Marvel 1602: Mnoho povyku pro Gaimana aneb zrod superhrdinů v alžbětinské Anglii

Jak by to vypadalo, kdyby marvelovské universum vzniklo o pár set let dříve a pár set kilometrů jinde? Kdyby dvorním lékařem královny Alžběty I. byl doktor Stephen Strange a jejím vrchním špionem Nick Fury?

Píše se rok 1602 a anglická královna Alžběta I. už má na kahánku. Na její trůn si brousí zuby skotský král Jakub, který se španělskou inkvizicí sdílí katolickou víru i zálibu v upalování čarodějnic a jiné nepřirozené havěti. Se starou královnou pomalu končí období míru a blahobytu a toho si je dobře vědom nejen dvorní lékař a mág Stephen Strange, ale i vrchní špion Nick Fury. Vypadá to, jako by se celý svět řítil k zániku a to jediné, co by tomu snad mohlo zabránit, je tajemná zbraň templářů, která do Anglie putuje ze Svaté země. Oba královnini rádci se proto snaží, aby se dostala do správných rukou.

A aby toho nebylo málo, přes Atlantik mezitím míří k anglickým břehům loď z americké kolonie Roanoke…

Osmisešitový komiks Marvel 1602 se na pultech v plné parádě poprvé objevil v roce 2003. A vysloužil si silné reakce – nadšené nebo naopak pobouřené. Jistý kritik ho tehdy dokonce označil za nejhorší komiks roku (ačkoliv později své prohlášení mírnil a tvrdil, že to tak vlastně ani nemyslel). Jeho kvalitu však prověřil čas a 1602 (Gaimanovo pracovní název, který ale komiksu nakonec tak nějak zůstal) dnes již patří mezi marvelovskou klasiku. V Čechách vychází podruhé  – premiéru si tenhle netuctový titul odbyl v roce 2015 v rámci UKK pod číslem 27 a poměrně záhy zmizel z pultů. I proto můžou všichni komiksoví nadšenci zaplesat, neboť druhé vydání je tady a navíc ve vymazlenější verzi, kterou si tohle dílko bezpochyby zaslouží.

A proč je tedy kolem toho tolik povyku? Inu, protože Gaiman. Tenhle chlapík, kterého jistě netřeba představovat, si zkrátka dělá věci po svém. A že mu to s komiksy jde přímo snově, to dokázal už v Sandmanovi. Marvel 1602 je pak dalším z jeho majstrštyků.

V tomhle komiksu jde víc o postavy a jejich příběh, než vyhazování věcí do vzduchu a ultimátní souboje se záporáky. Ačkoliv i toho se dočkáte, samozřejmě, co by to bylo za komiks bez arcipadoucha. Přesto vás však Gaiman dokáže zaujmout spoustou dalších věcí. Třeba i takovou banalitkou, jako je hádání „kdo je kdo“. U některých postav to poznáte okamžitě, u jiných superhrdinů už jsou náznaky jemnější a méně doslovné a vy se budete bavit jejich odhalováním. Příběh přitom sleduje několik linií, které se postupně splétají a kříží a udržují vás v konstantním napětí. Z alžbětinské Anglie přelétá do Španělska, do Svaté země i za oceán do kolonizované Ameriky, kde vygraduje ve velkém finále.

Gaimanovu vypravěčskému mistrovství zdatně sekunduje i výrazná dynamická kresba Andyho Kuberta a místy až snové kolorování Richarda Isanova. Zejména pasáže s vizemi doktora Strange jsou díky nim skutečně dechberoucí. Třešničkou na dortu jsou pak rytinové kresby Scotta McKowena na obálkách jednotlivých sešitů. Samotný přebal knihy je pak inspirován dobovou rytinou z roku 1605, na které byl vyobrazen známý vzbouřenec Guy Fawkes spolu se svými spoluspiklenci. Což nás přivádí k „bonusům“.

Potěšit se můžete především scénářem Neila Gaimana k první kapitole, s poznámkami pro kreslíře Andyho Kuberta. Krásně je tu vidět, jak přesnou vizi Gaiman při tvorbě měl a jak jsou jeho příběhy propracované. Nechybí ani první skici postav a krátký text McKowena o vzniku rytin na obálky.

Sečteno podtrženo – seberte se a běžte do nejbližšího knihkupectví. Tenhle komiks vám zkrátka nesmí chybět.

 

Marvel 1602
Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Andy Kubert
Vydala Crew 2019
Počet stran: 248
Cena: 589 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page