Poslední vládce větru

Shyamalan před časem oznámil, že natáčí adaptaci animovaného seriálu Avatar: The Last Airbender, a fanoušci se těšili. Následovalo období skepse, které završila studená sprcha. Internetem se nesou hlasy, že Posledním vládcem větru si Shyamalan nejen vykopal vlastní hrob, ale sám se i zaházel. Na rovinu, vážně je to tak hrozné?

Je. Nějakým příběhem se filmový Poslední vládce větru nezatěžuje, nicméně základní idea spočívá v tomto: existují čtyři národy ovládající oheň, vodu, zemi nebo vzduch, které po staletí žily v míru. Ten jim zajišťoval Avatar, který vládl všem čtyřem živlům. Jenže po Avatarovi se před sto lety slehla země a Ohnivý národ dostal nápad – proč si ty ostatní nepodrobit? Svět zachvátí válka, ostatní národy jsou příliš slabé, aby Ohni vzdorovaly, a města jedno po druhém podléhají. Zatnout tipec by jim mohl Avatar, jenže ten poslední pocházel ze vzdušných nomádů a Ohniví je pro jistotu všechny vyvraždili. Avatar – zamrzlý v ledové kouli – však přežil jak masakr svých lidí, tak i celé století –, a právě se probudil zpátky k životu. Ohniváci jsou víceméně rádi, protože mají po kom jít…

Myslím, že málokdo doopravdy doufal, že z původního seriálu zbude víc než na kost ohlodaná historka, přesto se počítalo minimálně s tím, že film bude zábavný (v tom dobrém slova smyslu). Stačilo by to. Filmaři nám však naservírovali divný slepenec, kde vůbec nic nefunguje, jak má. Děj se posouvá po ose „najdeme kluka v ledu, za pět minut nám ho unesou, my ho vůbec neznáme, ale z blíže nespecifikovaného důvodu MUSÍME riskovat životy a jít ho zachránit – hele, on je to zachránce světa – z blíže nespecifikovaného důvodu MUSÍME někam bezcílně jít – (cestou osvobodíme pár vesnic) – a ta kdál“. Podobně blíže nespecifikovanými důvody se to ve filmu jen hemží, takže divák jen nechápavě hledí, proč ta děcka ztraceně pobíhají sem a tam, proč tam čas od času dramaticky prosviští milionář z chatrče se zavilým výrazem, jednoduše: proč to všechno, sakra, proč? Kde jsou jejich motivace, kde jsou vztahy, vývoj, jaké jsou vůbec jejich charaktery? Kam se poděl veškerý humor, tvrdé hlášky a úžasná atmosféra, které táhly seriál? Můžete si o nich nechat zdát. Příběh je tvořen převážně za a) kecáním, kdy jedna z postav suše oznámí, co se stalo, místo aby se to stalo na plátně, nebo za b) situacemi typu „rozzuřený princ stane tváří v tvář svému nepříteli a divák se těší, jak si konečně nakopou zadky, jenže pak princi někdo doporučí, ať to radši nechá být, a princ doopravdy jenom pokrčí rameny a odejde“. Akce nikde, drama nikde, emoce jakbysmet. Tak pánové, kde to jsme?

Z původních postav zbyly směšné karikatury, čemuž bohužel napomáhají i jejich představitelé, hrající převážně v binární herecké soustavě (mají oči otevřené, nebo zavřené). Ve scéně, kdy se Dev Patel dojemně svěřuje okennímu rámu, že je zlý, protože ho zamlada táta neměl rád, by jeden zděšením/smíchy omdlel. Ono se ale není čemu divit, protože s tak pitomým scénářem by si neporadil ani bůh herectví. Za scénář by si vůbec Shyamalan zasloužil pověsit za uši do průvanu, protože tam, kde mohl jakž takž film zachránit, ho zabil. A český dabing ho celý zabil ještě na druhou.

Pokud si odmyslíme pár zvláštních efektů, které beztak příliš neohromí, a velkolepou Howardovu hudbu, Poslední vládce větru působí dojmem, že si ho vyrazila natočit partička fanoušků do lesa za město. Divák, který předlohu nezná, bude naštvaný, a ten, který ji zná, bude naštvaný snad ještě víc, protože si uvědomuje její potenciál. S do krve sedřenýma ušima by film prošel maximálně jako pohádka pro malé děti, čemuž taky odpovídalo obsazení kinosálu – věkový průměr osm let včetně jednoho dědečka, několika tatínků a mě. Za sebe musím přiznat, že jsem se upřímně zasmála, jenže je rozdíl mezi „smát se s filmem“ a „smát se filmu“. Poslední vládce větru je Průser, ať se na něj díváte z jakéhokoliv úhlu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

40 komentářů

  1. nemám nic proti tomu, když někdo něco kritizuje, ale aby o snímku recenzent řekl, že “je to průser”? no, prosím, kde to jako jsme? takové výrazivo patří možná tak do školních lavic mezi studenty a nebo na hřiště, kde se lidi baví o tom, jak byli v kině na filmu. Ale dle mého určitě nepatří na Fantasy Planet…

  2. to Dex
    Nějak mi nedochází, v čem tě slovo “průser” tak pohoršuje? Neříkám, kdyby recenzantka používala vulgarismy, na které jsem osobně dost háklivá, ale slovo “průser” mezi ně opravdu neřadím. A pokud je film až tak špatný, jak ho všechny recenze popisují, tak je to celkem výstižné shrnutí dojmů.

  3. to Dex
    Pokud žádné slušnější slovo plně nevystihuje stav věci nebo dojmy, lze “průser” myslím tolerovat. Stejně už se to slovo stalo běžným v konverzaci…

  4. No, to, že to bude sračka mi bylo jasné už z ukázek a to ten film není nutné vidět (podobně jako Avatar). Recenzentka se, podobně jako jiní její kolegové, ptá, proč to všechno. Je to úplně snadné a tenhle trend je vcelku transparentní. Tyto filmy vznikají z jednoho prostého důvodu – aby uživily produkční a triková studia. Tam, kde se dřív dělal film komplet v jednom studiu, nebo ve spolupráci max. pár subjektů (Winstons, ILM…) se dnes na filmu podílí spousta “subdodavatelů”, z nichž každý dělá něco (jedno studio dělá atmosferické efekty, další vodu, jiní se specializují na postavy a naklíčování makeupů atd..). Tím, že jsou tato studia takto specializovaná, tak už nejsou schopna sama o sobě udělat komplet triky, jako to dřív uměl třeba právě Winston. Tudíž jsou odkázána jen a jen na zakázky z filmového průmyslu, jako podílníci celku. V takovém prostředí jde potom o to, mít zakázky, které živí studio. Tlak na producenty, přímý i nepřímý pak vytváří podobné neživotaschopné projekty. Jde většinou o filmy nacpané (až nezdravě moc) digitálními triky, příběh i obsah jsou vždy podřadné, někdy jde i o remake… hledají se nejrůznější motivy, v třetiřadých knihách, comicsech, které znají jen v americe/japonsku, v seriálech atd… jako nosná historka poslouží cokoliv, na co lze naroubovat digitální triky. Vzniká tak jisté pravidlo, že čím víc triků film má, tím víc trpí samotný příběh a filmařina spojená s charaktery a dějem. Jen si vzpomeňte, jak zprznili Souboj titánů… což byl ideální adept na narvání triky až po okraj, své si na něm vydělala spousta studií, i když vzhledem k úspěšnosti to asi nebylo tolik, co si představovali – ani taková legenda neunesla drancování, které je v současnosti zcela běžné.

  5. Hunter: Souhlasím s tím, že se dneska dělají blockbusterové filmy hlavně v postprodukci, a méně během natáčení, ale můžeš mi prosím tě vysvětlit, jak trikařský studia tlačí na producenty? To mi přijde jako pěkný nesmysl. Avatar by mimochodem dělán úplně přesně, jak tu píšeš, taky se to rozložilo mezi více subjektů a fungovalo to. Celé to je prostě o tom, že se Shyamalan zbláznil a točí poslední dobou samý podivnosti, když to řeknu eufemisticky. Horkokrevný závěry bych z toho ale nedělal.

  6. Mám návrh-týká se těch,kdo o tom filmu nečetli ale viděli ho (celý,ne trailer): Zkuste v tom přestat hledat skryté,druhé,třetí a bůhvíjaké ještě významy,poselství a kdoví co ještě a hodnotit co režiser,kameraman,scénarista a spol.zblbli a podívat se na to očima cílové skupiny, tj.dětí (Já už v ní dávno nejsem ale ještě jsem nezapomněl,že mi taky bylo 10-12 let). Pak možná přestanete tak bohorovně házet výrazy jako “průser”,”sračka” apod. a zjistíte,že je to vlastně pěkná a přinejmenším zajímavá pohádka – nic víc,nic míň…

  7. dokud si autor recenze neuvědomí, že čirý dubjektivní dojem v recenzi nemá co dělat, do té doby jeho články neberu vážně a vysmívám se…..

  8. skeús: dokud si neuvědomíš, že žádné objektivní recenze neexistují, nemá cenu, abys jakékoli recenze četl

  9. Objektivní recenze, to je něco jako pozitivní a konstruktivní kritika 😀

  10. herdek, souhlas s kraxonem, koukám že polevuji v zásadovosti:) Ale vážně: proč recenzent hledá logiku jednání postav a uvěřitelně realistickou motivaci vývoje děje ve filmu, který je točen pro děti a jeho alfou a omegou je efektní bojové umění? To byste rovnou mohli chtít pořádný scénář po filmech jako Fearless nebo Hero, nebo, abychom zůstali u dětí, třeba Letopisy Narnie. To mi dodneška nikdo nevysvětlil, PROČ někdo proleze skříní a hned se postaví do čela odboje proti pohádkovému Zlu. Tohle hledání logických motivací je přece blbost, to by se nedaly točit žádné filmy. Třeba bych mohla říct: “Proč když chtěl Skynet zabít matku Johna Connora, neposlal Terminátora do minulosti s atomovou bombou uvnitř těla a nenechal pro jistotu vyhladit celé město? Proč se obtěžoval s vyhledáváním? jedné konkrétní ženské?” Jo, lidi, protože bychom se neměli na co koukat.

  11. Film jsem sice neviděla, ale seriál ano a ten je taky pro děcka a koukat se na to dá, protože to mají dobře propracované. Chápu, že film je nepoměrně kratší, ale jestli tam vážně zmršili postavy tak, že byste je nepoznali a hlavní myšlenka zmizela v nenávratu… Pak se to moc nedá omlouvat ani tím, že je to pro děti. Stejně tak bych mohla namítnout, že spousta pohádek pro děti může být zábavná i pro starší publikum. Co je pro děti přece nemusí být nutně úplně tupé… naivní třeba, ale ne úplně hloupé snad.

  12. To by jako pak museli být recenze na Garfield 3D a Herkules 3D kladné jenom proto, že jsou to filmy pro děti? Vždyt ty filmy jsou totálně nezvládnuté, stejně jako bohužel i ten The Last Airbender (ten byl teda dražší, tak nevypadá aspon vizuálně tak příšerně) a ty motivace a podobně díky tomu, jak je to nezvládnuté, ještě více bijí do očí. Dětem se bude líbit všechno, kde je nějaké chlupaté zvířatko, ale nebudu tím přece argumentovat a omlouvat tím opravdu velký průser od takového režiséra, jako je Shyamalan. Já souhlasím s recenzí, tečka.

  13. Petro
    Výborná recenze. A vulgarismy jsou v pohodě, když jsou na správným místě. Používají je i Svěrák a Smoljak v Cimmrmanovi. Kdo chce, pochopí, kdo je trošku blbější a navíc rádodby intelektuál, tak pokrytecky huláká.

  14. jwp: děkuju :)Jinak, jen stručně, protože většina už byla řečena. Film je možná pohádka pro děti, ale seriál byl také pohádka pro děti a nikdo si na něj nestěžoval. I pohádky existují dobré a špatné a Airbender patří k těm druhým. Děti nejsou malí pitomci, je mi jasné, že se na tom rejžuje ve velkém, ale tím ty filmy omlouvat nelze.Kraxon: proč hned poselství a skryté významy? V recenzi je přece jasně psané, že by bohatě stačilo, kdyby byl film zábavný (což není) a ne úplně tupý (což bohužel je).Mimochodem, pokud jsem se tím “průserem” dotkla něčího jemnocitu, pak se omlouvám, ale server se nezhroutil, tak to snad přežijeme :).

  15. muhehe gfhjfg hzahjgjzj cock, cock,cock, muhehehe psychicky postižený

  16. Musím přiznat, že tohle byl jeden z nejhorších filmů, který jsem v životě viděl… :PP

  17. Recenze zábavná…
    Ale z mého pohledu až příliš tvrdá. Jako neznalý animované předlohy jsem film bez újmy přežil. Shyamalan se nepředvedl, ale to on (pro některé z diváků) tak nějak nikdy moc neučinil.

    Seychelle Gabriel to “na Zaklínače” seklo, Rathbone je herec mnoha tváří (tady mi neobytně připomínal mladší verzi Brendana Frasera) a cvičící techniky (narozdíl od bojujícího komparsu) vypadaly efektně.

    A k diskuzi: jednání jisté osoby mi přijde zbytečně ochranitelské. Každý si má obhájit své názory sám, pokud mu to zato stojí. Gesta podpory by měly dávat osoby jako jwp;)

  18. Tak ráda bych s recenzentkou nesouhlasila, tak ráda bych viděla nějaké klady… Ale ony prostě nejsou. Petro, máte bohužel pravdu. Především si řekněme, že děti by se neměly v pozdějším věku divit a posléze stydět, že se jim něco takového líbilo. Je tedy více než smutné, že motiv s takovým potencionálem je pohřben a konečný výsledek je jen změť scén bez logiky. Když jsem já viděla film poprvé, myslela jsem, že mi na začátku unikla nějaká scéna, která by spojila děj. Až záhy jsem zjistila, že neunikla mě, ale filmařům. Ještě větší škoda však je, že případné pokračování, byť by to byl filmařský klenot, bude za sebou táhnout neúspěch prvního dílu a při nejlepším na něm bude parazitovat. No je to škoda.

  19. kluzák
    moc jsem ráda že ste tenhle film vitvořili i tu anymovanou pořát se na í koukám na nickelodeoonu je to veliká zábava ale jenom když ze sebe Zuko nedělá magora moc ráda bych se setkala s herci i když jim vůbec nejsu pdobní ale to je jedno taky si v tom filmu zahrát to by ste mi viplnili můj životní sen ale to je jedno sem ráda že ste tuhletu úžasnou pohátku vimysleli moc vám díky

  20. Poslední vládce větru
    Koukám, že je tady spousta kritik na tento film musím přiznat, že jsem viděl všechny animované díly Avatara(The Last Airbender) a moc jsem se těšil na film nic méně je pravda, že tam chybí ten začáteční děj a spousta vtipných hlášek jak u animovaného seriálu příběh je vlastně pozměněný a jména postav nejsou taky, tak úplné jen u pár postav se schodují nic méně film se mi líbil i když mohl být lepší a přidat tam pár vtipných scén a lepší děj, ale když sen ad tím zamyslím, tak si říkám, že přece jenom film nemůže být podle seriálu a na film se kdykoliv rád znova podívám i když to není takové jak se očekávalo……

  21. Recenze
    Recenze by měla být nestranná, bez větších předsudků recenzenta. Popsat zpracování, režii, efekty, děj, atd… Nikoliv se nějak zvlášť emočně vkládat. Ať si z recenze každý udělá obrázek sám. Tudíž označovat jako “průser” pouze značí o amaterismu autora recenze kterému ujeli nervy.

  22. Souhlasím s posledním příspěvkem a taky bych ráda dodala, že většina lidí, co jsem zde četla jejich příspěvky, už dávno ztratila požitek z filmů a vyhledávají konktrétní body ke kritice….názor je pouze subjektivní a každému se líbí něco jiného…krom toho u fantasy je všechno dovoleno,ne?…kdybych na tohle takto konkrétně pohlížela jako vy, tak jsem nenašla žádný vyhovující historický film(nebo životopisný), kde nejsou vážné nedostatky co se týče architektury, odíváním, historickými fakty, uměleckými doplňky, atd….nejlepší byla asi Johana Šílená (Kastilská)

  23. Jedinej kdo je tady “sračka” je ten kdo to tady píše je to nádhernej film a nevim co proti tomu máte bych chtěla vidět vás jak by to vypadalo to maj bejt samí střílečky a zabíjení aby vás to bavilo?je to hezky a jestli se vám to nelíbí tak držte huby!

  24. No abych pravdu řekl mě se to taky libilo celkem to ušlo no ne nejlepsi ale zas ta kstrašné to nebylo jak tu někteří popisujou

  25. Hodnocení
    Zdravím,

    nemyslím, že je to tak špatný film/pohádka/fantasy nebo co to vlastně je. :-)) Je to příjemné odlehčení a nevidím důvod proč vynášet tak tvrdé komentáře a být mistry kritiky.

  26. Hodnocení
    Je mi 16 a tento film se mi dost líbil. Jsem velký nadšenec do fantasy, ale nezdá se mi že by tento film byl takový průser. Spousta efektů a emocí. Celkem zábavný a dobrý film. Tak tedy hodnotím za sebe. Vřele tento film doporučuji 🙂

  27. Hodnocení
    No myslím si že každý člověk má svůj názor.
    Někomu se líbí někomu ne.
    Nesluší se hanit někoho tvorbu,nebo jak je to zfilmované,pokud to umíš líp udělej to realizuj to.
    Myslím si že bychom měly být rádi že vůbec na něco můžeme koukat.
    Tento snímek nevím jak někdo může označit jako průser.
    V rámci technologie která byla v roce kdy byl snímek vytvořen si myslím že je snímek skvěle zpracován.
    Je logické že když posuzuje laik takovou tvorbu musí to být průser.
    Je zajímavý úkaz že v několika státech to byl trhák v kinech a dokonce prodaných DVD.
    Tak nechápu jak český ňouma tento snímek označí jako průser.
    PS:Pokud nejsi znalec nebo zkušený kritik drž své písmena na uzdě.

  28. Já teda nevim, ale mě se film docela líbil. Když si odmyslím, že tam není děj, dá se alespoň zaposlouchat do hudby, která je hezky navázána na thai-chi. Myslím si, že slovem průser bych to úplně nenazývala, i když by se tam dalo mnohé vylepšit.

  29. film opravdu není dokonalý, ale to není nic a ikdyž se na něm dá mnohé zlepšit mně se opravdu líbil měl příběh, dobrou grafiku a přírodní prvky to jen zlepšily. Já bych klidně brala i druhý díl jen bych ho udělala veselejší.

  30. Prosim cloveka, co pisal tuto recenziu, nech sa ide dat liecit…takto sa recenzie nepisu, taketo slova, vyrazy a porovnavania sa nepouzivaju…jediny PRUSER je iba tato recenzia…

  31. Podle mně to je super film.
    Nevíte někdo náhodou zda je i druhý a třetí film?
    Moc dík za odpověď.

  32. Chtěla jsem přečíst všechny komentáře, ale bohužel jsem umírala nechápavostí, co všechno řešíte a co všechno porovnáváte.
    Dočetla jsem se tu, že by se měli děti, které dospějí stydět, že se jim tento film líbil. Nechápu proč. To je skoro jako by, jste řekli, že lidé, kteří mají rádi horory, by se měli nechat dobrovolně zavřít do vězení nebo na léčení. Každý člověk má rád něco jiného, je to jako s povahou, stylem atd.
    Upřímně já nemám ráda romantiku, je to téměř vždy naprostý nesmysl – jako většina filmů. Vždy jsem preferovala horory, Sci-Fi a podle skutečnosti. Chtěla jsem se stát filmovým kritikem, a při studii filmové vědy nemůže být člověk zaměřený jen na jeden žánr. Mnohé jsem se naučila a ty obecné znalosti by se hodily všem. Obzvláště těm, kteří neumí uvažovat z více úhlů.
    Film nemusí mít skrytý děj, poučení nebo logiku. Tento film nemá skrytý děj, ale je v něm nějaké ponaučení. Logika? Tenhle film je více méně realistický, když si odmyslíte ty elementy, létající zvíře, křížence lemura a téměř stoletý spánek Avatara. Realita má nějakou logiku? Jakou logiku má život? Logiku svého života si udáváte sami.
    Když, chcete např. ponaučení, koukněte se na seriál “Můj malý pony”. Je to kreslený seriál pro děti a jak název napovídá, jde o poníky. První co si člověk pomyslí: “Nesmyslná kreslená slátanina, která nemá děti co naučit, ale spíše jim vytvořit iluze.” Vtipné je, že tento DĚTSKÝ seriál je plný ponaučení a kromě dětí by se na tento seriál měli rozhodně dívat i dospělí.
    Přestaňte ve všem hledat logiku, děj nebo ponaučení. Vždy se něco z toho ve filmech i pohádkách objeví. Když při koukání na filmy či pohádky vypnete mozek a jen sledujete, tak uvidíte více, než když nad tím budete pořád uvažovat. Je pár výjimečných filmů, kde je potřeba přemýšlet, aby, jste je pochopili.
    A jestli chcete příklad ponaučení v tomto filmu, tak je třeba ono zmíněné: >„rozzuřený princ stane tváří v tvář svému nepříteli a divák se těší, jak si konečně nakopou zadky, jenže pak princi někdo doporučí, ať to radši nechá být, a princ doopravdy jenom pokrčí rameny a odejde“.
    Nepochopili jste? (smutné:( ) – Dejte na rady starších a zkušenějších.
    A proč chcete do všech filmů i pohádek cpát násilí, taky nepochopím… Zamyslete se nad tím 😉
    A omlouvám se, za tak dlouhý komentář s kritikou lidí, ale někdy je to třeba…

  33. Ahoj.
    Nevím proč si každý mylsí že je to hrozné ten film je náhodou krásně natočen, nevidím v tom žádný problém nebo nedostatek. Film Poslední vládce větru je i některým dětem ten nejoblíbenějším, film je krásný napínavý a můžu přiznat že i já jsem ho viděla už doskrát a pořád mě baví jeho fanoušci kteří, nevěděli že má takovou recenzi na něj třeba ještě čekaj. I mě je líto že tento film nemá pokračování kdyby ho měl tak se domnívám že budou narvaná kina ale to už se nedozvíme …

  34. no 50 na 50
    mě se film na začítku hrozně moc líbil koukla sem se na něj asi 4 a jednoho dne (asi za týden) sem se chtěla kouknout znova ale asi 10 min. za začátkem sem se začala hrozně nudit. podle mě všechno co jste tu nakomentovaly ani nějak nebyl ten problém ale ten že po chvíli tě přestene bavit. nemůžeš ho nazývat hrozným jelikož na něm nic tak hrozného není podle mě je ale moc prostý (ukáže se avatar dojede k vodním a pak nějaká ta bitva) je to prostě nuda.

  35. Všichni ste ustříkanci a komu se to nelíbilí, ať mi prdeli políbí. .. 😀

  36. Avatar
    Je to skvělý filp, zbožnuju ho 🙂 a myslíte si že opravdu existuje ? v relu ? ten avatar ?

  37. Podle mě je ten film super, dokud si nepustite serial

Zveřejnit odpověď