John Carter: Mezi dvěma světy

Literární John Carter sloužil jako předobraz mnoha filmovým kultům od Star Wars po Avatara. Tentokrát se na plátno vydal sám, aby své následovníky bez zardění lacině vyžral v příběhu, který vychází z legendární Princezny z Marsu.

Carterposter

Bývalý voják John Carter je dnes největší macho širé Arizonské prérie, kde hledá svou jeskyni ze zlata. Nalezne však něco docela jiného, cestu do jiného světa. Jeho rozličné národy jej nazývají Barsoom, my mu říkáme Mars. Čtvrté planetě Sluneční soustavy hrozí katastrofa, způsobená především mnohaletou občanskou válkou. Mezi znesvářené strany však vstupuje nová a cenná figurka Johna Cartera, jemuž nižší gravitace planety dodává nadlidské schopnosti. A pak je tam samozřejmě vizuálně šikovná ženská, a ne jen tak ledajaká, rovnou samotná princezna…

Studio Disney (otravné motto: Filmy pro celou rodinu) by očividně rádo rozjelo další dlouhohrající sérii (po Pirátech z Karibiku), jelikož v nich – pokud se samozřejmě dobře zavedou – nacházejí ty nejsnazší zisky. U posledních Pirátů stačilo k miliardě jenom křepčení Johnnyho Deppa, kdo by tedy nesnil po totožných cestách, jak lacině naplnit pokladny? Předloni to však tak docela nevyšlo s Princem z Persie či Tronem, a pokud nedojde k nějakému podivuhodnému zázraku, John Carter se mezi úspěšné franšízy taky nezařadí. To z důvodu takřka stejných chyb, jaké jsme mohli vidět u Peršana. A pak ještě z dalších.

Největší kopanec do týla natěšeného diváka představuje scénář. Směsice laciných, až neskutečně blbých dialogů by se dala očekávat spíše v českém nekonečném televizním seriálu, díky nim divákovi žádná z hlavních postav nebude ani trochu sympatická. Vývoj charakteru Carterova je minimálně nedůvěryhodný. Díky scénáři však nastanou momenty, které ideálně zhodnocuje lepanec Carterovi uštědřený v závěrečných scénách. Taky budete mít chuť se opakovaně tlouci do čela, nebo čelem o materiál stupně tvrdosti minimálně křemene. Nejlépe do bezvědomí. Snadno by se z toho mohli tvůrci vykroutit tvrzením, že se snažili zachovat jednoduchost brakové předlohy, na špek jim však neskočíme, takhle hloupý scénář by neměl existovat. To je proti přírodě.

V čem pak Carter zaostává za některými svými nohsledy/předo­brazy?

Avatar – Jestliže jste nenáviděli lacinost příběhu Avatara, u Cartera si přímo pošmáknete. 3D efekt filmu nevznikl přirozenou cestou (přímým natáčením do tohoto formátu), nýbrž ve zkumavce, konverzí. A ta, co si budeme povídat, ještě nedosáhla na kvality druhé možnosti. Carter sice není ve 3D tupý jako například Souboj Titánů, laťky, kterou letos nastavil Hugo a jeho velký objev či Cesta na tajuplný ostrov 2 ani zdaleka nedosahuje. Co se však týče digitálních triků, na Carterovi je docela znát každý dolar z jeho rozpočtu (kolem 250 miliónů dolarů), na záběry je tedy radost pohledět.

Star Wars – každý ví, že existují dva druhy Hvězdných válek. Ty staré (vyzdvihované) a ty nové (povětšinou zatracované). 6 filmů, z nichž si Carter mohl vybrat, a on se nejvíce blíží tomu nejvíce nenáviděnému, Epizodě I s podtitulem Skrytá hrozba.

Pod touto lupou se tak Carter mnohem spíše blíží „esům“ typu zmiňovaného Prince z Persie, Green Lanterna a Barbara Conana, toho loňského.

Nic s ním nedokázal vymyslet ani režisér Andrew Stanton, pro něhož je to po pixarovkách Život brouka, Hledá se Nemo a VALL-I první hraný celovečerák. K látce bohužel přistoupil rutinérsky a nevtiskl jí nic z nápaditosti a hravosti animovaných filmů, avšak ani serióznost a dospělost. Akce (je jí velké množství, snad ve snaze zalepit hrdinům hubu) není špatná, ale na zadek se z ní neposadíte (případně nepovstanete), tempo je značně nevyvážené. Ve Stantonových rukou John Carter působí jako bezduchý polotovar na objednávku. K tomu se dá připočíst i hlavní herecké duo. Kitsch (Gambit z Wolverineova originu) se sice snaží, ale nevylézá ze škatulky „herců určených pro vedlejší postavy“ a film netáhne, jak by měl, Lynn Collins (Wolverineova buchta z originu) je prostě a jenom přitažlivá.

Abychom však jenom nehanili, kromě triků Carter disponuje ještě skvělým soundtrackem od Michaela Giacchina, bez něhož by byl ve výsledku ještě nicotnější.

Je mi líto, dědulo Cartere. Buď si zaspal dobu, nebo ses málo snažil. S takovou se k tobě dá přistoupit jenom způsobem: Přijdu, zhlédnu, zapomenu. A to je na legendu proklatě málo.

První velké filmové zklamání letošního roku.

Režie: Andrew Stanton
Scénář: Andrew Stanton, Mark Andrews
Premiéra: 8.3. 2012
Hrají: Taylor Kitsch, Lynn Collins, Ciarán Hinds, Willem Dafoe, Dominic West, Mark Strong aj.

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

28 komentářů

  1. Můžu se zeptat, z čeho pramení následující přesvědčení?

    >Studio Disney (otravné motto: Filmy pro celou rodinu) by očividně rádo rozjelo další >dlouhohrající sérii (po Pirátech z Karibiku)

    Je ve filmu potenciál pro pokračování?Resp nějaký odkaz na konci? Ptám se ze zvědavosti, protože si docela dost dobře nedokážu představit, jak by se z tohoto konceptu mohla stát série, ale možná mi jen teď schází představivost 🙂

  2. Zapomnel jsem zminit, ze o existenci knizni predlohy vim, ale jestli je film takhle spatny soude dle recenze, treba jej zapomneli tvurci koncipovat jako “posad-se-na-prdel-a-cekej-na-pokracovani” uvodni dil 🙂

  3. Pedro
    Nejsem si jistý, jestli je špatný proto, že na něco někdo zapomněl. Ostatně – první Piráti z Karibiku taky nebyly koncipováni jako úvodní díl série (podtitul byl přidán až později, když si někdo uvědomil potenciál). Ale moje přesvědčení pramení právě z těch informací, které jsou v textu: Walt Disney opět využívá velice známý charakter, o jehož mnohá dobrodružství pak mohou být opřeny další díly.

  4. serie
    Pedro: se sérií je to u Johna Cartera jednoduchý. Tenhle díl byl o dvou městech, co se nemají ráda… co is pamatuju na knihy, tak byl příběh sice odlišný, ale podstata je stejná: CJ se dostane na Mars, unesou mu ženu. On jí jde hledat. Zjistí, že existují žlutí Marťani a on je porazí. Pak unese ženu někdo jiný, CJ zjistí, že existují Černí Marťani… a Modří… a když dojdou barvy, pořád jsou tu úchylní vědci se zálibou v unášení žen. Byly to sračky, ale četly se úžasně.

  5. uvidíme
    Jak to bude s případným pokračováním, uvidíme za nějaký čas. Předloha dostala klasicky na budku (jak už to u filmů bývá), představitel hlavního hrdiny má do uvěřitelnosti daleko (navíc je za ještě většího pitomce, než jsme doufali), dialogy jsou na úrovni komiksu pro školní mládež (viz ABC z roku 1970), ale jinak je to úžasná pastva pro oko. Je vidět, že rejža dosud dělal jen animáky a živí herci mu působí problémy – tady musím souhlasit s některými kritiky, že asi nejlepší je Woola, mnohonohý čokl velikosti Trabanta a rychlosti Speedy Gonzálese. Chybu nemají ani silně steampunkové poletuchy hmyzoidního designu. Princezna je kapitola sama pro sebe. Oproti předloze relativně akční, ale jinak na ní zaujmou spíš módní kreace, než herecký výkon. Nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby to točili kdekoliv jinde, než u Disneye, bylo by to ostřejší a patrně o třídu lepší i se stávajícím obsazením.

  6. Tak se to tu trošku rozjelo, tak přispěju také. předesílám, že JC je moje srdcovka, díky němu jsem začal číst scifi.
    nesouhlasím úplně se se Střelcem:”Předloha dostala klasicky na budku” – z původní knižní linie tam zůatalo poměrně dost věcí (možné SPOILERY) – začátek na Divokém západě, Tharkové, Dejah, Zodanga versus Helium atd., je tam spousta milých drobností (Carterovi se říká Dotar Sojat, byť z jiného důvodu než v knize, postavy se zdraví “Kaor”, Woola je bezva atd). To celý je rámováno vymyšlenou a dost zběsilou linií s Thernama (který jsou jinak až v druhém díle a ani tam nedělají nic z toho, co dělají ve filmu) a zásadně se řeší Carterův transport na Mars, který je v knihách vcelku nepodstatný. ženský už musí být všude aspoň trochu akční, halt emabncipace postoupila, tady to ještě IMHO nepřekračuje únosnou míru.
    Kdybych předlohu neznal, asi bych to považoval za kravinu, takhle si ale myslím, že to stran adaptace mohlo dopadnout mnohem hůř (a taky už dopadlo, všek to není první carterovský film, o těch předchozích naštěstí téměř nebylo slyšet) a vcelku jsem se vrátil do mládí:D

  7. názvy
    Z předlohy zbyly hlavně jména a názvy některých lokalit, přínosem je řešení transportu a poněkud akčnější role Dejah. Z původní dějové linie toho až tak moc nezbylo, stejně tak z charakteru Johna Cartera. Zajímavá je ovšem podoba neoholeného Kitsche na začátku filmu s ilustracemi knižního vydání od Paseky.

  8. kniha versus film – pozor na SPOILERY
    Střelec: To bych neřekl. Shoda s předlohou je podle mě překvapivě velká (pozor, zde už oprsvdu SPOILERY): John Carter se při útěku před Indiány schová v jeskyni, odkud je přenesen na Mars, kde může vysoko skákat atd. Najde Tharcký inkubátior, následně je zajat Tharky, kde se posléze setká s Dejah (jejíž loď v předloze zničili Tharkové, ne Zodangané). Po nějaké době (a z jiné motivace, protože ve filmu řešíme transport na Mars) se vydává s Dejah, Solou a Woolou na cestu, během které je přepaden Warhoony. Po nějaké době se znovu setká s Tars Tarkasem, s jehož pomocí porazí Tal Hajuse a získá na svou stranu Tharky. Mezitím Zodanga válčí s Heliem, válka se má vyřešit svatbou, JC s pomocí Tharků porazí Zodangu.
    Tohle všechno je v knize i ve filmu. Motivace postav je často jiná, některé linie z knihy zmizely (bitva v aréně u Warhoonů byla přesunuta k Tharkům a upravena, celé špehování Zodanganů zmizelo), řada věcí přibyla (od celých linií typu bizarní psycholinie s Thernama a devátým paprskem, potažmo i trasport Země/Mars až po to, že JC míval ženu a dítě). Charakter JC je jiný, souhlas, Dejah až tolik ne. Proto jsem psal, že si myslím, že adaptace mohla dopadnout hůř..

  9. Příspěvky se spoilery zásadně nečtu, co kdybych se na film náhodou chtěl podívat? 🙂

    Josef H.: Dobře, ale zase první Piráti měli jako film určitou kvalitu (s ohledem na cílovou skupinu). Ale jak je to tady? Jestli je už úvodní díl do potencionální filmové série špatný, bude se pokračovat? Série často po prvním dílu pouze klesá na úrovni, kam ale klesne tohle?

    Borisi, sračky se někdy dají číst fakt parádně, jak to ale je s sračkoidním filmem? Budou chodit diváci stále dokola na věci, které u konkurence uvidí lépe a dostanou ještě bonus?

  10. Pedro
    Jak jsem psal v recenzi – z důvodu nevalné kvality to nevyšlo s Princem z Persie a Tronem, nevyjde to imho ani v tomto případě. Však se Walt Disney nevzdává a další sérii již plánuje: dobrodružnou sci-fi Paladin.

  11. Pedro: Však jo, proto jsem je označil, reagoval jsem hlavně na Střelce…

  12. Mě se film moc líbil.. tohle už tu pro mě dlouho nebylo 🙂

  13. Něco tomu chybělo…větší napětí, možná? U mně lepší průměr, dvě scény vynikají nad zbytek – Tars Tarkas pohlavkující Cartera po příjezdu do Zodangy, tak skvělé emoce v digitálním provedení se vidí málokdy 🙂 no a hlavně scéna kde Carter kosí Wahoony po desítkách a zároveň se mu před očima míhají obrazy návratu domů….nechci spoilerovat. To je hodně silný okamžik a náladou připomíná monumentální asijské rubačky, ve které hrdina samojediný vykydlí nepřátelskou armádu….. Škoda že se na této úrovni nepodařilo udržet celý film.

  14. Fenris 13
    Obávám se, že se na tom podepsalo zaměření studia Disney, když je to “pro celou rodinu”, tak tý krve nesmí bejt moc. Ale bylo by zajímavý zjistit, jak by tohle téma pojal Tarantino…. Taky jsem uvažoval, jak by za ty prachy vypadal zfilmovenej Ken Wood.

  15. Mně to přišlo napínavé až dost. Nejvíc mi vadilo, že než jsem se vyznala v tom, kdo je kdo (a to nejen v zelených potvorách, ale i v lidech), byl konec. Akční scény po dlouhé době slušné (trochu vylepšit skákání na začátku by to ale přece jen chtělo). A Kitsch byl překvapivě nepapundeklový a princezna vyloženě nadprůměrná. Duchovno a umělečno se v tom hledat samozřejmě nedá, ale pevně doufám, že to propadák nebude (překvapivě velké úspěchy to slaví v Rusku a v Asii obecně).

  16. vcelku prijemny film,kdyz budete ocekavat nejake silenosti,ktere by si lecjake dite nepredstavilo, budete po shlednuti spokojeni a to i s neprilis povedenym 3D,jde hlavne o humorne scenky ktere celkove zvysuji kvalitu..interakce s tharky,woola je primo skvely a to vyporadavani se s odlisnou gravitaci)))

  17. 🙂
    V časopise ABC vycházel kdysi komiks John Carter a byl to dlouhý a hezký příběh.

  18. To Anonym
    Rusko je v Evropě ( musím bránit čest vzdálených příbuzných ) 😀

  19. Nadprůměrná princezna?
    Obávám se, že jediné, co bylo ve skutečnosti na princezně nadprůměrné, byla práce přípravného a možná i trikového štábu, kterým se z v “civilu” tuctové ženské podařilo vyrobit koukatelný kus.

  20. Já viděl Cartera včera a musím souhlasit s pipinem – většina dějové linie zůstala zachována, – SPOILER! – jen thernové, transport a 9. paprsek tam byli navíc. A taky scény ze Země – docela zajímavé vyústění a použití samotného Burroughse, aby si ho diváci připomněli. Problém toho filmu podle mě je, že je nejspíš cílen na lidi, kteří knižní předlohu znají – na mě to aspoň tak působilo a bavil jsem se, ale pro neznalého diváka to nejspíš bude galimatyáš. Docela by mě v téhle souvislosti zajímalo, nakolik je Burroughsova předloha (aspoň rámcově) v Americe známa dnes.

  21. praotec: Přesně tak, taky jsem měl pocit že je to spíš pro znalce předlohy (v této souvislosti je možná dobré zmínit, že prvních 5 dílů v angličtině je legálně se stažení na Project Gutenberg)

  22. Shoda?
    Sorry, ale komiks z ABC z roku 1970 vykazuje mnohem větší shodu s předlohou, než tenhle film. na plátně to vypadá vypadá, jako když scénárista sebral nějaký americký komiks na dané téma, prohnal ho mlýnkem na maso, přihodil do toho pár moderních klišé a módních žvástů a z toho uplácal výsledný “filmburgr”. Pořád to ale ještě dopadlo relativně dobře, originál je v tom místy k poznání.

  23. Praotectrekkie
    Tak comics se dá určitě víc dělat podle předlohy než film, zvláště v dnešní době a pro dešní diváky – holt asi museli udělat nějaký kompromis a přidat moderní prvky, kdyby to bylo skoro čistě podle předlohy, zase by x lidí protestovalo, že je to pro dnešního diváka nestravitelné. Do takovéhoto projektu se buďto jde s rizikem, že se holt úplně líbit nebude, nebo to mohli nechat u ledu rovnou. A to by imho byla zase škoda – lepší mít film, o kterém se aspoň diskutuje, než nechat “SF klasiku” (dobře, ne úplně, ale k základům to patří) úplně pohřbít.

  24. Sorry, napsal jsem si jméno do špatného políčka a smazat už to nemůžu. 🙁

  25. Střelec: No tak komiks z roku 70 se shoduje s předlohou víc, a co má jako bejt? Nikdo nerozporuje, že je na tom nabalená spousta vymyšlený vaty, že princezna je akčnější atd. Trvám ale na tom, že ta základní dějová kostra té knihy tam vzásadě je, což pro mě bylo příjemné překvapení.

  26. Možná sem blbej, nevím, školy nemám, ale o komixu jsem zatím neslyšel… Kde by se dal sehnat popř ( a prosím nekamenovat ) upirátit?

  27. Já šel na Cartera jen proto, že nebylo zrovna v kině nic zajímavějšího. A byl jsem nadšen! Mně se ten film strašně líbí a to nejsem zrovna klasický popkorňák. Příběh je v základů podobný jako u Avatara, ale podaný je úplně jinak podle mě – chytřeji, s lehkostí a vtipem, takže dokonce ani romantická linka mi nevadila. Zatímco u Avatara jsem půl filmu kroutil hlavou nad jeho stupiditou, tak u Cartera jsem se upřímně bavil a užíval si i “lacinost” děje. Nejsem filmový odborník, takže neumím líp definovat, proč je Carter dobrý nebo to nějak teoreticky obhájit. Podle mě ale dobrý je a moc.

Zveřejnit odpověď