Against a Dark Background – Iain M. Banks

Iain M. Banks je jméno v oblasti sci-fi něco jako Feist ve fantasy. Není ještě legendou, ale umí setsakramentsky dobře psát. Což dokázal i zde, v samostatném románu, který se bohužel ještě českého vydání nedočkal.

Against a Dark Background se neodehrává ve vesmíru Kultury (Líc a rub), takže pan Banks mohl vytvořit nové reálie a do nich zasadit příběh se sice nepříliš originální zápletkou, zato velmi precizně zpracovaný. A jak je už u něho zvykem, nechybí překvapivý konec.

O co jde? Sharrow je jediným ženským potomkem aristokratické rodiny. V minulosti mezi jejími předky a poněkud zvláštním náboženským kultem (uznává oběti) vznikly rozpory (únosy a krádeže), které dle jejich Boha brání znovuzrození mesiáše a nástupu nové, lepší éry. Jediná možnost, jak této katastrofě na konci jednoho velmi vzdáleného milénia zabránit, je buď Sharrow zabít, nebo dostat zpět do vlastnictví ukradený majetek – velmi vzácnou zbraň.

Takže Sharrow má asi jeden rok na to, aby před členy náboženského kultu prchala, nebo našla takzvanou “Lazy Gun” a odevzdala ji bratrstvu. Což se samozřejmě dá spojit dohromady. Takže kolem sebe shromáždí další čtyři velmi dobré přátele, kteří v minulosti bojovali po jejím boku a společně jsou spojeni jakýmsi mentálním poutem, jež jim umožňuje lépe se znát, odhadnout reakci všech členů týmu a automaticky se tak kolektivně přizpůsobit jakékoliv situaci.

Zápletka je tedy jednoduchá. Přežít rok, anebo odevzdat zbraň. Ale co je velmi zajímavé a důležité, tato “Lazy Gun” je poslední z osmi a funguje na principu paralelních realit. To znamená, že když s ní namíříte na postavu, může se objevit třeba nosorožec, který ji roztrhá na cucky a zmizí. Nebo ji může proletět šíp, přejet odnikud se objevivší auto atd. Pokud zaměříte město, může na něj spadnout meteorit, vybuchnout atomová bomba, přijít potopa, prostě cokoliv myslitelného i nemyslitelného. Ovšem jak je v knize psané, jeden blázen chtěl například zničit hvězdu, což už bylo příliš a sám i se zbraní zmizel. Což je také důvod, proč vznikly kulty, které “Lazy Gun” uctívají jako boha (dříve bohy), jelikož si myslí, že je inteligentní a opravdu velmi mocná. Proto by každý, kdo by tuto zbraň vlastnil, mohl lehce ovládnout jednu sluneční soustavu, ne-li víc. A nikdo by se mu nemohl postavit, protože technologie mezihvězdných letů a jiné high-tech vymoženosti byly ztraceny v minulosti a dochovaly se jen střípky znalostí. Z toho důvodu se v knize setkáte s bicykly, auty, stíhačkami atd. Samozřejmě na jiné úrovni než dnes, ale i tak dosti blízko nám známým vynálezům.

Podívejme se blíže na obsah. Zaráží mě fakt, že všichni hrdinové mají kolem dvaceti let. Vím, že to jsou již dospělí lidé, ale i tak… Kolem sedmnácti bojují ve vesmírných stíhačích, mají za sebou hromadu zkušeností (všeho druhu), zabíjejí jako rození vrazi a tak podobně. Možná to bude v budoucnu jinak, ale současný vývoj civilizace tomu zdá se spíše odporuje. To už se spíše tento fiktivní svět podobá více středověku nebo fantasy, kde mohou pomalu patnactileté děti běhat po světě, ohánět se obouručním mečem a ještě u toho stíhat kouzlit. Pokud ale tento fakt přehlédnete nebo ho budete brát prostě za danou věc, kterou nemá smysl řešit, není až ke konci žádná jiná trhlina, která by vás zarazila.

První polovina knihy působí malinko rozvláčně a mnoho se toho neděje. Staří známí se dávají dohromady, neustále jste vraceni do minulosti a vzpomínek Sharrow a poznáváte její osobnost. Proč má takový charakter, proč ji její nevlastní sestra nenávidí, proč je její bratranec svým způsobem šílený… Ke konci těchto flashbacků do minulosti ubývá, zato přibývá akce :-). Pokud byste skončili číst někde v polovině, přišli byste o to nejdůležitější z celého díla. Protože při posledních stránkách jen budete valit oči, jak se to všechno řítí vpřed tempem rozzuřeného rychlíku, a na uplném konci při odhalení celé pointy jen stihnete zalapat po dechu. Takový konec totiž určitě nikdo z vás čekat nebude. Jestliže byla zápletka primitivní, tak konec se s ní co do jednoduchosti může srovnávat. Ne nadarmo se však říká, že v jednoduchosti je síla. Ale jen málokdo toto heslo umí využít jako Banks.

Vše je psáno na pohled snadným stylem, napadá mě slovo odlehčeným. Rozhovory jsou opravdu živé, postavy jednají jak mají a často se přistihnete, že se usmíváte. Interakce mezi hrdiny je často humorná a o různé nadsázky není nouze. O to víc vás ten konec překvapí :-). Když už se tedy dostanete ke knihám I. M. Bankse a nechcete ze začátku zabřednout do složitého vesmíru Kultury, začtěte se do Against a Dark Background. Je to jen jedna kniha, která si nečiní nároky na pravou hard sci-fi, ale dokáže velmi dobře pobavit a ukázat, čeho všeho je člověk při své stupiditě a ideálech schopen se dopustit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Jelikož se mi právě dostala do rukou klasicky classicky vyvedená Consider Phlebas, neodpustím si poznámku, že je možná lépe, že tohle u nás zatím nevyšlo, než aby se na vydání dalšího Bankse vrhly nekompetentní osoby.

  2. “Něco jako”?
    Hm, a Stirius je něco jako český John Clute.


  3. Co se tyce Consider Phlebas, tak jsem ji prave docetl v originale a je to dost dobre. Recenzi mam v planu napsat take. A Honzo, nesouhlasis s mym “neco jako”? Myslim, ze v nasich luzich a hajich je Feist pojem pro kazdeho vyznavace fantasy, tak si jmeno Banks mohou lepe predstavit, ne?

  4. Ale vždyť nesrovnává, co autoři píší, ale jak jsou ve svém žánru známí a mají věhlasné jméno.

  5. I mne to srovnání chytlo za oči. Feist je při nejlepší vůli dobrý řemeslník fantasy. Banks – schopný žánr “inovovat” je určitě víc než řemeslník SF.

  6. Ano. Řekl bych, že Banks je daleko větší legenda než Feist.

  7. Re: …
    Už to bylo řečeno za mě: pominu-li, jaký smysl má představovat Bankse každému vyznavači fantasy, měl jsem výhrady proti předpokladu či implikaci, že Banks není legendou a Feist umí psát (Petře, ty jsi asi nečetl Stříbrný trn, že? fakt doporučuju 😉 A odhlédneme-li od žánrem dané látky, jsou jejich styly či kompoziční postupy taky mezi těmi nejnepodobnějšími, jaké by se daly najít. Je snad Reynolds něco jako Robert Jordan sci-fi?

  8. Re: Re: …
    Dobra, mozna ze to srovnani neni idealni, ale abych tam napsal rovnou Tolkiena… Takovou opratku bych si neupletl. Tak jsem napsal Feista (coz je dle meho porad lepsi prirovnani nez treba Jordan nebo Goodkind; mozna jsem mohl G. R. R. Martina, ktery by svym originalnim stylem lepe predstavoval Bankse), ale svuj ucel to snad splnilo, ne?

  9. Recenze
    Nechal jsem tam to srovnani na jeho vlastni nebezpeci. Cekal jsem, ze se nekdo ohradi, ale ze se v tom budete takhle pitvat… ALe kdyz se nevyjadrujete k nicemu jinemu, ma to znamenat, ze recenze je zcela v poradku a souhlasite s ni? Pak je to presne to, co mi prijde jako nejdulezitejsi. Takze vlastne dekujeme za pochvalu :)))

  10. Re: Re: Re: …
    A tak me napadlo, ze Banks se legendou teprve stava. Dle meho pravou legendou jsou treba Asimov, Clark a tak podobne, nemyslite???

  11. imho si to nemel vubec nijak prirovnavat, pokud ho chces lidem predstavit udelej nejakej medailonek nebo neco podobnyho, pac kazdy takovyhle prirovnani je na pycu. A fantasy jsi vybral kvuli tomu, ze se to tady jmenuje Fantasyplanet?

  12. Fantasy jsem vybral kvuli tomu, ze jsem psal o sci-fi a co jineho (krome zarytych antifantasistu) scifisti vetsinou ctou? A myslim, ze uz jsem k tomu rekl dost…

  13. Re: legendou
    To je definice kruhem: Co obnáší “pravá” legenda? Pokud to jsou jenom Asimov a Clarke, popřípadě další osmedesátníci, samozřejmě to Banks nesplňuje.Ondřej Jireš: Stejně dobře to může znamenat, že tohle je to nejsnazší, co se dá vytknout, aniž bych musel napsat polemiku delší než recenze sama. Taky jste zvýhodněni tím, že většinu zabírá shrnutí děje a já AaDB ještě nečetl; ale fakt je, že překlepy jsou pouze dva, věty začínající “Takže…” se hromadí jenom v jediném odstavci (zatímco “Což…” už je rozloženo rovnoměrněji) – pro mě za mě, máš moje požehnání zařadit recenzi do zlatého fondu Fantasyplanet.

Zveřejnit odpověď