Pevnost 06/2021: Conan a jiná lákadla

Na co se těšit v červnovém čísle Pevnosti? Inu, na všechno možné. Na prvním místě je to svalovec Conan, potom třeba kupa recenzí knih se zajímavými nápady a ještě zajímavější kombinací žánrů nebo nějaký ten komiks od Mikea Mignoly a Alejandra Jodorowskyho. Dále nechybí nějaké ty deskové hry, počítačové hry, povídky a příloha v podobě litRPG od Mahaněnka.

Conan z Cimmerie

Červnové číslo Pevnosti si podmanil jeden z největších a nejoblíbenějších hrdinů fantasy: barbar Conan z Cimmerie. Se životem tohoto neohroženého reka vás seznámí Boris Hokr. V rozsáhlém článku se dozvíte třeba to, kde se tenhle svalovec vůbec vzal, kdo všechno přispěl svojí tvorbou do jeho světa, a na přetřes samozřejmě přijdou i filmové verze Conana v podání Arniho. V článku nechybí ani upozornění na nové vydání Krále Conana doplněné ilustracemi. Mimoto se můžete těšit i na rozhovor se samotným překladatelem Romanem Tilcerem, jehož Boris vyzpovídal třeba ohledně práce na novém překladu téhle fantasy klasiky. A aby Conana náhodou nebylo málo, tak si můžete přečíst povídku Sloní věž od Roberta E. Howarda.

A protože je Conan fenomén, není se čemu divit, že pronikl i do dalších forem zábavy. Tak například jsou tady karetní hry, deskovky, hry na hrdiny a v neposlední řadě komiksy. Na třetí díl Conana z Cimmerie od nakladatelství Argo upozorňuje Michal Tesáček. Krom toho se tento pevnostní redaktor taky podíval na komiks s lehce komplikovaným názvem Podivné nebe nad východním Berlínem, který v sobě kombinuje prvky sci-fi thrilleru, hororu a nechybí ani nějaká ta špionáž.

Zdá se, že červen je obrázkovým dílům nakloněn. Martin Fajkus si vzal na starosti rovnou tři zajímavé kousky. Tak například se dozvíte o hororově laděném Odkazu rodu Blacků, dále je tady netopýří detektiv Batman Mikea Mignoly a do třetice všeho dobrého se můžete těšit na komiks Proti přírodě s podtitulem Probuzení.

Pro každého něco

Zdá se, že jedním z nejakčnějších redaktorů červnového čísla je Martin Bečvář, jenž si připravil hned několik zajímavých článků. Pokud vás baví nezvyklé kombinace žánrů, pak určitě jukněte na Dceru Železného draka od Michaela Swanwicka. Název by sice mohl evokovat pohádkový příběh, ale nenechte se zmást, protože tohle je dospělácké počtení. Kdo čte Pevnost pravidelně, tak ví, že má Martin slabost pro českou fantastiku, a proto si nenechal ujít Hraničáře od Vladimíra Šlechty nebo Šprty a frajery Kristýny Sněgoňové. Krom české fantastiky Martin fandí též litRPG, takže díky tomu nepřijdete o recenzi nového románu Vasilije Mahaněnka Hra začíná. Jestli jste chtěli tenhle žánr zkusit, ale zatím jste se k tomu nedostali, pak sáhněte po Pevnosti plus, jelikož červnovou přílohou je právě jeden z Mahaněnkových románů, a to Úkol přežít, úvodní díl série Cesta šamana.

Baví vás nezvyklé mixy žánrů? Tak v tom případě neváhejte a zastavte se za Alexandrou Petákovou, která vás seznámí s Gideon devátou (Tamsyn Muirová), jež v sobě kombinuje prvky fantasy a sci-fi. A jak píše Alexandra, tohle stojí za to! Případně můžete zavítat za Adélou Košařovou, s níž se vydáte na cestu časem v dobrodružném románu Jedna zatracená pohroma za druhou (Jodi Taylorová) zasazeném do historických kulis doplněných nějakou tou fantasy a science fiction.

Pamatujete na Čas čarodějnic od Deborah Harknessové? Tak v tom případě našpicujte ušiška, jelikož tady máme novinku Syn času, který je zasazen do stejného světa jen s jinými postavami v jiném čase! A kdo jiný by vám tuhle novinku měl představit než Kateřina Stupková. S Wojtou Běhounkem zase můžete vyrazit na výlet do dystopické budoucnosti v románu Silikonový ostrov (Čchen Čchiou-fan). Jestli vám obraz depresivní budoucnosti nešmakuje, pak můžete kouknout na další Wojtův článek o Mytomylech od Roberta Lynn Asprina.

Hororový nadšenci se mohou těšit na dvojitou porci děsu! Jakub Merc přináší román Thomase Ligottiho s Lovcraftovský vibem Písně mrtvého snivce, a pokud dáváte přednost otrlejší četbě, tak si přečtěte o Utrpení těla od Monicy J. O´Rourkeové. Případně si můžete dopřát hororovou povídku Martina Paytoka s názvem Poslední jízda.

Společenské a počítačové hry

Zajímavé mišmaše se netýkají jen knih a komiksů, ale třeba i videoher. Ve videoherní sekci třeba najdete novou verzi jedenáct let staré klasiky Nier Replicant, která v sobě kombinuje akční PRG se střílečkou, plošinovkou a textovkou k tomu. Dále na počítačové nadšence čeká střílečka Returnal  a Resident Evil Village. A pokud chcete něco klidnějšího, pak se můžete soustředit na lov fotografií pokémonů ve hře New Pokémon Snap.

Deskovkáři se v červnovém čísle zase mohou těšit na exotický výlet do Egypta ze Pharaonem případě mohou křečkovat kartičky ve své pohřební komůrce v deckbuldingové hře Ve stínu pyramid. A do třetice je tady ještě karetní hra Jaipur, v níž můžete pěkně vesele obchodovat v Indii.

A všechno ostatní

V kinech stále žádná velká sláva, takže si člověk stále musí vystačit jen s internetem a streamovacími službami. Jiří Pavlovský představí nový Mortal Kombat. Společně s Vendulou Kreplovou můžete vyrazit do vesmíru ve snímku Stowaway. Pokud se chcete bát, pak si nechte poradit od Jakuba Merce, jestli snímek Things Heard and Seen stojí za vás čas, či nikoli. A jestli dáte raději přednost něčemu lehčímu, pak je tady Kateřina Stupková s animákem The Mitchells vs. the Machines.

V historickém okénku tentokrát zavítáte do španělských kolonií v Americe bojujících o svou nezávislost. Tomáš Bandžuch vám představí Josého Bovése, který byl jedním z vojevůdců bojujících proti španělské nadvládě. Případně se můžete připojit k Františce Vrbenské, která vyrazila za Robertem Rogersem a jeho rangery.

V červnovém čísle si každý najde to svoje, takže pokud tohle číslo ještě nemáte doma, tak určitě neváhejte!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď