Pevnost 04/2023: Duben ve znamení české fantastiky

Ano, ano zdá se, že měsíc duben přeje především české tvorbě. Nicméně to není to jediné, co na Vás v nové Pevnosti čeká. Tak jako obvykle se můžete těšit na zajímavé články o filmové nadílce, kterou si můžete dopřát ať v kině nebo doma na gauči. Samozřejmě ani nadšenci deskových a počítačových her nepřijdou zkrátka. Komiksová část je sice tento měsíc o něco tenčí, ale kvantitu vynahrazuje kvalita! Pokud mi nevěříte, přesvědčte se sami.

Nejznámější instalatér světa

Kdo by to byl býval kdy řekl, že se malý vousatý instalatér v modrých montérkách dostane až na velká plátna kin. Tak tak tenhle italský hrdina se dočkal filmového zpracování s názvem The Super Mario Bros. Movie. Pevnostní redaktor Karel Kališ vám nejenže tenhle snímek představí, ale taky vás zasvětí do historie celého mariovského fenoménu od videoherních začátků přes zabloudění do světa RPG až po cestu ke zmíněnému filmu.
Pokud vám ovšem Mario nevoní, pak můžete zaskočit třeba za Karlem Ryškou, jenž se věnoval nové předělávce příběhu o nejslavnějším upírovi všech dob – Drákulovi. Tentokrát se do nesmrtelné pijavice proměnil Nicolas Cage ve snímku Renfield. Na hororové vlně jede také Jakub Merc s minirecenzí šestého dílu Vřískotu. K tomu Jakub ještě sesmolil článeček o ikonickém zabijákovi téhle oblíbené franšízy – Ghost Faceovi. A do třetice všeho děsivého je tady Jiří Pavlovský s hororovou komedií Máme tu ducha.
Jestliže ani děsivá atmosféra neladí vašemu vkusu, můžete od Antonína Tesaře zjistit, jak se to má s Děckama proti emzákům, kde (světě, div se) vesmírní emzáci unášejí mladistvé a někdo ten problém musí vyřešit. Případně je tady opět Jirka Pavlovský, tentokrát s hodnocením Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves a druhým dílem Shazama s podtitulem Hněv bohů.

Duben přeje české fantastice

V dubnu si v českém rybníčku zalovil například Martin Bečvář, který na světlo světa vytáhnul pokračování akční brakovky Tanec papírových draků s podtitulem Hon. K tomu ještě jako bonus Martin přibalit rozhovor se samotným autorem Petrem Brožovským. Dále vás Martin vezme za Vojtěchem Záleským, který přivedl na svět noir detektivku šmrcnutou fantasy s názvem Převzetí. A aby toho náhodou tento redaktor neměl málo, tak se vrhnul i military science fiction V mrtvé zóně od Jakuba Maříka. Pokud nemáte s tímto spisovatelem žádnou zkušenost, tak nevěste hlavu, protože Jakub přispěl svou troškou do mlýna a obohatil Pevnost svou povídkou Ming duo a pavučina snů.

Fajnšmekři zaměření na české povídkové sbírky by si měli v nové Pevnosti přijít na své, jelikož redaktoři přináší hned několik typů. Martin Fajkus například představuje antologii urban fantasy příběhů s názvem Hlubiny města, již sestavila Kristýna Sněgoňová s Lukášem Vavrečkou. Druhou sbírkou v nabídce jsou Lovci monster: Fantom, jejíž povídky sesbíral Jakub Mařík s Martinem Fajkusem. Mezi těmi, kdo do tohoto špalíku přispěli, najdete například Michaelu Merglovou, Jiřího Pavlovského, Martina Paytoka, Františka Kotletu nebo Kristýnu Sněgoňovou.

Pokud si libujete ve středověké fantasy, tak se zastavte u Michala Tesáčka s recenzí Železného srdce od Martina Sládka. Dále českou fantastiku svou tvorbou obohatila Michaela Merglová v podobě thrilleru ze vzdálené budoucnosti Prázdnota, který přelouskala redaktorka Monika Dvořáková. Pokud ujíždíte na hrátkách s časem, tak byste určitě neměli minout Wojtu Běhounka s recenzí Zlých časů od Michala Březiny. A nakonec je tady ještě hard sci-fi mixnutá hororem Azhareida – Bitva o Gelidor Tomáše Petráska, jemuž svou pozornost věnoval Pavel Suchý.

Samozřejmě nechybí ani bohatá nabídka zahraniční tvorby. Pevnostní vládce Martin Fajkus se postaral o nejnovější díl série Řeky Londýna nesoucí název Co dělala Abigail v létě, kterou má na svědomí Bena Aaronovitch. Dále je tady také Kateřina Hajžmanová s rozborem románu spisovatelského dua Amandy Foodyové a C. L. Hermanové s názvem My všichni neřádi. Mezi nabízenými tituly nechybí ani Rytmus války, čtvrtý díl jedné z největších ság současnosti Archiv bouřné záře od velikána Brandona Sandersona. Na tuhle bichli se vrhnul Michal Tesáček. Pokud byste rádi dopřáli něco trochu depresivního, pak by vás mohl zaujmout Jan Nohovec s recenzí románu Dmitryho Glukhovskyho s názvem Stanoviště – Na stráži.

Na fanoušky science fiction čeká například Alexandra Petáková s románem Rychlostní zbraň od Megan E. O‘Keefeové, v němž hraje hlavní roli umělá inteligence. Dále je tady také Michaela Merglová s článkem o jedné z klasik anglosaské sci-fi Invaze zlodějů těl z pera Waltera Braddena Finneyho, která u nás vychází úplně poprvé.
A nakonec je tady sbírka hororových povídek Nový měsíc na vodě, která je průřezem díla Morta Castla, jenž cílí především na trochu náročnější čtenáře, kteří chtějí víc než jen bubáky a vyvražďování. Tedy alespoň to tvrdí Martin Bečvář.

Tuzemskou fantastiku pak reprezentuje i druhá z povídek dubnového čísla s názvem Vodník od Alexe Dreschera.

Komiksová a herní zábava v dubnu

V dubnu je komiksová sekce trochu štíhlejší, ale to vůbec nevadí, protože je vždy mnohem důležitější kvalita než kvantita. Mezi nabídkou můžete najít třeba Skřeta, jenž je podle slov Borise Hokra ten typ příběhu, který vás pohladí po duši. Dále se Boris podíval ještě na kousek s názvem Lazarus: Rodina. A pokud ale radši něco temnějšího a hlavně krvavého, pak zavítejte za Martinem Fajkusem s recenzí druhého dílu BRSRKR.

Ve videoherním koutku si můžete tentokrát přečíst něco o ruské variaci Bioshocku s názvem Atomic Heart, tzv. portálovou fantasy Forspoken, akční kousek Like a dragon: Ishin! a RPG One Piece Odyssey. Všechno pro vás ozkoušel Karel Kališ.

Deskoherní nadšenci si zase přijdou na své u Duny: Hry o dobývání a diplomacii, kterou si osahal Jakub Zahradník. Případně je tady ještě Filip Gotfrid s podvodní záležitostí Abyss.

Dubnová lekce z historie pod vedením Františky Vrbenské se tentokrát soustředí na otázku artušovské legendy. Pokud máte ale radši modernější část historie, pak vsaďte na Tomáše Bandžucha s článkem o prvním premiérovi Československa Karlu Kramářovi.

Dubnové číslo Pevnosti je narvané kupou zajímavých tipů, mezi nimiž si každý zaručeně najde to, co lahodí jeho osobnímu vkusu. Navíc Pevnost plus tento měsíc nabízí dvě přílohy! Můžete si vybrat mezi sci-fi Písek (Hugh Howey) a Jednou zatracenou pohromou za druhou (Jodi Taylorová).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď