Sucker Punch

Aneb podpásovka formy obsahu. O tom, že je Zack Snyder jedním z mála režisérů, jejichž rukopis bezpečně rozpoznáte, může pochybovat jedině slepec. Kdo viděl Úsvit mrtvých, remake zombie klasiky, jímž se Zack uvedl jako mladý a velice nadějný talent, nebo adaptace geniálních epických komiksů 300 (Frank Miller) a Strážci (Alan Moore) – mimochodem, navštěvuje stránky Fantasy Planet někdo, kdo neviděl alespoň jeden z těchto filmů? – ví, o čem mluvím.

Sucker Punch
Sucker Punch
Sucker Punch
Sucker Punch

Jejich podmanivý audiovizuální styl chytí diváka za koule (protože cílovou skupinou těchto snímků je doopravdy spíše muž, ovšem ženy, jimž se líbí, nejsou výjimkou) a silně zahraje na testosteronovou strunu. Když šlo o zombíky, pseudohistorickou rubačku tří stovek Sparťanů a mnoha tisícovek Peršanů kdesi u Thermopyl nebo thriller několika superhrdinů v krizi středního věku, byli jsme ochotni Zackovi zobat z ruky. Teď musí zákonitě přijít nějaké JENOMŽE.

Jenomže doposud Zack příběhy nevymýšlel, on je pouze převypravoval. Jak by vypadal film kompletně z jeho mysli? Sucker Punch nám poskytuje dostatečnou a lehce znepokojivou odpověď.

Kapitola 1 – Tělo

Pokud přirovnáme vzezření filmu k tělu, tak je Zack Snyder ten nejgeniálnější plastický chirurg všech dob. Po vizuální stránce totiž nemá Sucker Punch nejmenší chybu, k tomu připojte skvělý výběr pro zvukový podklad (písničková část, upravená Mariem De Vriesem, jenž stojí i za úpravou songů z Moulin Rouge, instrumentální skládaná skvělým epikem a dlouhodobým Zackovým spolupracovníkem Tylerem Batesem). Ačkoliv to občas vypadá, jako by Zack vykrádal sám sebe (úvodní scény poněkud evokují scény ze Strážců), stejně mu to jeden žere, až nestíhá polykat.

Jenomže tělo je také potřeba ladně rozhýbat, aby mohlo ukázat všechny svoje pohyby. A tady to začíná pomalu skřípat. Ačkoliv s Babydoll, hlavní hrdinkou příběhu, navštívíme hned několik fantastických reálií, jejich podstatou je jediné – kosení spousty nepřátel pěticí spoře oděných masturbačních předloh náctiletého puberťáka a stárnoucího úchyláka. Poprvé to může být fajn, podruhé je to přímo skvělé (ovšem opět spíše zpracováním než obsahem – scény ze zákopů se steampunkovými skopčáckými vojáky jsou parádní – nabudily mě na představu Zacka režírujícího válečný film), pak to začíná nudit. U některých zpomalovaček si člověk dokonce říká „už zase?“. A to je problém.

Kapitola 2 – Duše

Jakmile se nad Sucker Punch zamyslíte, film nemůže obstát. Podstatou příběhu je Babydoll, dívka, jejíž matka právě zemřela a otčím se nedokáže smířit s představou ztráty nároku na dědictví, proto na Babydoll nahraje ztrátu příčetnosti a neváhá ji umístit do ústavu pro duševně choré. Zde Babydoll prožívá svoje fantazie hned ve dvou úrovních – nejprve blázinec promítá do podoby luxusnějšího bordelu, další pak jsou návštěvy fantaskních – muzikálních světů jako z počítačových her. Seznamuje se s několika spoluchovankyněmi, plánuje útěk a vypadá rozkošně. Všechny vypadají rozkošně. Vlhký sen všech geeků. Příběh by pravděpodobně fungoval lépe, kdyby jakákoliv z úrovní byla zcela vypuštěna. Blázinec – bordel – akční světy. Dvě by se mohly vzájemně doplnit, třetí je tam navíc.

Pseudofilosofická omáčka, kterou je příběh zalit, taky nechutná zrovna nejlépe. Buď je Zack geniálnější, než si myslím, a nepochopil jsem všechny jeho myšlenky, anebo jsem je bohužel pochopil. Kterak Počátek potkal Přelet nad kukaččím hnízdem a nedokázaly se spolu dohodnout, ani vzájemně doplnit. Zcela nejhorší je pak závěrečný za moudrost převlečený doslov, který je natolik klišé, nakolik si to jen dovedete představit.

Sucker Punch funguje spíše jako parádní videoklip než smysluplný film. Fanoušci Zackova rukopisu budou v sedmém nebi, příznivci příběhů se budou držet za hlavy. No a? Téměř každé velké dílo bylo zpočátku rozporuplné. Uvidíme, co čeká Sucker Punch. Sláva, nebo zatracení?

Sucker Punch

Režie: Zack Snyder Scénář: Zack Snyder, Steve Shibuya Hrají: Emily Browning, Abbie Cornish, Jena Malone, Jamie Chung, Carla Gugino, Jon Hamm, Oscar Isaac, Scott Glenn, Vanessa Anne Hudgens Hudba: Marius De Vries, Tyler Bates Premiéra: 31. 3. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

17 komentářů

  1. Tenhle film se mi líbil, ale spíše tou atmosférou. Překvapilo mě, že film měl pointu (aspoň nějakou)… trošku nudnější byly paradoxně ty akční pasáže, protože 1)světy nebyly nijak originální 2)když člověk ví, že se to těm holkám povede, tak tam chybí napětí.
    Nějaké věci bych tam udělal jinak, ale z kina jsem odcházel potěšen a vlastně i nadšen.

  2. re
    O 300 lze polemizovat, nicméně Strážci i Úsvit mrtvých jsou nadstandardně dobré filmy, oba hlavně dokazují posměváčkům, že Snyder umí dobře i postavy a příběh.

  3. Čiastočne áno 🙂
    Videl som asi prvú polovicu Úsvitu mŕtvych.

  4. Odpověď taky ano.
    Jinak jsem viděl dvakrát trailer a přečetl si dvě tři recenze a vím, že na tenhle film se nikdy cíleně nebudu dívat. A přitom jsem myslel, že takovéto vizuální bezhlubokomyšlenkové orgie budou pro mě to pravé, z takového Scotta Pilgrima jsem byl absolutně nadšený.

  5. To Tom
    Scott Pilgrim byl plný takového nadhledu a energie, o jakých se Sucker Punchi může nechat jenom zdát.

  6. Je pravda, že SuckerPunch je tak trochu nevyvážený… ale mně to sedělo, ačkoli na tyhle filmy nejsem…

  7. jako PC hru bych o tom uvažovala bo efekty hezký ale proč tam ty holky sou více meně stejné, nepochopim

  8. a mně se to třeba líbilo hodně. z kina jsem odcházela naprosto nadšená. čekala jsem, že to bude film o krásných polonahých slečnách zabíjejících mečem velké obludy s rotačákem, a přesně to jsem taky dostala. Dokonce mě překvapilo, kolik to mělo příběhu :-)) A Scott Pilgrim byl zase podle mě hrozná hovadina…tam nebylo vůbec na co koukat, ani na ty herce a herečky

  9. esed
    Však poslední věta recenze napovídá, že ne každý musí nutně sdílet můj názor… Samozřejmě, budou tací, kterým se Sucker Punch zalíbí, moje očekávání prostě nesplnil.

  10. Příběhově naprostá blbost,ale jako oddychoví film to v celku ujde

  11. Musím za sebe říct, že jsem z filmu byla nadšená. Po všech těch strašně emocionálně vypjatých thrillerech, rádoby psycho filmech atd. je to podle mě příjemná změna. A že by byl Sucker Punch bez nějakého smyslu mi taky nepřijde, má základní téma a cíl, ale přitom ho člověku celou dobu neopakuje a necpe, ale přitom jej nakonec uzavře bez toho, aby “všichni šťastně přežili a lidi jim zatleskali”. Pravda, že některé ty akční scény mohly být lepší, ale zase obsahovaly super efekty, kterými se to tak nějak vynahradilo. Ok, byly tam polonahé lolitkovské slečny, přehnané prvky, spousta střílení … Ale zase koho z nás občas nebaví se podívat na něco přehnaného? Moje očekávání byly splněny, takže já jsem z filmu rozhodně nadšená. Podle mě záleží, co od toho člověk očekává. Pokud očekáváte extra super složitý psychothriler, kde bude pochodovat jeden suverénní klaďas a všecko řešit hlavou a nakonec opět všecky zachrání, tak to asi nebude to pravé ořechové. Ostatně, podobné názory měli lidi i na Sin City a byl to podle mě podobný případ, stejně tak, jako např. Svět zítřka.

  12. U me jeden z nejlepsich filmu.
    Nejvice se mi na tomto filmu libilo, ze po shlednuti jsem musel hodne o tomto filmu premyslet, nez jsem prisel na to jak to vlastne dopadlo. Je to celkem hodne emocionalni film, nad kterym musi clovek premyslet.

    Jedine co me vsam mrzi je, ze o hlavni hrdince nic moc nevime. Kdyby ve filmu byl ukazan vice osobni zivot Babydoll, tak si myslim ze by byl film jeste emotivnejsi a mel vetsi napeti.

    Take si myslim, ze vetsina lidi v tom filmu vidi videohru, ale ja se v tom filmu spis snazim pochopit ten pribeh a ten je podle me hodne dobry a hlavne originalni.

    Kazdopadne ten konec me dostal a myslim ze je to prijemna zmena od vsech ostatnich filmu, protoze tento byl uplne jiny.

  13. Chtel bych se zeptat jak vlastne ten film dopadl? ta babydoll se z toho ustavu dostala ven a zacala normalni zivot?

Zveřejnit odpověď