Naslouchač: Příběh o propojení nerostu a lidské mysli

Román spisovatelky Petry Stehlíkové s názvem Naslouchač překvapil mnohé čtenáře i kritiky. Vypráví příběh teprve třináctileté dívky, která se rozhodla změnit svůj předem stanovený osud. Nechybí v něm promyšlená zápletka, zajímavé postavy a několik pěkných šarvátek.

Stehlikova_NaslouchacHned na začátek je nutno poznamenat, že se rozhodně nejedná o autorčin debut. Přesto je to prozatím její nejúspěšnější kniha, v čemž možná hraje roli i to, že se jí dostalo podpory ze strany většího nakladatelství. Většinu předcházející tvorby si totiž spisovatelka vydávala vlastním nákladem. O to víc nejen ji, ale i její čtenáře jistě těší, že se konečně dočkala větší pozornosti.

A nyní již k samotnému příběhu. Hlavní hrdinkou je dívka jménem Ilan, která se narodila do nehostinného světa sklenářů. Většina jejích soukmenovkyň má od narození nějakou fyzickou vadu, ona je však zcela čistá. To ji předurčuje pro život v místním nevěstinci. Milující matka tomu samozřejmě chce zabránit, a tak ji před celým světem chrání schovanou a tvrdí, že je chlapcem a navíc zdeformovaným.Větší pozornosti se Ilan dostává až po zjištění, že ovládá poměrně ojedinělý dar. Umí naslouchat sklenitu, nerostu, který je pro lidi nezbytný. Je z něj totiž nejen vyroben štít, díky němuž se svět může ubránit zkáze, ale navíc se používá i k výrobě vynikajících zbraní. Díky svým schopnostem se dívka dostává do služeb pětadvacítky, která bojuje proti nepřátelským nestvůrám a chrání bezpečnost obyvatelstva. Zároveň se ale jedná o drsňáky původem z nížin, kteří si po vítězství v dávné bitvě sklenáře zotročili. Dívčin život tak rozhodně nebude jednoduchý ani v jejich doprovodu.

Ilan jako ústřední postava rozhodně není žádná statečná bojovnice s neomezenou mocí. Naopak je od začátku uvězněná v roli oběti, přičemž děj čtenáři lehce podsouvá lítost nad jejím osudem. Postupem času se však Ilan přeci jen zoceluje a získává více sebevědomí. Stále je však především zvědavým děckem ve službách pětadvacítky, která z ní chce vychovat dobrého sklenáře. Pětadvacítka (hádejte, podle čeho mají přízvisko – ano, skutečně se jedná o dvacet pět mužů) totiž svou moc zakládá zejmnéna na výborných mečích, které jsou vytvořené z nejlepšího sklenitu. A jsme u toho, proč že potřebují zrovna Ilan a její dar.

Hloubku, kterou možná postava Ilan místy postrádá, autorka kompenzuje velice zajímavým světem, v němž se příběh odehrává. Hlavním motivem je už zmíněný sklenit, bez kterého by nemohli lidé vůbec žít. Po válkách je totiž část planety zasažena smrtící nákazou, před kterou chrání právě uměle vytvořená zábrana z tohoto minerálu. Její stvořitelé by tudíž měli být váženými občany, ale opak je pravdou – žijí v bídě a musejí se neustále podřizovat svým otrokářům. Prostě klasická diktatura. O to víc potěší sklenářskou maminku, když může svoje dítko vypravit do lepšího světa, obzvlášť když by jí jinak pravděpodobně hrozila brzká smrt.

Jedná se o první knihu z plánované série, proto je to klasický “otvírák”. Dozvíme se podrobnosti o místních poměrech a začne se rozvíjet ve výsledku velice zajímavý příběh. Ten byl oficiálně prezentován jako temný, jak již napovídá samotná anotace. V tomto případě bych si však dovolil lehce nesouhlasit. Přestože se několikrát objeví poměrně strašidelné chvilky a hrůzostrašné nestvůry, pod označením “temný” si přeci jen představuji něco jiného. Ale tím rozhodně nechci román nijak shazovat – příběh možná není temný, ale zato je procítěný a zavrtá se vám pod kůži.

Hodně brzy totiž zjistíte, že se kniha opravdu těžko odkládá. Celý děj je čtivý a z mého pohledu se v něm nenachází mnoho hluchých míst. Nebojte se dlouhých popisů, protože se autorce podařilo vměstnat nejdůležitější fakta do poměrně malého rozsahu. Díky tomu jmá příběh spád, a přestože se v něm nedočkáte mnoha bitev či soubojů, rozhodně vás nebude nudit.

Rád bych také vyzdvihl zajímavě vloženou zmínku o minulosti. Odkazuje se na reálný svět, v němž momentálně žijeme. Díky tomu by se dalo říct, že kniha žánrově trochu odbíhá od fantasy ke sci-fi, ale jedná se opravdu jen o náznaky. Rozhodně jsou však zajímavým zpestřením.

Naslouchač určitě není dokonalá kniha a najde se v něm pár chyb. Na druhou stranu si získal nejen mě, ale i mnoho dalších čtenářů zajímavou a poměrně neotřelou zápletkou. Určitě doufám, že bude brzy následovat pokračování, protože další vývoj událostí v nížinách a sklenářském světě jistě bude stát za přečtení.

Petra Stehlíková: Naslouchač
Vydal: Host, 2016
Autor obálky: Andrej Nechaj
Počet stran: 374
Cena: 280 Kč

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. No řekněme, že tentokrát se i povedlo knihu vystihnout :-).

Zveřejnit odpověď