Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž Daidalos 2012

Pravidla literární soutěže časopisu XB-1.

Soutěžní práce musejí splňovat následující podmínky:

  • musí jít zásadně o původní a tiskem dosud nepublikované povídky z oblasti sci-fi, fantasy nebo fantastického ho­roru
  • zásilku označte heslem LS Daidalos
  • maximální rozsah každé povídky je 50 normostran
  • povídky budou zaslány ve dvou dokonale čitelných exemplářích
  • povídky budou psány v normostranách jednostranně a standardním písmem
  • soutěž je anonymní, takže k nepodepsané povídce (ev. povídkám) přiložte zalepenou obálku, v níž bude jméno autora, jeho adresa, internetová adresa a telefon, pro orientaci i zopakovaný název zaslané povídky (povídek).
  • prosíme, nežádejte publikování povídek pod pseudonymy!

Porotou soutěže bude redakce XB-1. Soutěž obsahuje pouze jedinou kategorii, a tou je povídka. Všechny povídky, které se dostanou do finále, budou publikovány v XB-1 a budou honorovány dle běžných tarifů našeho měsíčníku.

Vítěz:

  • získá literární cenu XB-1 Daidalos 2012 a právo výběru ilustrátora z výtvarníků spolupracujících s XB-1 (to jest jejichž ilustrace se pravidelně objevují v XB-1) a obdrží originál jedné celostránkové ilustrace ke své vítězné povídce s osobním věnováním výtvarníka (v případě zájmu o výtvarnou práci zpracovanou elektronicky je odměnou autorem podepsaný tisk).
  • obdrží věcné ceny od sponzorů soutěže

Autoři povídek na 2. – 5. místě obdrží:

  • pamětní diplom a věcné ceny od sponzorů soutěže

Oficiální vyhlášení výsledků a předání cen proběhne na brněnském Fénixconu začátkem prosince 2012 – bude upřesněno dodatečně. Povídky zaslané do soutěže se nevracejí. Výsledky soutěže budou zveřejněny v XB-1 1/2013 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem. Následně budou výsledky zveřejněny také na webu časopisu XB-1.

Soutěžní práce zasílejte na adresu: Jaroslav Jiran, Gen. Janouška 893, 198 00 Praha 9.

Uzávěrka soutěže 31. května 2012.

www.casopisxb1.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

13 komentářů

  1. to dareian
    Neumírej a raději piš:) Ten diplom byl pravda veselý, ale věcné ceny byly super. Knížek plný balík a to ne jen tak nějaké “co nám zbylo na skladě” jako v jiných soutěžích, ale například oba překrásně vypravení Westerfeldi, můj srdeční Asimov, King…

  2. Pro pamětní diplom to pravda nikdo psát nebude, ovšem ze zkušenosti vím, že začínajících autorů je tu víc než dost. Nakladatelům chodí pravidelně příval nabídek nových prací, románů, novel, dokonce povídkových sbírek. Zpravidla jde o autory, kteří doposud nepublikovali…

    Naděje, že si jejich práce někdo přečte v současné situaci, kdy je knižní trh doslova zavalen, je jen malá. Zvláště pokud jméno autora nikdo nezná. Je potřeba nejdříve publikovat kratší práce, abyste vůbec mohli dostat šanci. A kde jinde než v časopise s několika tisíci čtenáři?

    Ale nejde jen o začínající autory, dle mého názoru je časopis důležitý i pro již publikující autory, aby na sebe upozornili. V časopise mohou získat mnohem větší publikum než v jakékoli knize. Někteří už to pochopili, samozřejmě nemám na mysli hvězdy žánru, které už dospěli do stádia, kde něco podobného nepotřebují…

  3. Pokud má pamětní diplom sloužit k tomu, aby si jeho majitel něco zapamatoval či připomněl, pak by možná bylo praktičtější je rozdávat čtenářům. 🙂

  4. Ja souhlasim s Martinem. Ono z baliku knih a diplomu se sice portfolio neudela, ale je to velmi mila pozornost. Ovsem pokud autor publikuje, muze shromazdit reakce redaktoru, recenzentu i fanousku a to portfolio si skutecne vyrobit. A s tim uz se neco delat da 🙂

  5. Tak kvůli těm knihám by soutěžil snad magor. Soutěží kvůli egu, umístění (tedy diplomu a sošce a ilustraci) a jistotě publikace, která je navíc zaplacená. A někdy třeba proto, že je zvědavý, zda by mu prošlo něco, co pro něj není typické. A třeba i “zda na to má”, nebo zda žije “z podstaty”.

    Osobně si těch tří předmětů v závorce výše vážím víc, než vysoutěžených knih.

  6. Zo všetkých ocenení si najviac cením ostré, našťastie vľúdne formulované slová, ktoré mi po umiestnení sa v jednej súťaži pred 100 rokmi povedal jej usporiadateľ Egon Čierny.

  7. 😀 Martine, je treba pridat do seznamu oceneni i nejaka “ostra, ale vlidne formulovana slova” – takovy redaktorsky posudek by stal za zvazeni!

  8. Ale to já někdy i reaguji dost ostře, to se neboj. Jen to bývají interní hodnocení nerozesílaná autorům… 🙂

  9. Tak dostat někdy k tomu diplomu i tu sošku, to by se mi taky líbilo:)) Ale musím se holt víc snažit. Snad letos:-D

  10. Diplomy jo 🙂
    Knih mám hromadu, i když je fakt, že jsou čím dál dražší, takže i balík knih by potěšil. Diplomy ze soutěží jsou náhodou super. Vzpomeňte jen na základní školu, když jste nějaký dostali, jak hotoví jste z toho byli :).
    Mám jeden z recitační soutěže a pak jsem nedávno natrefila na jeden ze soutěže “Miss noha,” kde se hodnotily nohy účastnic letního tábora. Pravda, bylo mi tehdy deset, takže to vypadá trochu pedofilně, ale tehdy se to tak ani nebralo :).

    Pamatuji na jeden dávný Pragocon, kde jsem jednu soutěž vyhrála, ale předtím jsem si koupila tašku knih u stánku. No a plus balík knih ze soutěže… domů jsem to měla daleko… myslela jsem, že vypustím duš :), ale bylo to skvělé. Ale to už je strašně dávno, to to letí :).
    Pokaždé, když mi někde… kdekoli něco vyšlo, měla jsem obří radost z toho, že jsem to nevzdala a neposlouchala rodiče, kteří mi tvrdili, že čučením do počítače si zkazím už tak mizerný zrak. Je fakt, že mě to omezuje, ale co v životě ne.

  11. Soutěž
    Je možné najít tu někde e-mail na pořadatele soutěže? Nešlo by, aby byla povídka zaslaná elektronicky?

Zveřejnit odpověď