DC Superhrdinky: Svojí párty si musíte zasloužit!

Jak spolu souvisí Homérova Odyssea, nejznámější superhrdinky ze stáje DC a pořádná párty? Víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Profesor poezie přednášející na Superhrdinksé střední zmizí, takže zkoušení z Odyssey se odkládá; jenže stejně tak zmizí i Batplane, čímž je znemožněn i odlet na párty. Superhrdinky čeká pátrání – a samozřejmě i pořádné dobrodružství.

Superhrdinky DC se opět vracejí – a opět v rámci ediční řady CREW Kids, což znamená, že příběh nazvaný Hity a mýty je určen převážně mladším čtenářům, respektive čtenářkám.  Přesto, že obálka nese doporučený věk 7+, plně si děj užijí až trochu starší čtenáři, zejména ti, kteří ví alespoň něco málo o legendární Odyssey.

Superhrdinky totiž tak trochu kopírují děj téhle řecké legendy – střetnou se s kyklopem, sirénami, pomůže jim čarodějka a nakonec se musí vydat i do podsvětí. Tuhle drobnou paralelu možná ani čtenář nebude vnímat, děj je obalený do akčních scén a bláznivé zábavy, takže velmi snadno unikne.

O ukradeném Batplanu ale Homér neměl nejmenší ponětí. Ponětí o něm nemá bohužel ani právoplatná majitelka Batgirl. A když už se superhrdinské letadlo objeví, je nutné vyhrát ho v pěvecké soutěži a dát publiku pár senzačních hitů.

Tím je vysvětlen název příběhu – Hity a mýty!

 

Scénář je přímočarý, ale zábavný. Děj je tvořen sledem akčních scén proložených vtípky textovými i grafickými. Hluchá místa nehledejte, vše frčí od počátku do konce ve vysokých otáčkách. Tentokrát nečekejte žádné výrazné morální poselství (i když to o síle přátelství a spolupráce je tak nějak všudypřítomné), snad jen lákání na přečtení Odyssey by se za něj dalo považovat.

Zlo je roztomilé a dostává na budku, krev neteče… Pojetí (nejen to vizuální) je zřetelně pro mladší čtenářskou obec. Není vyloženě infantilní, spíše teenagerské, ale oproti „velkým“ komiksům je barevnější, postavy hrdinek jsou stylizovány do teenagerek a celá kresba je pocitově „měkčí“. Přesto nechybí množství detailů a Yancey Labat ve své kresbě nabízí slušnou míru detailů i obrazové vtípky, pokud se budete dobře dívat. V panelech se zorientuje snadno i komiksový začátečník – jsou dostatečně velké i přehledně řazené.

Kapitolou samou pro sebe jsou krátké výlety do Odyssey stylizované do starořeckého pojetí jak kresbou, tak i fontem písma. Netradiční vsuvky jsou oživením příběhu a zaujmou.

Pro pokročilé milovníky komiksů mají Hity a mýty mají jedno velké lákadlo. V ději se totiž objeví slušná řádka všemožných superhrdinů a především superhrdinek ze stáje DC. Wonder Woman, Batgirl, Super Girl, Harley Quinn, ale i Poison Ivy, Bumblebee, Katana, Black Canary (protože kdo jiný by se měl účastnit pěvecké soutěže, že?) nebo třeba Beast Boy, Lobo či Flash… Známých i těch méně známých postav je v knize opravdu velké množství, a přestože mnohé z nich sehrají pouze epizodní role, můžete si s chutí doplnit vzdělání a třeba i najít nové, zajímavé charaktery. A pokud máte pocit, že převažují děvčata, pak nezbývá než zvolat BINGO!

Mladší čtenáři coby cílová skupina si Hity a mýty zaručeně užijí, a rodič se zapotí s vysvětlováním původu a schopností některých postav, které se v příběhu objeví. A pokud si večer v knize také zalistují, nebudou zklamáni – kniha rozhodně neurazí ani je!

 

DC Superhrdinky: Hity a mýty

Edice: CREW Kids

Scénář: Shea Fontanová

Kresba: Yancey Labat

Překlad: Kateřina Tichá

Vydala: CREW, 2019

Počet stran: 128

Vazba: brožovaná

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď