Vzpomínky ledu – Erikson Steven

Jen málo spisovatelů píšících fantasy se těší uznání jak ze strany svých čtenářů, tak i kritiků. Jedním z této elitní hrstky je i Steven Erikson. Jeho cyklus epické fantasy „Malazská kniha mrtvých“ patří k tomu nejlepšímu, co se v posledních letech v tomto žánru objevilo. Své čtenáře si našel i u nás, ale úspěch mohl být větší, kdyby nakladatelství Talpress věnovalo alespoň pár mrzkých korun do propagace.

Steven Erikson - Vzpomínky ledu - Příběh z malazské Knihy PadlýchPrvní díl Měsíční zahrady se objevil bez jakéhokoli rozruchu a zapadl takřka bez povšimnutí, ignorován dokonce i Akademií SFFH, což na ctihodné akademiky vrhá přinejmenším podivný stín. Druhý díl Dům mrtvých pak vyšel skoro rok a půl po prvním, takže většina lidí úspěšně zapomněla, o čem byl. Ovocem této neblahé vydavatelské politiky jsou zákonitě nízké prodeje. Proto jsem byl značně (mile) překvapen, když se Vzpomínky ledu ukázaly tak brzy. Přesto všem čtenářům doporučuji, aby si znovu přečetli Měsíční zahrady, než se pustí dál. Požitek z četby bude mnohem větší, neboť se k nám vrací někteří hrdinové z první části.

Nedávno mě jeden čtenář zepsul za to, že prozrazuji příliš mnoho z děje knihy. Osobně si myslím, že to není tak zlé, ale u x – tého dílu nějaké ságy je těžké vymyslet něco originálního, a obecně je náš oblíbený žánr zaměřen spíše epicky, takže hledání skrytých významů a filosofování bývá někdy přebytečné. Přesto se raději o obsahu zmíním stručněji. Děj začíná zhruba tam, kde skončil předchozí díl, naší hrdinové nedostanou mnoho času k odpočinku. Před houfci Dujeka Jednorukého stojí nový nepřítel, zlověstné Pannionské impérium. Nevynořilo se jen tak za země, zmínky o něm najdeme už v Měsíčních zahradách. Impérium vede jakýsi tajemný věštec, jehož původ je zahalen tajemstvím. Na jeho uctívačích ale nic tajemného není – je to ubohá banda zbídačelých lidí, živících se převážně kanibalismem, jejich síla je hlavně v množství. Šíři se doslova jako kobylky a zdá se, že je nic nezastaví. Dujekovy síly jsou pro boj s nimi očividně nedostatečné, takže je třeba shánět spojencem, kde se dá. Proti pannioncům nakonec stojí koalice, v níž vedle sebe stanou staří nepřátelé Malažané a lidé Caladana Chmura, starobylé klany domorodců i nemrtví… K rozhodnutí dojde u města Capustan, dorazí mu však pomoc včas?
 
Zdálo by se, že autor úspěšně vykrádá ohrané schéma, které najdeme už u Tolkiena. Na jedné straně jsou dobří hoši, na druhé padouši, k rozhodující bitvě dojde u Minas… pardon, Capustanu, zlo bude poraženo, padouch zabit a zavládne věčný mír. Ale kdo by očekával něco tak přízemního, bude krutě zklamán. Na začátku knihy se zdá být vše jasné, ale situace se rychle začne komplikovat. Vychází najevo, že nepřítelem je ve skutečnosti někdo úplně jiný, že žádný věčný mír nepřijde, protože jde vlastně jen o pokračování jedné prastaré války. Že i bohové mohou zemřít a lidé se mohou stát bohy a  že za každé vítězství je třeba zaplatit krví. Že každé vítězství je jen dočasné a že smrt není zdaleka to nejhorší, co může člověka (démona, boha, atd.) potkat.

Autor se opět vytáhnul a naservíroval čtenářům pěknou porci originální epické fantasy, která nemusí kopírovat provařená schémata, ale stojí na vlastních nohou. Erikson vytvořil velice originální svět a zalidnil ho mnoha podivnými obyvateli. Tento svět má svou historii, všechny události, které jsou popisovány, jde zařadit do jejího kontextu a nějakým způsobem se v budoucnosti projeví. Tento svět zkrátka žije. Druhým předpokladem úspěchu jsou postavy, které v knize vystupují. Jsou věrohodné. Jsou životné. Mají svou minulost, svou motivaci, své ambice. A za těmi často tvrdě jdou. Mají i své pochybnosti a nedostatky, dělají chyby. Z mnoha skvělých postav, které se ve Vzpomínkách ledu objeví, bych zmínil třeba dvojici „gentlemanů zabývajících se magií“, šílené nekromanty Korbala Špičáka a Bauchelaina a jejího lokaje Emancipora Reese. Tahle trojka jako by sem spadla přímo z gotického románu nebo z fantazie pana Gaimana. Nebo třeba paní Závist, ne-zcela-lidskou boží dceru a její segulehžští sloužící.

Oproti druhé části působí Vzpomínky ledu přehledněji – snáze se čtou. Je tu sice více dějových linií, ale jsou zřetelněji odděleny, takže čtenáře předěly mezi nimi nematou. Naopak mi občas vadil trošku přepjatý patos (není to však tak zlé jako u Gemmella) a přehnané filosofování. Jsou to naštěstí jen malé vady na kráse. Pokud chcete vidět, jak vypadá moderní fantasy, zkuste Eriksona. Zapomeňte na Jordana, Eddingse a další, kteří už roky lepí další přiblblé ságy pro nezletilé hráče her na hovadiny (pardon, ale musel jsem to ze sebe dostat), zajděte do Levných knih a kupte si za 69 korun Měsíční zahrady. Zkuste a uvidíte, že fantasy nemusí vykrádat Tolkiena nebo Howarda (nebo v horším případě jejich epigony).

Ještě bych rád řekl pár slov o českém vydání Vzpomínek ledu. Překlad je dle mého mínění kvalitní, opět ho totiž dělala Dana Krejčová. Kniha sice stoji 450 korun, ale myslím, že za více než 900 stran kvalitního textu to není moc. Za své prachy totiž dostanete skutečnou hodnotu, ke které se ještě rádi vrátíte. Je dobře, že kniha nebyla třeba jako v polsku rozdělena na dvě části, pak bychom se už vůbec nedoplatili. Pro čtenáře předchozích dílů je tahle kniha zkrátka povinností, nu a zbylí by mohli alespoň zkusit.

O autorovi

Pokud jste stejně jako já fanoušci této ságy, mohlo by vás zajímat pár informací o jejím autorovi. V jinak skvělém „Slovníku autorů anglo-americké fantastiky“ jsem mnoho nenašel, nezbylo než pátrat na internetu. Hledání nebylo dlouhé, v polském netovém magazínu Fahrenheit jsem našel velice pěkný článek Joanny Kulakowské, ze kterého jsem si dovolil čerpat informace.

Steven Erikson se ve skutečnosti jmenuje Steve Lundi. Pseudonym si zvolil podle rodného jména své matky, milovnice dobrodružných románů.  Narodil se v kanadském Torontu v roce 1959. Vystudoval paleontologii  a 18 let jezdil po vykopávkách v Jižní a Střední Americe. Tak poznal i svou ženu. Spolu se přestěhovali do Anglie, kde však nemohl najít odpovídající místo, takže byl nucen vykonávat různé kancelářské práce. S těmi mohl praštit až ve chvíli, kdy jeho Měsíční zahrady sklidily obrovský úspěch. Autorova popularita (ne u nás, ovšem) má i svou příjemnou stranu – patří k nejlépe placeným autorům tohoto žánru. Nyní se věnuje pouze psaní, jeho cyklus „Malazská kniha mrtvých“ má už pět dílů. Napsal i humornou novelu Krvavá stopa, popisující dobrodružství nekromantů Korbala a Bauchelaina a jejich lokaje. Nevím jak vy, ale já se na ni přímo třesu nedočkavostí…

Jeho oblíbenými autory jsou například Tom Clancy, Rober Ludlum, Stephen King, Glen Cook a Ursula Le Guinová. V oblibě má i RPG hry, vycházející ze systému GURPS.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. České vydání
    I když originalní obálky také nejsou úplně extra speciál, líbí se mi víc, než ty české, takže je dobrý, že Talpress od tohoto dílu přešel na ty originální. A rozhodně si cením toho, že kniha vyšla v celku a ne ve dvou až třech kusech, jak by to udělala naprostá většina konkurence.

  2. zas bych talpressu tolik nefandil. Martinv cyklus Song of ice and fire klidne kouskuji do dvou knih…

  3. No,co se týče obálek…měsíční zahrady ji mají stopro lepší než v originále,Dům mrtvých zase v originále,tady je obálka nic moc,ale ta další knížka…to je bomba!Jinak Erikson je opravdu výborný.

  4. Jo jo tato serie je imho jedna z nejlepsich co za hodne dlouho dobu vyslo, aspon pro me, mozna i lepsi nez Pisen ohne a ledu od Martina :))

  5. No, Vladimír Talaš tady v nějakém komentáři tvrdil, že SoIaF je rozkouskovaný kvůli smlouvě s majitelem práv, takže bych ho z toho nevinil.

  6. skvělá recenze na výbornou knihu. sice mohla být o 200 stran kratší, ale i tak jsem velmi spokojen. hlavně začátek, kde se objasní spoustu otázek z minulých dílů, stoji za pozornost. děkuji talpressu za to, že knihu nerozdělil, jak je u nás špatným zvykem a těším se na další díl.

  7. Ze třetím dílem jsem naprosto spokojená. Pravda, někde bych něco i upravila, ale nemám ve zvyku hledat v detailech, zvlášť když tak dobrých knížek vychází tak málo. Co se týče obálek, tak se mi nejvíc líbí český Zahrady. Nicméně originál jenom vítám:-)BTW kdybyste náhodou věděli o nějaké galerii aspoň trochu věnované tématice těhle knížek, ozvěte se mi:-)

  8. Čtvrtý díl
    se již překládá, doufám že ho společně s redaktory a tiskárnou dotlačíme na pražský veletrh Svět knihy. Obálka bude opět originální a kniha nedělená. Těšte se!

  9. Čtvrtý díl
    se již překládá, doufám že ho společně s redaktory a tiskárnou dotlačíme na pražský veletrh Svět knihy. Obálka bude opět originální a kniha nedělená. Těšte se!

  10. To: Romison
    Pro všechny , kteří “se nehrnou do hledání” datum veletrhu Svět knihy je: 5.-8.5.2005.

  11. Erikson je genius!!! Nechapem, preco jeho knihy zostaly takto nepovsimnute – lepsie som urcite este necital…BTW: to sa daju vazne zohnat Mesicni zahrady za 69??? Ja som za vsetky tri diely dohromady dal cca 1500 SK (ale nelutoval som). JJ: takych galerii som sa uz nahladal, ale nic…vyzera to tak, ze nieco budem musiet vytvorit sam:-)

  12. Sagus: Jenom do toho! Já už taky došlo k tomuhle názoru:-))BTW lepší než SE je asi jedině Tolkien, který celou fantasy scénu nastartoval. Jenomže ti dva se zase nedají srovnávat… každý se ubíhá úplně jinou cestičkou;-)

  13. to JJ: Nešpatné stránky, jeste nejaky guestbook, a takovehle, a bylo by. Taky by šlo je nějak víc inzerovat, aby si jich někdo všim.to Nakladatel: Slo by uvolnit nejake Stevenovy mapy v JPG nebo BMP? Kolik odhadujete stránek čtvrtého dílu?

  14. to JJ: Nešpatné stránky, jeste nejaky guestbook, a takovehle, a bylo by. Taky by šlo je nějak víc inzerovat, aby si jich někdo všim.to Nakladatel: Slo by uvolnit nejake Stevenovy mapy v JPG nebo BMP? Kolik odhadujete stránek čtvrtého dílu?

  15. Tak co lidi, klidně bychom se do toho mohli pustit!:-)A Barney vypadá jako takový optimista!

  16. Dobře. Tak spíš nadšenec:-)BTW Právě jsem viděla prosincovou pevnost, kde jsou Vzpomínky hodnocený na 100%.To mě hrozně potěšilo;-)

  17. K Mesicnim zahradam som sa dostal prave vdaka Pevnosti…tajomny nazov, pekna obalka a 4 z 5 hviezdiciek…holt mal som stastny vyber:-)

  18. Nechci Pevnost pomlouvat, ale knihy v ní se mi často zají nadhodnocené – moc hvězdiček u evidentně průměrných knih. V Pevnosti se střetávalo trošku moc zájmů na to, aby hodoncení knih bylo objektivní… Třeba už je to teď lepší.

  19. No dobra, nadsenec asi jo.Ale ty snad nejses? Co ty stranky?

  20. Sagus: Já si taky Zahrad všimla v Pevnosti. No já, vlastně moje kámoška. nehorázný štěstí! Jinak bych vůbec netušila, že něco takovýho existuje.No o Pevnosti se jeden čas hodně říkala, že celá její úroveň dost klesla, ale to mi nezabrání, abych měla radost:-)Barney: No já bych to klidně zrealizovala, když pominu, že su na cokoli na komplu naprostý dřevo (snad krom grafickejch programů).

  21. Heh, ja som na tie knihy nahovoril uz peknych par ludi a vsetci su na nich neliecitelne zavisly:-). Co sa Pevnosti tyka, prve cisla som vacsinou precital uplne cele a na kazde nove cislo som sa tesil ako maly, ale teraz to uz ani nekupujem…mam pocit, ze jej kvalita neustale klesa:-(. Uz tam je toho minimum, co by ma zaujimalo, neviem, cim to je…Inak k vasim iniciativam…ja som sice fajny nadsenec do SE, ale mam na kompe dost roboty na to, aby som si este nejaku pridaval:-)

  22. To by mě taky zajímalo. jestli myslí Barney ty moje starý, co sem dávala odkaz k recenzi k MZ, tak ty sou na prd!Já bych chtěla udělat nový a na nějaký úrovni. Což je v mým případě problém. Hrozně mě mrzí, že SE moc lidí nezná, přijde mi to škoda. A taky jsem šílenec do kreslení, proto jsem zmiňovala ty galerie. No uznejte, kdo by nechtěl vidět, jak si kdo jakou postavu předstacuje!BTW ty starý stejně te´d asi nejedou… Něco jsem s nima zkusila, ale výsledek snaze rozhodně neodpovídá%-)

  23. Krvavá stopa
    Teď se mi dostala do rukou povídka “Krvavá stopa”. Zábavná věc ze světa Malazské knihy mrtvých, míněná jako hold klasickým spisovatelům dobrodružné fantasy. Je před ní i zajímavá předmluva. Přeložím a uvidíte sami.

  24. JJ: Tie tvoje stranky su v pohode…inak, odkial mas tie obrazky, co su na uvodnej stranke (ten horny s nadpisom a asasin)? BTW Pred chvilou som sa pustil do obrazku Anomandera – som zvedavy, co z toho bude 🙂

  25. Barney: Oni jsou celý dělaný jako pokus, omyl. Já vůbec neumím pracovat s FrontPage, takže se to určitě dalo udělat výhodněji a taky tak, aby to fungovalo furt, ne jenom, když se tomu zachce… No prostě…Sagus: Mám pocit, že většina je z elfwood.com , ale všechno je to upravovaný a sloučený s jinýma obrázkama. Jestli chceš, pošlu ti na mail originály.

  26. to JJ: Ja klidne zkusim nejaky udelat, jestli teda chcete. nekdo.

  27. JJno mna hlavne zaujal ten uvodny obrazok asasina, tak ak mozes, tak mi ho pls posli.

  28. Barney: Klanila bych se, kdybys udělal!!! SE si to rozhodně zaslouží.Sagus: Oki. Pošlu.

  29. To beru. Tak jestli budeš chtít něco konkrétního, na co stačím, dej mi vědět na mail:-)Jo jestě bych zapomněla, Sagusi, až budeš mít hotovýho toho Anomandra, tak se nám s ním pochlub;-)

  30. to JJ: tak ja se do toho pustim a uvidime, co z toho bude…

  31. JJ: dik za obrazky…city of twilight – fakt pekne…Toho Anomandera som este nedokoncil, ale dam ho na net co najskor…Barny: vela stastia:-)

  32. tak mám nové informace o čtvrtém díle:-) Podle anglických spolufanatiků je čtverka to nejlepší ze tvorby SE, takže se máme na co těšit. Teda pokud jsem to správně pochopila:DJinak už jsem sesmolila další čtmáranice a mám je na webu… jestli ovšem bude mít trpělivost se na ně někdo kouknou:-)

  33. ak hladas inspiraciu, skus pozriet tento link- su to kresby k Martinovej SOIAF http://amoka.net/eng/gal/btw. Erikssona som este necital, ak ho budu mat kompletneho asi si to kupim….ale cakat na dalsie diely ako na SOIAF ma uz nebavi

  34. JJ: pekne, pekne:)…ja vobec nemam cas toho Syna noci dokreslit:(..som to zacal uz pekne davno, a odvtedy som ho uz nevidel…no ale dnes si uz k tomu sadnem a dotiahnem to.

  35. Sagus: ježda to je naprosto úžasný!!! Ale naprosto!Měli bychom do tebe pravidelně rejpat, abys nakreslil ještě něco!!!

Zveřejnit odpověď