ZABIJ, nebo budeš ZABIT kniha druhá: S démonem v zádech až do úplného konce

Je to tak, Ed Brubaker se rozhodl, že jeho výlet do rozpolcené mysli samozvaného mladého mstitele Dylana bude „jen“ dvoudílným příběhem, nikoli vícedílnou ságou. Bez mučení říkám: díky Ede za ten nápad, a hned vysvětlím proč.

Příběh vysokoškoláka stiženého depresemi, který v podstatě nechtíc podepsal smlouvu s démonem, je nesporně zajímavý. Zvláště když je součástí smlouvy podmínka, že každý měsíc musí Dylan zabít jednoho grázla. Zatímco první díl byl vlastně originem, v němž Brubaker vylíčil, jak došlo k tomu, že se Dylan stal maskovaným mstitelem, ve druhém se zaměřil na jinou, a pro mě mnohem temnější, stránku hrdinovy cesty do zatracení. Nelineární vyprávění samozřejmě začne krátkou rekapitulací děje první knihy, ale záhy se Brubaker vrhne do líčení poslední etapy Dylanovy cesty. A přitom to začíná tak nadějně. Náš hrdina nehrdina se rozhodne se svým démonem bojovat po svém. Znovu se dá dohromady s bývalou přítelkyní Kirou a pomaloučku polehoučku se vrací k normálnímu životu. Maskovaný zabiják přece vydal tiskové prohlášení a svou činnost ukončil. Ale ne všichni tomu věří. Ruská mafie, které před časem Dylan stoupl na několik kuřích ok, vyslala své zvědy do města – a jeden z nich zachytil Dylanovu stopu. Mladíkovi tedy nezbývá nic jiného než znovu popadnout brokovnici a jednat. Jenže jak už jsem naznačil, vyvražďování ruských mafiánů je jen jedna strana mince, tou druhou jsou Dylanovy pochyby o svém vztahu k zabíjení, ke Kiře a vlastně i k démonovi. Celá tahle emoční rovina je totiž mnohem zajímavější než Tarrantinovské řádění s brokovnicí, Dylanův pobyt v psychiatrické léčebně a jeho způsob jak se zbavit démona jsou totiž hlubokou sondou do mladíkovi rozpolcené duše. K tomu ještě  Brubaker přimíchal linii, v níž sledujeme celou tragédii očima Kiry. Ano, tragédii, protože ve chvíli, kdy se na scénu vrátí tvrdohlavá detektiv Sharpeová si čtenář spolu s Dylanem a Kristem může jen říct „Dokonáno jest.“

Je dobře, že se tvůrčí tým rozhodl Dylanův příběh neředit a nenatahovat. Protože takhle, má grafický román ZABIJ, nebo budeš ZABIT mnohem větší sílu. Ke scénáři bych snad ještě dodal, že stejně jako první díl není ani druhá kniha vyprávěna lineárně, což dodává příběhu zajímavé napětí a spád.

Cekově asi nejde o nejlepší Brubakerův počin, ale rozhodně stojí za pozornost. Do hlavy takhle pošahané postavy se totiž nepodíváte každý den. Navíc ten nápad s démonem je opravdu skvělý.

PS: Expresivní Phillipsova kresba k tomuhle příběhu pasuje jako kulka do zátylku ruského bosse. Ale to tak nějak všichni víme.

Oba díly u nás vydalo nakladatelství BBart, a to v pevné bílé jednotné plátěné vazbě s papírovým přebalem. Nějakých bonusů v podobě alternativních obálek či předmluv nebo doslovů autorů se tentokrát nedočkáme. A možná je to tak dobře, protože tenhle příběh si musí každý čtenář odžít a upřemýšlet sám.

Zabij, nebo budeš zabit 2 (Kill or be Killed #11-20)

Scénář: Ed Brubaker 

Kresba: Sean Phillips
Překlad:
Štěpán Kopřiva

Vydal: BB Art, 2022

Počet stran: 264

Vazba: vázaná

Cena: 799 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď