Preview: Hunger Games: Aréna smrti

Harryho Pottera, který odstartoval vlnu zájmu o fantastiku s dětskými (a později mladistvími) hrdiny, máme definitivně za sebou a na jeho místo populární a výdělečné série se hledá nástupce. O získání osiřelého potterovského trůnu se nyní pokouší další bojovná mládež v blíže neurčené ponuré budoucnosti, jak ji vymalovala ve svém bestselleru (respektive sérii) autorka předlohy Suzanne Collinsová. Tentokrát ale půjde do tuhého od začátku.

Hunger Games

Hra o přežití totiž není famfrpál a neumírá se v ní jen občas a omylem. Spíš než hoši s kouzelnou hůlkou by se tu totiž cítil ve svém živlu Spartakus (nebo možná ještě Highlander). Boj na život a na smrt, kde zvítězit může jen jeden, sleduje jako svéráznou reality show v přímém přenosu dychtivé publikum, které podporuje své favority. Ovšem naši mladí hrdinové, kteří vstupují do zalesněné arény, o to většinou ani trochu nestojí, ačkoliv na vítěze čeká nehynoucí sláva.

Tentokrát nám toho trailery o filmu moc nenapoví, protože jsou v jistém směru neuvěřitelně skoupé. V podstatě nám jen představí sympatické hlavní hrdiny a úvod celého příběhu, ale o tom, co se bude vlastně dít dál, se mnoho nedovíme. Působivých je několik záběrů na civilizaci budoucnosti, ale z klasických blockbusterových lákadel to je vlastně všechno. O to více zde ale zaujmou samotní hrdinové a jejich pohnutky, což nám dává tušit, že tentokrát se nebude hrát ani tak na dechberoucí efekty jako spíš na lidské emoce. Celá ta parta mlaďochů vůbec působí méně toporně než např. ta bradavická nebo narnijská a nejspíš nebudeme mít problém se s nimi vnitřně ztotožnit.

V hlavních rolích uvidíme především méně známé herce a vycházející hvězdy, které mají pravděpodobně své největší role teprve před sebou, ale ani tak se mnohdy nejedná o žádná ořezávátka. V hlavní roli se představí dvaadvacetiletá Jennifer Lawrenceová, pro kterou by ztvárnění Katniss Everdeenové mohlo být důležitým okamžikem v její budoucí kariéře. Jejím prvním větším úspěchem byla v roce 2008 vedlejší role ve filmu Planina v ohni – za svůj výkon si z Benátského filmového festivalu odvezla cenu Marcella Mastroianniho. Našinec si ji ale bude spíše pamatovat jako představitelku Mystique z loňského hitu X-men: První třída. Větší úspěchy má za sebou o dva roky mladší Josh Hutcherson, který byl více vidět už ve svých třinácti letech v pohádkově laděném vesmírném dobrodružství Zathura. Následoval kladně hodnocený Most do země Terabithia a v roce 2008 se pak objevil v popkornovce Cesta do středu Země, jejíž sequel se pod prapodivným českým názvem Cesta na tajuplný ostrov 2 právě prohání tuzemskými kiny. V dalších a vedlejších rolích se představí i několik známých jmen, především veterán Donald Sutherland, herec a režisér Stanley Tucci (Pevné pouto, připravovaný Jack the Giant Killer) nebo i hudebník Lenny Kravitz.

Gary Ross nepatří zrovna mezi režiséry s nepřeberným množstvím snímků na kontě, ale na tomto postu nebo na postu scénáristy už stačil posbírat řadu oscarových nominací a cen filmové akademie. Jako scénárista se kdysi velmi dobře uvedl rodinnou komedií Velký s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jeho zřejmě největším režisérským úspěchem je pak fantaskní retro komedie Městečko Pleasantvill, která v roce 1998 získala tři oscarové nominace. V Hunger Games může uplatnit svůj um v obou oblastech, protože se rovněž podílel i na scénáři, na kterém s ním a s autorkou předlohy spolupracoval také Billy Ray, který se ale obvykle orientuje spíše na kriminální trillery, např. celkem úspěšný Na odstřel. Zvučná jména nebo větší zkušenosti s fantastickým žánrem ve výčtu tedy poněkud scházejí, což na jednu stranu působí trochu znepokojivě.

Nechme se tedy překvapit, jestli nás čeká počátek nové úspěšné filmové série, která definitivně proslaví jak herce a tvůrce filmu, tak autorku předlohy, nebo jestli to bude jen další rána do prázdna, které se v posledních měsících na stříbrném plátně povážlivě množí.

Režie: Gary Ross
Scénář: Gary Ross, Suzanne Collinsová, Billy Ray
Premiéra: 22. 3. 2012
Hrají: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Donald Sutherland, Wes Bentley

Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

10 komentářů

  1. Na tohle se moc těším. Možná je špatné jít do kina s tak velkým očekáváním, jaké mám, vzhledem k tomu, že právě čtu první díl počtvrté a lístky mám koupené na tři dny za sebou. Ale jsem zvědavá, jak si poradili s tím, že romány jsou psané v ich-formě a celou dobu sledujeme myšlenky hlavní hrdinky. I když jistou ukázku nám poskytli ze záběrů ze závěrečného představení ve výcvikovém centru – kdy sledujeme očima hlavní hrdinky, jak se dívá na své hodnotitele a na to jablko. A pak je jasné, co udělá.
    Jo, těším se.

  2. cyberstorm
    Knihu som necital, tak o predlohe nic neviem: ale podla traileru a infa ma Willis pravdu: pripomina mi to Battle Royale (a ten bol neskutocny 🙂 … ved uvidime

  3. battle royal to bylo rpvní co jsem si vzpomněla, když jsem si přečetla o čem to je. moc tomu nevěřím, protože originál příběh to rozhodně není, ale mohl by to zachránit dobrý scénář a nějaké zajímavé věci, které v traileru nejsou ukázány XD protože jestli to bude další stupidní teenagerovská vyvražďovačka s pubertální hrdinkou, která musí zmasakrovat třicet svých neporazitelných kamarádů a u toho bude řešit s kým z nich by chtěla chodit, tak půjdu dát režisérovi přes hubu. filmaři poslední dobou točí každou blbinu, remake remakeů atd. jako kdyby na světě nebylo dost dobrých věcí…

  4. To Kate: Předloha rozhodně blbina není. Netuším, nakolik je originální, mě celkem připadlo, že je, alespoň způsobem podání. Myslím, že tady není co “zachraňovat”, spíš aby to scénař a režie nezploštily a dokázaly vystihnout atmosféru knížky. Ohledně chození nebudu spoilerovat 🙂 , ale můžu tě ujistit, že hlavní hrdinka rozhodně neřeší běžné pubertální problémy.

  5. Ač mám BR celkem ráda, tak oproti HG je to dost povrchní a spíš na efekt. Je sice fakt, že srovnávat film a knížku je ode mě asi nefér, nicméně přes podobnou tématiku jsou obě zpracování o něčem jiném. V BR byl důvod toho vzájemného masakrování docela chatrný, moc se neřešil a šlo víceméně jenom o ta působivá jatka, kdežto v HG je tamější realita dobře propracovaná, věrohodně zvrhlá a o samotné vyvražďování ani tak nejde. Sice se to hlavní hrdinky docela silně dotýká, a logicky se to potom v prvním díle řeší, ale ve zbývajících dvou dílech je to víc o politice a prohnilém systému, který tam panuje.

  6. Tak HG jsem nečetla, proto sonduju, aby mi tady někdo řekl (díky Isca) jaké to je, ať vím, jestli na to jít do kinča. BR má dobrý příběh, ale opět jen v předloze, film je prostě o tom, jak udělat jatka. řekněte potom někdo, jaký je ten film.

  7. HP vs HG?
    Těžko HP z trůnu sesadí produkt (knižně rozhodně ne, filmově…možná), který je cíleně zaměřen na ženskou část dospívající populace…nehledě k tomu, že HP se po vydání stal bestsellerem, kdežto po HG neštěkne pes (což by film mohl změnit). Od roku 2010 co je knižně titul na scéně, se objeví cca 2 zákazníci za čtvrt roku (ženského pohlaví), co o titul projeví zájem (ne že by mne to jako knihkupce mrzelo, v sekci fantasy/sci-fi mám raději jiné tituly 8-))
    Filmu držím pěsti, už jen z toho důvodu, že by se knihy mohly svézt na vlně zájmu a stouply by tržby 🙂

  8. HGxBR
    OMG!! Tady zas někdo srovnává Battle Royale které je uplně o něčem jiném, aniž by si přečetl knížku 😀 ach jo 😀

  9. Potvrzuju, že HG jsou ležák a ani trochu originální. Leží nám to tady na regále, a myslím si, že originální to připadá těm, co neznají Kinga a další mistry.

Zveřejnit odpověď