kompromis, že někdy je hlasování spíš proti něčemu, atd. No, musím přiznat, že taky nezohledňuju komerční úspěch, to by to pak vyhrával Paolini a podobné skvosty :)Ještě k Vladovi, myslím, že by si jako dlouholetý šéfredaktor Ikarie ocenění za dlouholetou práci zasloužil (s tím Stouni a COnani nemají moc společného), notabene, pokud setrvává v MF, která proslulá jako peklo pro redaktory a myslím, že ho taky časem dostane. Ono je těch zasloužilých holt hodně :))

  71. To pp
    Já bych tyhle dvě věci nutně nemíchal dohromady. Podle mne si v autorských kategoriích zaslouží ocenění ti, kteří se snaží o nějakou invenci a nespokojují se s rutinou a “pouhým” řemeslem. Ber to jako rozdíl mezi TýTý (příp. Slavíkem) a Anděly.

  72. vtipna diskuse
    zase jedna diskuse o nicem. Nechapu, jak nekdo muze chtit po akademii objektivitu? Vzdyt to preci neni smyslem teto ceny. Proste se par chytrych hlav sejde, dle svych zkusenosti a odhadu zakrouzkuji, komu daji hlas a dotycny si pak pred par desitkami lidi vezme svoji sosku.Podle me je ucel jediny, alespon nejakym zpusovem se par lidi snazi o propagaci SFF. Bohuzel opet jen v amaterskem duchu. Co by se stalo, kdyby akademie neexistovala? Podle me nic, autor by byl stejne znamy, vydavatelstvi by prodalo stejne knih, kniha by se prodavala stejne.Kazda cena by mela mit nejaky smysl, kdyz nema, je to jen ztrata casu x lidi, kteri by svuj cas mohli vyuzit podstatne efektivneji, bohuzel nechteji a nebo nemohou…a tudiz nechapu smysl teto debaty…

  73. Mám otázku z trochu jiného soudku. Myslím si, že se docela vyznám v lidech motajících se kolem fandomu. Ale musím se přiznat, že tak půlku Akademiků neznám a netuším proč jsou členy Akademie. Nemohla by se prosím na stránku ke jménům přidat nějaká velmi stručná charakteristika dotyčného?Děkuji.

  74. Toto uz bylo pozadovano i lidmi z akademie. S Martinem Sustem jsme se shodli, ze znacnou cast akademiku take nezname. A to, myslim si, zname hodne lidi z tohodle prostredi. Pak je taky problem, ze tam jsou lidi, o kterych vim, ze behem lonskeho roku neprecetli snad jedinou knihu, ale tohle se da tezko nejak ohlidat. Pockam si schvalne, jestli dotycni hlasovali, az budou zverejneny hlasy z druheho kola. Kazdopadne nedostatku v podobe slozeni Akademie si je jeji vedeni vedomo a prosim, at toto me postesknuti nebere jako utok. Jsem rad, ze to vedeni chce resit a doufam, ze to co nejdrive probehne. 🙂

  75. Já se ve Fandomu pohybuju od roku 1992 a v porovnání s Martinem Šustem a Ondrou Jirešem jsem na tom přesně naopak – já většinu akademiků znám. Je ale otázkou, zda jsou ještě ve fandomu nějakým způsobem činní. V identifikaci případných “nznámých” samozřejmě milerád pomůžu.

  76. Robert Pilch fandomový udavač 🙂 pracující pro Soukupa toho zmrda, zloděje a podvodníka!

  77. werx9: Tak jak se zdá, ty jsi ten jediný spravedlivý. Ve Walesu pracuju šest let. Můžeš mi sdělit jediný podvod nebo levárnu, která se pod mým vedením stala? Chtěl jsem prostě jenom pomoct – ale to je evidentně pod tvou rozlišovací schopnost, duševní polotovare.

  78. Petře A Vyvrheli
    Petře, neber zas tak všechno moc vážně. To už bysme se tady všichni museli zcvoknout. Jo – a kdybysme nepsali JFK pro zábavu (a pro peníze to určitě není, to si piš), tak určitě ne pro nějaký hlasování pár “známejch od známejch.”Vyvrheli, to nevíš, že každý akademik, který pro mě nehlasuje, dostane nejdřív zlomenou tužku a pak uřiznutou koňskou hlavu? Tak bacha…

  79. Robert Pilch
    Tvá iniciativa je super. Ale neměla by “identifikace” být už přímo na stránkách Akademie?

  80. to ¨pp
    Musíš rozlišovat cenu “odborné veřejnosti” a cenu “čtenářské veřejnosti”. Je to stejné jako s Hugem a Nebulou. A pokud vím, čtenářská cena se připravuje…

  81. to v.
    Částečně už ano. Zatím to tam visí jenom napůl, právě teď na tom s Martinem Šustem pracujeme…

  82. to pp:
    to pp: Jestli chces sledovat komercni uspesnost, zamer se na zebricky prodejnosti. Nechapu, proc by akademie mela stokrat opsat prodejnost 🙂 Nebo by se mely pocty hlasu akademiku nasobit nejakym koeficientem prodejnosti? A myslis si opravdu, ze vetsi prodeje znamenaji vetsi uspech u ctenaru? Nenapadlo te, ze jde casto spise o vetsi uspech marketingu?

  83. napriek tomu, ze som kedzsi za nasich zaciatkov vymyslel Fantazionalu, a Vlado aj Ivan Adamovic ju od nas dostali na nejakej izbe pekne zahukanu – a nebola to voci Ikarii prave korektna pesnicka 🙂 – musim povedat, ze sam nie si

  84. Ty mas na mysli vedomou ignoraci komercne uspesnych titulu? 🙂 Aha, tak to je pak jasny. Takovy Kryptonomikon, Stroncium, Anansiho chlapci, Buch!, Hostina pro vrany, Rock meho zivota, Patrani po Jakeovi, Trochu divne kusy nebo Legendy ceske fantasy, koukam same komercni propadaky s minimem ctenaru :))))

  85. A to už nemluvím o Dušanovi Fabianovi, to je pánové komerční průšvih!!! :)))))))))

  86. Alraune: No, že bys byla tak spokojená s prodejemi? Co se změnilo? :)))

  87. Já budu spokojená s prodejem, až toho za půl roku vybouchám 20 tisíc :))) Jen pořád přemejšlím, co napsat šokujícího, aby to pohnulo i okoralými Čechy 🙂 Aspoň katulíci by mě mohli zažalovat :))

  88. Alraune
    no jo, křesťani jsou nějak laxní, když je nepobuřuje tvoje tvorba…. Teda pokud mohu za sebe jako za poněkud exotickou evangeličku, já ve tvých povídkách tak nějak neshledávám nic moc pro mně nábožensky pobuřujícího. Teda vadí mi do jisté mír wicca, ale tu v povídkách nějak explicitně nepropaguješ, alespoň jsem si nevšimla…Mmch došel Ti mail s adresou fotek našeho řvousátka?

  89. Ondřeji
    já netvrdím, že komerčně úspěšný tituly jsou ignorovaný v nominacích, to, že nebereš komerční úspěch v potaz, jsi napsal ty sám, o kus výš.:-)Mimochodem, právě Pratchet je nebo byl prý v zahraničí odbornou veřejností opomíjený, až komerční úspěch jeho knih je přinutil brát ho vážně.

  90. na pobuřování tu stačí jacek piekara se služebníkem božím.

  91. zatím o nikom nevím,ale ve mně po přečtení zanechal pocit,že některým čtenářům by mohl vzít /oprávněně/ iluzi o chování lidí v /nejen/ totalitní době,ale i zničit ty dobré myšlenky,za které zakladatel křestanství zaplatil životem.

  92. V ateistických Čechách? Tady se takové věci berou víc než sportovně.

  93. i ateisté těmi myšlenkami žijí a platí za ně,akorát si nechtějí přiznat odkud pocházejí,i proto ,že katolící se ve středověku opravdu chovali tak jako piekarův služebník,myslím,že způsob myšlení středověkého inkvizitora je popsán stoprocentně přesně ve stylu malea malleficara,ale husité taky nebyli žádné holubičky a rozumová francouzská revoluce byl velký masakr.

  94. A je ten Piekara dobrý – jako na čtení? A hlavní hrdina – je jakože záporný?

  95. Služebník boží je polské dílo a tam je to s náboženstvím trochu jinak hozený.

  96. ten jeho záporák je na pěknou depku, je to čtení jen pro otrlé.

  97. Služebník boží: Mě to celé přišlo spíš laděné do detektivek drsné školy – o nic drsnější než Sam Spade. Náboženství je tam spíš jako zajímavý nápad, než že by tam hrálo hlavní roli. V podstatě je to klasika: “hrdina dostane případ, zjišťuje, co se stalo, ukáže se, že všechno je jinak, vyřeší se to”. Pokud nejste přecitlivělí, tak vám to moc drsné nepřijde… ale čte se to příjemně a hrdina je fajn.

  98. Kdyz jsme u te komercnosti, da se nekde najit prodejte scifi-fantasy knih? Zajimalo by me, jak si vedou jednotlive knihy, ktere propadly v prodeji, ktere se prodavaji po delsi obdobi a ktere jen prvnich par tydnu apod.

  99. Vzhledem k tomu, že nakladatelé nezveřejňují ani náklady, těžko zveřejní prodejnost :))

  100. Na internetovych obchodech byvaji zebricky prodejnosti, ale radim vam dobre, neverte vsemu, co se v nich pise 🙂 Imho je temer nemozne prodejnost zjistit, nekdy si ji nejsou jisti ani sami nakladatele, protoze treba nemaji aktualni vysledky z distribuci 🙂

  101. Určitá vodítka jsou… jak se to prodává i v Tescu, tak to opravdu jde na odbyt 🙂

  102. Tak to opravdu není. Když se to prodává v Tesku, znamená to, že to tam nakladatel nebo distributor dostal. O prodejnosti to nevypovídá vůbec nic – Sapkowského tam neuvidíš…

  103. A proč Sapkowského v Tesku neuvidím???Pak si stěžujte na nízké prodeje F&SF knih, když je nenabídnete masám v mega hyper super marketech. 😉

  104. Sapkowského tam neuvidím, protože se prodává míň, než Rowlingová 🙂 Já teď mluvím o velkých prodejích obecně, ne jen v rámci fantastiky. Prostě fakt velkých :))

  105. Skoro všechno se prodává míň než Rawlingová, to není argument… :-)Některé knihy tam čtenáři nemusejí vidět, poněvadž nakladatel může mít pocit, že je k nim přes knihkupectví dostane s nižším rabatem a za lepších podmínek, než nabízí Tesko…

  106. Neberte si to tak k srdci, Tesco je jen matafora pro opravdu velký humbuk. A oslím můstkem k cenám Akademie. Kolem těch je totiž z hlediska propagace humbuk až moc malý… To považuju za problém já. Opravdu nemám strach z toho, že osmedesát lidí bude hlasovat v jednom šiku, ale z toho, že to hlasování v podstatě nikoho zvenčí nezajímá.

  107. To je fakt mě knihy vůbec nezajímají, zato mě zajímá jestli ji má Alraune chlupatou? Mohl byste mi to někdo zjistit?

  108. Špuntíku navrhuji hlasovat – Já si myslím, že ji má vyholenou 🙂

  109. Alraune
    jj, máš pravdu. Myslím, že to chce nějakej skandál – to by popularitu zvýšilo nejvíc. Copak je pro fantazáky takovej problém nějakou šílenost vymyslet a zinscenovat?.-))) Proč si Viewegh nechal dobrovolně před orlojem rozbít hubu, že jo? Zvedlo mu to prodej knih na dvojnásobek?

  110. Alraune
    Zlatá slova o tom, že to zvenčí nikoho nezajímá. Už párkrát jsem se tady na FP nebo při debatách s některými akademiky zmiňoval o tom, zda to nepojmout víc “pohostinsky” pro novináře – klidně přes příspěvky akademiků nebo sponzory – protože pokud tam nebudou chlebíčky a víno, tak tam budeme chodit jenom my a ostatní se jen budou divit, co to je v tom sále za squadru šílenců.Navíc Lipčíka, který to jako jeden z mála propagoval, sci-fisti vyhodili a Ondřej Neff, mj. též zdatný publicista, z Akademie radši odešel dobrovolně. Prostě – máš bohužel pravdu, holka zlatá.

  111. udílení cen bez chlastu a chlebíčků?!? a pak že akademici nemaj fantazii – takový sci-fi by snad nikoho nenapadlo

  112. Novináři obecně choděj jen tam, kde jsou chlebíčky :)) I na policejní direkci dávaj aspoň bonbony a propisky :)A teď takovej případ z praxe… Mluvila jsem s docela milým mládencem, kterej hraje hry a hrozně se mu líbil Zaklínač v televizi. Když jsem mu řekla, že je to natočené podle knížky, koukal jak vyvoraná myš. Ten člověk nebyl dement, jen prostě není zvyklý se o tyhle věci zajímat, což neznamená, že by si knížku nekoupil, kdyby mu ji někde strčili pod nos. V médiích se rozebere, když si nějaká třináctiletá modelína zlomí nehet, my tam nedokážeme dostat nic a je to naše blbost, ne jejich.

  113. NO jo, jenže to je docela nákladná záležitost, dostat něco do médií. Třináctiletá modelína, to je něco, na co se chytne většina, kdežto s fantastikou je to bludnej kruh – nikdo to nezná, takže to redaktorům editoři vyhazují, ad koláče sledovanosti, sledování čtenosti atd. a zase je to o penězích, respektive o inzerentech… Je to vážně bludnej kruh a slušná pr společnost pod třicet litrů na měsíc nejde – a to je jen poradní hlas + tiskové zprávy, ale jestli se do novin dostanou nebo ne – to je zase otevřený.

  114. Martino, ono to zas tak tragické není, ale je potřeba do těch redakcí opravdu něco poslat, zavolat tam, otravovat je. Tak to koneckonců dělají i produkční kapel a vlastně úplně kde kdo. Střelče, já bych to neviděla tak tragicky 🙂 Takových afér je dvanáct do tuctu a i ve vládě s tím můžeš sedět 🙂

  115. Kristovanoho, pp!
    Viewegh že si “nechal dobrovolně před orlojem rozbít hubu”? To myslíte, jak si v prosinci 2000 po vyhlášení Ceny Jiřího Ortena na Staroměstské radnici počkal na Jaromíra Slomka a dal mu pěstí, protože se mu nelíbily jeho kritiky, a pak o tom sepsal sebechvalný článek?

  116. Se sci-fi je to jako s komiksem – potřebovali bychom, aby se do toho zbláznila nějaká hvězda typu Karla Gotta a všude o tom mluvila… případně navázala i nějaký zvhrlý sexuální vztah s autorem. Pak by se o žánru psalo. Vezměte si křty – novináře zajímají pouze v případě, že se na nich sejde herecký a politický výkvět. Pak je úplně jedno, o čem kniha je, že je to dvoumiliontásedmdesátá prvná kniha o tom, jak zaručeně zhubnout. Nebo, druhá varianta, autora nějakým brutálním způsobem zabít a nastrčit to, že ho zabil Paroubek, protože mu připadalo, že emzák z autorova nového románu příliš připomíná jeho manželku. Tohle by taky mohlo zabrat… nebo vložit obrovské množství do nějaké masivní propagační akce. Nebo se na to vykašlat a dál se nenápadně a plíživě šířit.

  117. rytí
    Podle mě se situace české fantastiky za posledních deset let nejen pronikavě zlepšila (důkazy vidíme myslím všude kolem sebe), ale je i na zemi naší velikosti, která navíc nemá obyvatelstvo, co by projevovalo jakýkoli kulturní nacionalismus, dost dobrá!Samozřejmě se psaním může málokdo živit, ale když si spočtete nás a Američany – tedy velikost trhu – vyjde Vám, že to jiné prostě být nemůže.Myslím, že už fakt, že o české autory a texty se občas poslední dobou svádějí lehké konkurenční boje, ukazuje jasný posun.Osobně se snažím nekvílet, přijde mi, že je to až příliš velký nešvar fanoušků fantastiky, to ghetto je spíš v nás než kolem nás. Vadí snad rybářům nebo zahrádkářům, že celý národ nerybaří nebo nereje zahrádku? :-))

  118. to J.Vaněk
    Nikdo z nás dvou u toho asi nebyl, tak těžko soudit. Prý to byla domluvená akce, zinscenovaná pro média. Vieweghovi se nicméně musí přiznt, že účinnou reklamu udělat umí.

  119. Scarface,
    zabít autora je trošku problém, protože hodně knih vychází v sériích. To bys měl hodně nedokončenejch řad v knihovně. I když takový JFK….. oni vlastně ani nepočítají s tím, že by jeden autor napsal více dílů, že jo? Takže máme vlastně ideálního kandidáta na vraždu – když po každým novým kousku JFK kuchneš autora, budou stačit tak dvě tři knihy a popularita je zaručená…:-DDDD

  120. No, rybářům a zahrádkářům to vadit nemusí, ale pokud jsem výrobce navijáků, nebo sekaček, tak se holt pokusím členskou základnu rozšířit :))

  121. 2 pp
    no jo, ale kdo by potom psal další díly? s jistou vstupenkou do záhrobí:)

  122. Alraune:
    Nejsem si jist tím přirovnáním. Vy přece všichni žijete spíše literárním kvasem. Myslím, že o skutečných peripetiích prodeje toho moc nevíte.Navíc – to je moje taková stará teze – domnívám se, že takhle to funguje docela dobře. Jde o to, že pokud by se v oboru fantastiky vyskytly opravdové prachy, prostě by si pro ně přišli jiní lidé, kteří jsou daleko komerčně zdatnější a neběží jim “o myšlénku”, ale jen o to, jak vydělat peníze.Podle mě je teď situace už tak dobrá, že dobří autoři nemusejí svá díla strkat do šuplíků, protože je o ně neustálý zájem. Žádný autor, jehož psaní stojí za to, není ve svém vývoji omezován tím, že by neměl kontakt s čtenáři, a těžko si přát víc…Dokonce se dík internetu mohou uplatnit i ne-tak-dobří autoři. 🙂

  123. Re: Viewegh
    Nebyl jsem u toho, zato jsem četl relevantní texty, které oba publikovali předtím i potom. Panuje naprostá shoda, že spisovatel napadl kritika a ne”nechal si rozbít hubu”, jak jste tvrdila vy odmítajíc specifikovat i, která jedna paní vám povídala, že to bylo domluvené – a pro jaká média, když kromě nich dvou po tom žádné ani neštěklo?

  124. Michaeli, to je hodně romantický pohled 🙂 Od 93 se živím dtp, tiskovou produkcí a pr, takže myslím, že již jsem se stykem s ošklivou komercí jaksi nakazila :)) Zmého pohledu autorky fantasy je jedno, jestli nakladatel drží na “myšlénku”, určující je, zda je schopen knihu slušně vypravit, prodat a taky mi slušně zaplatit. KOlik na tom vydělá on, je jeho věc, pokud uspokojí mé nároky. (Mmch,zajímalo by mě, kolik se prodalo Eldestu, který je nesrovnatelně horší než to, co píše kdokoli z vydávaných domácích autorů.) A pokud jde o to, co si přát… především to, aby člověk za práci dostal přiměřeně zaplaceno, aby psaní bylo vnímáno jako práce a ne způsobem “stejně byste to smolili, buďte rádi, že dostanete aspoň něco”. Nevím, jak ostatní, ale já to vnímám tenhle přístup jako vyloženě deklasující a když to dám do kontextu s tím, co psal Richard Podaný vedle o české a cizí fantastice, vychází mi jediné. Je velký rozdíl, jestli se někdo psaní věnuje jako hlavní činnosti, nebo jestli se připlazí po břiše z práce, vyřídí všechno doma a pak půl hodinu v hluboké noci datluje. Vím, že tohle až tak dalece není věcí Akademie, ani fandomu. Je to na nás autorech a na nakladatelstvích, abychom to změnili.

  125. No jo, to máš samozřejmě pravdu, jenže na druhou stranu, ani v USA není každý King. Dokonce tam není každý ani osmnáctý v řadě, námezdní pisálek komerčních sérií. Myslím, že i tam se najdou lidi, kteří by se psaním neuživili jednoduše proto, že je nenapadne patnáct, ale dvě povídky za rok. No a to jsou přesně ti, kteří se i tam po práci doplácají domů ke svýmu kompu a datlují v hluboké noci přesně tak, jak o tom píšeš :o)).

  126. Alraune:
    Nijak mi nevadí být považován za romantika, 🙂 jen si myslím, že jako takový bych těžko dokázal vytvořit komerční bázi jednoho nakladatelství (kdysi Altaru) a teď už sedm let údpěšně vést Straky na vrbě.Eldest je myslím krásným příkladem, že “velká komerce” si po úspěchu Pottera fantastiky znovu všimla a zkouší to s ní. V téhle fázi je to spíš podpora. Ovšem kdyby bylo na trhu 100 Eldestů a český autor by byl vyzván, aby napsal stoprvního, nevím, jak by se na to většina dívala.Má zkušenost je totiž taková, že právě českým autorům běží většinou spíše o myšlénku, než aby komerčně vycházeli. Většině. Proto se už léta snažím, aby lidi mysleli na psaní víc i jako na řemeslo.Možná to bereš jinak, ale ruku na srdce: pokud jsem to pochopil, v podstatě si taky píšeš, co Tě baví. Bavilo by Tě psát, kdybys od nakladatele dostala hrubý náčrt dějů knih, co bude ten rok potřebovat, a všechno to bylo pro mládež a erotika tak nanejvýš do výše polibku…?

  127. ještě jednou
    Zkusím ještě použít podobenství, jak to myslím:V horách žije taková polodivoká, zapadlá komunita, nějací skoti. Živí se chovem ovcí a trochou toho, co urodí políčka. Co se stane, když poblíž otevřou stříbrný důl, eventuelně se objeví nějaký způsob, jak půdu na místě zázračně zůrodnit.Přivalí se spousta přistěhovalců, kteří budou daleko pružnější a schopnější, než místní, nebudou ctít staré zákony ani dohody. Velmi brzy starousedlíky převálcují. Z těch nakonec zbyde jen pár, co se dovedli přizpůsobit, i když ano – ti na tom pak možná po hmotné stránce budou o dost líp.Osobně mi tahle literární komunita, kde každou firmu reprezentuje jeden pološílený, paličatý nakladatel (kolegové prominou :-)) ) přijde spíš jako takový zázrak.Asi jsem romantik; rozhodně o sobě ale vím, že jsem dost nepřizpůsobivý, proto po téhle změně netoužím.

  128. Když už se tak strašně vykecávám
    Pak ještě musím říct:a) Autoři mainstreamu na tom u nás pokud vím nejsou u nic líp než autoři fantastiky (tj. 1 Viewegh = 1 Kulhánek).b) Pokud není domácí pracovní síla levná, připadá mi výhodnější pro velkou firmu kupovat hotové řady ze Západu, než s napětím čekat, co stvoří domácí autoři…c) Všechno to se dá samozřejmě vyvrátit, nebude mi vadit, když se u nás pousta autorů bude moct psaním živit, jen to nepovažuju za moc pravděpodobné a tudíž zbytečné v to doufat…

  129. A taky je pravda, že ze zahraničí se většinou rekrutují díla na základě ohlasu, ten větší risk ohledně schopnosti knihy vydělat na sebe bere někdo jiný (ne že by pak bylo samozřejmé, že se kniha uživí i u nás, ale jistá výchozí pozice by tu byla). Myslím, že se spousta autorů může uživit – můžou jít psát perry rhodana do německa, nebo prostě expandovat do zahraničí – pokud na to maj.

  130. Aha, cili podle M.B. je zdejsi komunita pestujici fantastiku a skot nadherne vybalancovana a spis, nez nad tim stale lomit rukama, si toho mame povazovat.

  131. V oblasti fantastiky samozřejmě píšu, co mě baví, ovšem to, co mě opravdu živí, je taky psaní a to psaní tak svázané tématy, možnostmi a požadavky, jak jen si dokážete představit. Takže… kdyby po mě chtěl někdo napsat klon Eldestu, a zaplatil mi za to komerční sumu, za kterou píšu scénáře, plivnu si do dlaní a třičtvrtě roku ho mám :))A pak si k němu klidně můžu psát o Moire i o obskurnějších tématech beze strachu z toho, že nebudu mít na složenky. Nepochybně má každý autor svoji cestu, a neříkám, že můj případ je modelový. Určitě ale nejsem jediná, která by dala přednost tomu, živit se jenom psaním,dokonce i za předpokladu, že jeho součástí bude i “chlebařina”. Ta je přece součástí každé práce, kterou si vyděláváme na živobytí, výtvarníci, navrhující obálky, se také nad každou nesvíjejí v tvůrčích mukách a mastí draky i bijce s meči jen to sviští :))V podstatě je tohle planá debata, pokud se někomu podaří “vykopnout dveře” k penězům, nebude to nejspíš s asistencí fantasy komunity. Přesto jsem považovala za užitečné zdůraznit, že se halt neživíme polibky můz a rosou z květů, že pokud člověk má dodržet termíny, často nepíše z potřeby, ale z musu a že se fantasy zabývají nejen horalé, žijící v souladu s během času, ale i městské hexy, které po tichu lesa a rozedraném šatě zas tak moc netouží :))Tím Michaleli nijak nesnižuju tvůj přístup, ovšem není jediný možný.

  132. Jestli
    na tom autoři mainstreamu nejsou o nic líp než autoři fantastiky, proč teda autoři fantasy odcházejí do mainstreamu nebo při fantasy píšou mainstream, když chtějí psát fantasy?

  133. Musím súhlasiť s Michaelom. Tiež mám pocit, že situácia na česko-slovenskom SF/F knižnom trhu je tak dobrá, ako je to len v rámci takého malého trhu možné. Ja ako autor, ktorý sa vykašľal na “datlování po nocích” a skúšam to robiť naplno, sa nemôžem sťažovať. Asi ide len o to, aby človek našiel tú odvahu a “praštil do toho”.

  134. Já bych považovala za dobrou situaci, kdy by vyhlášení cen Akademie stálo nějaké televizi aspoň za šot do zpráv, občas by se v nějakém nežánrovém mediu vyskytl rozhovor s některým s autorů… To není o odvaze, to je systematické propagaci (a tak o tom, že půjdete na nějakou obskurní mediální akci a budete tam hučet do nějakého podnapilého dramaturga :). O tom, jak si to kdo zařídí s vlastním psaním nemluvím, to je věc každého soudruha :))

  135. Duro, on je dost rozdil v nakladech na zivot v Praze a v mensim slovenskem meste. Ty stejne penize by Prazakovi proste nemohly stacit.

  136. Co říct k vhodné propagaci? Nejvíc mě zatím pobavilo jak na tomto webu pan Michael Bronec po nějaké recenzi na jeho produkty začal vykřikovat, že přestane dodávat své recenzní výtisky Fantasy Planet 🙂 Takhle se chovají nakladatelé? 🙂

  137. Alraune obávám se, že nemáte dostatek informací, šoty v televizi jsou, zmínky na netu taky, v Mladé frontě výsledky jsou. SF nebo Fantasy je v televizi každý den. Jste těžce mimo. Pokud chcete být víc vidět tak se dejte na feminismus 🙂 anebo pište pro ženské časopisy.

  138. Ondřej, Romison: Teraz to hovoríte, ako keby bol život v Prahe neporovnateľne drahší ako tu v Košiciach, kde teraz bývam. To je veľký omyl. Bývanie/nájomné je tam určite vyššie, ale keď napríklad prídeme my Slováci u vás do potravín, tak len zírame na tie ceny – a rýchlo nakupujeme. A platí to aj po zohľadnení kurzu korún… Ale to je o inom. Áno, uživím sa tým. Diskusia predsa nie je o tom, či sa tým uživia Pražáci. 🙂 Alraune: Tak tieto veci sme my kedysi riešili v slovenskom fandome a vo Fantázii. Ako sa zviditeľniť. Bývali časy, keď sa podarilo dohodnúť rozhovory v televíznych reláciách, všelijakých teleránach a pod., dokonca sa Istrocon dostal do hlavných správ. Zmenilo sa tým niečo? Ani nie. Dôležité je nastaviť tú propagáciu tak, aby sa to dozvedeli ľudia, ku ktorým to chceme dostať. Dieťa, ktoré drví WarCraft a chceš, aby si kúpilo Zaklínača, tomu to budeš zbytočne oznamovať vo večerných správach.

  139. Spomenul som si teraz na vlaňajšie Heintzovo “turné” po českých a slovenských kníhkupectvách. POkiaľ viem, v Prahe a Ostrave prišlo pár ľudí, v bratislavskom Brlohu sa tlačilo asi 70 ľudí. Nemuselo to byť vo večerných správach. Stačilo to správnymi cestičkami dostať k tým ľuďom, ktorých to zaujíma. O tom celá propagácia SF/F/H je.

  140. Pavle, ne, nemyslím, že jsem příliš mimo problematiku :)) Po progooglování netu jsem našla dvě zmínky o Akademii na zpravodajských webech, jednu na idnes a jednu na aktálně.cz, to není mnoho. Televizi moc nesleduju, ale vzhledem k tomu, že o každém švenku kamerou, který se fantastiky týká, se tu dlouho a zaujatě diskutuje, nemyslím, že by mi něco podstatného uniklo.A holčičí časopisy i feminismus jsou u mě taky sovy v Aténách… vy jste asi nikdy žádný můj text nečetl, že? :))Ďuro, prime time ve televizi možná nezvýší prodejnost, ale dokáže změnit image. Dostat produkt k zázazníkovi je jiná věc No a je jasný, že pokud to neuživí Pražáka, je to plonkovej kšeft :))

  141. At vyhraje Petra Alraune Neomillnerová 🙂 A Milan Fibiger 🙂

  142. různé
    Jarkovi: Bylo to po několika recenzích od Regise, které jsem považoval za destruktivní a žádná! – to zdůrazňuji! – se netýkala knihy od Strak na vrbě, pouze české fantastiky jako takové.Alraune: Přístupů je určitě spousta, ne jenom jeden… :-)Mezz: Určitě nebýt spokojení, dřít a dřít, když chce člověk něčeho dosáhnout. Ale takové to platonické lkaní mi připadá zbytečné. Situace bude taková, jakou si ji uděláme.

  143. Moje řeč, Michaleli :)) Taky že tam nějaký bulvární psy pošlu, aby vyfotili Ajchmajerku, vilně pomrkávající na Šusta :)))

  144. Michael Bronec
    Koukám, že už jseš mírně sklerotickej. Pěkně jsi bublal, když někdo (tuším, že náš sqělý šéfredaktor) před pár lety neprojevil dostatečné nadšení nad jakousi českou fantasy, kterou jsi vydal. To bylo pár let před tím, než se objevil Regis se svou podvědomou snahou konkurovat J.V.jr.

  145. Viewegh
    se rád chlubívá tím, že má za knížku dva milióny (v roce 2003, zřejmě už to stouplo), respektive že na daňovém přiznání za rok 2004 měl čtyři.Kulhánek ani jeho nakladatel se o penězích tak nešíří, aspoň přede mnou, což samo o sobě naznačuje, že mají blíž k říši normálních lidí; co jsem vyrozuměl (opravte mě, jestli se zásadně mýlím), náklad jeho knih je zhruba třetinový, a samozřejmě nemá příjmy z filmů a překladů a nepublikuje každý rok. Takže klást mezi ně rovnítko je projevem neinformovanosti.Řekl bych, že česká fantastika nemá ani svého Šabacha či Obermannovou…

  146. Střelcovi:
    Nejsem zas tak sklerotický.Tehdy jsem napsal, že nebudu tak pospíchat s recenzními výtisky, poněvadž nemám zapotřebí, aby ke knize, která vyšla ve čtvrtek, vyšla záporná recenze v neděli, tedy dřív, než se vůbec dostane na pulty většiny knihkupectví.Jednalo se o Algar tarch, určitě to půjde někde tady najít…

  147. Matně vzpomínám, že kdysi dávno za bolševika nějaký západní spisovatel na triko našich autorů prohlásil něco ve smyslu: U nás si může psát každý svobodně, co chce, ale nikoho to už nezajímá, u vás je svoboda projevu potlačena, ale o myšlenky autorů je živý zájem. Nevím jestli ještě funguje tahle dialektika, ale dotyčný myslím vystihl dost dobře situaci umělců v postindustriálně komerčním světě. Někdo jiný zase kdysi prohlásil, že tvorba je vlastně nemoc..:)

  148. to duro:
    ja to nemyslel jako Ondra, myslel jsem u nas jako Ceskoslovensko da se rici 😉 jen jsem necekal, ze se tim da uzivit v nasich koncinach

  149. Dovolil bych si parafrázi z jiného břehu – hudebního. Ta situace je totiž téměř zrcadlová. Neustálý pláč…kňučí kotlíkáři, skučí metalisti a přitom situace je přímo idylická! Nikdy nebylo tolik možností (radií, vydavatelství, festivalů, nahrávacích studií a všeho co s tím souvisí)…jenomže bohužel lidí je stále míň ;o) protože se soupeří s x jinýma lákadlama, a pro obycejne lidi je to rozhodování na co ty svoje prachy dají, jestli na konec radši nezvítězí ta základní lidská potřeba (5-10 piv 🙂 A jestli je LOTR 2.nejuspesnejsi film vsech dob (jak zcela spravne poznamenala alraune) a pricteme k tomu Pottera a Eragona, tak je to imho pláč na nesprávném hrobě (jako obvykle ;o) V okamziku kdy ja nestiham cist knizky ktere mam nakoupene, a jinde se doctu ze letos se vydalo v CR nejvic knih za rok a porad se to cislo zvysuje, tak mluvit o nejake krizi a svadet to na to ze lidi ctou akorat wievegha a bulvar je usmevne a zaroven politovanihodne, protoze to je klasicky “cesky vykrik do tmy”. Problem je samozrejme nas maly trh, proto o ziveni se psanim (nebo hudbou) muze uvazovat opravdu minimum jedincu, ale je nas 10 (se slovenskem 15 milionu!) co muzou rikat takovi Norove? ;o) takze jaky si to udelas, takovy to mas ;o)Dekuji vsem ceskym vydavatelum, diky kterym mam na svych cestach vecer porad co delat, a nemusim tvrdnout po hospodach 🙂

  150. jestli ten “problem” tedy neni uplne nekde jinde, co? ;o)

  151. Hyenikovi
    Není zač! :-)Práce mě baví a jsem rád, že je o českou fantrastiku dneska čím dál větší zájem…

  152. Jak to vidím já z pohledu konzumenta, nikoliv tvůrce F a SF literatury, situace na našem trhu se za posledních řekněme pět let výrazně změnila a to k lepšímu. Vychází více kvalitních titulů, objem domácí produkce neustále narůstá, práce nakladatelů je profesionálnější (existují vyjímky). Nějakou dobu jsem měl možnost sledovat i prodejnost knih v nespecializovaném knihkupectví a musím říct že knihy z fochu F a SF si v prodejnosti mnohdy nezadají s mainstreamovou literaturou. Prostý lid český prostě povětšinou netráví volné chvíle s knihou, to je jev obecný, ne něco co by se týkalo jen F a SF. Mimochodem myslím že vás nepřekvapí že největší vlnu zájmu nových čtenářů, tj. těch kteří nikdy předtím F a SF nečetli, přinesla filmová zpracování Pána Prstenů a Harryho Pottera.Jinak nejprodávanější jsou VŽDY Pratchett, Rowlingová a Kulhánek, s těmito se nemůže v prodejnosti nikdo rovnat, u nás v knihkupectví tato dosahovala až desetinásobku prodejnosti ostatních titulů.

  153. to: Michael Bronec
    Na člověka, který se nechce zapojovat do fandomové politiky, tu naděláte impozantní hromadu řečí. Docela mě překvapuje, že jedinec tak vytížený, jakým dle vlastních slov jste, obětuje tolik času na omílání stále stejných argumentů a reaguje na každou ptákovinu, kterou ho někdo pošťouchne. To nevíte, že čas jsou peníze?P.S. Pokud je tenhle příspěvek už mimo mísu, omlouvám se, ale neměla jsem sílu dočíst ty plky až dokonce a cítila jsem akutní potřebu si ulevit. Což jsem tímto učinila a hned je mi líp. Zdravím všechny lidi dobré vůle a zdravého rozumu (což nezahrnuje M.B.)

  154. Ano, poté, co mě Richard Podaný obvinil z něčeho, co jsem neřekl, jsem si dovolil se hájit.Mlčet a kašlat na to by bylo určitě rozumější.

  155. Když jsme u toho obviňování z neřečeného
    Málem bych to taky nechal být, ale dobrá tedy. K příspěvkům Michaela Bronce z 15.3.2007 10:00 a 10:25 (budete si muset odscrollovat nahoru, nehodlám jakkoli napomáhat dalšímu šíření) je záhodno uvést tato fakta:Sarden jede na současném systému od podzimu 2005, takže všechny komentáře k minulé ASFFH tam jsou. Richard Podaný se o mně v souvislosti s nominacemi nezmínil loni (to musí na první pohled odhalit jako naprostý nesmysl každý, kdo se na naší SF scéně orientuje), nýbrž v březnu 2003; a nebylo to v následné diskusi, ale v normální oficiální zprávě o výsledcích prvního kola v rámci dlouhého výčtu “výrazných nepostoupivších”. Je to k nalezení třeba na http://www.fantazia.sk/clanok.php?clanok_id=2029 nebo přímo archiv.neviditelnypes.zpravy.cz/scifi/clanky/28903_0_0_0.html Přesně ta formulace byla “Dále uvádíme některé výrazné nepostoupivší, protože v řadě kategorií bylo našlapáno a šlo o jeden dva hlasy. … Agresivní kyselina hlasu Jana Vaňka si ročník od ročníku leptá cestu výš a výš v kategorii redaktorské, letos o chlup, snad tedy napřesrok…”Osobně jsem toho názoru, že volání po “otevřenosti” nejlépe vyhovuje praxe Huga, kde se zveřejňuje úplný seznam, kolik hlasů co nepostupujícího dostalo, ale to je čistě akademická otázka; jsem ve věci cen Akademie zcela stejně lhostejný jako Michael Bronec.

  156. 🙂
    koukám, žetahle diskuze pořád žije… připisuju si ji do top ten. 😀

  157. Dík JVjr.
    Děkuji Janu Vaňkovi.Přesně tohle, co tady popsal, považuji za lobování a navíc pomocí informací, které se jinak vůbec nepouštějí do běžného oběhu.A přesně tuto formulaci jsem měl na mysli…

Zveřejnit odpověď