Pevnost 06/2023: Komiksový červen

Zdá se, že měsíc červen přeje především komiksům, a to v jakékoli podobě. Nicméně pokud nejste úplně komiksoví nadšenci, netruchlete, protože pevnostní posádka připravila pestrou nabídku, v níž si každý zaručeně najde to své.

Komiks v kinech

Vzhledem k tomu, že v červenci má do kin přifrčet nový příběh automobilových emzáků známých jako Tranformers, připravil si Josef Horký rozsáhlý článek o tomhle fenoménu. V Josefově článku se dozvíte to nejzásadnější od komiksových počátků, přes výrobu merche, animované filmy či seriály až po filmové zpracování, které vrcholí v novince Transformers: Probuzení monster. Do kin se také řítí nejrychlejší superhrdina v červeném trikotu – Flash. Od Martina Paytoka se dozvíte všechno potřebné od originu tohoto sprintera přes komiksy až po jeho život ve filmech a seriálech. A samo, že nechybí nějaké to info o novém počinu s prostým názvem The Flash. Komiksovým zážitkem jsou i noví Strážci galaxie, o nichž se rozepsal Jiří Pavlovský.

Hrdinským příběhům samozřejmě sluší animovaná podoba, a pokud po něčem takovém toužíte, pak vás potěší Karel Ryška se Spidermanem, který se se tentokrát vydává na cestu Napříč paralelními světy. Popřípadě je tady animák Batman: Zkáza, jež postihla Gotham, jemuž se na zoubek podívala Vendula Kreplová.

Na akční vlně jede i Barbora Ľuba s Hypnotikem. Avšak bockbustery a akce nejsou tím jediným, čím se pevnostní posádka zaobírala. Hledáte-li nějakou tu hororovou zábavu, pak stoprocentně vsaďte na Jakuba Merce, který má v rukávu recenzi Smrtelného zla s podtitulem Probuzení a článeček o shlasherové sérii Terrifier, v níž řádí děsivý klaun. Případně je tady ještě Boris Hokr s animovanou hororovou parodií The Weird Kidz.

Komiks na papíře

Komiksový koutek je tento měsíc trošičku tenčí, ale to nevadí, jelikož kvalita předčí kvantitu. Připravte se na menší depku, protože Boris Hokr se rozepsal o Želvích ninjech s podtitulem Poslední rónin a temnějším pojetí Ligy spravedlnosti v kousku s názvem Konec liDCtva. Dalším komiksovým počinem, jenž na vás čeká, je Sága 10, jíž rozebrala Tereza Černochová. A na konec je tady ještě pevnostní pán a vládce Martin Fajkus, který přináší zajímavý počin z českých luhů a hájů s názvem SUPROTM: Hrdinové na dluh, v němž si můžete nějaké ty superschopnosti koupit.

(Video)herní koutek

Když už jsme u té Ligy spravedlnosti, tak rovnou szaskočíme za Karlem Kališem do videohreního koutku, kde čeká kousek s názvem DC Justice League: Cosmic Chaos. Dále se v červnové nabídce nachází zombie vyvražďovačka Dead Island 2 nebo akční RPG Mega Man Battle Network Legacy Collection. A úplně nakonec je tady ještě Karlův dlouhý článek o fenoménu Diablo. V článku se například dozvíte o počátcích této herní zábavy přes nedávnou mobilní hru až po knižní a či komiksové kousky.

Zdá se, že se měsíc červen nenese jen v komiksovém, ale také pohádkovém duchu, který se nejvíce odráží v deskoherní sekci. Filip Gotfrid například přináší deskovku Les Bratří Grimmů, kde si vyzkoušíte roli tří čuníků, kteří musí postavit své baráčky předtím, než za nimi dorazí vlk, aby je rozboural. Filipa doplňuje Jakub Zahradník s Bylo nebylo a Equinoxem.

Červnová fantastika

Česku fantastiku v červnové Pevnosti reprezentuje Miroslav Žamboch s románem Bakly: Bez slitování, který si nemohl vzít na starost nikdo jiný než Martin Bečvář. Martin si nenechal ujít ani Bratrstvo krve (souhrnné vydání nejen Hustýho nářezu) z pera bruntálského řezníka Františka Kotlety. A aby toho Martin neměl náhodou málo, tak je tady ještě první část akčního nářezu Spálená země, který má na svědomí Jakub Hoza.

Pokud byste si rádi dopřáli nějaký příjemný příběh, který pohladí po duši, tak se podívejte na Legendy & latéčka od Travise Baldreea, který si vychutnala Alexandra Petáková. Do kategorie cozy fantasy lze zařadit také novinku TJ Kluna, V životech loutek, který představuje Kateřina Hajžmanová. Katka se podívala i na román Skandar a přízračný jezdec od A. F. Steadmanové, v němž se to hemží jednorožci. Fanoušci Kostičasu si přijdou na své u souboru dvou novelek z tohoto světa – Bledý snílek, Píseň úsvitu. K tomu se můžete těšit i na rozhovor se samotnou autorkou Samanthou Shannonovou, s níž si popovídala Karolína Svobodová.

V nabídce nechybí ani nějaká ta klasika. Tou je pro tentokrát Avilion Roberta Holdstocka, na nějž láká Jiří Popiolek. Pokud holdujete temnějším příběhům, pak by vás mohl zaujmout Lumír Havlíček s recenzí Když nás temnota miluje Elizabeth Engstromové. Dále je tady ještě Martin Fajkus s novinkou od Brandona Sandersona s názvem Alcatraz versus Ďábelští knihovníci. Scifisti se mohou těšit na Vypůjčený čas od Zuzany Strachotové, kterou vyzpovídala Monika Dvořáková.

A úplně nakonec je tady trochu netradiční kousek v podobě memoárů Alana Rickmana s prostým názvem Deníky, na něž se jukla Vendula Kreplová.

Z Polynésie do Československa

Červnové historické okénko přináší něco málo z polynéské mytologie v podobě článku Františky Vrbenské o hrdinovi a podvodníkovi známém jako Māui-tikitiki-a-Taranga (aka „Maui z Taranginy kštice“). Druhou přednášku si vzal na starost Tomáš Bandžuch, jenž se věnoval událostem Pražského jara roku 1968.

A jak jsou na tom červnové povídky? Inu, v nabídce jsou dva fantasy příběhy – Moje sousedka paní Fuxová je divná (Barbora Vrobelová) a Pod křídlem draka (Radovan Kolbaba).

Červnové číslo Pevnosti je tak jako obvykle plné zajímavých článků, recenzí a tipů, jimiž si můžete krátit svůj volný čas. A pokud vám to přijde málo, pak je tady ještě Pevnost plus s románem Stíny povstávají ze světa WarCraftu od Medeleine Rouxové.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď