Ve službách republiky

Ve službách republiky
  • Autor:
  • Nakladatelství: Straky na vrbě
  • Cena: 333 Kč
  • ISBN: 978-80-87364-26-0
  • Vyšlo: 9. 2. 2012
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Jiřina Kmínková
  • Počet stran: 646

Německá Zauberdienste a rodící se jednotky SS, sovětská NKVD, maďarský upír a polská léčitelka – a mezi tím vším bývalý legionář, nekromant a agent mladé Československé republiky Petr Hankl. To je špionážní thriller z prostředí magických tajných služeb, který vás zavede do širých mongolských stepí, polského pohraničí i do ulic Prahy a Berlína. A všude tam se bude rozhodovat o osudu světa, zmítaného následky světové války, která měla zůstat válkou jedinou. Jenže ta druhá už se chystá a démoni cítí krev.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Tak na tohle už jsem nějakou dobu zvědavá… Stojí to za koupi?

  2. Už zase ….
    Opravdu by mne zajímalo, zda je tak těžké dát někam na net, ideálně na web nakladatele, nějakou aspoň trochu obsáhlejší ukázku …. zejména u autora, kterému zatím vyšly jen 4 povídky, toto je jeho první kniha, a to za víc ja tři kila. Třeba je to dobrý, třeba ne, ale posoudit to z anotace fakt neumím, a stát jak trubka v Luxoru a číst si úryvky mne fakt nebaví.

    Fakt tohle chování nakladatelů nechápu ….

  3. Anotace je vskutku lákavá….ale jak píše MichaelS, pořádnou ukázku by to chtělo. Nicméně asi neodolám 🙂

  4. Vážně je dost trapný stát v knihkupectví a louskat knížku, zda stojí za koupi.
    Takže nastává doba čekání na recenze. Či zjišťování zda si to koupí někdo známej, nebo to někdo opirátí na web. A buďme upřímní, pokud si to nejdříve někdo přečte někde jinde, tak šance na koupi se rapidně zmenšují.
    Ale co, vydavatelé si to dělají sami. Přeci stačí uvažovat logicky. Kdyby ta kniha byla dobrá a dokázala chytnout, tak by byla dlouhá ukázka někde vyvěšená. 100 prvních stránek a pokud by mě zajímalo jak to dopadne, tak si běžím knihu koupit. Ale protože není, tak je jasný, že vydavatel se bojí dát někam tak plytký příběh, aby neodradil zákazníky a to je varování samo o sobě…

  5. Dardalionovi
    Je to asi otázka názoru, ale mně začíst se v Luxoru do knihy, o jejíž koupi uvažuju, nijak trapné nepřijde. Trapné by mi přišlo chodit tam tak často, abych ji celou přečetl, to maximálně. Rozhodně mi učtení kusu něčeho, do čeho vážně míním vrazit těžce vydělané čtyři kila, přijde normálnější než pirátit text někde na netu.

  6. Nad logickými vývody některých jedinců se mi už tak protáčející se kolečka začínají zadírat… V tom případě, Dardalione, musí být Lovecraft nebo Pratchett něco, s čím by člověk měl zacházet jen něčím s hodně dlouhou násadou a ještě v ochranném obleku.

    Pokud jsem to dobře pochopil, tak se jedná o soubor povídek spojených hlavním hrdinou a dobou. Povídku “Noc nekromantů” – pozadí případu Otýlie Vranské, aneb jak se dělá okultní atentát na TGM – jsem četl a na to, že se nejedná o moji krevní skupinu, docela dobré.

  7. Mám, přečetla jsem a koupě nelituju. Zatraktivnění pro mě dosud dost neromantického období hodnotím vysoko.

  8. Pro všechny co váhají
    Koupeno…super. Od tohohle počinu jsem dost očekával a musím uznat, že se mi všechny divoké představy splnily. Jak naznačila Ranad. Jde o “neatraktivní” období pro fantasy román. Navíc, člověk v dnešní době nemá moc příležitostí, být vlastencem. Tohle vám zvedne morálku.
    Nekromanti, staří bohové, ruská step, démoni…upozorňuju předem-Není to tip Kulhánek! Celý román se skládá z úzce na sebe napojených povídek. Je to promyšlený a dotýká se to několika incidentů v historii které vás asi zaskočí. V dodatcích pak autor přidal pár dobovích fotek, takže si můžete udělat představu.
    Mě se to líbí. Pro mě překvapení a oživení české fantasy.

  9. Chrochtovi
    Hmm, přečti si co sem napsal. Nenavádím k pirátění knížek, jen popisuji daný stav na našem trhu.

    Nechápu, co je za problém s povídkami. První šoupnu na net celou, druhou utnu v půlce a nechám čtenáře ať se rozhodnou.

    Nového Pratchetta (a kupu dalších autorů) kupuji automaticky. Vím co od něj mám čekat líbí se mi jak píše, někdy jsem nadšený více, někdy někdy méně.

    Lovecrafta nekupuju. Něco sem od něj četl. Nezaujal.

    V mé knihovně mám několik set knih. Snažím se kupovat “na jistotu”, přesto větší počet knih šlo ode mě zase dál. Zůstaly jen ty, které si opět rád přečtu. Průměrně utratím tak 2 litry měsíčně za knížky. Ale prachy netisknu, takže na experimenty sem opatrný…

    Co se týká tvých koleček, tak si kup něco na promazání. Já aplikuji Martell V.S., držím se moudré zásady, že alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoli množství.

  10. The Last
    Mohl by jsi, prosím, styl přirovnat k nějakému autorovi, který je na trhu už nějaký ten pátek?

  11. Plný souhlas s Dardalionem …. prostě u zavedených autorů moc neřeším, buď mi sedí a kupuji automaticky(např. zmíněná Zeměplocha), nebo nesedí a nekupuji. U první knihy autora bych od nakladatele čekal, že se bude snažit potenciální kupce zaujmout a ukázat jim, že vydává knihu autora, který fakt píše dobře a stojí za to si knihu KOUPIT a přečíst.

    Hlavně je to fakt jen o tom se zamyslet se a trochu se snažit ….. web každé nakladatelství má a dát na něj kus textu přece nestojí NIC!!!

  12. ukázky
    Já prostě na ukázky nejsem moc jako čtenář, a tak na ně nejsem moc ani jako nakladatel.
    Shrnout působení díla pár stránkami se nedá.
    Co takhle *Pán prstenů* – takže dát jako ukázku celý počátek se všemi těmi předmluvami O dýmkovém koření?
    Anebo to, jak vyčerpaný a poraněný Frodo míří k Hoře osudu?

    V březnové Pevnosti má vyjít povídka ze stejného prostředí, jako je v knize. Ve *Drakobijcích X* vyšla “Noc nekromantů”, která celý tenhle projekt odstartovala (a v knize je rovněž obsažena). Určitě se najde spousta čtenářů, kteří to přečtou a budou ochotni vyslovit svůj názor.
    Je nutné mít všechno hned? Člověk stejně nezjistí, jaká ta kniha pro něj je, dokud se ji sám nepročte…

  13. Michaelovi
    “Je nutné mít všechno hned?” – V dnešní instantní době? Kdy si lidé stahují filmy pomalu ještě předtím než se dostanou do kina?
    Docela nechápu. V době knižních trailerů, snippetů, fanfiction, kvalitních blogových románů a propracovaných interaktivních webů? Co je jedna ukázka? Když se jí sami potencionální čtenáři dožadují?! :-O

  14. postřeh před odchodem do práce
    Když si půjdu koupit auto, tak se každý prodejce bude snažit, abych se v autě projel, pohověl si a neváhal nakoupit.

    Když půjdu nakupovat potraviny, tak běžně narazím na spoustu ochutnávek a to i u zavedeného zboží na trhu a i když stojí pár korun.

    Když půjdu nakupovat oblečení, tak si můžu věci vyzkoušet, protáčet se v nich před zrcadlem a když se mi nelíbí, tak si ho po vyzkoušení nemusím koupit.

    Když koupím elektroniku, tak mám 14 dní na to, abych zboží vrátil a nikdo po mě nemůže ani chtít znát důvod, proč to vracím třeba desátý den…

    Když uvažuji o koupi knihy, tak sem pomalu za idiota, když chci volně přístupnou pořádnou ukázku?

  15. ukázky
    Že by některý obchodník (tím nemyslím toho kdo jen prodává) nedokázal vybrat zajímavý text v rozsahu 50-100 stran z Pána prstenů k nalákání kupců?
    Pokud se opravdu živíte prodejem knih, tak mi tohle radši ani neříkejte… 🙁

  16. Františka
    Františka Vrbenská to označila za zajímavý, což je pro mě záruka čtivosti. Problém je, že kniha se křtila před 14 dny a v novinkách je až teď….

  17. Dardalionovi
    No vidíte, a to už se tím prodejem knih živím od sametové revoluce.
    A najednou takový objev… 🙂

  18. Temnářce
    Já nevím; vždycky jsem si myslel, že literatura vychází z trochu jiných hodnot než moderní doba a že od ní čtenáři ve své většině chtějí trochu jiné věci…

  19. Od sametové revoluce se doba hodně změnila. 🙁

    Třeba bychom se mohli zase vrátit na stromy, našim předkům na nich bylo docela fajn…

  20. Dardalionovi
    Nechci být nezdvořilý, ale diskuse s Vámi mi nepřijde přínosná…

  21. Chápu i nechápu
    Chápu obavy z neznámého autora, zvláště když kniha nestojí úplný pakatel, a právě proto čekám na recenzi. Případná ukázka je sice hezká věc, ale podle mého stejně není samospásná. Co když nakladatel (a teď nemyslím nikoho konkrétního!) záměrně vybere jednu skvělou pasáž, ale zbytek knihy stejně stojí za prd? Nebo ten text jako takový prostě nedrží pohromadě, v celkovém rozsahuje je nudný atd atd? Samozřejmě i u recenze je tu nebezpečí, že vkus recezenta je odlišný, ale pokud už recenzent napsal příspěvků víc, jde poznat, jestli si s jeho názory do noty padnu nebo ne.

  22. Střelec
    Byla by tu hned, kdyby nebyl takový problém se k ní dostat…hold Ostrava (pro distribuce tež známá jako konec světa).

  23. To je fakt, k čemu si povídat o tom, jak se mění trh, co nám nové technologie umožňují, jak kupující mohou uvažovat a jak na to různí prodejci reagují…

  24. Schrammovi: Děkuji za vyjádření; mně už přijdou některé věci asi příliš samozřejmé.
    Ukázka prostě nemůže literární text pořádně postihnout. A na rozdíl od čtenáře, který si může v knihkupectví zalistovat a hledat podle svého vkusu zajímavé momenty, ji vybírá jediný člověk, je statická.

    Myslím, že fakt, že vyšla tahle obálka na Fantasyplanet, značí, že kniha je už i v Ostravě! 🙂

  25. Dardalionovi
    I když nelze nepřiznat jistou estetickou hodnotu neustálé zábavné snaze mne naštvat. 🙂

  26. Vás naštve, když si s Vámi někdo povídá a zastává jiný názor než Vy?
    Já to vždycky beru jako možnost utříbit si pohled na věc, prověřit logiku svých myšlenek a případně vyvodit nové závěry.
    Je ovšem pravda, že konstruktivnost názorového střetu padá, pokud to oponent nebere stejně sportovně. 🙁

  27. V klasické filosofii se tomuhle tuším říká “sofismata”? 🙂

    (Ale mám dostudovanou jen střední školu, na žádné vysoké jsem nevydržel, takže se mohu mýlit.. :)) )

  28. Ne, nebojte se, nyní je již všem jasné, že Vy se mýlit nemůžete. 🙂
    Good luck.

  29. Dardalionovi: No hlavně, že jsme si ujasnili, že nám jde především o to hledání pravdy… 🙂

    Jinak doufám, že se tu třeba ozve někdo, kdo knihu četl. Vyšla ostatně už před 14 dny.

  30. 2 Michael Bronec:
    Obávám se, že díky podstatně snadnější dostupnosti informací a jejich šíření čtenáři prostě ukázky a snippety potřebují. Nemluvě o tom, že je to podle mého názoru jeden z nejlepších způsobů “řešení pirátské otázky”poskytnout čtenáři dostatek informací a podkladů k rozhodnutí ke koupi na internetu.
    Fakt je, že se na to dívám z pozice člověka, co do knihkupectví jde v současnosti až v okamžiku, kdy zamíří koupit si knihu – což je dáno kombinací spousty faktorů, ale prostě to tak je.

    Ukázky jako takové samospasitelné pochopitelně nejsou a vybírají se špatně, snippety u sbírky povídek jaksi, ehm, nefungují. Přesto jsou z hlediska čtenáře podstatně lepší než nic. 🙂 Pro mě je Bandžuchova sbírka jedním z nejočekávanějších děl proto, že jsem četla před pár lety ve sborníku Noc nekromantů. :o)

  31. ukázky
    no nevím, já ukázky v životě nečetl, takže bych nebyl tak nekompromisní s tím tvrzením, že je čtenáři potřebují, silně pochybuju, že bych byl až takový výjimka…

  32. Ano,ukázka není samospasitelná.Jenže je to možná nejjednodušší forma propagace,zvlášť u nového autora.A ano Pratchetta nebo Ericsona si jdu koupit i když nevím o čem to je.

  33. Já myslím, že od nakladatele je to férový přístup …. prostě zastává názor, že ukázka je podle něj nanic . Já mám naopak názor opačný, a právě ukázka mě například přiměla ke koupi Stínu černého hvozdu, kde jsem taky o autorovi věděl prd, a právě ukázka mne přesvědčila to risknout. Nicméně chápu, že jedna vlaštovička jaro nedělá:-), a když si nekoupím tohle, tak to nakladatel taky přežije …. já ostatně taky;-).

  34. Já si počkám na tu povídku v “Pevnosti” (březnová bude už za pár dní) a pak se rozhodnu…Peníze taky netisknu 🙂

  35. pokud je to dobrý nebo ještě lepší než Noc nekromantů, tak to bude nářez. Každopádně tohle je jasná koupě, autor je talent a těším se, až se mi to dostane do ruky.

  36. 2 Michael Bronec:
    Nedával jste si před měsícem předsevzetí více se věnovat propagaci svých knih? 😉
    Já jsem si kupříkladu koupil Písně větru jen díky ukázce a vašemu promo článku tady na FP. Ale koneckonců je to váš byznys a máte plné právo dělat si ho po svém a nenechat si do něj kecat.

  37. Bemiurgovi
    Ale já jsem se věnoval více propagaci svých knih – během jediného dne jsem pod jednu z nich napsal 10 příspěvků… 🙂

    Ale je mi líto, prostě nedokážu ke každé knize napsat (doufejme) čtivý a vtipný článek o tom, jak vznikala; jako u Legend: Draků a Písní větru. Ostatně, kdyby vycházely jednou za měsíc, dneska už by je dávno nikdo nečetl.

  38. Jinak je to těžké, zkušenost mne poučila, že o čem je dobrá kniha, je těžce subjektivní záležitost každého čtenáře. Když teda redaktor dělá anotace a ukázky, vždycky se může se svým vyzněním zcela minout oproti tomu, jak to cítí čtenář, tedy vlastně odfláknout práci.

    Nejradši bych dozadu na každou knihu napsal: “Přečtěte si to, a uvidíte!”

    Naštěstí mi anotace většinou píse Ivana Kuglerová, která podobné skrupule nemá, protože ví, že autor touží především po prodaných výtiscích, a k tomu má anotace směřovat… 🙂

  39. PS:
    PS: Omlouvám se za to předchozí pětihvězdičkové hodnocení vlastní vydané knihy; jak si povšimnete výše, předtím se mi zas povedla jedna hvězdička (tak se to vyrovná); nějak se vždycky ukliknu a skočím do systému hodnocení, nevím kdy…

  40. Ve službách republiky je výborná knížka, která zajímavě skloubila fantasy a éru první republiky. Já osobně nejsem příznivcem románů v povídkách, ale tady mi to vůbec nevadilo, spíš naopak to umožnilo větší časové rozestupy mezi jednotlivými případy a událostmi.

  41. Co by ještě zákazník nechtěl. Můžete knihu okouknout přímo na místě , u nás v knihkupectví vás dokonce necháme sedět a pár minut si číst (U většiny zákazníků je to několik hodin a opakovaně). A cena určitě není tak hrozná. Vyjmečně velice nízká za to, jaký zážitek nabízí.

    Moje kolegiňka o knize píše:
    Žamboch popil s knihovníkem katedry moderních dějin a třetí u stolu to sepsal s úctou ke klasíkům.

    Asi tak nějak. Připodobnit to k něčemu jinému je těžké. Je to klidnější propracovaný děj (klidnější myšleno, že ne na každém rohu vám někdo usekne končetiny a ty zase během boje dorostou aby tomu hajzlovi nadělali z hrtanu chřestítko), trochu horor, trochu historický román, kde se snoubí naše realita s realitou daleko temnější a drsnější. Mágové jsou poskrvnění. Nadáni něčím, co běžný člověk nedokáže pochopit. A nad tím vším stojí mocnosti válek, které chtějí sílu získat pro sebe.

    Ptejte se na co chcete, já na co chci odpovím (M. Donutil)

  42. To MB
    „Přečtěte si to, a uvidíte!“ …. to je fakt dobrá rada nad zlato. Nic ve zlém a osobně, ale to jsem párkrát udělal, a pak akorát skřípal zuby nad promarněným časem a penězi. Možná jsem držgrešle, možná chuďas, možná i trotl, který jasnozřivě podle anotace nepozná kvalitu díla, ale fakt je, že za ta léta, co tento žánr intezivně čtu, mám už v knihách, ke kterým se těžko někdy vrátím, hezkých pár tisíc, a nemálo by se mezi nimi našlo i těch, u kterých jsem byl po přečtení silně znechucen. A právě proto v poslední době sakra vybírám co koupit, pokud se jedná o mně neznámého autora, tak tuplem, a ukázka mi často velmi dobře pomůže.

    Koupě knihy je totiž vždy do značné míry, a u díla neznámého autora prakticky zcela, koupí zajíce v pytli, a pokud se kniha čtenáři nelíbí, je to jen on, kdo má smůlu …. jeho promarněný čas, jeho vyhozené peníze. Nakladatel své peníze dostal, dostal jich přesně tolik, kolik si řekl, a slevu za to, že vám po přečtení půlky knihy tuto vrátím s tím, že mě to silně nebaví, mi dáte asi težko. Proto bych očekával, že korektní nakladatel toto zohlední a dá zákazníkovi co největší možnost si udělat představu, co vlastně kupuje. Vybízet či dokonce nutit jej k výstřelu naslepo mi přijde trochu … řekněme divné.

    Fakt je, že po pročtení této diskuze jsem se začal cítit trošku jako magor, že ukázky tolik chci, ale snad to se mnou nebude tak zlé, když například na webu mé oblíbené Black Library je ukázka u každé knihy.

  43. To MichaelS
    Jenže v tomhle podle mě nepomůže právě ani ta ukázka. Já se naposledy takhle spálil s Kulhánkem. Holt moje blbost, že jsem, navnazenej odkazem na Noční klub, knihu koupil rázem po vyjití a nepočkal si na recenze. Příště už tu chybu holt neudělám, nejdřív si Kulhánka půjčím a přečtu a až pak budu uvažovat o koupi. A přitom zrovna u Vyhlídky by šlo cca z první poloviny knihy vybrat libovolně dlouhou ukázku, která by mě navnadila, aby z výsledku, viděného pohromadě, vzešlo o to větší zklamání. Ne-li nasrání. Jako chápu podstatu tvého sdělení, vidím to podobně, ale nevidím problém v to počkat u neznámého autora třeba na tu recenzi. Pořád mi přijde objektivnější než nakladatelem vybraná ukázka. Na druhou stanu jasně, není moc důvod, proč by nakladatel na svém webu kapitolu dvě nemohl zveřejnit. Akorát jsme v Čechách, takže se stejně dřív nebo později najdou kibicové, co budou žehrat, že je toho málo nebo že je to blbě vybraný. A jsme u toho, co tu padlo. I ta ukázka je něčí subjektivní výběr, který sice něco naznačuje, ale výsledek může být stejně diametrálně odlišný.

  44. Pokud vím, tak nějaký ukázka k dispozici byla, ne? Když se vám do nového autora nechce, tak si počkejte na recenze. Třeba tuhle věc si zrovna ale brali i lidi, co mají doma doslova izolované stěny tunou knih. Jde o celkem vyjmečný počin který v dohledné době asi nikdo nezopakuje (co já vím z edičních plánů).
    Záleží na vás. Jak říkám. Zajděte se na tu knížku aspoň kouknout (to znamená vstát od počítače-dilema).

  45. Ja vám neviem, ale to u každej jednej vydanej knihy je aj ukážka? A ak nie, tak u každej fňukáte, že by bodla? Nemyslím. Tak si počkajte na tú poviedku, názory recenzentov či iných, čo to neriešia. Pre mňa sú Straky na vŕbe v poslednej dobe synonymom záruky, takže ukážku neriešim (ostatne, ukážky celkovo nečítam, nepotrebujem).

  46. „Přečtěte si to, a uvidíte!“
    Touto radou sa rozhodne budem riadit.
    Ono to skor ci neskor niekto oskenuje. Potom to precitam a uvidim. Ak sa mi to bude pacit, kupim, ak sa mi to nebude pacit nekupim.

  47. frajer, kvůli takovejm jako ty, to jde s knižním trhem z kopce. Dám ti radu: přečti si povídku v Pevnosti, počkej si na recenze a podle toho se rozhodni. Nebo si zajdi do knihkupectví a knihou si zalistovat. Sám to taky tak dělám. Anebo si to půjč z knihovny a rozhodni se na základě toho – to je varianta, která tě vyjde nejlevnějc

  48. To Anonym: Jasně, tady si někdo myslí, že vydavatelé budou vydávat knihy jen pro to, aby je někdo naskenoval ( třeba půjčenou z knihovny ) a ostatní si to pak přečtou Nakonec to dopadne jako s CD a DVD, budou se kupovat jen na Vánoce a to ještě jen když nějaká vyjde ( Pochybuji, že nějaký vydavatel bude vydávat jen pro knihovny ) a bude kde koupit ( Jestli budou nějaké obchody ). Ono to pomalu vypadá, že už bude problém se vůbec zvednou od počítače a dojít se na knihu podívat. Lepší je přece, když Vám to nějaký trouba popř. přeloží, jiný vydá, další naskenuje a já si to pak v klidu aniž bych se zvedl ze židle možná přečtu.

  49. Sirius – ravenn
    Sice sem už nechtěl do téhle diskuze psát, přesto mi to nedá. 🙁

    Uvědomte si, prosím, že “Anonym” se řídí přesně podle rady nakladatele. Pokud to zde prohlašuje nakladatel, který vlastní práva, tak vám to už pak může být jedno.

    Přece nemohl nakladatel tím “přečtěte si to, a uvidíte” myslet to, že bych mu jako dal svoje peníze a za to si tu knížku přečetl. To když se mi nebude líbit za ním mohu přijít a požádat ho o vrácení peněz? To je jako by mi někdo na ulici řekl “dej mi peníze a uvidíš, že se ti to vyplatí”. 😀

    Najděte si výše, co jsem psal o tom, jak se jiní prodejci předhánějí, abych nakupoval právě u nich.

    Ukázka v Pevnosti. Hmm, takže abych se rozhodl, zda si koupím knížku, mám vyhodit peníze za časopis, který si normálně nekupuju?

    Listování v knihkupectví. Sry, já na to nemám čas. Musím uživit rodinu a čas sou pro mě peníze.

    ravenne, prozradím ti jedno slovo – e-book reader. Až to pro nakladatele v Čechách přestane bejt sprostý slovo, tak si fakt oddychnu. Nyní to u mě z knihami probíhá zhruba takhle: koupím knihu za bezkonkurenční cenu v Dobrých Knihách, pak hledám na netu jak divý zda už to někdo naskenoval, pokud díkybohu naskenoval, tak si stáhnu kopii, na kterou mám ze zákona právo a pak si knihu pohodlně přečtu na mém e-book readeru. Denně najezdím v socce cca 1,5 dodiny. Po Praze je to nejrychlejší cestování. Je ohromný rozdíl, pokud v jedné ruce držím lehkou čtečku a ovládám ji jedním prstem, nebo když držím těžkou velkou knihu a k ovládání potřebuju obě ruce. Víte jaká pohoda byla takhle číst trilogii Milénium? 🙂 A zvlášť když jsem uprostřed jízdy dočetl jeden díl a rovnou si mohl otevřít druhý… 🙂

    Takže se, prosím, proberte. Komanči jsou dávno pryč. Sametová revoluce taky někde v minulosti. Žijeme v roce 2012. Internet, rychlý přístup k informacím, bezhotovostní platby a podobně život fakt usnadňují. Naučte se to využívat…

    Nehledě na to, že dojít do knihkupectví, tam si vzít knížku a číst si, fakt za zdravý pohyb nepovažuju…

  50. Prvy prispevok bol pisany tak trochu v afekte nad odporucanim pana vydavatela.
    Ked tak nad tym rozmyslam, tak ovela pravdepodobnejsie je, ze to nebudem citat, ani ked to niekto naskenuje. Tym nechcem povedat, ze kniha je zla, len mam v plane ine, a z casovych dovodov sa ku nej nedostanem. + Som platiaci zakaznik.

    To ravenn: Vyvoj nezastavis. To ze sa nepredavaju CD a DVD nemusi nutne znamenat, ze sa nepredava hudba.

    Tim za seba koncim tento flame, nemienim dalej liat olej do ohna.

  51. To Schramm …. já přeci nechci po nakladateli nějakou záruku spokojenosti, či něco podobného, ale prostě jako platící potenciální(a v mnoha dřívějších případech i reálný) zákazník přístup, který mi ulehčí rozhodování koupit-nekoupit. Navíc jak jsem psal, umístit ukázku na web nevyžaduje od nakladatele pražádné náklady a jen opravdu trochu času a snahy.

    To LaST …. ukázku ze zde diskutované knihy jsem nikde nenašel. Co se týče vstávání od počítače tak s tím nemám problém, stejně jako nemám problém si zavolat do Daemonu zda již dostali knihu na kterou se těším, a téměř vždy ještě ten den si udělat čas pro ni zajet. Diskuze je stále o tom, nakolik je diskutovaná postup nakladatele k zákazníkům, kteří by ukázku uvítali … a není jak jak se ukazuje až tak málo … vstřícný a jaký ve mě jako zákazníkovi zanechává dojem. Pro srovnání například Polarisu by měly vyjít koncem února dvě knihy a u obou jsou ukázky, u třetiny v edičním plánu už také, a jak jsem již psal, Black Library je má u VŠECH titulů.

    To ravenn … ne, já ten čas, který nestrávím pobíháním a listováním po knihkupectvích, věnuji například své profesi, koníčkům, dceři, partnerce a nebo tomu čtení. Ale tebe třeba to listování “na stojáka” v Luxoru baví a máš na něj čas, nebo jsi názoru, že zákazník by si měl kupované zboží nejen zaplatit, ale i zasloužit …. proč ne, ale v tom fakt nejedu;-).

  52. sorry, ale já jsem vzhůru. Chápu, že čtečky jsou cool – ostatně jsem taky jeden ebook udělal a vím, že pokrok nezastavíte. Ale nechápu proč vy nechápete, když nechce nakladatel poskytnout ukázku. Opravte mě, pokud se mýlím, ale takový BB art taky nemá ukázky. A Poutník. Dardalion: Pokud živíš rodinu a nemáš čas si listovat v knihkupectví a Pevnost nekupuješ a i tak jsi na knihu zvědavý, tak ti asi fakt nezbývá nic jiného než si zajít do knihovny. Pokud to pro tebe není sprosté slovo… a jak řekl Majkl – Straky představují kvalitu. A Michaela Bronce si vážím za všechno co pro českou fantastiku udělal a upřímně lituju každého, kdo dává přednost strojovosti čteček před krásou tištěnou knihou a pocit držet tištěnou knihu mě osobně nevyhradí ani fakt, že si během chvíle můžu rovnou pustit další díl.

  53. ale za můj starosvětský vztah ke knihám asi může fakt, že jsem vystudovaný knihovník… a s touhle diskuzí končím, nerad bych, aby se diskuze dostala jiným směrem

  54. čtení v knihkupectvích
    A ještě bych rád přidal vzkaz pro všechny, kteří si listují a čtou v knihách v knihkupectvích.

    1. Než vezmete knihu do ruky, tak se ujistěte, že vaše ruce jsou čisté.

    2. Nelámejte vazby u paperbacků. Když si koupím knihu, tak očekávám, že mi vydrží léta, ne že si ji napůl zničenou už koupím.

    3. Ty růžky stránek ohýbáte pro to, aby jste druhý den věděli, kde jste přestali? Nedělejte to.

    Tuhle sem si byl pro knihu a pět jsem jich musel odložit, než jsem našel výtisk, na kterém bylo vidět, že je opravdu nový.

    To je jen tak na okraj, když tu každý, i nakladatel, píše jak je úžasný stát v knihkupectví, číst si tam a podle toho se rozhodnout…

  55. Mám dojem, že došlo k určitému zábavnému nedorozumění, napsal jsem:
    “Nejradši bych dozadu na každou knihu napsal: „Přečtěte si to, a uvidíte!“” protože si prostě myslím, že kniha je entita nepoznatelná, dokud se nepřečte. Taky jsem vzápětí dodal, že to nedělám, protože mi anotace píše Ivana, ale někteří to jaksi vzali jako radu, která se jich dotkla; no alespoň to podnítilo diskusi… 🙂

    Jinak musím říct, že čistě jako konzument jsem nikdy neměl pocit, že by tvůrce byl povinen, aby se mi jeho dílo líbilo, ať už se jedná o autora či nakladatele. Vždycky jsem měl dojem, že vyžadovatelnou povinností je, aby bylo dílo bez formálních chyb; tj. překlepů a hrubek, nečitelné sazby, návratů postav, které zemřely, rytířů, jimž se náhle na ruce zalesknou kapesní hodinky, mistrů šernířů, kteří si naběhnou na napřažený meč atd.

    Málokdy z kina odcházím spokojen, ale jaksi beru v potaz, že všichni ti lidi na plátně odvedli práci, a já na to koukal v teple… Subjektivní spokjenost je pro mne kategorie velmi nepolapitelná, už proto, že vkus se časem vyvíjí a náročnost konzumenta stoupá.

  56. kino
    Ani si nepamatuju, že bych šel v posledních deseti letech do kina na film, ze kterého bych nejdříve neviděl několik ukázek, znal celkem podrobně obsah a věděl kteří herci tam vystupují a jaké filmy režisér natočil dříve…

  57. Vůbec nechápu, proč bych měl jít ještě na film, u kterého znám podrobně obsah…

    Jinak bych se tady raději obecně bavil o literatuře, než o prodeji knih. Už proto, že to první mi přijde o dost zajímavější…

  58. Co? Mimo? 🙂
    To MichaelS
    Ale tohle není diskuse o tom, jak se chová nakladatel ke kupujícímu 🙂 Nahoře je obrázek knihy a je to diskuse ke knize.

    Já plně souhlasím s Broncem. Od čeho pak bude si koupit knihu? Uvědomujete si, že on to taky zadarmo nedělá? Nechcete knihu, nechte být. Už by jste chtěli zadarmo všechno koukám. Hooooodně jste se rozmlsali. Například za mojech mladejch let sem se nemohl ani kouknout do komiksu, protože byl zataven ve fólii. Teď si je u mě bez problému mohou zákazníci číst. Jak to bude pokračovat? Knihy v kavárně pro “nahlédnutí” zadarmo? Někdo si s tou knihou dal práci, to vám to nestojí ani za ty posraný tři stovky?

  59. Tak já už mám přečteno, celkově hodnotím kladně. Jsou tam povídky které mi osobně přišli lepší než už uveřejněná Noc nekromantů (pro ty, kteří povídku již četli 🙂

  60. The LaST
    Přesně tak, je to diskuze o knize. Někteří z nás se snaží prosadit myšlenku, že máme právo posoudit zboží před jeho koupí.

    Právě pro to, že to nedělá zadarmo, mě jeho přístup překvapuje. Pracuji také v obchodě, pokud by někdo z našich prodávajících projevil neochotu předvést zboží zákazníku, nebo nedejbože použil větu “nechcete, nechte být”, tak letí tak rychle, že nestihne říct ani na shledanou.

    Něco zadarmo? No, to pan nakladatel mi říká, abych si ji do knihkupectví zašel přečíst. Já chci pouze vidět část zboží, a klidně nechám na něm kterou část vybere, aby se mi lépe rozhodovalo při nákupu.

    Za vašich mladých let? Je mi 37. Ani za komančů se čtyřlístek neprodával zabalený v igelitu, ani ABC speciál, ani pak Kometa, ani pak Spiderman, Conan… Leda že by jste svá mladá léta netrávil v této republice…

    Že kupujícího necháte přečíst celé zboží, které mu chcete prodat, to asi bude spíše váš boj, než náš, že?

    No, na spoustě míst je “zadarmo” k nahlédnutí jinak placené zboží. Třeba takové komerční TV a podobně… Každopádně jsem přesvědčen, že vámi popisované kavárny jistě někde existují.

    Jak já mám vědět, že si s tou knihou dal někdo práci? K žádné ukázce se nemohu volně dostat. Stávající trh mě nutí, abych koupil zajíce v pytli. A když se mi nebude líbit? Tak sorry, my máme tvoje prachy a ty si nahranej, přeci tě nikdo nenutil, aby jsi si tu knihu koupi, že? Ne, díky, v tomhle já odmítám jet.

    300,-Kč je možná pro vás pakatel a běžně bankovky používáte místo toaletního papíru. Na to já, bohužel, prachy nemám….

  61. k.
    Můžete, prosím, přirovnat styl k nějakému zavedenému autoru? Na to mi stále nikdo neodpověděl… 🙁

  62. Já chtěl jen psát o knize. Nejsem tip “Troll” takže raději opustím diskuzi.
    Ať se daří autorovi.

  63. Dardalionovi
    Přirovnat je to těžké, řekla bych, že to má svůj vlastní styl… Snad by se to dalo nazvat špionážním románem s nostalgickým zabarvením? Rozhodně to, podle mého názoru, nelze moc přirovnat k žádnému současnému českému sci-fi/fantasy autorovi.
    Já vím, není to moc, ale mě hodnocení knih (nebo i filmů) obecně moc nejde – vyrazit ze mě víc než – bylo to dobré/nějak se mi to nezdá/nebylo to dobré – je celkem oříšek. 🙂

  64. The LaST: Klidně pište o knize, přece Vás jeden člověk neodradí! 🙂

  65. Inu inu…
    Koukám, jaká se tu rozhořela velezajímavá diskuse…. Až na to, že je prakticky o ničem.
    Pokud se nepletu má pan Bronec právo se rozhodnout, jak bude svou knihu propagovat a pokud se domnívá že z nějakého důvodu nění ukázka na webu košer, je to jen a jen jeho boj. Dardalion má oproti tomu zcela jistě právo nekupovat zajíce v pytli a tudíž má následující možnosti:
    a) Nekoupit knihu vůbec.
    b) Počkat na recenze či na komentáře (ovšem vzhledem k tomu, že už tu asi čtyři jsou, tak předpokládám, že mu ani tato možnost nevyhovuje).
    c) Knihu někde “opirátit” (což já bych osobně neudělal, ale nešť).
    d) Někde si kus přečíst (na což nemusí mít čas…)
    e) Koupit si “Pevnost” s povídkou (uznávám, že to může být zbytečná investice)
    f) Někde si půjčit Drakobijce X., kde je celá jedna povídka z knihy v mírně pozměněné podobě uvedena (nevím, zdali má tuto možnost)
    g) Zariskovat 333 Kč a knihu koupit, s tím, že jde při nejhorším se ztrátou udat do antikvariátu.

    Čili možností je podle mne více než dost a každá z nich je podlle mého lepší, než si tady stěžovat nad chybějící ukázkou a předepisovat soukromníkovi, jak má vést marketing. Koneckonců, jak jsem psal výše, je to jeho boj a jeho peníze, které tak může vydělat nebo prodělat…

  66. Fouré
    Naprostá pravda, se všemi body souhlasím, vyjma bodu “b”(na delší diskuzi, navrhuji nerozebírat) a dovolím si přidat bod “h”.

    h) Vzhledem k tomu, že já jsem ten kdo za knihu platí a nemám žádnou možnost knihu vrátit, pokud nesplní to co od ní očekávám, tak mám právo vést slušný rozhovor s nakladatelem o tom, zda je jeho marketing vhodný, nebo zda je v dnešní době zastaralý.

    Jen pro upřesnění, ta kniha mě zaujala a pokud bych o její koupi neuvažoval, tak zde nepíšu a neptám se, jak je s ní kdo spokojený a zda by styl mohl přirovnat k někomu známému, abych získal lepší představu. A to je jádro pudla, proč musím tyhle informace shánět sám, místo toho, abych je dostal automaticky a na jejich základě utratil své peníze?

    Jinak celá diskuze začala tím, že 4 příspěvky se dožadují ke knize více informací. Já dokonce ani nejsem první, kdo zde napsal, že ukázka by byla vhodná.

  67. Dardalionovi
    Toto právo zcela jistě máte. (tedy právo na diskusi, nikoliv právo na ukázku :-))
    Ovšem, jak vidno pan Bronec Vaše názory nesdílí a z předcházejích komentářů je zřejmé, že ty své asi změnit nehodlá. Což mně osobně přijde jako ten správný moment, kdy diskusi utnout a neomílat kolem dokola ty samé argumenty. Protože koneckonců má nakladatel plné právo vést zastaralý marketing.

    Potíž je jaksi v tom, že tyhle informace se zkrátka musí shánět. I kdyby někde ta ukázka byla, stejně ji musíte vyhledat a na názory ostatních na knihu se budete muset ptát tak jako tak. Howgh.

    Jinak myslím, že už se tady nakladatelský marketing probral dost podrobně a že by nebylo k věci vrátit se konkrétně k téhle knize. Vždyť koneckonců tohle zcela jistě není jediná kniha na světě, u niž ukázka chybí, že?

  68. ukazky
    Sice částečně chápu i postoj Michaela Bronce, ale docela by mne zajímalo, zda opravdu není možné, abych se česká nakladatelství ohledně ukázek inspirovala americkým sci-fi/fantasy nakladatelstvím Baen. Odhlédnu li od dalších věcí, které dělají v oblasti propagace a přilíkání čtenářů, už řadu let uplatňují praxi, kdy je čtenáři na stránkách nakladatelství volně přístupná k přečtení 1/4-1/5 knihy. Tím odpadá dilema nakladatele, jaká ukázka by mohla být vhodná, a z hlediska čtenáře – upřímně řečeno, pokud mne nechytne první čtvrtina knihy, málokdy mám chuť číst dále (samozřejmě to platí i obráceně).

  69. Caderly:
    Klíč bude v tom, že Američané mají celkem k dispozici cca jednu miliardu potenciálních zákazníků. To je ostatně zřejmé i z toho, že tuhle informaci o Baenu víš. Dávají u nich i daleko větší smysl ebooky, třeba do Indie se asi poštovné celkem prodraží. My ale žijeme v zemi fungující úplně jinak, zdatnější cyklista ji od severu k jihu přejedu tak za tři dny a napříč zhruba za dvojnásobek… 🙂

  70. To Michael Bronec
    Přiznám se, že tenhle argument jsem úplně nepobral 🙂

  71. schramovi
    Prostě velikost a rozsah trhu, do nabídky se vyplatí investovat maximum, sice se může najít dost lidí, které ukázka neosloví, otráví, případně jim bude stačit, ale vyváží to množství kladně oslovených. A náklady méně známých amerických autorů jsou pokud vím řádově srovnatelné s našimi. Při malinkém trhu nemá smysl tolik tlačit na zviditelnění…

  72. Já mám hlavně pocit, že Gaimanovými slovy: “publisher is not your bitch”. Michael dělá marketing nějakým způsobem, já ho dělám úplně jiným (kupříkladu na webu Brokilonu jsou ukázky ke všem vydaným knihám) a je samozřejmě v pořádku, když s nakladatelem čtenáři diskutují, podávají návrhy, oponují mu a podobně. Hlas platícího zákazníka je veledůležitý a všichni nakladatelé, kteří mají trochu rozumu, mu naslouchají a vyvozují z něj důsledky pro svou budoucí podnikatelskou činnost (opět podle své přirozenosti a názoru – často se například stává, že ve stejné situaci se já a Michael rozhodneme úplně opačně, a je to v pořádku). Na druhou stranu to, co se v poslední době děje, kdy nakladatelům vysvětluje každý jouda bez znalosti problematiky, jak má podnikatel provozovat svůj byznys, a pokud má nakladatel jiný názor, je automaticky idiot, mě naplňuje znechucením. Netýká se to většiny zde diskutujících čtenářů, i když podobné tendence jsem zde také zachytil. Čtenáři, rozhodněte tím nejsilnějším kalibrem, který máte – penězi. Buď kupte, nebo nekupte. Tím nejlépe dáte najevo, zda jsou Michaelova (potažmo má a dalších nakladatelů) marketingová rozhodnutí správná. Ale neučte nás, jak máme podnikat (a pokud máte pocit, že tomu rozumíte lépe, zajděte si na Živnostenský úřad – živnostenský list stojí tisíc korun. Já i Michael jsme své firmy vybudovali z ničeho, prakticky s nulovým kapitálem, máte stejnou možnost).

    Ke knize: zatím jsem ji nečetl, ale měl jsem v ruce rukopis jiné knihy tohoto autora a velmi mě zaujal. Na začátečníka to bylo velmi chytré a překvapivě vyzrálé čtení. S největší pravděpodobností oněch 333 Kč investuji (raději bych si sice knihu koupil elektronicky, ale to je na delší debatu, kterou už vést nehodlám – a předpokládám, že ani Michael ne…)

  73. Ja tedy uprimne receno nejsem proti tomu, aby ctenari rekli nakladatelum, co delaji spatne. Hloupe je, kdyz to nekonecne omilaji dokola a davaji k tomu naprosto nevhodne priklady. Napriklad s tim, ze obleceni si taky muzu vyzkouset, nez si ho koupim (a dalsi). To prece nedelate u vyrobce, ale u prodejce. K tomu presne sedi ta moznost si z knihy neco precist v knihkupectvi. Nektera vetsi knihkupectvi k tomu ucelu mivaji i kresla. U mensich na to vetsinou neni tolik mista. A i kdyz si to obleceni vyzkousite, stejne nevite jiste, jestli se vam to pri prvnim prani nerozpadne. Podle tohohle principu by vlastne bylo logictejsi, kdyby ukazky z knih zverejnovaly weby knihkupectvi. Nicmene si nemyslim, ze je velka sance, aby v dohledne dobe kterykoli cesky nakladatel zverejnoval stostrankove ukazky ze svych knih. Nebo se pletu?

    Dale 14denni lhuta na vraceni zbozi plati ze zakona az na nektere vyjimky (napriklad periodika) na vsechno zbozi a sluzby nakoupene pres Interent, tedy vcetne knih. Pokud se vam tedy nechce jit do obchodu a listovat si tam v knize, muzete si ji objednat a podivat se do ni az doma. Jestlize se vam nebude libit a soucasne fyzicky neutrpi pri vasem procitani, muzete ji vratit. Nevim, jak to maji ruzni nakladatele poresene, ale to uz je jejich problem, ne vas.

    Nesmyslny byl taky argument ohledne CD a DVD. Presne jak napsal anonym, to ze se neprodavaji CD, neznamena, ze by se neprodavala hudba. A totez plati o filmech. Ve skutecnosti trzby z prodeje (nebo z kin) v obou odvetvich stale stoupaji. A to prekvapive prevazne diky moznosti jejich stahovani pres Internet (i pomoci nelegalniho sdileni, ale predevsim jako placene sluzby.

    Ja treba stejne jako Robert Pilch nesouhlasim s Michaelovym postojem k elektronickym kniham. Holt jsme v tomhle smeru pokrokovejsi, zatimco Michael je trochu tradicionalista. Ale je to jeho obchodni model, ktery dnes treba muze vypadat trochu zastarale, ale on k nemu ma sve duvody. Nicmene treba KJV, vydavatel zminovane edice Poutnik, je jeste mnohem tradicionalistictejsi, a muzeme byt vubec radi, ze ma nejaky web.

  74. Reakce ohledně americké firmy Baen
    Zase jsme u toho, že většina lidí nemá představu, že u překladových autorů je ve smlouvě na české vydání přesně definováno, jak velkou ukázku je možné zdarma publikovat, většinou je to 10 000 slov, což je odhadem cca 27 – 35 stránek textu v knize. Ohledně e-knih je to podobné. Dost často si agenti, prodávající autorská práva, účtují za práva publikovat e-knihu další peníze – a ne zrovna málo – ke smlouvě na klasické knižní vydání. A vzhledem k tomu, jak to s e-knihami vypadá, jsou to peníze nevratné. A plně souhlasím s Robertem Pilchem, každý má možnost si to sám zkusit.

  75. To Robert Pilch …. na jednu stranu máte pravdu, že vám, nakladatelům, do toho nemá kdo co kecat, na druhou stranu až se zase bude někde psát, jak je český trh s tímto žánrem malý, autoři, až na pát skutečných výjimek, píší fakticky čistě jen pro radost, nakladatelé se tak tak drží nad vodou, o speciálkách ani nemluvě, a čtenáři navíc ukradnou(tj.postahují) zadarmo kde co mohou, tak si to připomeňte. Ale rád beru na vědomí, že to tak asi není, všichni výše zmínění jsou v pohodě a daří se jim dobře;-). To skutečně nemyslím ironicky, protože nevím, proč bych druhému nepřál pohodu a spokojenost

    Jen bych chtěl dodat, že jsem s tou poznámkou o absenci ukázky začal ne proto, abych prudil, ale proto, že prostě rád čtu dobré knihy, a současně k smrti nerad kupuji knihy jež mi nesednou, byť věřím že mnoho z jich sedne jiným. Nicméně na nějaké “bojové pátrací hry” prostě nemám čas ani náladu…asi jsem divnej…. zůstanu u toho Polarisu a bookdepository, ostatně mé angličtině to jedině prospěje;-)))), a slibuji, že k práci nakladatele už nenapíšu ani slovo.

  76. MichaelSovi
    No, já myslím, že ty odpovědi se týkaly Dardeliona, nikoli Tebe! 🙂

    Na druhou stranu si nejsem jist, zda by nás před malým rozsahem našeho knižního trhu i spoustou dalších problémů, které jsi vyjmenoval a máme je, zachránily právě knižní ukázky… 🙂

  77. MichaelS: Opravdu jsem se vyjádřil tak nesrozumitelně? 🙂 Ve vaší odpovědi je několik věcí, které přímo odporují tomu, co jsem napsal… Za prvé jsem neuvedl, že nám nakladatelům do toho “nemá kdo co kecat”, to je příliš obecné. Kritiku vítám, dialog se zákazníky je důležitý, to jsem uvedl. Co mi vadí, je: “vysvětluje každý jouda bez znalosti problematiky, jak má podnikatel provozovat svůj byznys, a pokud má nakladatel jiný názor, je automaticky idiot” a to se vás opravdu netýká. 🙂 Za druhé, že “až se zase bude někde psát”, to já neovlivním a nevím, proč bych “si to” měl “připomínat”. V té větě je několik tezí, se kterými nesouhlasím a ani souhlasit nemůžu. V rámci slušné a korektní debaty bych je naopak vyvracel. Za třetí: “poznámka o absenci ukázky” je přesně ten druh debaty, který je potřeba vést. Jedná se o zpětnou vazbu, která každému z nás nakladatelů pomáhá. Za čtvrté, “bojové pátrací hry”: S knihami Brokilonu je podnikat nemusíte, na webu jsou ukázky ke všem knihám, které jsem vydal, považuji to oproti Strakám na vrbě za konkurenční výhodu. 🙂 A za páté: byla by škoda, kdybyste slib že “k práci nakladatele už nenapíšete ani slovo” skutečně dodržel. Vedete slušnou a korektní debatu a byla by škoda se navěky odmlčet. 🙂

    Závěrem: Michael Bronec má pravdu – můj příspěvek skutečně nebyl určen vám, jednalo se spíše o obecný povzdech než konkrétní kritiku vašich příspěvků. Takže “be cool” a těším se na další debatu. 🙂

  78. přiznám se, že ukázky nečtu, v knihkupectví ani na síti. většinou dám na to, co řekne někdo s podobným vkusem, pokud už knihu četl. často i riskuju, většinou spláču na výdělkem, ale nejednou je to opravdu milé překvapení.

    v boji o dnešního zákazníka, co může a chce mít věci “rychle” je každá zbraň dobrá 😉

  79. Sem trochu zmaten. MichaelS se odzačátku ptá na to samé co já a to ještě dříve než já.
    Položil jsem zde pouze dvě otázky. Obě ke knize.
    1. Zda by bylo možné vypustit ukázku. Na to jsem dostal vyčiněno, co si to vůbez dovoluju.
    2. Zda je možné styl přirovnat k někomu známému. Děkuji jediné osobě, která se o dpoveď alespoň pokusila.

    Nechápu také, proč je zde zmíněno podnikání. Děkuji za optání. Denně obchoduji v B2B a daří se mi dobře. I když knihy rád čtu, tak je vydávat nehodlám.
    Když naši zákazníci navrhnou něco, aby se jim s námi lépe obchodovalo, tak jim poděkujeme. Buď jim slušně vysvětlíme, proč to nejde, nebo to uvedeme do praxe.
    Jsem vždy překvapen, když někde slušný rozhovor zákazník-prodávajicí nefunguje.

    Pokud mi někdo zodpoví druhou otázku, tak budu rád. První otázku považuju za uzavřenou.

  80. Oběma nakladatelům …. je samozřejmé, že ukázka je jen jedním z mnoha faktorů, které MOHOU zákazníka postrčit k rozhodnutí o koupi, a samy o sobě nejsou samospasitelné. Na druhou stranu mi prostě přijde škoda této možnosti nevyužít … pro VŠECHNY “zúčastněné”, tj. autora, nakladatele i čtenáře … protože jak jsem již napsal, jsme svým způsobem na jedné lodi, a je to něco, co vyžaduje minimální úsilí a současně nevyžaduje žádné finanční náklady. Ano, náklady v ČR jsou malé a efekt ukázky na webu bych rozhodně nepřeceňoval, ale právě proto, že to nakladatele vlastně nic nestojí a autora zatím málokdo zná(u Kulhánka ukázku opravdu nepotřebuji;-), mi přijde i třeba takových 10-20-30 prodaných výtisků navíc dobrých. A současně, a to znám také velmi dobře, by byla pozitivní i situace, pokud by ukázka odradila od koupě někoho, komu by kniha nesedla …. protože nespokojený zákazník/čtenář je možná ještě horší nežli ten ten, kterého se zatím nepodařilo “jen” zaujmout.

    Já se třeba nikdy neskrývám s tím, že mám velice kladný vztah k nakladatelství Polaris … není problém se na jejich webu podívat na jejich ediční plán, dříve či později najdu u připravovaných(a samozřejmě i vydaných) titulů termín vydání, který většinou sedí a já mohu v Daemonu otravovat zda již dostali;-). A ano, najdu tam ukázku, která mi je velmi platná, protože například Greenovu Noční stranu mám velmi rád, zatímco serie Hledači duchů mne nezaujala, a jsem rád, že jsem zkusmo nekoupil(a pak nenadával:-), stejně jako třeba u Kadreyho Sandmana Slima mě právě ukazka přesvědčila ke koupi prvního dílu(a další už šel sám:-). Prostě mám dobrý pocit, že nakladatel se snaží mi dodat jako zákazníkovi maximum možných informací pro rozhodnutí koupit/nekoupit, kdy a jak. Já na oplátku jsem věrný zákazník;-), takže když jsem zjistil, že se připravuje vydání Hrdinů od Abercombieho, který je má skutečně srdeční záležitost, tak jsem si počkal, stejně jako jsem si počkal na další díly Maluse a podobně, byť mi čtení v Aj zvláštní problémy nedělá, originály bych měl doma během pár dní a za cca stejné peníze, resp. spíše za méně. Přijde mi prostě správné, aby si v rámci svých možností nakladatel a kupující/čtenář vycházeli vstříc jak jen to je pro obě strany únosné. Pokud se tak neděje, je něco špatně …. ale jde čistě o můj úhel pohledu a jak bylo již několikrát v diskuzi napsáno, pokud mi něco nevyhovuje, vždy mám tu zásadní možnost NEKUPOVAT, a koupit jinde něco jiného.

  81. MichaelSovi
    Já bych se nerad opakoval, tak to zkusím nějak shrnout.

    Každý obchodník je svým vlastním prvním zákazníkem a podle sebe měří. Mě ukázky nikdy nebraly, nečetl jsem je. Poměrně se jako čtenář vyhýbám i anotacím, řídím se hlavně žánrem či oblíbeností autora, chci se nechat překvapit, o čem kniha bude; je pro mne velmi cenné, pokud se to tvůrci povede, a čím déle nevidím žádné zajeté koleje, tím cennější.

    Možná to bude trochu nadsazené – každá dobrá kniha podle mě obsahuje nějaké tajemství, to jí člověk vyrve až (jestli vůbec) přečtením. Ukázky tuhle hru jen kazí.

    Nebojím se, že by ukázky prozradily, že dělám špatné knihy (zákazníci by se nevraceli pro další, takže bych brzo skončil), ale rozhodně nevylučuju špatný výběr ukázky, který může čtenáře odradit, namísto aby přivábil. Takže benefit je pro mne sporný. Ukázka může samozřejmě dobře anoncovat u známého, slavního autora, že mu vyjde další kniha, ale to klidně obstará i rozhovor.

    Američané píšou komečněji, živí se tím, vůbec by mě tedy nepřekvapilo, kdyby tamní autor rovnou plánoval, jaká část textu se použije jako ukázka. Ideální je v takovém případě “preludium”, novela či kapitola na počátku, která shrnuje část témat knihy, představí většinu postav, a sama má navíc poměrně silnou pointu (vzpomínám si na “Semleyn náhrdelník” na počátku *Rocannonova světa* od Ursuly LeGuinové). Osobně se snažím autory motivovat, aby psali co nejlépe, ne aby sepsali co nejlepší kus na ukázku, takže mi tenhle přístup přijde trošku kontraproduktivní literárně…

  82. Já si to snad budu muset přečíst… A to jsem se ještě nepustil do třetího Dobrodruha, stydím se.

  83. Keplik: Zase podle tvého principu by vlastně bylo logičtější, aby nakladatelé vůbec weby neměli. (Naštěstí většina nakladatelství má i eshop, takže problém stejně padá.)

  84. weby
    Zvlášť pro menší nakladatele to může být docela zátěž, pokud nejsou sami zruční programátoři nebo nemají nějaké vstřícné kamarády.
    Člověk má dojem, že musí stále víc a víc makat, aby prodal stejně knih, a ta práce se už vlastně vůbec netýká literatury.
    Ale tak to prostě je… 🙂

  85. Na druhou stranu jsou nové možnosti fascinující – třeba knižní trailery!
    Akorát to chce být obklopen kupou nadšenců, aby pak člověk nemusel všechny finanční náklady navíc rozpočítávat do ceny titulu (a pak se divit, že se mu kvůli ceně neprodává…)

  86. Hodnocení
    Dočteno a ač jsem neměl žádná přehnaná očekávání, tak jsem docela zklamán. Nemám žádnou předchozí zkušenost s tímto autorem, koupil jsem to naslepo. Nečekal jsem od toho žádnou Kulhánkovinu ani nic podobného, ale u knihy která se deklaruje jako “špionážní thriller” mi tam jednoznačně chyběl onen “thrill”. 🙁
    Kniha mi přišla strašně suchopárná, možná se autor snažil o klasický pseudohistorický román, ale i ty mohou být napsány čtivěji. Škoda že to nebylo psáno třeba stylem Neffovy *Královny nemají nohy*, ale to už je asi otázka osobního vkusu.
    P.S: Pokud někdo z Olomouce knihu chce, prodám při osobním předání za 111,- Kč (perfektní stav, původně 333,- Kč, z e-mailu odstranit 1. 7 znaků).

  87. Ok, neměli by tu být komentáře ke knížce?
    Lidi, co se vyjadřovat k tématu?

  88. Mňo, už aby byly nějaké recenze, pomalu musím vybírat nějakou knihu k svátku… 🙂

  89. Tož jestli ukázky ano nebo ne jsme už probrali. Co mě však zajímá, proč nakladatel nepoužil velký formát knihy. Rozsah k tomu vyloženě vybízí, obálka taktéž. Když si uvědomím, že velký formát měla nevzledná Kvašová, tak proč ne tato kniha. Jasně asi tu jde o cenu. V tom případě by mě zajímalo, o kolik by musela být cena vyšší při velkém formátu. Díky za odpověď.

    ps. a ještě k té podobnosti. No z noci nekromantů mám takový pocit, že zaměřením tu vyrostla konkurence Leonardu Medkovi.

  90. Tlustý zlý strýc Leonard
    Siccovi: Neřekl bych. Místněčasovým zaměřením se doplňujeme, nicméně konkurence to není. Každý na to jdeme trochu jinak. (Naopak, spíš mám chuť se časem dopustit malého crossoveru. Ale zatím mám jiné věci na práci.)

  91. Siccovi
    Uvažoval jsem o velkém formátu a samozřejmě byla z jedním faktorů výrobní cena, která by prostě byla o dost vyšší, aniž bych mohl dále navýšit prodejní (stejná cihla, jiný tvar…). Nakonec rozhodl rozhovor s autorem, který byl sám velmi silně pro malý formát. Sice si od autorů nenechávám mluvit do všeho, ale když jsem na vážkách, poradní hlas silně uvítám…

    Tomáš Bandžuch má opravdu trochu podobné zájmy jako Leonard Medek, ale bere to pod jiným úhlem.

  92. to sicco
    No třeba já jsem vysloveně rád za tenhle klasický formát. Zapadne to do žánrovek v knihovně. Ne jako Žamboch od Tritonu například 🙁

  93. Ad formát
    Knihu jsem viděl včera v Luxoru a formát mi přišel velmi příjemný, protože knihy s sebou věčně tahám a čtu kde se dá, a tento je na toto ideální. Je to taková hezká kompaktní cihlička.-)

  94. není to zlý
    Už jsem se pročetl na začátek posledního případu. Medkův Dobrodruh 1-3 je zpracováním o třídu či dvě výš, dobové reálie a prostředí jsou více, než pouhé kulisy. Bandžuch staví více na politické situaci a akci, prokreslení pozadí nevěnuje příliš pozornosti, protože v jeho příbězích nijak významnou roli nehraje. Navíc jeho podání příběhu, ač není špatné, zdaleka nesedne každému.

  95. eBooky jsou budoucnost
    Ještě připojuju jeden důraznej hlas pro rychlejší zavádění eBooku i v češtině, čekám na ně jak na smilování.

    Moje story – za posledních víc než 20 let jsem si až do předloňska kupoval každou SF a Fantasy knížku (i další žánry), která mě aspoň trochu oslovila. Výsledek je pěkná sbírka, mám v pracovně skoro tři stěny pokrytý velkou knihovnou od země až ke stropu (s pojízdným žebříkem, abych dosáhl nahoru), která je plná tak, že knížky jsou ve dvou a někde i ve třech řadách za sebou a když chci něco najít, je to boj (měl bych si zavést nějaký systém, ale jsem na tohle bordelář).

    Několik posledních let jsem pokukoval po čtečkách eKnih, nakonec jsem se ale rozhoupal až u iPadu. Kouzlu iBooks jsem propadl zcela a papírový knížky beru už jen jako nutný zlo, když neexistuje elektronická verze. Jinak papír nechci, je to přežitek a technologie pokročila. Taky nekoukám na filmy černobíle, když můžu koukat barevně a občas i v 3D.

    A protože mi je vcelku jedno, jestli čtu v češtině nebo v angličtině (mírně ale preferuju CZ), tak za poslední rok jsem koupil všehovšudy cca 4-5 knížek (x násobný pokles) a to jen proto, že šlo o český autory / publikace a nebyla šance je pořídit jinak. Všechno ostatní pořizuju jako eBooky v angličtině. Co najdu v iBookstore, tak to koupím, co tam nemůžu koupit, stáhnu jako pirátskou kopii.

    Výsledek pro mě – jsem spokojenější, líp se mi čte na iPadu než na papíře, je to skladnější, nemám v knížkách takový bordel a ještě něco ušetřím. Až na absenci českých eKnížek samý plusy.

    Výsledek pro knižní byznys v CZ – ztráta v drobných desítkách Kč tisíc ročně na tržbách. To je jako když plivne, ale jakmile je / bude lidí jako já tisíce a pak desetitisíce, tak to už bude poznat.

    A závěr – eknížky sem 🙂

  96. Predator: Snažíme se, aspoň někteří. Projeď si nabídku http://www.palmknihy.cz, věřím, že aspoň něco najdeš. Za přijatelné ceny a bez DRM…

    Konec reklamní vsuvky (a omlouvám se Michaelovi).

  97. Robertovi P
    Zdravím a děkuju za rychlou reakci 🙂

    Z mojí strany to byl takový obecný výkřik bez rozlišování čehokoli dalšího. Předpokládám, že pokrok se nezastaví a během několika let i u nás dospějeme k rozšíření eKnížek. No a já za sebe podporuju, aby to bylo spíš rychleji než pomaleji, a dávám o tom hlasitě vědět…

  98. Jasně! chcem plnej konfort! když už si to zadarmo stahuju a věnuju tomu svuj drahej čas, tak ať nakladatelé pěkně máknou a udělaj to samy pořádně! stejně jim pak tu práci Dýlia anebo stát dobře zaplatěj!

  99. to Konovalov
    Jestli poslední post je reakce na mě, tak odpovídám:

    1) Ano, chci plný komfort a nepřijde mi na tom nic podivnýho. Na trzích, kde nabídka má převahu nad poptávkou, je to normální

    2) U eKnížek zadarmo stahuju pouze to, co nemůžu rozumným způsobem koupit online. Mám účty v US i CZ iTunes store, čili co je v jednom z těchhle dvou obchodů, si koupím. Teď jsem na doporučení kouknul na Palmknihy a taky jsem tam viděl pár kousků, který asi pořídím. …tím ze sebe nedělám svatouška, třeba slabší filmy si stahuju zadarmo celkem běžně a kupuju jen lepší. Nicméně u knížek to nedělám

  100. verbanski
    Predator: Nic proti, ale co to má společného s výše uvedenou knihou? Nepatří tenhle Váš “obecný výkřik” daleko spíš pod článek o užitečnosti papírových knih?

  101. to verbanski
    Pravda, pravda, sorry… nahoře v threadu jsem četl posty na tohle téma, tak jsem si přidal, protože jsem v tom okamžiku o žádným vhodnějším místě nevěděl. Už jsem přehodil k “Odě na papír” a tuhle diskusi opustím 🙂

  102. Taky bych se od “zpovědi ebookáře” vrátil raději zpátky ke knize.
    Našel se někdo další, kdo už to přečetl?

  103. Recenze
    Tak v Pevnosti je první recenze. Hodnocení 60%, kniha hodnocena přes výtky jako zajímavý příslib do budoucna a recenzent (Antonín K. K. Kudláč) si pokračování dle svých slov nenechá ujít. To jen abych se od flejmu vrátili ke knize samé 😉

  104. Re: Recenze v Pevnosti
    Tak jest. A redakce by si prý měla dát víc práce s větami jako “Petra až překvapilo, jak jej informace, že je potenciálním čarodějem, nepřekvapila.” (str. 40)

  105. To Jan Vaněk jr.
    S jistou (nadsazenou) škodolibostí říkám: inu, e-book 🙂 Ta věta je ovšem skutečná perla 🙂

  106. Oprava
    Ech, koukám, že píšu jak troll 🙁 Inu, CHCE TO e-book, jsem chtěl napsat 🙂

  107. ad. věta
    Hm, myslela jsem, že ta věta tak je záměrně, aby určitým způsobem vyzněla… 😉

  108. Tu větu jsem tuším podtrhl a vedle nadrásal “záměr?”, a když se mi vrátila nezměněná znovu v další verzi, dál to neřešil.
    Jsem na opakování poměrně citlivý a styděl bych se, kdybych tohle vynechal…

  109. První čtení za mnou
    Orientačně dodávám: asi 600 stran za necelých 5 hodin,
    čili čtecí rychlost 120 stran/hodina.
    Přemýšlím, kdy mě naposledy něco takhle chytlo, a jsem zvědavá na výsledky dalších čtení, těch pitvacích. 🙂

  110. to Elinor
    120 stran za hodinu je podle mě mimo lidské možnosti. Já bych u knihy tohoto formátu
    dal za hodinu max. 60 stran.
    Jestli nejste robot tak Vám docela závidím.

  111. rychločtení
    Kamarád čte taky takhle rychle. Pratchetty.

    Tady to ale nesmírně obdivuju, protože tento text sám charakterizuji jakožto “značně hutný”.

    Elinor: Píšeš někam recenzi?

  112. 2 Michael Bronec:
    Budu psát, momentálně jsem uprostřed pitvacích čtení. 🙂

  113. Jde to
    Není to špatný, ale jak jsem uvedl někde výš, Medek je propracovanější. Po večerech jsem se tím prokousával tejden, pak to nechal odležet a něco mi na tom pořád nesedí. V příbězích něco dře – možná skutečnost, že by po ne moc složitých úpravách pasovaly do libovolného místa a času.

  114. Výborný!
    Jsem zhruba v polovině knížky (300 stran, 4 povídky ze 7) a jsem velmi spokojen. Myslím, že takový vstup do žánru už tu dlouho nebyl. Zdá se mi skoro neuvěřitelné, že jde o debutanta, poněvadž jeho styl je obdivuhodně vyzrálý. Autor umí skvěle skloubit historické reálie s nadpřirozenými zásahy a ono mu to velmi dobře drží. Navíc dokáže vyvolat atmosféru, je to celé stylově jednotné, plné hravých přirovnání, poetismů a neotřelých slovních obratů. Beru rozhodně jako plus, že se autor nekoncentruje na děj, ale snaží se především vykreslit časoprostor, aby byl příběh “uvěřitelný”.
    To přirovnání s Medkem celkem sedí, ale myslím, že jim jde primárně o něco jiného, což naznačuje i žánrová odlišnost: zatímco Medkův Dobrodruh (trojku jsem teda zatím nečetl, ale pochybuju, že se tam něco výrazně změnilo) tenduje k dobrodružnému románu á la Indiana Jones, Bandžuch se pohybuje na poli para-špionážního románu. A musím říct, že mi na jeho příbězích nic nedrhne, a k tomu obdivuju autorovu důkladnou přípravu, která je na knize znát. Rozhodně nesdílím názor, že by se příběhy daly lehce transformovat do jiného prostředí, je tomu přesně naopak.
    Malé post scriptum k mně nepochopitelné diskusi o ukázkách z románu. Mimo oblast sf a f jsou totiž ukázky z připravovaných knih naprosto výjimečné (tedy aspoň v českých poměrech). Já sám jsem si o autorovi udělal dostatečný obrázek z rozhovorů s ním, jeho odpovědi byly natolik sofistikované a přitom vtipné, že jsem si řekl, že do toho půjdu. A nelituju. Navíc šikovně vybraná ukázka může opravdu spíše zmást případné zákazníky ke koupi, o které tu jde především.
    Budu se těšit na další Bandžuchovy knížky, i když řečeno cynicky: kdyby nevydal už nic jiného, Hanklovy příhody se dostatečně zapíší do vývoje žánru.

  115. Velice povedene. Fakt velice. A uz se pracuje na dvojce 🙂
    Muze byt, ze nejsem plne nezaujaty, nebot autora znam osobne a zrovna vcera jsem s nim byl na pivo :), ale i tak:
    Obdobi prvni republiky je vykresleno s extremni historickou presnosti – aby ne, autor je historik – a spousta postav a udalosti jsou plne realne. Samotni protagoniste, at uz hlavni hrdina Petr Hankl, jeho spolupracovnici z Carotvornych sluzeb nebp jeho protivnici, jsou vsechno realisticky vykreslene postavy, s lidskymi slabinami.i silnymi strankami. A magie a nekromancie samotna je postavena hodne, hodne jinak nez v tradicni fantasy. Neni primo potreba mrtvych – hlavne je potreba krev, a nejvetsi nouzi i krev nekromanta samotneho.
    Nebojim se autora prirovnat k Sapkowskimu a jeho husitske trilogii, minimalne co se propojeni realne historie a fantasy tyce.
    Nebyt toho, ze jsem tuto knihu dostal jako darek k narozeninam, nevahal bych s jeji koupi ani minutu, a na dalsi pociny autora (“dvojka” uz se pise!) se uz ted moc tesim, a drzim autorovi vsechny palce.

Zveřejnit odpověď