Komiksový mikroskop – X

Od doby, co se čtenářům superhrdinského komiksu přestalo zamlouvat to slovíčko super tak, jako dříve, se čím dál častěji setkáváme se samozvanými strážci zákona a mstiteli, kteří, ač často nosí kostým, se rozhodně nebojí použít pěst, železnou tyč, nůž a kvér. Jedním z nich je i chlápek, který si říká X.

X

Funguje to vcelku jednoduše. Jste padouch, v našem případě jeden ze tří velkých a tlustých parchantů, kteří jsou pro své proporce přezdívaní Tři prasátka (aby to sedělo s pohádkou, jinak bych samozřejmě řekl spíš prasata). Do pošty vám přijde fotka s vaší vlastní tváří, přes kterou se skví krásná červená čára – to berte jako varování, abyste zanechali svých špatných životních činů a začali žít slušně a spořádaně. Pokud neuposlechnete, přijde vám druhá fotka, kde už je přes váš hnusný zločinecký ksicht načmáráno červené X a vy byste se měli začít bát. Naše tři tlustá prasátka ovšem tuší, o co jde, a nehodlají jen tak sedět a čekat na smrt. Záhadný X to tedy nebude mít rozhodně lehké.

S nultým číslem rozhodně neměl scénárista Duane Swierczynski moc práce. Ale i přesto, že úvod a scénář jsou jednoduché, tak fungují a čtení to není úplně blbé. První číslo pak navazuje na nulté přesně, kde skončilo, takže zastihneme bandu policajtů, jak se snaží zamaskovat důkazy o tom, jak vesele si X počínal. Při tom je ale uvidí mladá investigativní reportérka, která píše svůj anonymní rebelantský blog, a začne se tedy věnovat i případu X. Díl pak končí klasickým klišé, které ovšem nijak nepřekáží a nevadí. Po přečtení dvou úvodních čísel doufám, že se Swierczynski zaměří na jednu velkou neznámou, a tou je samotný X. Jeho motivace, proč má jedno oko a podobně, to by mohlo tuto sérii hodně zvednout.

Kresba Erica Nguyena je prvkem, který X hodně zvedá, protože je řádně syrová a pro fajnšmekry i krvavá. Celkově tak jde o nadprůměrnou akční záležitost, kde není o mrtvé nouze a které slibuje kvalitu do budoucna.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentáře

  1. Jo tak na tohle jsem koukal. Ale já ty komiksy v tý digi podobě prostě “neumim” číst, resp. se mi čtou blbě. Teď doháním vzdělání s Hellblazerem, začínám od jedničky, ale jde mi to pomalu 😀

    Tvoje recenze jsou fajn, věnuješ se věcem, který u nás nevyšly a třeba i nikdy nevyjdou, to mi přijde super. Btw těšim se na povídání o Hellblazerovi na CRWECONu, jedna z mejch nejoblíbenějších postav.

  2. Díky Walome,
    Povídání o Hellblazerovi bude asi zajímavý bude to spíš takový ohlídnutí za těma 300 číslama 🙂

  3. to Thunair
    Jo, přesně to od toho očekávám. Já znám jen to, co vyšlo v češtině + co mám načteno z wiki + to do mě hustil kámoš v hospodě, teď se chystám na koupi třetího Bažináče, kde se JC poprvé objevil. Ale je toho prostě hrozně moc, čemu bych se rád věnoval…

  4. Tak snad se mi to povede povyprávět nějaký schůdným způsobem jako obvykle 😀

Zanechat odpověď