Země mrtvých

George A. Romero natočil další volné pokračování své zombie-série, kterou započal Nocí živých mrtvých v roce 1968. Nyní představuje rovnou celou Zemi mrtvých – pokračování stejně ujeté a krvavé jako ty předešlé.

I kdy se Země mrtvých řadí mezi tzv. zombie-horory, za vyložený horor se nedá považovat ani náhodou. Romero sice ukazuje na plátně řadu krvavých zvrhlostí (ohlodávání prstů, vykousnutí piercingu z pupíku, atd.), ale o budování jakékoliv hororové atmosféry či napětí se ani nepokouší. A dělá dobře, neboť v jeho případě by to stejně nemělo cenu.

Zemi mrtvých si nejvíc užijete s vědomím, že jde zkrátka o akční a místy neuvěřitelně zábavnou řežbu a zároveň i o vcelku sympatickou poctu starým béčkovým „splatter-hororům“ (hororům převážně ze 70. let, kde se krví, groteskním násilím a nepovedenými záběry nešetřilo).

Navíc má Země mrtvých vcelku slušný příběh: Země je prakticky celá obsazená zombíky a nenakažení lidé žijí v přísně střežených velkoměstech. V jednom takovém městě vládne z nejvyššího mrakodrapu i zákeřný Kaufman (Dennis Hopper), pro kterého pracuje jednotka speciálního obrněného vozidla jménem „Smrti smrt“ v čele s jedním klasicky „béčkově“ kladným hrdinou (zoufalec Simon Baker). Tato jednotka má za úkol jednou za čas vyjet mimo město a v zemi zamořené lidožrouty nalézt potravu a jiné potřebné věci pro obyvatele města. Problém nastane ve chvíli, kdy neposlušný člen komanda (další zoufalec John Leguizamo) vozidlo ukradne a chystá se s jeho pomocí ono city nadobro zlikvidovat – samozřejmě jen tehdy, když mu Kaufman nezaplatí pár melounů. Jo… a mimochodem se k městu blíží celá armáda hladových zombivců, kteří se snaží žít jako normální lidé, a tak se muže stát, že začnou používat i střelné zbraně…

Docela dobré, ne? A k tomu si ještě připočtěte následující fakta: Romero má vskutku vytříbený černý humor (scény se zombie-hudebníky, se sekáčkem na led, s ukousnutou nohou a zejména s hlavním a neobvykle inteligentním „zombie-hrdinou“ černé pleti, jemuž budete namouduši fandit více, než kterékoliv z hlavních postav), umí celkem zručně točit akční scény (finální bitva má spád), ještě lépe umí připomenout ony již zmiňované „splatter-horory“ (záběr, kdy voják upadne na svou useknutou ruku s odjištěným granátem a malinko ho to rozemele) a hlavně si na nic nehraje. Tak jako celá Země mrtvých.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Hodnoceni filmu
  Trošku jsem z hlediska obsahu recenze (připadalo mi to spíše jako pochvala filmu, tak na 7, 8 bodíků) nepochopil to hodnocení 5/10.

 2. známý mi jenom prostřihal některý scény a bylo to celkem dobrý.Jinak hned po těch záběrecj jsem si myslel, že je to pokračování tehle série a jak je vidět, tak jsem se nemýlil.

 3. Ja to pochopil tak, ze recenzent jasa nad tim, ze to neni naprosta sracka, ne ze jasa nad tim, ze to je nadprumerny film.

 4. no podle me ten „neobvykle inteligentní „zombie-hrdina““ zkazil úplně celej film, jinak se to dalo

 5. Důvěřuju,ale dávám bacha
  Po mém zklamání z Úsvitu,jsem radši opatrnej.Kámoš mi to pučí na cédu,do complu,a uvidim.Třeba to bude dobrý.Zkrátilo by se čekání na Resident evil 3.

 6. Je jasno
  Pučil mi,viděl jsem a jsem spokojen.Romero je dobrej,jeho film je dobrj.Navíc,se mu taky nelíbil úsvit.Ani se mu nedivim,má dobrej vkus.Bohužel,kromě RE3 musim čekat i na dvojku země. Smůla,co?

 7. Dobrý film? To určitě ne. Kdyby se Romero držel klasických zombie, vyšlo by hodnocení na 6-7/10. Akční scény a černý humor režisér zvládá dobře. Ale ta „evoluce“ zombies, s tím totálně přestřelil. Zombíci, co se vyvíjí, myslí a mají vědomý cíl, a ještě ke všemu vůdce kterého následují? WTF?! Korunu tomu nasazuje závěr, který se snaží povýšit lidi i zombíky na stejnou úroveň. To už jsem se opravdu nesmál s filmem, nýbrž právě filmu. To byl fakt trapas. Stejně jako milovníci upírů si můžou stěžovat, že v poslední době se z krvežíznivých zabijáků filmaři snaží udělat jen neškodné bledé panáky, milovníci SKUTEČNÝCH zombies se můžou cítit pobouřeni tímto filmem. Kdyby to točil nějáký zelenáč, dá se nad tím mávnout rukou a film bez povšimnutí přejít. Vezmeme-li ale v úvahu že to točil TEN Romero, jde o hořké zklamání. To pak ani nepomůže fakt, že brutalitami se nešetří a vše je natočeno řemeslně zručně, to co tvůrce tímto filmem provedl zombie žánru je neodpustitelné. Bohužel trpký verdikt – 3/10.

 8. Smutný příklad toho, jak i kvalitní řemeslo může naprosto zazdít a pohřbít dementní a zpackaný příběh.

Zanechat odpověď