Komiksový mikroskop – Pathfinder

I když píšu o komiksech, pořád se potloukáme na Fantasy Planetě, a proto jsem se rozhodl dnes věnovat komiksu, který pojednává o hrdinech. Ne o těch s přídomkem super, i když by si ho nejednou zasloužili. Myslím totiž ty z klasického fantasy světa. Ze světa, který nám ukazuje komiks Pathfinder.

Pathfinder - komiksový mikroskop

Start prvního čísla se s ničím nemaže a rovnou nás vrhne na celostránkový panel, kde válečník značné muskulatury s velice bytelně vypadající zbrojí vyjednává s partičkou goblinů. Určitě si umíte představit, jak takové vyjednávání vypadá. Valeros svým obrovským mečem seká hlava nehlava a ničí zelené zmetky doslova vesele. K tomu mu zdatně sekundují čarodějka Seoni a elfka Merisiel, která sama o sobě tvrdí, že je šermířka, ale každému fandovi fantasy je při pohledu na lehkou koženou zbroj a množství nožů, kterými disponuje, jasné, že to nebude tak úplně pravda. Po roznesení gobliní bandy zjistí, že nepřátelé nesou jakési zvláštní znamení na těle a to je možná důvodem jejich častějších útoků, ke kterým dochází i nezvykle ve dne. Rozhodnou se proto mrtvolu jednoho goblina donést dalšímu členovi bandy, který na ně čeká ve městě a kterým je postarší kouzelník Ezren. Všem to přijde divné, a tak se spojí s trpasličím hraničářem a vydají se záležitost s gobliny vyšetřit. Tomu samozřejmě předchází řádná pitka a kocovina. V noci na výpravě zjistí, že vše by mohlo být mnohem složitější, než to na první pohled vypadá. Toliko k ději.

Že vám to něco připomíná? Dlouhé dny a noci strávené u stolu s deníky postav, kostkami a tužkami, kdy jste se svými přáteli zažívali rozmanitá dobrodružství, která pro vás připravil Pán Jeskyně? Není se čemu divit! Pathfinder je totiž PNPRPG (neboli Pen and Paper Role Playing Game) stejně jako například Dungeon and Dragons nebo naše Dračí doupě. Všem tedy je jasné, že se jedná o klasický fantasy svět, kde jsou hrdinové celkem ostře archetypálně rozděleni. V komiksu dokonce najdete charakterové popisky všech čtyř hlavních postav, včetně jejich schopností a kostek, kterými si hází na zranění a životy získané na level! Ptáte se, jestli to není na škodu? Rozhodně ne. Dobrodružství, která vznikají na motivy odehraných dobrodružství, se už nejednou dostala na seznam bestsellerů (například dračí série z DragonLance od dvojice Margaret Edith Baldwin Weis a Tracy Raye Hickman). Pozadí herního PnP systému GURPS má dokonce geniální série Stevena Eriksona Malazská kniha padlých, která patří k tomu nejlepšímu, co mohou fantasy ságy nabídnout.

Za mě osobně má Pathfinder rozhodně palec nahoru, protože jednoduchý, ale přeci chytlavě podaný příběh Jima Zuba doplněný zábavnou a dynamickou kresbou Andrew Huerta je fantastická klasika, díky které se těším na další hraní GURPS zase o něco víc! Za zmínku stojí také příjemný a atmosférický coloring Rosse Campbella, který skvěle doplňuje tento komiks. V USA ho vydal Dynamite Comics a můžu ho vřele doporučit všem fandům nejen komiksu, ale také klasické fantasy.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Dobré
    Velmi pěkná stylizace – obří nárameníky a předimenzované účesy potěší. Příběh z nejklasičtějších, archetypy očekávané a zábavné. S recenzí souhlasím a těším se na další díl.

  2. Re:Cish
    Moje řeč Cishi. už aby bylo září ( ještě že nejsem školák, musel bych se za tuhle větu stydět).

Zveřejnit odpověď