DragonLance – Kroniky – Draci podzimního soumraku – Weis Margaret & Hickman Tracy

Slavné, fanoušky klasické fantasy oslavované Kroniky, jsou tady v novém kabátě. Díky nakladatelství Fantom Print si můžeme základní dějovou osu monumentální série DragonLance přečíst v novém, lepším překladu a s novou obálkou.

Weis Margaret & Hickman Tracy - DragonLance - Kroniky - Draci podzimního soumrakuO tom, jestli je lepší i ona, by se ale dalo přít. Trpaslík na ní vypadá jako tlusté děcko s vousy a celková póza hrdinů je krajně nerealistická. Ale oproti tomu technika kresby je vyvedena velmi kvalitně a barevná sladěnost sedí k názvu knihy, takže toto nechme na jiných.

Kdo by neznal Karamona, Raistlina, Tanise nebo Sturma, jako by neznal DragonLance. Jejich dětství a dospívání můžeme poznat v samostatné knize Procitnutí mága, ale jejich putování, díky kterému se zapsali do dějin Krynnu jako „Hrdinové Kopí“, začíná právě zde. Kroniky se vrací.
Huma, to je hrdina, kterého zná celý svět. Pouhý člověk, jenž svou odvahou a čestností porazil Temnou královnu, alias bohyni Takhisis, a donutil ji opustit svět lidí. Ať už ho považují za pouhou legendu, nebo v něm vidí reálnou postavu dějin, příběhy o jeho skutcích zná každý. Méně lidí však ví, a o to méně věří, že k jejímu poražení použil magické artefakty vykované za pomoci boha – Dračí kopí, po nichž se jmenuje i celá sága. Zbraně, které dokázaly proniknout i silnou dračí kůží. A ty by se teď, když se bájní tvorové vrátili na svět, poměrně hodili.

Rytíř, půlelf, trpaslík, šotek, válečník, čaroděj. Společní přátelé z dětství se znovu setkávají na místě, kde se před pěti lety rozešli. Živí a zdraví se vracejí do míst, která, když je opouštěli, představovala synonymum štěstí a spokojenosti. Prožili v něm dětství, první lásky, první zkoušky, dospěli v něm. To místo, Útěšín, se ale za dobu jejich nepřítomnosti poněkud změnilo.
Už rozhodně není poklidným městem, kde žijí srdeční a dobromyslní statkáři a obchodníci. Ve vzduchu je teď cítit napětí a strach, po zemi pochodují hlídky goblinů, vzduchem čas od času prolétne rudá příšera chrlící oheň, každou chvíli se v něm zjevují podivné, plazům podobné bytosti – drakoniáni. To vše se evidentně děje z jediného a prostého důvodu – blíží se válka, v severních zemích se shromažďují vojska, a aby toho nebylo málo, jejich vůdce pátrá po tajemné holi s modrým křišťálem.
A jak už to tak bývá, hůl se náhle zjevuje ve společnosti našich hrdinů, kteří náhodou zachrání její majitelku před spáry jedné z gobliních hlídek. Putování za pravdou, za výhodou v boji, který se pomalu ale jistě blíží, za nadějí, a především za svobodou, začíná, a jen další díly prozradí, jak vše dopadne.

První díl Kronik je ryze čistokrevnou fantasy, ve které sice nenarazíme na velkolepé bitvy a la Pán prstenů, zato v ní ale nalezneme velmi důkladně propracované charaktery postav a vztahů mezi nimi. Výtečné prokreslení podivuhodného světa, v němž se DragonLance odehrává, už čtenáři mohou brát téměř jako samozřejmost – ať už je kvalita textu jakákoliv, o tento prvek se mohou opřít. Putování našich oblíbených hrdinů budeme sledovat s obavou o jejich zdraví, strachem z početných nepřátel a s neutuchající nadějí, že dobro vždy zvítězí. A také se zájmem, jak vše dopadne, a s touhou jít si ihned přečíst druhý díl.
Menší a jednou z mála nevýhod této knihy je fakt, že rozhodně nezaujme ty, kteří dávají přednost sci-fi, nebo ty, kteří upřednostňují akční fantasy typu Kulhánek. Jedná se skutečně jen a jen o čistou fantasy, a kdo od ní něco takového nečeká, bude zklamán.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. tohle je prostě klasika, kdo nečetl šup do knihkupectví (knihovny, za kamarádem). Raistlin je jeden z nejcharakteričtějších mágů, co znám. Celá ta družina je velmi povedená

  2. Moje úplně první fantasy. Nemohla jsem se od toho tehdy odtrhnout… Dokonce jsem to četla po večerech pod peřinou s baterkou, aby mě rodiče neseřvali, že ještě nespím… *záchvat nostalgie* A souhlasím ohledně Raistlina… Do teď je to jedna z mých nejoblíbenjěších postav vůbec. 🙂

  3. postavy jsou vyborne, raistlin muze byt vzorem. bohuzel pribeh uz nikoliv, snuzka naivity a lacinych reseni ve stylu deus ex machina jak na bezicim pase…ale za precteni to rozhodne stoji, zvlastne pro mladsi ctenare 🙂

  4. Já si vzpomínám, že tenhle první díl mě dost nebavil, hrozně z toho čišelo, že jde o přepis něčího hraní DaD. Na druhý si moc nevzpomínám, ale třetí díl, který jsem četl v originále, mě připadal celkem dobrý…

  5. Fantomprint stále vydává takové velmi lehké čtivo, ale tohle je fakt zlo.Raději orální sex s šajhulúdem než to číst.

  6. Peeco pre newbie fantasy citatelov je to super vecicka. Tusim som ale videl aj kresleny film – to teda bola hroza

  7. Nadpis uveden
    Reklama na zubní nitě je zajímavější, než rádoby příběhy z tohoto nudného světa.

  8. Jsou vlastně i v tomhle překladu ty královský jablka?

  9. To Pipin
    V tomto díle ještě nijak extra, ale v Dracích zimní noci a dál už je to téměř jen o nich. Jen jsou zde jako “Dračí jablka.” (Doufám, že oba myslíme ta samá 🙂 )

Zveřejnit odpověď