Mezi řádky: Zrození

Nelze pochybovat o tom, že příběhy mají moc. Ovlivňovat mysl i cítění mas v pozitivním i negativním smysl. V komiksové sérii Mezi řádky jsou ještě o kus mocnější.

I v páté knize série scénáristy Mikea Careyho pokračujeme hlouběji Mezi řádky, hlouběji do záhadného, kouzelného světa, ve kterém jsou příběhy a jejich hrdinové živí – a mnohdy poměrně vzteklí, mocichtiví a zatraceně nebezpeční. A většina z nich chce Tommymu Taylorovi a jeho přátelům ublížit.

Tommy se vrací ze světa Mezi řádky silnější, než kdy dřív, konečně se stává aktivním (a trochu i akčním) hrdinou, na což čtenáři úpěnlivě čekali několik set stran. Ale co, Harrymu Potterovi to taky chvíli trvalo. Bohužel, na na moc dlouho – podstatnou část páté knihy totiž zabírá flashback, vysvětlující zase kousek historie, bez níž bychom se dál posouvali jen těžko.

A je to náramný flashback – pro fanoušky komiksu malý klenot – odehrává se totiž ve zlatém věku tohohle média a v jeho středu dění je komiksová tvorba, jedna nadějná autorka a superhrdina jménem Tinker – a také odpovědi na otázky, které série položila dříve. V téhle části se Carey a ilustrátor Peter Gross obzvláště vyřádili a tuším, že tato čtveřice sešitů bude patřit mezi zlaté hřeby celé řady.

A jelikož má tato jedenáct knih, pomalu ale jistě se dostáváme do její poloviny.  Dá se tedy čekat, že hlavní akční momenty teprve ještě přijdou. Co se týče vysvětlení fungování mytologie světa Mezi řádky, tam už se začínáme celkem dobře chytat.

Přesto Mike Carey čtení nikterak neusnadňuje – ostatně, tak to dělal kupříkladu i v Luciferovi. Milerád si hraje s formou i obsahem, tak, že v podstatě ukazuje (a rozšiřuje) hranice oblíbeného média zvaného komiks – prolíná jej s literaturou, filmem, populárními gamebooky, nebo tentokrát… s jiným komiksem. Postmoderna, metatext (a mnohá další meta-), i takový umí být inteligentní komiksový mainstream.

Svoje příběhy (a pro Mezi řádky to platí dvojnásob) přitom Carey doslova prošpikovává odkazy především na knižní díla, otírá se o naratologické a literární teorie a vůbec ukazuje, kolik toho o literatuře ví – přičemž jakožto bývalý učitel angličtiny s titulem z Oxfordu toho ví zatraceně hodně.

I kvůli tomu je celá tahle série tak kouzelná.

Což nakonec vy, kteří jste ji četli a čtete, sami dobře víte.

 

Mike Carey: Mezi řádky – Zrození
Kresba: Peter Gross, Vince Locke
Vydala: Crew, 2017
Počet stran: 160
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page