Kdo se bojí Bílého rytíře?

Batman a jeho rodinka, polepšený Joker, Harley Quinn. Mnohdy takové rozložení sil stačí, aby komiks zaujal. A pokud potřebujete víc, je třeba přihodit ještě jeden štítek: DC Black Label.

Imprintová řada samostatných komiksových minisérií s temnějším laděním populárních hrdinů hlavního DC univerza slaví úspěchy u čtenářů i kritiků ve světě; a nejinak je tomu i u nás. Tituly jako Batman: Zatracení a Harleen naštěstí nebyly jen výstřelem do prázdna, nakladatelství Crew na pult vyložilo i další titul téhle značky – a paradoxně ten nejstarší. Komiks Batman: Bílý rytíř totiž nejprve vycházel ještě pod logem klasického DC Comics, teprve jeho knižní kompletace si zasloužila značku DC Black Label. A tam, přinejmenším svým zaměřením na dospělejší ladění, alternativním pohledem na věc a uzavřeností, rozhodně patří.
Gotham rovná se Batman. Temný rytíř střeží své město před superpadouchy, nasazuje život za jeho duši. Obyčejní lidé k němu musejí vzhlížet nejen jako k hrdinovi, ale snad rovnou i nábožensky, řekli byste si. Chyba lávky.
Obyčejní lidé toho mají tak akorát dost.
Podle některých Batsignál přilákává další a další kriminálníky jako můry. A jiní jsou rádi, když za Batmanovy stíhací jízdy v plně vyzbrojeném polotanku a za epické rubanice uprostřed ulic nezaplatí dalšími kousky svých střech, domovů, nebo rovnou svým životem či zdravím. Mentální stav Temného rytíře navíc získává další a další trhliny lability. Kdo by však mohl samozvaného strážce zastavit a zachránit před ním město, když i policie spolupracuje, nebo se ve správné momenty raději dívá stranou?
Joker.
Respektive – Jack Napier. Muž, který byl Jokerem. Nyní absolutně příčetný, vyléčený, poté, co Batman svého soka v dalším z vypjatých konfliktů „nakrmil“ celou sestavou medikamentů. Muž, který se rozhodl vyléčit Gotham. Mimo jiné i od jeho Temného strážce.
S Batmanem přitom nebude bojovat toxickými plyny, střelnými či bodnými zbraněmi nebo gangem, nýbrž politikou. Rozhodne se stát městským radním a Batmana de facto odstřihnout, obrátit proti němu všechny – dobré občany města Gothamu, policii s Gordonem v čele, i vlastní rodinu.
Ale setkali jste se někdy s plánem, který běžel jako na drátkách? Obzvlášť, když má jeho hlavní strůjce kolem sebe další prvoligové magory?
Samostatný, osmisešitový komiks Seana Murphyho zaujal – scénářem i kresbou, za oběma mladý tvůrce stojí. Svým odvážným, komplexním příběhem a tendencí zabloudit i do jiných vod, než s jakými se v Batmanovi běžně setkáváme – zapojil do něj i témata politická (s jasným levicovým vyzněním) a sociální, než na jaká je mainstreamový komiks zvyklý. A přitom neztrácí tempo nebo zábavnost, nebo prostor pro popkulturní narážky (hlavně batmobily si Murphy-kreslíř vychutnal naplno).
K pohybování dějem navíc nepoužívá jenom postavu titulního hrdiny a Jokera, ale i ostatní charaktery, od Nightwinga přes Harley Quinn po Neojokera. Z hlediska scénáře se mu dá vytknout snad jen občasná přehnanost a přemrštěnost, neuvěřitelnost… což je samo sebou při popisu superhrdinského komiksu absurdní.
Jednohubka. Ale šťavnatá a chutná. Sean Murphy vytvořil komiks, který se stane klasikou nejen v netopýří bibliografii.
Batman: Bílý rytíř
Scénář a kresba: Sean Murphy
Překlad: Štěpán Kopřiva
Vydala Crew, 2020
Počet stran: 236
Cena: 749 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď