Warhammer 40 000: Space Marine

Zkušební otázka: Co se stane, když se potká mariňák s orkem? a) pozdraví se a zajdou spolu na pivo, aby probrali nejnovější drby z vesmíru, b) nic se nestane, c) poteče krev. Většina lidí, která už někdy o světě Warhammeru slyšela, má již asi jasno, těm ostatním prozradím, že c) je správně. Kdo by tedy čekal od této počítačové hry point and click adventuru pro děti, bude trochu zklamán.

Warhammer 40 000: Space Marine

Jedná se totiž o drsnou akční střílečku/mlátičku z pohledu třetí soby. Jak název napovídá, hlavní roli zde budou hrát vesmírní ultramariňáci. Konkrétně kapitán Titus, jehož role se ujme hráč. Příběh, jak už to u podobných počinů bývá, není příliš složitý a rozhodně nikomu nezamotá hlavu. Vše začíná orskou invazí na lidskou planetu, kam se vydáváte vy, právě kvůli tomu, abyste orkům zaťali tipec. Časem však zjistíte, že na planetě se nachází mocná zbraň, kterou stvořila inkvizice a která by se mohla velice hodit. Bohužel se všechno trochu zvrtne a vy budete muset čelit posluhovačům Chaosu.

Co se týká samotného hraní, nečekejte, že byste si nějak namáhali mozkové buňky. Vše je jenom o střílení a sekání. Avšak zbraně, i když jich bohužel není tolik, jsou dobře vyváženy a určitě si mezi nimi najdete svoje oblíbence. Pro mě to byl nablízko skvělý rotomeč, s kterým se porcují orkové i démoni jedna radost. Na dálku jsou na výběr různé boltery, sniperky, plasmové i pulsní pušky. Velké zpestření hratelnosti přináší jetpack, který by si zasloužil ve hře asi trochu více využití, než je mu dáno. Ovládání i bojový systém není nijak složitý, a i přesto, že působí trochu konzolovitě, bych ho hodnotil kladně. Trochu zamrzí, že hra je striktně lineární, nečekejte tedy žádné volné pobíhání okolo, ale spíše procházku úzkými koridory s občasným zpestřením v podobě nějakého nádvoří či něčeho podobného.

Protivníci, mající někdy trochu problém s AI, na vás budou nabíhat po desítkách na přesně daném místě, takže se jedná v podstatě o stálou rutinu „tady to vysekej a běž dál“. A pořád dokola. Naštěstí jsou checkpointy docela dobrým způsobem vyřešeny, takže se nebudete muset moc často vracet. Protivníků, stejně jako zbraní, není příliš mnoho, ale to zase až tak nevadí, protože při tom všem střílení a sekaní stejně moc nevnímáte, koho že to zrovna tím svým rotomečem rubete po hlavě. Trochu vyvstává otázka, jestli se všechno to střílení a sekání nakonec nestává příliš stereotypní. Bohužel krátká herní doba to nedovolí. Což je na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu je možná přece jenom osm hodin zábavy, což je v dnešní době považováno za průměr, trochu málo.

Zdraví je vyřešeno zvláštním způsobem. Nezískáváte ho totiž z žádných lékárniček, nýbrž dorážením omráčených nepřátel. Tento systém je poměrně zábavný, protože každá zbraň i nepřítel má vlastní dorážecí úder. Munici do zbraní získáváte klasicky z bedýnek povalujících se okolo. Za zmínku rozhodně stojí ještě další herní prvek, a to zuřivost, která se plní při každém úspěšném úderu, při nabití a použití se pak zvýší poškození působené zbraněmi nablízko a začne se doplňovat zdraví, při použití palné zbraně se zpomalí čas.

Graficky je hra povedená. Nejedná se o špičku v tomto oboru, ale rozhodně se je na co koukat. Časté výbuchy, postavy a nakonec i okolní svět, i když časem trochu stereotypní, dává hráči dost možností ke kochání.

Hru má na svědomí kanadské studio Relic Entertainment, jenž mělo dosud zkušenosti především se strategiemi, například i sérií Dawn of War, také ze světa Warhammeru. Konec Space Marine je dost otevřený, může se tedy stát, že se dočkáme druhého dílu.

Ačkoliv hra jako taková určitě díru do světa neudělá a má určité nedostatky, mezi něž patří i krátká herní doba singleplayeru (hra obsahuje i multiplayer, jenž nabízí dva mody), troufám si tvrdit, že pro některé hráče, a především pro fanoušky Warhammeru se jedná o velice zajímavou volbu. Obsahuje totiž vše, co bychom od podobné hry čekali. Nedá se jí ani vyčítat zmíněná lineárnost, která je dosyta nahrazena akčností. Jedním slovem je to prostě maso. Zábavné maso.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

13 komentářů

  1. Svět Warhammeru 40.000
    ahoj, neporadil by mi někdo, kde bych se dozvěděl víc o světě Warhammeru 40.000, nejlíp česky? už jsem na něj narazil několikrát a rád bych se o něm dozvěděl víc!

  2. Pulzní puška?
    Co je prosím ta pulzní puška? Ještě jsem to nehrál, ale pokud vím, tak pulzní zbraně mají ve WH40K jenom Tau.

  3. To Alfar
    Ahoj, warhammer 40k je dost obsáhlý svět minimálně 20 let pilně rozvíjený firmou Games Workshop. Česky toho je vydaného žalostně málo, oproti tomu, kolik materiálu existuje v angličtině.
    České zdroje jsou v podstatě dva: knihy vydávané nakladatelstvím Polaris – teď se zrovna chystá k vydání Horovo povstání, první kniha poměrně základního příběhu celé W40k, plus celá jejich knižní série ze světa W40k je dobrý zdroj.
    Další zdroj je server http://www.hofyland.cz – sekce hry – podsekce warhammer-warmaster, problém je v tom, že tě stejně odkážou na anglický zdroj – pro základní orientaci běž sem:
    http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Main_Page a jinak nakladatelství Black Libary chrlí spousty knih ročně, lepší důvod naučit sse lépe anglicky neznám

    To Caleb – mám pocit, že to je plasmagun, plasmová puška (pulsní mají skutečně jen tau)

    Obecně ke hře – je to jednoduchoučká, lineární pitomina, více méně masturbace procesoru a grafické karty v kulisách warhammeru – jdu, mlátím jdu….jsem z téhle hry velice zklamaný. Herní doba singleplayeru je OSTUDNĚ krátká, takže z mého úhlu pohledu zlatý Fire Warrior

  4. V popisu hry je udávána pulzní puška, názvům zbraní jsem zas takvou pozornost nedával, ale byl tam kousek který mi na tento název celkem seděl, tak jsem ho tak nazýval. Je pravda že jsem hrál hru v angličtině, tak nevím jak se povedli české názvy zbraní.

  5. Pulzní puška
    Mám podezření, že “pulsní puškou” myslí lasgunu, nebo meltagun. Pulzní pušky mají skutečně jenom Tau – a jejich design je tak odlišný, že by ve “zbrojnici” vyčnívala jak krumpáč z oka. Také může jít o chybu v překladu – v seznamu zbraní na wikii slovo “pulzní” nevidím…

  6. Pulzní puška
    Mám takový dojem že na těch stránkách pár zbraní chybí, ale to je jedno v podstatě tohle píší na internetu ve všech obchodech:

    Vynikne rozhodně rozšířený výběr zbraní. Těch je celkem 15 včetně odstřelovačky nebo děsivého kanónu „heavy bolter“, ale srdce publika si určitě získá pulzní puška a její modré projektily!

    nebo tohle:

    15 vylepšitelných zbraní, včetně účinné odstřelovačky, kanónu “Heavy Bolter”… až po high-tech pulzní pušku.

    Takže jsem se nechal trochu zmást, oni zřejmě považují ten plasma gun za pulzní pušku, já si to zřejmě sleptl s jedním z bolterů, jejich tam víc druhů.

  7. Ještě doplnění pro modeláře: Jsou k mání plastikové modely bojové techniky,figur i létajících prostředků asi všech ras z W40k a to ve velkém množství typů – vše v měřítku 1:48 (což ostatně platí i pro “klasický” Warhammer). Jsou určené pro wargaming ale i modelář se na nich může vyblbnout :-).U nás to distribuje např. “Ogr Shop”…

  8. “Modré pulsy”
    Tak to je asi řeč o plasmové pistoli. Ona vlastně taky střílí “pulsy” (volně přeloženo plive modré tečky, místo aby “čůrala” modrou čárku… :D)

  9. cestina
    Zkus to třeba na ulozto.cz. Dá se tam najít docela často.

Zveřejnit odpověď