Pevnost 02/2021: Fantasy ságy jedou!

S novým měsícem přichází i nové číslo Pevnosti. A věřte, že je v únoru vážně o co stát! Opět na vás čeká kupa zajímavých článků a recenzí filmů, knih, komiksů, počítačových her a deskovek. A k tomu v Pevnosti Plus fakt pecková příloha! O jakou přílohu jde, se dozvíte někde dole v textu.

Co nového v knižním světě?

Hlavním únorovým tématem jsou především fantasy ságy, které máme všichni tak rádi! Boris Hokr vás zasvětí do menší historie tohoto, jak a kde se fantasy ságy vlastně vůbec zrodily. V rozsáhlém článku nechybí „starší“ kousky jako třeba Kolo času (Robert Jordan), Noční běžci (Lynn Flewellingová), Meč pravdy (Terry Goodkind) nebo Píseň ledu a ohně (George R. R. Martin). A samozřejmě nemohou chybět takoví současní velikáni jako Brandon Sanderon a především jeho Archiv bouřné záře a Mistborn, Joe Abercrombie (První zákon), Anthony Ryan (Píseň krve), Brian McClellan (Prachmistři). A nakonec je tady ještě mladá krev jako například Robert J. Bennett s Božskými městy nebo N. K. Jemisinová a její Zlomená země.  A co třeba takový Malaz od Stevena Eriksona? Inu, kdo zná, tak uzná, že zrovna tahle série by potřebovala svůj vlastní článek, když vezmeme v potaz, jak komplikovaná je jen samotná chronologie knih.  

A nyní už se můžeme směle vrhnout na knižní recenze únorového čísla! Když už jsme mluvili o Joeovi Abercrombiem, tak si rovnou můžete přečíst recenzi Wojty Běhounka o posledním díle trilogie Moře střepů s názvem Půl války. Další knižní sérií, o níž si můžete v nové Pevnosti přečíst, je sci-fi Richarda Šusty s názvem Válka memů. Tomáš Dostál si krom recenze posledního kousku do téhle ságy s názvem Třináct dnů guerilly připravil i rozhovor se samotným autorem.

Nejen ságami je ovšem člověk živ. Takže třeba s Monikou Dvořákovou můžete rozlousknout Dědictví krve (Amélie Wen Zhao). Dále se můžete těšit na nové vydání Křivého ostří, které si vzal na starosti Martin Bečvář, jenž navíc vyzpovídal autorku Martinu D. Antonínovou. A pokud ujíždíte na neobvyklých dílech mixujících několik různých věcí dohromady, určitě koukněte na Chmurného válečníka (Alistair Rennie). A ještě upozorníme na recenzi Jana Nohovce, který vám představí zajímavý sci-fi kousek Sníš o druhé Zemi? od Temi Oh vyprávějící příběh o skupině mladistvých a jejich cestě do kosmu, kde mají novou planetu Zemi.

V minirecenzích si můžete přečíst o Punči přání (Michael Ende), Dětí bouře z univerza Star Treku (Kristen Beyerová), Pekelném plášti (Simona Michálková) nebo Pračlověku, který cestoval časem (Terry Pratchett).

A vzhledem k tomu, že v únoru frčí především fantasy, se můžete těšit i na dvě fantasy povídky – Stíny Dermotského hvozdu (Václav Vágenknecht) a Růže z hrdinovy hrobky (Daniela Mičanová).

Na filmové frontě klid

Zcela upřímně: v kinech pusto a prázdno kvůli… však vy víte čemu, takže nezbývá nic jiného než se spolehnout především na ty internety. Vendula Kreplová představuje komediální horor Freaky s Vincentem Vaughnem v hlavní roli (osobně doporučuji, protože vidět tak velké chlapisko v roli puberťačky nemá chybu!). Do hororového ranku patří i španělský psychologický thriller/horor Den páně, který pro vás shlédnul Jakub Merc. Dále je tady Jiří Pavlovský se superhrdinským filmem pro děti We Can Be Heroes a Wonder Woman 1984. A nakonec zbývá animák Duše, který si pochvaluje redaktorka Kateřina Stupková. A vzhledem k tomu, že se chystá jeden z nejočekávanějších animáků pro rok 2021 Raya a drak, tak si pro vás Katka navíc připravila i textík věnující se jen a jen animákům. Takže pokud máte rádi pohádky, tohle určitě nesmíte minout!

Trojice komiksových velikánů

Jestliže fandíte dílu a světu H. P. Lovecrafta, nemůžete si nechat ujít Jakuba Merce s Neonomiconem od Alana Moora. Dále na vás čeká dvojitá dávka alternativního pohledu na dějiny antického Řecka v komiksech s názvem 300 a Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův v podání Franka Millera. A posledním komiksovým velikánem, jehož můžete v únorovém čísle najít, je Alejandro Jodorowsky a jeho Rytíři z Heliopole 1 s podtitulem Dílo v černé, dílo v bílé. Kdo jiný by si tyhle dva kousky měl vzít na starosti než všemocný Martin Fajkus.

Vedle velkých jmen ovšem můžete najít i Amulet 4: Poslední strážci (Boris Hokr), Wonder Woman 5: Tělo (Filip Gotfrid) a Fatale 5: Proklít démona (Filip Gotfrid).

Byla to známka Cyberpunku

Únorové číslo se samozřejmě nemůže obejít bez recenze nejočekávanější hry minulého roku – Cyberpunku. A dostanete ho rovnou ve dvojité dávce, protože se s vámi o svůj názor na tuhle hru podělí Kateřina Vimmerová a Jakub Kovář. Ani v nejmenším se nenechte odradit všemi těmi stížnostmi, které se ihned po vydání vyrojily!

Pokud ovšem nejsou videohry vaším šálkem kávy, tak zavítejte do sekce o deskových hrách, v níž se od Filipa Gotfrida dozvíte o Architektech Západního království a Jakub Zahradník vám představí Monstrum: Frankensteinovi dědicové.

V rámci historie se společně s Františkou Vrbenskou podíváte do Jemenu v 6. a 7. století, abyste se seznámili s válečníkem a básníkem Antarem ibn Šaddád al-Absi. A jestli mezi vaše zájmy patří spíše novější dějiny, pak je tady Tomáš Bandžuch s Kateřinou Vilemínou Zaháňskou.

Jestliže vás náhodou obsah únorového čísla nezaujal, tak to snad zvládne příloha, jelikož tentokrát pevností posádka přibalila audioknihu Stráže! Stáže! Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta. A tohle fakt chcete! Takže neváhejte a zamiřte do nejbližší trafiky.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď