Noc šelem – Království bohů I. – Turtledove Harry

Další fantasy román “grafomana” Harryho Turtledova. V porovnání s jeho ostatními česky vydanými knihami jde spíše o slabší dílo, přesto je alespoň čtivé a akční.

Turtledove Harry - Noc šelem - Válka bohů I.Americký autor Harry Turtledove už má mezi českými fanoušky literární fantastiky jisté renomé, stačí se podívat na první stránku této knihy, kde jsou vypsány všechny jeho romány z mnoha cyklů, a to jak science fiction (nejznámější je Světoválka + Kolonizace), tak fantasy (nejčtenější je pravděpodobně cyklus Legie z Videssosu). Jeho cyklů je takové množství, že se běžně v našem Sci-fi a fantasy klubu KMO setkávám s tím, že čtenáři neví, co k čemu patří a na co který díl navazuje. K tomu ještě musíme připočíst fakt, že nakladatelství Classic vydává (ale to díky bohu) jeho knihy ve stejné grafické úpravě.

Na začátek roku 2004 si pro naše čtenáře připravili nový cyklus Království bohů. V prvním díle Noc šelem nás autor seznamuje s hlavním hrdinou, baronem Gerinem Foxem ze severních krajů Elabonské říše. Chudý sever už mnoho let sužuje jak nezájem centrální vlády na jihu v Elabonu, tak neustálé útoky severských kmenů Trokmoiů. Jejich loupeživé výpady se daly vždy snadno odrazit, ale v poslední době si našly nového čaroděje Balamunga, který je více než silný. Pod jeho vedením zaútočili Trokmoiové na severní enklávy Elabonu s takovou silou a razancí, že se jim nic nemohlo postavit. Gerinovi nezbývalo než rezignovat a spolu se svým oddaným přítelem Vane, bojovníkem každým coulem, se vydal hledat pomoc v centrálním jihu. Na cestě zažijí mnoho různých dobrodružství, přidá se k nim nevěsta na útěku atd.

Můžeme říct, že kniha není o ničem jiném, než jak dojet do Elabonu, nic tam nevyřídit, a zjistit, že řešení problému bylo celu dobu na severu, a tak se vrátit zpátky. To vše okořeněno nekončícím množstvím bitek. Příběh má jednoduchou dějovou linii, bohužel velmi snadno odhadnutelnou. Tím se ale zvýšil spád děje, což mnohé čtenáře potěší. Autor se příliš nezabývá popisem jak krajiny, tak postav. To je u Turtledova přece jen nezvyklé. Při pohledu na jeho ostatní mnoha set stránková díla si člověk může položit otázku, jestli to skutečně napsal on sám. Na druhou stranu jeho strohost má i určité negativní stránky. Nemůžu si pomoct, ale čtenář je do děje vhozen a mnoho věcí se  v průběhu děje dozvídá jakoby náhodou. Mám takový pocit, jakoby si Turtledove snažil ulehčit práci. A přitom tam je dost zajímavých nápadů. Třeba proč duchové mrtvých lítají každou noc po zemi a hledají krev, jakou moc mají vlastně v říši čarodějové atd. Jen s jednou věcí si dal opravdovou práci – stále čtenáři připomínat, v jaké fázi jsou jednotlivé z mnoha měsíců nad tímto světem. Možný smysl to má jen v závěru knihy, když jsou všechny v úplňku a nastává noc šelem, transmutace všech vlkodlaků a jiných nebezpečných postav. Tak celý velký boj s Trokmoi vyřeší vzájemná krvavá řežba mezi všemi, každý proti každému.

Samotné postavy jsou velmi jednoduše charakterizovány. Jedině snad samotný Gerin je takový nezařaditelný, není ani kladný ani záporný, prostě takový šlechtic, který si dělá téměř co ho napadne. Je mi z postav i nejvíce sympatický. Tak trochu mi připomíná jinou postavu od Turtledova – Krispose.

„Noc šelem“ je čtivý a nenáročný , ale pro fantasy Turtledova stylu možná trochu strohý román.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Spíš by blbci měli konečně dokončit už začaté cykly. Třeba Svět ve válce, je sice dost slabý, ale když už člověk má tři díly, chtěl bymít i zbytek.

Zveřejnit odpověď