Ohlédnutí za literárním rokem 2020 – Straky na vrbě

Knihkupectví otevírají své brány – a my přicházíme s dalším pohledem přes rameno do literárního roku 2020 – ať víte, po čem se třeba podívat. Přece vám neuteče nějaká pecka, ne?
Tentokrát jsme poprosili o krátkou rekapitulaci Michaela Bronce ze Strak na vrbě.
Které knihy vydané Strakami na vrbě byly pro něj coby majitele, vydavatele a “kompletního knihotvůrce” v jedné osobě v uplynulém roce výjimečné?

U Strak na vrbě se nesl rok 2020 ve znamení výjimečných “špalků”. Ostatně, kdo jiný vám to poví lépe než ten, kdo uplácal slova do úhledných knih – Michael Bronec. 
“Rozhodně to byl sborník Legendy: Praga mater urbium (Praha, Matka měst). Má přes 1.000 stran, nic takového už nikdy nevydám.
Obsahuje jeden v podstatě román od Roberta Fabiana (Most), a kromě toho několik dlouhých  novel, které mají svou hutností příběhu či komplexností světa na román našlápnuto (Tomáš Bandžuch, Jana Vaňková). Ze svého světa tam napsali příběhy další tvůrci: Jana Maffet Šouflová (Londýnský most) a Jiří Pavlovský (Kladivo na čaroděje) a z Městských válek přispěl příběhem David  P. Stefanovič.
Vždycky jsem miloval Prahu, a těší mne, že jí Straky na vrbě věnovaly už druhý sborník povídek, navíc s úžasnou předmluvou Františky Vrbenské. A podle textů se zdá, že Praha se rozkládá především v okolí Výtoně a jejího železničního mostu, táhne se dál na sever přes Národní divadlo ke Karlovu mostu a přes něj pak odbočuje k Pražskému hradu.
Práce na sborníku mne loni vyčerpali tak, že jsem se stále ještě nevzpamatoval, ale stálo to za to! Kdykoli vezmu do ruky tu bichli, kterou byste mohli ohrozit i golema, cítím to tak!  Jen se trochu bojím, zda už to vlastně není jedno z posledních slov Strak, ale to uvidíme! Zatím na žádné další Legendy nepomýšlím, ale třeba ještě nějaký projekt uzraje…”
“Hodně zajímavý je i Taranitový triptych od Leonarda Medka. Po stránce formálního zpracování: má tři vnitřní ilustrátory ke třem navazujícím novelám uvnitř knihy (včetně koláží samotného autora) a obálku od malíře-specialisty na steampunk; Milana Fibigera. Bohatě ilustrovaná kniha jest velkým českým steampunkovým románem, kde se dobrodružná literatura prolíná s novými podivnými technologiemi vytvořenými na přelomu 19. a 20. století pod vlivem nových objevů a technického pokroku. Potkáte tam balóny i obří zvířenu, podivné vynálezy i vraždu v transpolárním expresu! Kniha vás vtáhne a nepustí, má velmi důkladně a podmanivě propracovaný svět. Doporučujeme…”
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. No, s koupí jsem váhal, jsem spíš spotřebitel delších žánrů než povidky a zde mě zlákal dlouhý Fabian. Ale vůbec jsem neprohloupil. Povídky různých žánrů, spolehlivých autorů , to vše se dalo čekat, ale ono to zaujalo od první stránky. Skoro bych řekl, že zrovna v této sbírce ze sebe vydali to nejlepší. Parádní počteníčko. Zkuste to.

Zveřejnit odpověď