Pavučina lásky aneb Božská tragikomedie potřetí

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. A na tuhle realitu naráží i putující trojlístek hrdinů. Město Bernau skrývá mnohé nástrahy, problémy i svody, a srovnat se s místní mentalitou nebude žádný med. Autoři navíc přidávají k „téměř klasické“ fantasy i osobitý smysl pro humor a výsledek dělá čest titulu celé série – Božská tragikomedie.

Božská tragikomedie se vrací ve třetím pokračování, a Pavučina lásky, jak se nejnovější přírůstek nazývá, přináší oproti předchozím dílům i několik novinek svědčících o tom, že autorský (a zároveň i manželský) tandem Nathaniel Wonderful a Theodora Stonewall i přes těžkosti při vzniku textu přemýšleli o tom, co chtějí napsat a jak přesně to čtenáři naservírovat.

Změna je Pavučina

Pokud jste přečtli předchozí dvě části Božské tragikomedie, Nevyzpytatlené jsou cesty osudu a Tři jezdci apokalypsy, pak už zhruba víte, co očekávat, a kniha se vám trefí do vkusu. Ačkoliv dílu nelze upřít kus literárního umu, snaží se být především čtivé a zábavné. A právě tady na sebe naráží dva možné pohledy na celou knihu.

Než se ale vrhneme do vysvětlování, je třeba něco napsat o knize samotné, ať máte představu, o čem je vlastně řeč.

Kromě trojice hlavních… ehm… hrdinů? Nu, spíš postav, protagonistů, hybatelů děje, protože tohle trio je ve většině případů čímkoliv, jen ne hrdiny (i když každý má své světlé chvilky!). Každopádně je znáte z minulých dílů – zlodějka Eiri, hraničář Sebas a elfí mág Pipin, který umí vyčarovat leda kručení ve vlastním břiše a neholeným vousem nápadně připomíná trpaslíka. K tomuto triu tentokrát autoři nově přidávají další postavy, z jejichž očí můžeme sledovat část dění celé knihy.

Většina děje se odehrává ve městě Bernau, a pokud vám ten název připomíná náhodou nějaké české město na dálnici D1, pak se vaše myšlenky ubírají správným směrem, ale o tom až za chvíli. Je jasné, že se opět budou dít věci, protože pověst naše trio předchází, podobně jako zatykače na jejich osoby. K tomu přidejme tentokrát ještě drogy, boj v chystaných volbách a několik intrikánů sledujících vlastní bohulibé cíle, jedno proroctví, které tak nějak čím dál víc na trojici sedí…

Co čtenář ocení jsou charaktery postav. Většinou jsou totiž dost ve vleku událostí. Tedy, ony jsou většinou tím kamínkem, který spustí lavinu, ale následně už se jen snaží vyváznout, což často znamená udělat rozhodnutí, na které nemohou být příliš hrdí. Žádná parta Mirků Dušínů, každý má vlastní slabůstky a neváhá si přilepšit když to jde.

Autorské duo přichystalo čtenáři také velkou porci svébytného humoru a některé čtenářské domněnky potvrdí i dodatky na konci knihy, kde se „přiznávají“ k využití skutečných postav, které sloužily jako předobraz pro ty knižní. Přitom se nebojí šít do všeho a do všech, dostávat své postavy do situacích dotažených až do absurdních poloh, což často působí v kombinaci s jejich povahami vážně humorně. Nejinak je tomu i s oním zmiňovaným Bernau.

Kromě toho můžete obdivovat i lingvistickou zdatnost tandemu NV & TS. V Bernau totiž potkáte spoustu exotických obyvatel hovořících různými dialekty – a i tady případně pomůže přiložený slovníček včetně dovětku z jakého jazyka ono „nářečí“ vychází či přímo pochází.

Úhel pohledu

Nyní již víte dost na to, abychom vám nabídli dva pohledy na celé dílo. Jako první se převtělím do milovníka klasické fantasy.

Touhle optikou by se Pavučině lásky dalo vyčíst mnohé. Začátek je rozsekaný a s ostrými předěly se skáče z jednoho hrdiny na druhého bez varování a nějakého většího představovaní. Příběh sám vývojem celé série nikam výrazně nehne a co víc – je v něm spousta humoru, mnohdy trochu i na sílu, a také dost erotiky a lascivních scén. A taky dost vět v různých dialektech, ve kterých aby se čert vyznal.

A nyní přepneme na pohled čtenáře, který už ví, do čeho jde. Je pravda, že roztříštěnost v počátku knihy trochu překvapí, protože nic podobného v minulých dílech nebylo a čtenář to nejspíš nečeká. Ale na druhou stranu se časem všechny linie vyjasní nebo dokonce pospojují, i když trochu trpělivosti to chtít bude. Je třeba ocenit, že autoři se snažili stvořit komplexní svět a nebojí se přidávat střípky do jeho mytologie. Na pár chvil se objeví i samotní bohové hrající své hry. Humor vyžaduje trochu obecného rozhledu v rámci české literární scény, ale je zábava odhalovat různé narážky a popíchnutí, byť zdaleka ne vše odhalit zvládnete. A že se každý vtip nepovede? Inu, důležité je, jestli se bavíte a ne celou dobu jen frfláte nad trapným humorem. S tím, že dějová linie je jen malým krokem v rámci celého cyklu lze souhlasit, na druhou stranu je zase zvýrazněno chování postav a jejich motivace.

Chtělo by se říct, že pokud jste nějakým omylem nezačali až třetím dílem série a tím pádem vůbec netušíte, která bije, se po kratší orientaci začtete a začnete si bláznivá dobrodružství nesourodé trojice užívat. Kalamitu přiživuje opět zejména Pipin coby převážně nevážná postava, naopak Eiri a Sebas inklinují ke klasickému pojetí fantasy, i když některé stereotypy také boří.

Nathaniel Wonderful & Theodora Stonewall: Pavučina lásky (Božská tragikomedie III.)

Formát: e-kniha

Vydala: Kateřina Mudroňová, 2023

Obálka: Nathaniel Wonderful

Počet stran: 371

Cena: ke stažení zdarma

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď