Batman: Hřbitovní směna

Netopýří muž truchlí. To je nejsilnější leitmotiv povídkové sbírky s podtitulem Hřbitovní směna.

K povídkovým sbírkám se často váže jeden nemalý problém – nekonzistence a nevyváženost co do kvality. Batmana tahle nemoc postihla úplně stejně. Zatímco některé povídky jsou skutečně zábavné, jiné plují na vodách toho nejšedivějšího průměru.

 

Podobně jako v knize Justice League: Síť (vydal BB Art v závěru loňského roku) se navíc český čtenář dostává do ošemetné situace – ve Hřbitovní směně se nachází důsledky situací, které jsme si díky tomu, že u nás restartovaný DC vesmír s titulem NEW 52 nevychází v plném rozsahu (a upřímně, ani nemůže), nemohli přečíst.

 

Takže: Netopýří muž truchlí nad ztrátou svého syna, Damiana, prozatím posledního Robina. A vy nevíte, jak, proč, kdy a kde (tedy pokud nejste skuteční fanoušci a neobjednáváte sešity/knihy/digitální komiksy i ze zahraničí). Stalo se to totiž v rámci série Batman Inc., jejíž osmé číslo scénárista Grant Morrisson zakončil poměrně překvapivou a brutální zabíjačkou Batmanova malého chlapce.

 

Tím však odkazování Hřbitovní směny neskončí – naštěstí však většina ostatních narážek směřuje na předchozí díly této řady, které nakladatelství Crew už vydalo, takže by se měl pravidelný čtenář orientovat jak v povídce Světlé zítřky, v níž se vracíme do Batmanových začátků k jeho snaze zastavit gang Red Hooda, či v části Odhodlání, která dále rozvíjí příběh sourozenců Rowových (především Harper).

 

V některých povídkách se Batman utká se svými tradičními protivníky (Clayface), v jiných řeší poměrně netradiční případy (magií zavánějící požírač duší v Bludičkách), někdy jsme na stopě vrahovi, jindy sledujeme Catwoman. Barvitost příběhů rozhodně není problém.

 

Problém je jejich kvalita, díky čemuž je Hřbitovní směna zatím nejslabším kouskem téhle série pod taktovkou Scotta Snydera. Ten se při práci na této knize skutečně nepředřel – tam, kde nenechal většinu práce jiným scénáristům (sám jen navrhnul děj), často jede pouze na půl plynu. A to se ke scénáristovi jeho formátu a k postavě formátu Batmana zatraceně nehodí.

 

Batman: Hřbitovní směna
Scénář: Scott Snyder
Kresba: Greg Capullo
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 224
Cena: 599 Kč (brož.)/ 799 Kč (váz.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď