Pepa Smolík ze slavného seriálu kdysi tvrdě narazil, když si myslel, že pasení ovcí je jednoduchá, de facto bezpracná cesta k penězům. Ani samotné ovce to nemají jednoduché, neboť jich je hodně a každá, úplně každá pastvina někde končí. Zkuste si proto, jak dobrá ovce byste byli vy.
Ono rozeběhnout se po travnaté pláni, nechat vítr, aby vám čechral vlasy – tedy lokýnky vlny -, a zastavit se tam, kde je tráva nějšťavnatější, je sice krásná představa, ale jen s obtížemi realizovatelná. Ovcí ve stádu je moc, stád je moc, a když konečně pochopíte, že nejlepší to vlastně bylo tam, odkud jste vyšli, tak už dávno si na „vašich“ sedmikráskách pochutnává úplně cizí beran.
Od ovce k ovci
Hráli jste někdy Ovce a vlka na šachovnici? Pokud ano, pak vězte, že dnes recenzovaná hra jsou takové Ovce a vlk bez vlka, ale zato na šestiúhelníkových polích. Pokud ne, nic se neděje, žádný handicap se nekoná.
Pastvinu si hráči složí sami, z předpřipravených destiček tvořených vždy čtyřmi spojenými hexy. Na tuto louku pak umístí svoje stádo – sloupeček ovcí ve své barvě. A pak už se mohou jeden po druhém rozeběhnout – sejmout libovolné množství ovcí tak, aby alespoň jeden žeton vždy zůstal na původním políčku, a táhnout jakýmkoliv přímým směrem až ke kraji pastviny nebo k hexu, na kterém už nějaká ovce přežvykuje. (Ovce nejsou klokani, aby se přeskakovaly.)
V tom, že se nesmíte zastavit, kde chcete, ale pouze na tom nejzazším možném políčku, je celý vtip. Odříznutí soupeře není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a když už se to povede, tak často ke svému překvapení a vzteku zjistíte, že sousedovy ovce si na vymezené ploše lebedí a postupně se rozlézají každá na jeden hex, zatímco vy jste zašpérovali sami sebe na věčné časy.
Kdo obsadí nejvíc políček, vyhrál a ostatní mu musí po zbytek večera rozčesávat vlnu.
K boji o pastviny vždy připraven
Boj o pastviny lehce, lehoulince připomíná dámu. Zdánlivě jednoduchý, ale nutící vás přemýšlet, protože zůstane-li vám na konci deset ovcí na sobě, je to sice slušný artistický výkon, ale kromě té úplně vespod se ostatní moc nenažerou. Variabilní herní plán i počáteční pozice navíc v podstatě vylučují vytvoření zaběhaných postupů, kterými by vás protivník mohl opakovaně porážet, jak to kdysi ve zmíněné dámě činila s oblibou moje takřka rodná matka. (Ovšem připouštím, že díky tomu nejsem v Ovcích ani zdaleka poslední z redakce.)
Ovce jsou prostě hezká, rychlá, jednoduchá hra, s jedním mínusem. Všechny dílky pastvin jsou mírně prohnuté a při hře se proto jemně pohupují jako povrch rašeliniště. (Na vině bude patrně malá výrobní vada, protože naše redakce už dávno nesídlí v plesnivých kasematech hradu Špilberka, ale má útulnou, suchou a pohodlnou místnost, ve které se na směny můžeme i posadit.) Na druhou stranu je vše připraveno už před první hrou – pastviny není nutné vylamovat z kartonové matrice a bytelné žetony ovcí udrží důmyslné úchyty na místě, ať už budete škatuli naklánět jakkoliv.
Ovce: Boj o pastviny
Autor: Francesco Rotta
Vydal: REXhry
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 7+
Doba hry: 15 min.
Cena: 599 Kč