Rudý úsvit: Povstání z hlubin Marsu

Kolonizace Marsu je nadlidský úkol sám o sobě – ale co když je to jen vějička, která slouží k zotročování desetitisíců lidí, kteří nikdy nespatří světlo světa, jejž pomáhali vybudovat? A až se tahle šaráda provalí, co bude jeden muž ochotný udělat, aby největší křivdu v historii lidstva ukončil? Rudý úsvit na tuhle otázku nedává jednoznačnou odpověď, ale zato ukazuje, že nic není tak jednoduché, jak se zdá, a občas je potřeba zaprodat vlastní duši.

Hluboko pod povrchem Marsu potí krev celé klany pionýrů, těžařů z kasty Rudých, kteří svým úsilím pomalu získávají zdroje na terraformaci planety, aby jejich děti mohly žít na volném povrchu. A až se jim to podaří, na planetě se k nim připojí i ostatní kasty – jemní Růžoví, umělečtí Fialoví, byrokratičtí Mědění… všechny Barvy systému, včetně těch nejsilnějších, vládnoucí kasty Zlatých. V těžařských koloniích pracuje se svou manželkou i šestnáctiletý Darrow, jeden z největších talentů své kolonie. Život má těžký, ale je s ním smířený, dokud nepřijde o ženu a nezjistí, že Zlatí celou dobu lhali – Mars už je celá staletí terraformovaný a osídlený všemi Barvami. To jen Rudí zůstávají pod zemí a v nevědomosti jako novodobí otroci. Najednou dávají zkazky o teroristech, kteří si říkají Synové Aréa, mnohem větší smysl, stejně jako dává smysl se k nim přidat, osvobodit vlastní kastu a vzít si zpět planetu, která Rudým právem náleží. Jenže aby to Darrow mohl udělat, musí nejdřív pomoci rozložit impérium zevnitř. Musí se nejdřív nechat změnit na to, co nejvíc nenávidí: na Zlatého, a nejen tak nějakého, ale toho nejlepšího. Na někoho, kdo projde drsnou vojenskou akademií Zlatých se všemi zásluhami a bude moci velet flotilám – za každou cenu.

 

Přestože se prvních zhruba 70 stran Rudého úsvitu snaží vybudovat dystopickou a bezútěšnou atmosféru prostřednictvím popisu života, nebo spíše přežívání zotročené kasty Rudých v hlubinách Marsu, tenhle poněkud rozvleklý úvod je nejslabší částí knihy. Skutečný příběh začíná až po přeměně mladého Darrowa na jednoho ze Zlatých a jeho zařazení do Institutu, kde se z něj má stát trénovaný vůdce skrz několikaměsíční válku celého ročníku proti sobě navzájem. Tahle premisa Rudého úsvitu není nic, co už by se neobjevilo dříve. Boj dětí proti dětem, který přežijí jen ti nejzdatnější, už jsme zažili v různých obměnách od Battle Royale po Hunger Games. Stejně tak přetavování mladých géniů ve stratégy, kteří budou jednou hýbat světem – stačí si vzpomenout na Enderovu hru. Rudý úsvit v sobě má brutalitu prvního a taktiku druhého, ale k tomu přidává jednu nespornou výhodu. Známé ingredience totiž přetavuje v úplně nový typ příběhu, který obstojí v konkurenci podobně laděných prvních dílů s vyznamenáním. Troufám si tvrdit, že i ten, kdo četl oboje výše zmíněné a bojí se opakování, si v téhle knize najde něco nového a neodejde s pocitem, že by u ní promrhal čas.

 

Hlavním důvodem je Darrow, pro nějž je hnacím motorem přeměny z Rudého ve Zlatého a pokusu o revoluci jeho vztek. Od ostatních podobných protagonistů ho odlišují dvě věci. V prvé řadě je to jeho proměna – z těžaře na začátku knihy o sto stran dál zůstane jen jméno a vzpomínky. Ten zbytek je úplně nový člověk, nebo spíš nadčlověk, konstrukt z rukou rádoby revolucionářů. Už to naznačuje, že Brown se ve svém příběhu nijak zvlášť nezatěžuje s idealismem a nebojí se nechat své hrdiny platit za to, aby dosáhli svého. Druhá věc, díky které je Darrow jako vypravěč výjimečný, je jeho vyspělost. Přestože všem rekrutům ve hře na válku je kolem sedmnácti, Darrow pochází z kasty, ve které se lidé dožívají stěží čtyřicítky a sedmnáctiletí jsou dávno plnohodnotní dospělí. A autor nedává zapomenout, že jeho hrdina je duševně mnohem starší než jeho vrstevníci a že je to mimo jiné i jeho původ a role předáka a manžela, co ho odlišuje od ostatních.

 

Nejsympatičtější na Darrowovi a jeho spolužácích je ovšem to, že dělají chyby. A teď nemám na mysli jen povinnou krizi hrdiny, aby příběh obsahoval i nějaký moment osobní slabosti. Darrow se v průběhu celé knihy opravdu učí, před očima roste v někoho zkušenějšího a nebezpečnějšího, a to i přesto, že jeho startovní laťka je už tak dost hluboko v území schopného člověka a ne nevycválaného a nepoužitelného puberťáka. Autor se tím elegantně vyhýbá jednomu z nešvarů young adult literatury a vyspělostí svých hrdinů (protože stejný pokrok se v menší míře týká i Darrowových spojenců) posouvá vyznění knihy do mnohem vážnější, dospělejší roviny. V kombinaci s rychlým spádem událostí bez hluchých míst a s přelévajícími se strategiemi, spojenectvími a situací na bitevním poli je těžké předvídat, kam se děj bude ubírat, a závěr příběhu je díky tomu překvapivý a osvěžující.

 

Atmosféře příběhu odpovídá i střídmá, ale zajímavá obálka a brožované provedení tradičně sedne dobře do ruky, aniž by zabíralo příliš místa, takže je ideální na cesty (o to víc, že Brown svůj příběh dělí do krátkých, ale dobře členěných kapitol). Jen je trochu škoda, že dvojí smysl názvu zůstává v češtině ztracen v překladu – Red Rising čteno jako „vzestup Rudého“ dokonale vystihuje celou knihu.

 

Rudý úsvit je zdařilým první dílem trilogie, ve kterém si sympatický, ale nikoliv nutně hodný hrdina může vyzkoušet válku a vzpouru nanečisto, než se do nich v pozdějších dílech pustí doopravdy. Nezbývá než počkat na pokračování a zjistit, kdo vystoupá na nejvyšší posty a koho kastovní systém Marsu budoucnosti semele na prach. Ať už to dopadne jakkoliv, jedno je jisté: bude to stát za to.

 

Pierce Brown: Rudý úsvit
Vydal: Triton, 2016
Překlad: Dana Veselá
Obálka: Renata Brtnická
Formát: brož.
Počet stran: 368
Cena: 289 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď