Komiksový mikroskop – The Deep Sea

Týden se s týdnem sešel a já se zase pročetl všemi novinkami z USA komiksu. Ve dvou případech mi z blbosti nebo ohranosti a neoriginality scénáře skoro tekl mozek ušima, ale nakonec jsem narazil na velice příjemnou jednohubku, která rozhodně stojí za to – The Deep Sea.

The Deep Sea

Na začátku se nám představí starý muž jako Paul Barry. Je mu 75 let a na den, kdy ho poprvé potkáme, čekal 50 let. V doprovodu mladé námořní důstojnice nastoupí do letadla, kde objeví ve složce 50 let starou fotku, na které je i mladý Paul. Je to fotka ze dne, kdy se mu kompletně změnil život. Paul společně se svou milenkou a přáteli byli vědci, kteří měli sestoupit Mariánským příkopem tak hluboko, jak si před nimi žádný člověk netroufl ani představit. Všichni pilně pracují na zprovoznění hloubkové ponorky, když se stane nehoda, při které si Paul velice ošklivě rozláme nohu. Z toho zranění se nikdy docela neuzdraví, jak si lze všimnout u jeho staršího já, které potřebuje hůlku. I přes své zranění odmítne posunutí výpravy a rozhodne se vše sledovat z řídící kabiny. Vše jde dobře, ale jak se ponorka blíží svému cíli, tak pohádka končí a jakási neznámá seismická aktivita zapříčiní ztrátu plavidla i celé posádky. Nikdo netuším co se stalo, ale síla byla taková, že to utrhlo i celou nosnou konstrukci, která loď spouštěla. Když se smutný Paul z flashbacku vzpamatuje, konečně se dostáváme k tomu, na co tak dlouho čekal. Konečně se totiž našla padesát let ztracená ponorka, a aby toho nebylo málo, na její palubě se objeví všichni z původní posádky, kteří si myslí, že uplynul pouze jediný den. A to zdaleka není vše!

Scénář tohoto One-Shotu má na svědomí dlouho fungující dvojice Jimmy Palmiotty a Justin Gray, kterou zná i tuzemský čtenář z komiksu Jonah Hex. Jejich práce je jako obvykle prvotřídní, a to ve všech bodech. Nápad je dostatečně originální a zvraty jakbysmet. Vyprávění komiksu krásně plyne a funguje defakto bez hluchých míst. Čtenář si bude pokládat četné otázky a na některé odpověď dostane a na jiné ne, což může u některých zapříčinit trhání vlasů a hysterický řev.

Po dočtení sešitu The Deep Sea mi nezbylo než doufat, že nápis The End (for now) na konci slibuje další pokračování, ideálně v nějaké kratší sérii. Koneckonců, kdo z vás si tenhle komiks doopravdy přečte, tak mi doufám dá za pravdu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

  1. Jonah Hex?
    to vypadá velice zajímavě, ale zaskočila mě jiná věc – Ty si myslíš, že Jonah Hex je prvotřídní? Četl jsem ten kus, co vyšel u nás a teda za mě těžkej průměr, jedno klišé za druhým a příběhově taky nuda. Nesedla mi ani kresba (krom jednoho sešitu, který je nakreslen úplně jinak), ale na tu koukám méně než na scénář.

  2. Walome
    Vzhledme ktmou, že mám načteno kompletně Jonaha od dua PaG (Včetně New 52 tam sice ne komplet,ale taky dost) tak můžu říct, že je prvotřídní, tedy až na nějaké ty scifisrajdy, ale tedkonc si nejsem jistej, jestli se na tom podíleli i tihle dva a myslim že ne. Jako velkej fanda westernů hodnotim vysoko i Tvář plnou násilí 🙂

  3. No vidíš no 🙂 mě Tvář plná násilí nebavila, tak jsem nějak nepátral dál a westerny nemusim, to je možná taky tím. A co říkáš na Parchanty/Losers, četls? CC u nás vydaly dva díly, je i film.

  4. Jonah Hex
    Co se týče Hexe, tak mi české vydání sedlo, ale čekal jsem (přiznám se) drobet více. Dočetl jsem Hexe jedním dechem, ale jaksi ve mě nic nezůstalo… A to mám westernové klasiky a klišé celkem rád. Kresba mi přišla naprosto pohodová, až vyloženě pěkná. Apropo, pokud čtenáři Hexe náhodou holdují i hrám, tak skutečně VŘELE doporučuji aktuální hru Call of Juarez: Gunslinger, protože je to naprostá jízda. Sice FPS žánr víceméně vůbec nehraju (jsem na RPG/adventury), ale pro milovníky klasických kovbojek, Tarantina a frenetické akce notně proložené humorem, půjde o vyloženou lahůdku. Pamětníci Outlaws vyloženě pookřejí!

    Jinak The Deep Sea nemusí být špatné dílko, ale těžko se hodnotí, když jsem komiks nečetl. V každém případě by mě ale spíš zajímala nějaká literatura spadající do “žánru” podmořské sci-fi/drama/thriller a la Koule od Crichtona. Budu velice vděčný za tipy na knížky, které se odehrávají v neprobádaných hlubinách… Úplně úžasná by byla stránka, která by podobné knížky shormažďovala/upozorňovala na ně. Díky za případné info!

  5. CoJ
    Call of Juarez: Gunslinger je asi fajn, ale člověk musí zapomenout, že bylo nějaké původní CoJ 🙂 ale zaváděcí cena jsou necelé tři stovky a myslím, že za akční jízdu to asi nebude špatné. Na jedničku ale nedám dopustit, určitě je v mojí top 5 co se fps týče.

  6. pro Walome
    Předchozí díly mám na DVD od Levelu, ale nehrál jsem je. Jak jsem uvedl, jsem typický RPG-žrout (Planescape: Torment, Icewind Dale, Baldur’s Gate, Fallout atd.), ale i tak musím jednoznačně napsat, že Gunslinger je skutečně podařený nářez. Hraju to jedním dechem a neskutečně se bavím nad Silasovým (hlavní postava) dobrodružstvím (notně přibarveným 🙂 Je to paráda!

  7. Mám zkušenosti, že Gunslinger zaujme právě casual fps hráče 🙂

  8. AD Losers
    Jj četl sme i viděl sem, je mi dost líto, že se u nás Losers neprodávají a ve filmu mě mrzelo, ež tak dost odpískalo to kouzlo tajemného záporáka, ale zrovna losers sem recenzoval doopravdy rád 🙂

  9. Losers
    A tak zase je pravda, že ve filmu ten ksicht ukázat musíš 🙂 a hlavně byl docela dobře slizkej, což se mi líbilo. Jinak taky skvělá volba všech ostatních postav (ačkoli se to neobešlo bez tradiční výměny bělocha za černocha – a zrovna hodně blbej nápad vzhledem k jizvě, která je na bělochovi výraznější) ale záleží na charakteru a ne na fyzické podobě. Už dlouho si plánuju Parchanty dočíst, ale já tu digi formu moc nemusim.

Zveřejnit odpověď