Láska, smrt a roboti: Sci-fární večerníčky pro dospělé

Co mají společného cestování vesmírem, mytologické bytosti a sebe-uvědomělý jogurt? Jsou to fantastické příběhy plné dobrodružství, které si můžete vychutnat v malých dávkách jako bonbony z bonboniéry jménem Love, Death & Robots.

V roce 2019 měl na Netflixu premiéru nenápadný soubor animovaných kraťasů Love, Death & Robots. V oboru znalému divákovi může připomínat čtení sbírky krátkých sci-fi povídek. Svým uspořádáním i obsahem by dal přirovnat například ke kultovním klasikám, jakými jsou Krajní meze/The Outer Limits nebo Černé zrcadlo/Black mirror.


Celkem 18 dílů v první sezóně a pak o něco chudší – jen 8 epizodová, druhá řada, která vyšla letos na jaře. Společného mají jen to, co je v samotném názvu. Ten prozrazuje obsah bez příkras a poetických přívlastků. Hodí se však říci k nim pár slov, možná spíš upozornění.
Ne všechna „láska“, která se na obrazovce objevuje je vhodná pro mladistvé. Pokud tedy víte, kam tím mířím… Mrk mrk. Není nad pravidlo: Nemravnost prodává.
Ani „smrt“ z názvu se neštítí zajít do někdy až nechutných detailů. Ať už jde o nějakou tu krev, nebo vnitřnosti.
Konečně to, co dává celému kousku jeho osobnost – roboti. Nenechte se zmýlit, nejde jen o androidy a cyborgy, mnohokrát je tato kategorie zastoupena čistě něčím futuristickým, či dystopickým.


Mimo výše zmíněné tu máme další možnosti, jak seriál popsat.
Zároveň vtipný i vážný. Diversita vzniká díky tomu, že se střídají příběhy plné, na psychiku náročných, morálních otázek s čistě humorným obsahem. Tato rovnováha udržuje diváka v dobré náladě a chuti pokračovat.
Kreativní a nápaditý. Famózní grafické zpracovaní, přímo pastva pro oči je vhodně podpořena zajímavými koncepty a nečekanými zvraty. Každý díl se pyšní svým vlastním osobitým uměleckým stylem. Od hyper-realistické CGI, u které se téměř nedá poznat, že nejde o herce, po karikaturní a až umělecké vyobrazení. Divák se dočká dokonce i tolik časově náročné stop motion (technika snímání pohybu postaviček – příklad Mrtvá nevěsta, Lego příběh). Když se pak k tomu přidá zajímavá kombinace témat jako je udržování rodinné farmy a vesmírná invaze, nebo magie a steampunk, stává se tato sbírka důkazem toho, že fantazii se meze nekladou.


V první řadě bylo hned několik příběhových klenotů, které tento seriálový počin značně pozvedly. Takže, i když byly některé díly trochu slabší, byl celkový dojem pozitivní.
Bohužel po tomto zážitku je laťka nastavená vysoko a druhá série tedy může lehce zklamat. Některé motivy se opakují a slušně řečeno přejídají. Koneckonců, že lidstvo je prohnilé a že stojíme za svou vlastní zkázou jsme slyšeli všichni už tolikrát…

Každá jedna epizoda se vejde do 20 minut a tak můžete mít za víkend shlédnuté klidně obě řady. Mnohem lepší taktika je však maximálně jedna až dvě epizody za den. Sledování je možná návykové, ale vyplatí se potrénovat trpělivost a nechat si nějaký čas k zamyšlení. Nechat vše dozrát. Koneckonců každý short je svým způsobem takový nový svět s vlastními pravidly. Divák vidí vždy jen jeden příběh, střípek těchto realit. Proto je přemítání nad jednotlivými episodami na nich možná právě to nejlepší. Taková „Slepičí polévka pro duši mozek“.

A když se vám Love, Death & Robots zalíbí, nemusíte si zoufat, třetí série se podle tvůrců můžeme dočkat příští rok.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď