Vražedná aplikace: flegmatický detektiv v bílém plášti

Kdo by nechtěl mít svého doktora nonstop k dispozici? Na požádání vám změří tlak, zanalyzuje moč a zjistí hladinu cukru v krvi. Sám taky pozná, kdy je potřeba zavolat pomoc, a kdy už to nemá cenu. Tak takovou vymoženost mají k dispozici hrdinové knihy Vražedná aplikace.

large

Informační technologie zasahují už do všech oblastí našeho života a medicína na sebe nedá dlouho čekat. Převratná novinka – iDoc do každého mobilu – je tady. Zatím se úplně bez doktorů neobejde, a tak nevyvolá mezi lékařským personálem žádnou paniku. Doktoři, pozvaní na prezentaci nového produktu firmy Amalgamated, ani nedutají. Jenom George se pořád vrtí a hledá, kde nechal tesař díru.

Jednak se na konferenci ulil v době, kdy má mít službu, jednak pozná v jedné z perfektně vypadajících prezentátorek svou bejvalku ze studií a ještě navíc zjišťuje, že si vlastně přivlastnila jeho starý nápad. Nakonec zůstane sedět a dokonce zajde i na slavnostní párty po prezentaci. Nedokáže si pomoci, protože se chce setkat s Paulou, která ho předtím tak zaskočila svým vystoupením na pódiu. A kolečka napůl detektivního příběhu se pomalu roztáčí…

Ale opravdu jen velmi pomalu. Autor Robin Cook si totiž libuje v rozvláčném vyprávění a podobně jako v seriálu Chicago Hope a jemu podobných hlavní dějovou linii kontaminuje banálními rozhovory o milostných vztazích a zákulisním dění v nemocnici. Z George se postupně vyklube obyčejný chlapík, možná i trochu nekňuba, který sebou nechává pasivně manipulovat a namočit se do pěkného průšvihu.

Vtipné je, že mu zemřela matka i snoubenka v době, kdy byl poblíž, ale ani v jednom případě je nedokázal zachránit. S tímto traumatem si pak volí radiologii, aby mohl pomáhat, aniž by přišel s pacienty do přímého styku. Celkem výstižně se autorovi podařilo zachytit, jak vystudovaná medicína nedělá hned z každého boháče, ba ani na tom zbožňovaném Západě ne. Být rezidentem není zřejmě žádný med, což si Robin Cook sám vyzkoušel, než si založil soukromou praxi.

Co však postupně zcela ustupuje do pozadí, je ona hrozba informačních technologií, které jsou stále více nativní. V tomhle ohledu se téma daří mnohem výstižněji a ještě s humorem rozvíjet skupině neznámých autorů real prediction, subžánru, zrozeného kdesi v srdci Čech. Závěr knihy z pera mistra lékařských thrillerů je pak jako vystřižený z déčkového akčního filmu. Milostná avantýra, vražda, komplot farmaceutických firem, únos a uvěznění v psychiatrické léčebně…

Samotná zápletka je navíc průhledná a de facto známá asi od třetí kapitoly, ale George jich potřebuje bez jedné šedesát, aby mu to došlo. Kapitoly jsou tak katastrofálně krátké, že se v nich nestihne skoro nic stát a autorova práce s napětím je nulová. Rád se vyjadřuje polopaticky a opakuje stále dokola, co už bylo řečeno. Zřejmě počítá se čtenáři, kterým byla diagnostikována digitální demence.

Když se totiž podívám, kolik toho Robin Cook už vyprodukoval, je nasnadě, že knihy seká jak Baťa cvičky a nepotřebuje se nějakou kvalitou ani zabývat. Jelikož jsou téměř všechny příběhy na jedno brdo, skoro začínám mít podezření, že za nimi nestojí žádný živý autor, ale roboskriptor, který jen kombinuje určité motivické celky. Radím tedy programátorům, aby trochu pozměnili algoritmy, jestli nechtějí čtenáře unudit k smrti.

30%
  • Robin Cook: Vražedná aplikace
  • Euromedia Group, 2015
  • Obálka: Soňa Šedivá
  • 288 stran, 224 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. SUPER RECENZE!!! Mé přání bylo vyslyšeno a já moc děkuji!

    A věta: “S tímto traumatem si pak volí radiologii, aby mohl pomáhat, aniž by přišel s pacienty do přímého styku.” je prostě perla! Už se těším, jak to kolegům stínopravcům, řeknu u oběda!
    🙂

  2. Tož tentokrát jste byla Zuzano řádně drsná. Tož ale 30 procent. To je to vážně tak špatný? No zkoušet to nebudu

Zveřejnit odpověď