Potopa: Velké pandí dobrodružství pro mladé i dospělé

Velká voda vzala vše, co jí stálo v cestě. A pandy i další zvířata teď čeká nelehký úkol: vrátit život zpět do normálních kolejí. Jenže to podle proroctví dokáže jen trojice pandích mláďat – trojčat. Ale co když se to někomu nehodí a trojčata se nikdy neshledají? Nebo snad nad nimi drží ochrannou tlapu tajemný Tygr? Ve hře je mnoho…

Erin Hunterová. Pokud máte doma děti a kladný vztah k fantastice k tomu, pak vám to jméno nejspíš není cizí. Tato skupina autorů (a zejména autorek) ukrývající se pod společným pseudonymem jsou totiž specialisté na příběhy se zvířaty v hlavní roli. Tentokrát se podíváme do světa, ve kterém žijí pandy, opice, červené pandy, levharti nebo tygři. Roztomilé bíločerné pandy ovšem hrají hlavní roli.

Potopa je tím druhem knihy, ve které si dospělý dokáže najít něco úplně jiného než mladý čtenář. Zkusme tedy na knihu nahlédnout optikou obou věkových skupin, ať víte, co můžete očekávat.

Roztomilé a zábavné pandy

Protože Potopa je příběh určený mladším čtenářům, začněme u jejich pohledu.

V tomhle případě mladší znamená cca 9-10 let. Přesto, že kniha je jednoduchá a psaná stylem vyhovujícím mladším ročníkům, pro čtenářské začátečníky může být oříškem. Po lehce rozvláčném úvodu se začne rozvíjet příběh o třech pandích mláďatech, která prožívají mnohá dobrodružství. Už fakt, že se děj rozdělí do tří linií, napovídá o vyšší náročnosti. Orientaci neusnadní ani netradiční jména postav – Bluma, Sosna, Rosa… Ale jak psáno: děti kolem deseti let už si příběh užijí bez tápání.

Na druhou stranu je rychle jasné kdo je dobrý a kdo zlý. K tomu dostanete pořádnou porci napínavých momentů, kopec dobrodružství a hlavně: spooustu roztomilosti. Člověk by si dovedl první díl Bambusové říše představit jako animovaný film – pandí mláďata k zulíbání, nebezpečný tygr kradoucí se jako stín a pouštějící hrůzu, drzé opice. Autoři dokázali stvořit krásně barevný svět, vykreslit ho a k tomu přidat i dojemné momenty a emoce.

Troufneme si tvrdit, že děti si pandy rychle zamilují. A příběh Potopy je napsaný tak, že spoustu otázek položí, ale jen několik z nich zodpoví (a několik dalších, ještě zajímavějších, se objeví v průběhu knihy).

Moudré a hloubavé pandy

Dospělák vidí příběh trochu jinou optikou. Pokud se rozplýváte nad štěňátky a koťátky, pak vás zaručeně dostanou i panďátka. Ale mluvit budeme zejména o tom, že jednotliví aktéři příběhu možná až moc přejali charaktery lidí, se kterým si často setkáváte i v reálném světě. Člověk by se nebál označit Potopu až za bajku, protože i poučení v ní najdete.

Pokud půjdeme ještě dál, můžeme srovnávat s čínskými bajkami, protože se zde najdou i postavy Drakoprava, tedy pandy vykládající znamení velkého Draka (čili pandího boha), který se vrací jako symbol naděje, či Tygra. I styl „moudrosti“, kterou kniha předává, je lehce ve stylu východní filozofie, nenásilný a spíše vedoucí k zamyšlení než nabízející konkrétní snadno dostupná řešení.

Mladší čtenáři jsou prostřednictvím jedné z postav vystaveni i úvahám o jinakosti. Jaké to je být jiným? Jak se takové zvířátko cítí a jak dokáže s tímhle pocitem bojovat? Nebojte se, Potopa nemá ambice být nějakou psychologickou příručkou, a děti, které podobné pocity nezažívají, je prostě odfiltrují jako součást příběhu. Ale samozřejmě mohou vést k diskusi mezi dítětem a rodičem, tak se na podobnou problematiku připravte.

Pandy, prostě pandy

A ještě jednu věc společnou pro obě věkové kategorie musíme vypíchnout. Dozvíte se totiž opravdu mnoho podrobností o pandách – o tom kde žijí, co rádi jí i o jejich způsobu života. Poučení je zamícháno do vyprávění a nijak „nevyčuhuje“, takže i v tomhle ohledu bude kniha pro vás i vaše ratolesti užitečná.

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, Potopa není knihou jen pro mladé čtenáře. Nejlépe poslouží při společném čtení a poskytne zábavu jak těm, kterým je primárně určena, tak i jejich rodičům. Takže pokud hledáte dárek za vysvědčení….

Erin Hunterová: Potopa (Bambusová říše I.)

Vydal: Bambook, 2022

Počet stran: 216

Cena: 329 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď