Iron Man potřetí, podruhé

Bezpochyby do role jedné z největších kinoudálostí nejen letošního jara se se sebestředností sobě vlastní dopasoval třetí díl adaptací příběhů oblíbeného komiksového hrdiny ze stáje Marvel, Iron Mana. Hned po prvních promítacích týdnech je jisté, že na magickou miliardovou hranici tržeb železňák dosáhne levou zadní tryskou. Hype, masové nadšení, návštěvnost samozřejmě podporují, a kolem Iron Mana se ho rozprostírá poctivá dávka. Pozn. – předpokládám, že většina z vás film již viděla, těm, kteří se k jeho zhlédnutí teprve chystají, hrozí nějaký ten spoiler, ačkoliv se jich budu snažit vyvarovat.

IM3poster

Přestože s jednou recenzí Fantasy Planet již přišlo (kolega Kužel si na film posvítil tady), nedalo mi poprosit o prostor pro druhou, která bude, alespoň v některých aspektech, v opozici. Tisíc lidí, tisíc chutí, a nenašel se film ten, který by se zalíbil všem.

Po (zcela právem) vlažně přijímaném druhém dílu byl z křesla režiséra odejit Jon Favreau, a na jeho místo Marveláci dosadili enfant terriblea Hollywoodu – Shanea Blacka. Coby scénárista má za sebou tento velice barvitou kariéru, stál za akčními, skvělými hláškami nasycenými hity typu Smrtonosná zbraň (která redefinovala tzv. buddy snímky, postavené na kontrastu dvou hrdinů, nacházejících se prakticky neustále ve vzájemné konfrontaci), Poslední skaut, nebo lehce parodickou (a pro mě nepochopitelně hůře přijatou) variací těchto drsných akčních filmů, titul Poslední akční hrdina. Poté napsal pár horších scénářů (Dlouhý polibek na dobrou noc), načež ustoupil do pozadí, aby se po několika letech vrátil ve své režijní prvotině – filmu Kiss Kiss Bang Bang, který výrazně pomohl obnovit kariéru jiného zlobivého dítka Hollywoodu – Roberta Downey Jr.

Tonymu Starkovi nastaly temné časy, po událostech v Avengers zažívá jakousi krizi středního věku – čelí uvědomění, že existují zla mimo náš rozměr a jsou tak velká, že by jim sám nedokázal vzdorovat (v tomto bodě má film na mysli pravděpodobně onu partu zfetovaných ufo-motorkářů, s níž si hrdinové v poslední bitvě Avengers hráli hru Legolase s Gimlim: “Kdo víc?”). Nespí, namísto toho vyrábí armády obleků, jeho vztah s Pepper začíná získávat první trhliny. A aby toho neměl málo, svět začal ohrožovat zákeřný Mandarin, terorista vpravdě Bin Ládinovského typu, který sám sebe považuje spíše za učitele. Terorista, který v působivé scéně neváhá helikoptérami zničit Tonyho sídlo. (Což je samozřejmě pouze předimenzovaná scéna právě ze Smrtonosné zbraně, kde helikoptéra ničí Rigsův přívěs).

Na scéně se objevuje také komiksovým fanouškům známé Extremis (vyšlo také coby součást Ultimátního komiksové kompletu za lidovou dvoustovečku), virus, který vylepšuje lidskou DNA – pokud jej tělo přijme. Pokud, ne, no, má naočkovaný subjekt problém. Ale jenom chvíli. Přesto film ani v nejmenším nejeví tendenci Extremis vysvětlit – jak funguje, proč s jedněmi dělá to a s jinými ono. Především neznalcům komiksu se musí zdát tato látka přinejmenším podivná.

V rámci trilogie Iron Man nevystupuje z klasické superhrdinské konstrukce. Zrod superhrdiny – krize superhrdiny – hledání sebe sama. Takto ji známe z Nolanových Batmanů, či Raimiho Spider-Mana. Je jistě zajímavé si všimnout, že v obou těchto zmiňovaných triptyších je závěrečná část vždy tou nejslabší. Vyhnout se tomuto “znehodnocení” Iron Man neměl po slabé dvojce tak těžké, přesto je třeba si přiznat, že to zvládl pouze o fousek.

Přestože jde o zábavný a vtipný film, v mnoha ohledech, na kterých záleží, selhává. O tom, že Shane Black napíše skvělé dialogy a dobré hlášky, nemohlo být předem pochyb – a tento předpoklad se vyplnil na výbornou. Do komiksového filmu se hned nadvakrát snaží procpat atmosféru buddy snímků – jak v linii s malým chlapcem, tak s Rhodeym, jehož známe i z předchozích částí. Paradoxně je to právě linie s dítětem, která působí výrazně zábavněji – pokud ovšem spolknete, jak násilně je chlapcova postava do děje přivedena a že po celý zbytek filmu bude jeho přítomnost působit lehce vykonstruovaně. Pravděpodobně kvůli chlapcově začlenění nemohl Tony zavolat jeden ze svých četných obleků, přestože se dovolal Pepper?

Ach, Pepper. V podání Gwyneth Paltrow jde o sympatickou, něžnou bytost, při pohledu na niž není možné pochybovat o Tonyho motivaci chránit ji. S její postavou však Black tančí prapodivný čardáš – z útlocitné ženy udělá v jedné ze scén prakticky hrdinku, schopnou ovládat oblek a zachraňovat lidi, aby ji následně vrátil do role útlocitné. A v tu ránu tentokrát i protivné. Naštěstí, aby nás mohl více rozčílit, charakter její postavy změní ještě jednou.

Black také zatoužil chopit se látky po svém, a přinesl jeden dějový twist, který rozděluje publikum na poloviny – jedni jej kvitují, druzí zatracují. Tento zvrat přichází v době přesně jako podle učebnice, navíc s jeho přibližováním je možné jej odhadnout, přesto – nevadil mi. Ne tolik, jako zjištění, že hlavní záporák je vlastně ohromný tupoun, který Samu Rockwellovi z předchozí části nesahá ani po pás. (Nebojte, fňukajícího Rourka si naopak strká do kapsičky.) Přesto se jeví řešení Mandarinova příběhu zajímavým především pro znalce konspiračních teorií o USAmovi Bin Ládinovi.

V akčních scénách je Iron Man 3 zábavný, ačkoliv ne tak nápaditý jako Avengers. Superhrdinská týmovka také působí ucelenějším dojmem filmu, který ví, co chce. Což je přesně Iron Manův hlavní problém. V několik momentech si hraje na dospělejšího bratříčka svých předchůdců, v těžkopádných Downeyho hereckých kreacích nám představuje Tonyho stavy úzkosti – aby v jiných částech (především závěru) působil jako nejryzejší, přitupělé béčko, obsahující i nejohranější klišé. (Jistě, zahazování reaktůrku do moře je pouhou variací na policistu odhazujícího odznak. A když jsme se za toto klišé loni smáli Josephu Gordonu-Levittovi v Temný rytíř povstal, není důvod se nezasmát znovu.)

A přese všechno zmiňované nejde o vyloženě špatný film. Stojí totiž na ohromné kvalitativní základně v podobě souznění postavy a jejího představitele – Downey má se Starkem tolik společného, že se dá oblígátně tvrdit, jak se pro tuto roli snad narodil (dokonce i Stan Lee prý prohlásil, že Iron Man v jeho hlavě vypadal přesně takto). Nejen třetí Iron man, nýbrž celá trilogie (a co si budeme nalhávat – i větší část Avengers) stojí na jeho bezbřehém charismatu. Podle všeho tomu však bylo v samostatném železňákově filmu naposledy. Věk nezastavíš. A nakonec – ke Starkově příběhu snad není třeba více dodávat.

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Další články autora

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

15 komentářů

  1. Já myslím, že těch nelogičností tam bylo mnohem víc. Pro mě nejhorší díl série.

  2. “Pravděpodobně kvůli chlapcově začlenění nemohl Tony zavolat jeden ze svých četných obleků, přestože se dovolal Pepper?”

    Já si myslím, že nad tímhle ten film/scénárista naopak nepřemýšlel vůbec. Alespoň pro mě jsou ty obleky jeden welký wtf moment. Nepochopil jsem třeba proč Tony nepoužil jeden z těch x obleků během útoku na sídlo a “přetahoval” se o něj s Pepper. Resp. pokud měl “vyladěný” jen jeden (naznačuje to začátek filmu?) k čemu jich měl tolik? A japato že se pak zjevili ve chvíli nejtěžší ve finále?

    A takových věcí je v tom filmu víc. To ale nic nemění na tom, že jsem si ho jako odlehčený popcorňák užil – a to mnohem víc než slavné Avengers 🙂

  3. to Maxim
    Včetně neslané nemastné dvojky? Popravdě, já si z ní vůbec nic nepamatuju…

  4. Schramm
    Jo, to je nelogičnost jako facka.
    Dvojka je jedno velké klišé, ale bavil jsem se u ní víc. Přišel mi energičtější, ucelenější, s lepšími záporáky a Scarlettkou.

  5. to Maxim
    Hmmm, Mickey sice ušel, ale to je fakt asi tak jediný co u mě v paměti přetrvalo (to že tam hrál). Mě naopak nadchnul Mandarin – jak stylizací, tak i následným rozuzlením. Tenhle moment považuju za nejsilnější stránku filmu, v podstatě jen Kingley IM3 u mě vyšvihnul do roviny nadprůměru (Downeyho už nepočítám, ten už může jen zklamat vzhledem ke standardům :)).

  6. nebudu číst
    no, jak vidím ty komentáře, raději nebudu recenzi číst – sám jsem několik nelogičností objevil, ale přešel jsem je a z filmu jsem byl i podruhé nadšený – rozhodně nechci, abyste mi to zkazili 😀 ale teda na rozdíl od dvojky to byl balsám na duši – Mickey uprostřed závodní dráhy číhající na Starka, který tam ani neměl být? To fakt nepřebije nic.

  7. Schramm
    A zrovna v případě Mandarina jsem přemýšlel, jestli se komiksoví fanoušci nebudou cítit podvedeni.

  8. Schramm
    Jo, tenhle zvrat hodně pobavil, ale úplně se tím změnil tón filmu.

  9. Mandarin
    Mandarin mě překvapil, což se u podobných velkobijáků neděje. Plus ho Ben Kingsley samozřejmě skvěle zahrál. Rozhodně největší překvapení celé série a Marvel filmů vůbec 😀

  10. re
    Súhlasím, film nič moc. Ale na jedno pozretie v kine sa dal a občas som sa pousmial. Mandarin bol predvedený skvelo, ale aj tak patrím k tým, čo si myslia, že jeho komiksová podoba mohla dať filmu to, čo mu ten parodovaný Val Kilmer s Extremis v tele nedal. Je zaujímavé, že podpriemerný komiks od Ellisa niekto vrazí do filmu a čaká, že z toho niečo bude. Pepper na záver bola už iba vyvrcholením zúfalstva.

  11. Avengers
    Napadla mě ještě jedna věc – kde jsou Avengers, i když je Amerika terorizována?

  12. kam se poděli Avengers?
    Pepo, to máš jako v komiksu, když dostávají na prdel X-meni, dva bloky od sídla Avengers a taky se nejdou kouknout.

    Komiks Extremis bych za podprůměrný vůbec nepovažoval, naopak, jako restart komiksové série se vážně povedl. Původní ovládání kostými ala – jsem jen trouba v brnění, které mě občas spíš překáží, je perfektní myšlenka dotažená do konce. Doufal jsem, ó jak jsem doufal, že to nějak inteligentně zakomponují do děje, že si třeba Tony taky šlehne upravený sérum, čímž začne ovládat oblek 3x líp, porazí všechny- blah, blah blah… ale ono prd.

    Ten film je pitomý, ale pitomý krásně, důležité pro mě bylo, že ty blbosti začínají vyplývat až postupně, čím víc nad tím člověk dumá. Ne jako v jiných filmech, kdy wtf moment střídá druhý už při sledování v kině

  13. ou
    Teda sorry ale tahle recenze by potrebovala korekci jak sul 🙂

  14. Lukáš
    To je něco jiného – ve světě filmových X-menů není o Avengers ani zmínka. Ale tady si vzájemně dělají cameo, mají společný film… No, chápu, že Thor je mimo, ale co dělali Kápo, Hawkeye a Black Widow? (A přitom stačil jediný záběr, jak pátrají po Mandarinovi, třebas.)

Zveřejnit odpověď