Batman: Temné město

V raných počátcích své kariéry se Netopýří muž musel utkat nejen s šíleným Red Hoodem, ale i s Riddlerem, toho času (tak jako většinu ostatních časů) taky šíleným. A rovněž to nebyl jednoduchý úkol.

Batman: Rok nula - Temné město (váz.)Už jste někdy slyšeli či četli, že Christopher Nolan a Scott Snyder jsou tím nejlepším, co se Batmanovi ve 21. století stalo? Zatímco první výrazně resuscitoval jeho pověst ve světě celuloidového pásu a stříbrných pláten, ten druhý ukázal, jakým způsobem může „nový Batman“ fungovat v komiksu.

Nemůže být sporu o tom, že Scott Snyder patří mezi nejobdivovanější komiksové scénáristy současnosti – a rozhodně je „králem New 52“, tedy tím nejlepším, který se zhostil svého dílu práce na DC restartu, mnohými fanoušky spíše zatracovaném. Alespoň Batmanova část se však bez debat zdařila. Snyderův přístup si získal plejády fanoušků především v „Sovím“ příběhu, rozhodně obstál také v knize Smrt rodiny, po níž následovala jeho varianta netopýrákova restartu – ukázka toho, jak že to vlastně populární temný vigilant začínal.

Na to, že příštím Batmanovým případem bude rozplétání hádanek Edwarda Nigmy, poukazovala už poslední kniha. Ovšem rozsah tohoto zapletence jsme rozhodně nemohli očekávat – Nigma se skutečně připravil více než dobře a netopýrka čeká velice těžká zkouška, která ho takřka zlomí; Snyder to Batmanovi rozhodně nedělá lehké. A samozřejmě zkouška plná otázek a hádanek.

Než se však postaví Hádankáři, musí Temný rytíř vyřešit případ série záhadných vražd, jejichž oběti jsou těžce znetvořené – prošpikované vlastními kostmi. Především v této části se ilustrátor Greg Capullo jaksepatří vyřádil, za smrti odpovědný padouch Doktor Smrt a jeho oběti jsou opravdu bizarní hnusáci k pokoukání. Teprve poté přichází na řadu sám Riddler, v příběhu, ve kterém si Snyder trochu vypůjčuje od Nolanova filmu Temný rytíř povstal a sráží Gotham na kolena. Jen s jiným padouchem v epicentru dění.

Temné město in2To bychom rozhodně mohli považovat i za odkaz či poctu, takových je totiž v komiksu mnohem více. Některé skrytější, jiné očividnější – například narážka na kultovní Návrat temného rytíře Franka Millera.

Vedlejším motivem, který se proplétá oběma příběhy (mimochodem, Temné město je se svými 256 stranami milý cvalík), je pak budování důvěry a přátelství mezi Batmanem/Waynem a Jimem Gordonem, který také dostal novou historii. A pak samozřejmé hledání toho, co vlastně znamená být Batmanem.

Rok nula, a tedy i Temné město, sice nedosahuje kvalit Sovího diptychu nebo Smrti rodiny, ale stále patří v současném superhrdinském komiksu mezi to nejlepší.

Batman: Rok nula – Temné město
Scénář: Scott Snyder
Kresba: Greg Capullo
Počet stran: 256
Cena: 599 Kč (brož.)/799 Kč (váz.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď