Králík versus škorpion

Název recenze sice působí jako titul nějaké moudré bajky (a nedivil bych se, kdyby taková skutečně existovala); středobodem jejího zájmu je však králík z kategorie „starý známý“ – ronin Usagi.

Usagi, respektive jeho scénárista a kreslíř v jedné osobě Stan Sakai, to je pro fanoušky komiksu poměrně spolehlivá jistota. „Smrt, daně a pohodový čtení nového Usagiho.“, mohl by říct Benjamin Franklin, být komiksový geek žijící o nějaké to století později.

Pokud si nečtete předem synopse, je v podstatě největší neznámou každé další knihy otázka: bude se příběh na jejích stránkách týkat hlavní dějové linky, nebo nám předvede další z mnohých Usagiho vedlejších dobrodružství?

Dvacátá osmá (!) kniha série – což znamená, že jsme oproti světu ve skluzu už „jenom“ nějaké tři knihy – nese podtitul Červený škorpion. Což, jak správně tušíte, je přízvisko padoucha/gangu terorizujícím vesnice v okolí v hlavním příběhu téhle sbírky. Správně, sbírky, i tentokrát jsme dostali ukázku vedlejších ušákových příběhů.

Přesto nutno říct, že jeden z těch povedenějších. Zajímavý je nejen ústředním tajemným gangem, ale i tím, jak se jeho linie prolíná i dalšími příběhy (melancholickým Taiko, který je okořeněný zapojením tradičních japonských bubnů a zvyku přivolávat s jejich pomocí déšť a představuje vrchol této knihy) jako nit Labyrintem.

Ale dojde i na postavy již známé – což je nakonec vždy velice příjemný moment v jednotlivých příbězích. Usagi má mnoho (ne)přáte,l a čtenáře potěší, když po delší době narazí na nějakého toho starého známého – v tomto svazku například sestry „podnikatelky“ Kitsune a Kiyoko (což je dvojka, která by v současnosti jistě vlastnila hned několik řepkových polí, Čapích hnízd a celostátních deníků) nebo záhadný Pán sov, na kterého se prostě musíte těšit i do dalších Usagiho historek.

Takže suma sumárum – máme tady další skvělé oddychové čtivo s králičím samurajem, který sice ztratil pána, ale právem získal miliony fanoušků.

Stan Sakai: Usagi Joimbo 28 – Červený škorpion

Vydala: CREW, 2018

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 192

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď