Modely pro scifisty #63: Tanky a děla aneb Modely pro wargames

Obecně platí, že modely pro „válečné hry“ situované do naší reality vycházejí ze skutečných armád a reálné bojové techniky. Více či méně zjednodušeně napodobují, přičemž hlavní roli hrají podobnost se vzorem a zároveň snadnost a rychlost sestavení. Příznivá cena už ale nemusí být nutně pravidlem…

Modely - wargames

Co ale jako pravidlo, byť nepsané, vypadá – modely napodobující techniku ze země původce modelu (či majitele firmy) jsou zpracovány o třídu lépe, než ostatní nabídka téhož výrobce ze stejné řady.

Modely pro wargames jsou proti klasickým kitům ve stejném nebo obdobném měřítku výrazně zjednodušené a prosté řady drobných detailů, což ale pro daný účel není na závadu. Stavbu díky tomu zvládne i naprostý amatér a práce rychle odsýpá, takže zkompletovat za večer tankovou rotu či několik dělostřeleckých baterií nemusí být problém. Navíc je zde široký prostor k vylepšování a individuálním úpravám modelů, případně k přestavbám, na které by bylo použití lepšího modelu vysloveným plýtváním. Tyto modely nejsou špatné ani jako cvičný objekt pro začínající modeláře – lze si na nich vyzkoušet různé techniky barvení a patinování.

Jako seznamovací vzorek předkládám modely v měřítku 1/72 – tanky od Italeri a Armourfastu a děla od HäT a Zvezdy.

Tanky:

Armourfast je britský výrobce a produkuje celou řadu druhoválečných tanků. Jeho produkce bývá většinou nabízena internetovými prodejci, na pultech je spíše vzácně. Stavebnice jsou jednoduché, v krabicích jsou baleny po dvou kusech a cena za jedno balení se pohybuje kolem 250,– Kč. Jejich produkci zde reprezentují tanky Crusader a Cromwell, které jsou i přes nutné zjednodušení zpracované relativně detailně. Ve srovnání s T-34 téhož výrobce se dá mluvit o luxusu…. Modely od Armourfastu se klasicky lepí, hmota je proměnlivé kvality (podle barvy) a občas se štípe, návod ne vždy do detailů respektuje realitu.

Italeri, jak již jméno napovídá, je italský producent. Jeho produkce je běžně dostupná na pultech i na síti. V tomto článku je zastoupen italským „středním“ tankem M-13–40, který má nebývale detailní zpracování (mj. detaily i na spodku vany) a lze ho teoreticky sestavit i bez použití lepidla (lepit doporučuji drobné díly). V balení opět najdeme dva kusy, ceny modelů tanků v této kategorii (na krabici je žluté označení) se pohybují někde mezi 260–300,– Kč podle typu, což je mírně pod cenou klasického kitu (jednoho kusu) tanku stejného měřítka téhož výrobce. Plast je měkčí, dobře opracovatelný a jak jsem poznamenal výše, model drží pohromadě i bez lepidla.

U obou výrobců se počet dílů jednoho modelu pohybuje kolem 15–20 (běžná dvaasedmdesátina mívá od 60 výš). Pokud se člověk nezdržuje barvením a patinací, je možné za hodinu sestavit dva až tři kousky od Armourfastu (zdržuje schnutí lepidla – pokud nelepíte vteřiňákem, ale ten na klasický plast nedoporučuji) či čtyři až šest od Italeri. Modely lze samozřejmě vylepšit kromě barvení i dodáním různých detailů (u M-13–40 dolepením charakteristického „schůdku“ z drátu na blatník) a odvrtáním ústí výfuků, kanónů a otvorů úsťových brzd.

Děla:

Začneme tím jednodušším – artilérií od firmy HäT. Podle názvu a provedení modelů soudím, že zemí původu této firmy je Německo, nebo Rakousko, byť sídlo je uváděno v USA. Výrobce se specializuje na figurky vojáků a doplňky k nim. Výrobky HäT jsou snáze dostupné na síti než na pultech a dostupná artilerie z jeho nabídky pokrývá spíše období první světové války. Děla jsou balena po čtyřech kusech v cenové relaci od cca 240,– do 270,– Kč. Silně zjednodušené, leč přesto solidně propracované modely jsou určené k lepení, počet dílů se pohybuje v rozmezí 7–10, jejich vzhled vylepší odvrtání ústí hlavně. Plast je relativně tvrdý, ale bezproblémově opracovatelný. Za hodinu lze zvládnout slepení celého obsahu krabičky (všech čtyř děl). Zajímavé je, že některé nabízené typy zatím ve dvaasedmdesátině nikdo jiný nenabízí. Jako reprezentativní vzorek jsem vybral ruský 76 mm polní kanón Putilov model 1902 a „vlasteneckou“ klasiku – 7,5 cm horský kanón Škoda vz. 15 (proti Putilovu mnohem lépe provedený, byť by si zasloužil doplnit sklopné díly štítu před koly). Oba typy se účastnily celé řady válek v mnoha zemích, takže by neměly chybět v žádné hře ani sbírce.

A teď to nejzajímavější – produkty ruské firmy Zvezda. Tyto modely jsou určeny pro ruskou hru „Velká vlastenecká válka“ a nabídka se tedy specifikuje na východní frontu. Herní modely zahrnují vojáky a dělostřelectvo (1/72), automobilní a tankovou techniku (1/100) a letectvo (zatím 1/144). Jedno balení za jednotnou cenu (původně 76,–, nyní 90,– Kč) obsahuje buďto skupinu vojáků, dělo se dvěma muži obsluhy, nebo jeden kus jiné techniky (tank, auto, letadlo) + podstavec/terén. Plast modelů je měkký a pružný. Lepí se sice dobře, ale o to hůře opracovává (trhá se a špatně brousí). Teoreticky lze modely sestavit bez lepení, ale drobné díly jen „secvakané“ nedrží a použití lepidla je nezbytné. Počty dílů jsou různé, vlastní dělo jich má od 7 do 20. U artilerie větších kalibrů je žádoucí odvrtat ústí hlavní, případně úsťové brzdy. Stavba samotná je díky množství drobných dílů a hlavně pružnosti hmoty poněkud obtížnější. Stavba jednoho „holého“ kusu bez úprav zabere podle typu 20 – 45 minut.

Z německé techniky jsem stavěl 105 mm houfnici LeFH 18 v modernizovaném provedení a 37 mm protitankový kanón PaK 36, z „druhé strany“ pak 122 mm houfnici M-30 a 37 mm protiletadlový ka­nón.

Všechny prezentované modely jsou barvené (základ kov, následně kamuflážní barva), případně lehce patinované (patinátory zašpiněný matný lak). Výběr typů je dán souvislostí s našimi dějinami – většinu z nich naši vojáci používali, s jinými se střetli na straně protivníka a pár z nich se dokonce mohlo setkat na obou stranách fronty.

Michael Střelec Pešťák (redaktor)

Strelec.M.P@sez­nam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď