Svědkyně zítřka – antologie viktoriánských autorek fantastických příběhů

Svědkyně zítřka - antologie viktoriánských autorek fantastických příběhů
  • Autor:
  • Nakladatelství: Albatros Plus
  • Cena: 349 Kč
  • ISBN: 978-80-259-0423-7
  • Vyšlo: 27. 8. 2015
  • Žánr: sci-fi
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Milan Malík
  • Počet stran: 324

Obecně se soudí, že science fiction byla, přinejmenším do počátku sedmdesátých let 20. století, především doménou mužů. Významný příspěvek ženských autorek by však neměl být podceňován – koneckonců Frankensteina, jenž je obecně považován za první skutečnou science fiction, napsala žena, Mary W. Shelleyová, a autorkou jedné z prvních utopií napsaných v Americe byla Mary Griffithová. Antologie Svědkyně zítřka předkládá zajímavý výběr z raných (vědecko)fantas­tických povídek z pera žen, které musely být ve své době odvážné i navýsost tvrdohlavé, aby mohly svůj talent i touhu psát rozvíjet. Editor Mike Ashley v předmluvě zdůrazňuje význam, jaký měla díla píšících žen v počátcích vývoje žánru, a odhaluje odlišný, zcela jedinečný úhel, z jakého autorky nahlížejí na zázraky i hrůzy, které může přinést technologický a vědecký pokrok.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Pro rozšíření čtenářských obzorů z počátků fantastiky, pro sběratele a znalce. Zbytek běžných konzumentů soudobé komerční fantastiky bude pravděpodobně zklamán.

    Hvězdičkami nehodnotím. Jsem rád, že to Albatros vydává.

  2. Překlad “kol.”?
    To si děláte snad legraci, ne? Tu knihu přeložila Petra Diestlerová a ne žádný “kol.” Buďte od té lásky a opravte si to.

  3. No byl to kolektiv, ale smlouva je napsaná jen na tu jednu překladatelku, to se tak dělá u některých vydavatelů.

  4. Překlad
    Svědkyně zítřka jsem opravdu překládala já osobně a úplně sama, vůbec nikdo mi s tím nepomáhal :-). Je to pro fajnšmekry, pro lidi, co se zajímají o vývoj žánru. Je to pro čtenáře schopného učíst Dickense nebo aspoň Vernea, protože autorky používají stylistické prostředky 19. a počátku 20. století, ne pro někoho, kdo je zvyklý na dynamický spád moderní sci-fi a fantasy a nic jiného nečte. A dost z těch autorek nejsou žádné literární hvězdy. Ale ten způsob uvažování, ty představy a úvahy ohledně hranic možného, to mi na tom připadalo vážně zajímavé.

Zveřejnit odpověď