Top 10: Komiksy

Rok 2013 je pomalu u konce, a tak je na čase podívat se, co nejlepšího můžeme najít v rámci žánru a tedy samozřejmě i comicsů. Následující výběr obnáší dle mého deset nejlepších comicsů. Můžete s ním nesouhlasit, můžete si myslet něco jiného, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat. Tak s chutí do toho!

Drsná škola

Banda/Boys

Garth Ennis je u nás dlouhodobě jedním z nejvydávanějších a nejoblíbenějších autorů vůbec a nutno říct, že právem. Banda je klasický mix výborného příběhu s černým humorem a notnou dávkou brutality, na jaký jsme u Ennise zvyklí. Kdo má rád superhrdiny, tak se musí smířit (jako já) s tím, že v prvních knihách Ennis dost ventiluje svou nenávist k nim a dává jim pořádně do těla.

Batman: Soví Tribunál a Soví město

Batmana má každý rád. Teda vlastně oni všichni nemají rádi Batmana, ale jakousi realistickou parodii od přeceňovanýho režiséra, no aspoň, že si to tím třetím dílem u mě spravil. Snyderův Batman, to je ten pravý Batman! A nebojím se říct, že jeden z nejlepších příběhů Netopýra všech dob.

Drsná škola

Že je to tenké? Ať je – i málo stránek umí vyprávět parádní příběh a Hard Boiled parádní je! Ovšem hlavně ta kresba! Kniha, u které můžete dlouhé a dlouhé minuty zkoumat kresbu, zkrátka v top ten comicsů být musí!

Gantz

Do nejlepší desítky se dostal i zástupce mangy. Gantz je drsný sci-fi horor plný emocí, akce a násilí. Pro mě osobně se jedná o jednu z nejlepších mang vůbec. Kdykoliv jsem si myslel, že už vím, na čem v tomhle díle sem, tak mě dokázal autor příjemně překvapit. Určitě doporučuju i těm, co mangu odsuzují.

Green Lantern – Pomsta Green Lanternů

Všechny díly Green Lanterna od Geoffa Johnse jsou perfektní superhrdinský comics, ale kniha Pomsta Green Lanternů konečně pořádně rozvíjí nový mýtus nejen vesmírného sboru Green Lanternů, ale také celého comicsového universa. Pokud chcete naskočit na megalomanský plán tohohle blázna, který vyvrcholil nejlepším comicsovým eventem všech dob, pak tady to všechno začíná.

Justice league

Druhá kniha kterou v tomto žebříčku reprezentuje Geoff Johns. Tentokrát se jedná o první knihu nejslavnějšího superhrdinského týmu DC v podání New 52. Epické superhrdinské dobrodružství s kresbou Jima Lee. Co chtít víc?

Liberty meadows

Byla tu už manga a svoje místo si tu najde i kniha comicsových stripů, které jsou u nás hodně oblíbené. A tenhle legendární strip Franka Cho u nás navíc vychází ve velkém formátu, který si rozhodně zaslouží.

Před strážci – Minutemeni/Hedvábný přízrak

Původní Strážci Alana Moorea se už 17 let drží na vrcholu comicsové torby. Před strážci se ovšem svou kvalitou a provedením nejen blíží, ale dle mého se tento prequel Watchmenům dokonce vyrovnává. A navíc jsou to dvě knihy, takže špalek jako blázen. A to se nám líbí.

Sherlock Holmes – Poslední případ Sherlocka Holmese a Skandál v Čechách

Nejsem zrovna fanoušek domácí comicsové tvůrčí scény, ale práci Petra Kopla nejde jinak než zahrnout mezi to nejlepší. Promyšlený scénář a kresba na světové úrovni, zkrátka naprostá paráda!

Zámek a Klíč 2 – Hlavohrátky

A pro mě osobně to nejlepší na konec. Po více než dvou letech vychází v češtině druhý díl comicsové série Joe Hilla. Příběh jedné rodiny, která měla velmi tragickou minulost, a v rodinném sídle začnou odhalovat tajemství, jež měla radši zůstat skryta. Tuhle knihu by měl mít doma opravdu každý! Recenzi najdete na Fantasy Planet již brzy;)

No a to je ono. Deset nejlepších comicsů loňského roku je za námi a musím říct, že tentokrát bylo z čeho vybírat. Příští rok to bude o něco smutnější vybírání, protože BBart vydá zhruba pětkrát méně comicsů než letos, ale doufejme, že nám to ostatní vydavatelství vynahradí 😉

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. Pěkný výběr, který lze podstatě podepsat. Já osobně bych jen vynechal Bandu, ze které mám spíš rozpačité dojmy, protože jak mě první kniha nalákala, druhá zas nadšení zklamala – za mě teda spíš takový Ennisův průměr. Nemůžu soudit co Před Strážci, ale srovnání s Moorem se mi zdá nadsazené – už proto, že se snad všechny ohlasy shodují na tom, že Hedvábný přízrak je prostě slabota. Za sebe bych teda do TOP 10 dodal rozhodně Amerického upíra (na úkor toho Ennise) a sandmanovské Věčné noci, případně ještě Moorovu rozlučku s Bažináčem.

  2. Víceméně souhlas.
    Green Lantern – Pomsta Green Lanternů – to mě vůbec nebralo a Justice league jsem nečetl.
    Jinak bych ještě k naší scéně přihodil Dan Černý Fanouš – Po záhadných stopách tajuplna, Karel Jerie – Candide: Král Bulharů a Mikuláš Poprocký Divočina.

    Absolutně tu však postrádám evropský komiks a myslím že by se minimálně mohla zmínit Profesorova dcera od Sfara a třeba Svoboda! od tvůrčí dvojice Kris a Jean-Denis Pendanx.

  3. Psát to já, tak taky výběr upravím 🙂
    I když jde těžko soudit po dvou boocích, tak mi osobně přijde, že Banda osciluje tak kolem průměru (u mně to zvedá mírně kresba). To už bych spíš zvažoval Ellisovo Planetary, o kterým doteď nevím, co si myslet 🙂 To, že se neprobojoval do TOP10 Americký upír, to taky pokládám za fail (nic ve zlým) 😉 Johnsova Liga spravedlivých mi přijde jako v dobrým myšleno mainstream: příběh, který nesrazí do kolen, ale taky nezklame, podobně jako u Bandy to vyzvedává Leeho kresba. Drsná škola? Dejme tomu, za ten formát, ale příběhově podle mě nic extra. To už bych tu radši viděl nějaký Mýty – ta série mě dostala tím, jak postupně buduje atmosféru a pomalu, ale setrvale nabírá na obrátkách. No a Věčné noci, ty bych tu taky čekal. Vykašleme se na to, že je to božský Gaiman, vykašleme se na to, že je to kultovní Sandman. U mě to patří mezi nejvýraznější komiksy tohole roku proto, že na první dojem se mi líbily asi tak 3, 4 příběhy a ty artovější pojetí rozdýchávám doteď a vlastně si pořád nejsem jistej co si o nich myslet, jestli se mi líbí nebo ne.
    Jinak jsem rád, že se to neobjevil Darebák, Vrána II. nebo Ragemoor – ty pokládám spíš za nafouknutou bublinu.

  4. Satyr:
    “…že se to neobjevil Darebák, Vrána II. nebo Ragemoor – ty pokládám spíš za nafouknutou bublinu…” Ale jsem rád že to CC vydalo i když je to menšinová a spíš sběratelská záležitost.. Nakonec jsem koupil i toho Darebáka .-)

    Banda – to s tebou naprosto souhlasím. Planetary jsem nečetl. Drsná škola – původní beletristická předloha dává větší smysl, prostě do komiksu nejde převést všechno, takže vzniká značná zkratkovitost ve vyprávění a ty pointy tak nevyniknou. Navíc díky “obrazovému” vyprávění tu základní pointu pochopíme prakticky hned na začátku.
    Mýty jsou super a vysoce ční nad celou superhrdinskou produkcí, která je u nás k sehnání.

Zveřejnit odpověď