Terry Goodkind – Chrám větrů 1

Do ságy Meč pravdy přibývají další a další díly. Tento půldíl nese podtitul Ochránce Lorda Rahla a je pokračováním Krvavé církve.

Po otevřeném konci v předešlém dílu bylo hned jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. Richard s Kahlan zůstávají v paláci Vyznavaček. Tam se objeví neznámý čaroděj Marlin, který přijde otevřeně s úmyslem zabít Richarda. Všem je samozřejmě divné, proč to ohlásil předem a nepřišel jej zabít potajnu. Co se však z něho vyklube se nebude líbit nikomu. Marlin je totiž ovládnutý snovým cestovatelem – císařem Jagangem – který bez újmy přežil zkázu Paláce proroků. Marlin s sebou do Aydindrilu přináší i jiné věci, než bezprostřední problémy. Tak zaprvé je to nové proroctví. Ano, i Chrám větrů se bude celý točit kolem proroctví. Až bude měsíc rudý, přijde ohnivá bouře. Ten, který je spojen s čepelí se bude dívat, jak jeho lidé umírají. Když neudělá nic, pak on i všichni, které miluje, zahynou v jejím žáru, protože žádná čepel, kovaná ocel nebo magické zaklínání se nemohou dotknout tohoto nepřítele. Aby uhasil peklo, musí hledat pomoc ve větru. Na cestě ho stihne blesk, protože ta v bílém, jeho opravdu milovaná, ho zradí svou krví! …praví proroctví.

V této podivné době se v paláci objevuje Richardův nevlastní bratr Drefan – sice bez magického Daru, ale zato s dokonale zvládnutým léčitelským uměním. Jeho pomoci bude brzy třeba, protože druhou věcí, kterou Marlin přináší, je mor. To je ta ohnivá bouře, kterou Jagang zasel, aby vyvolal proroctví. Jak znáte Goodkinda, musel příběh naplnit zase nějakými těmi nemravnostmi. Ono Drefanovo léčitelství vypadá spíše jako sexuální masáže a také nám znovu “v plné kráse” představí dokonalé umění Mord-Sith. Do příběhu zamíchal i něco z vyprávění o minulosti. Představí nám Richardovu lásku z dětství a namíchá tak koktejl žárlivosti a nenávisti a ochutí jej Richardovou nezlomnou vlastností všem odpouštět. Zatímco velká spousta spisovatelů přitahuje čtenáře popisováním, jak lidé žijí poklidně, jak kytičky hezky kvetou a ptáčkové zpívají, aby tak zdůraznili nesmyslnost zla, které chce tohle všechno zničit, tak Goodkind to dělá obráceně. On celou dobu vypráví přímo o činech zla. Proto jsou jeho knihy plné vyvražďování, násilnictví, mučení… Svým hrdinům pak dává nadlidský rozměr, aby svým konáním zatrhli zlu tipec. Jeho knihy tak nemají nikdy žádnou výrazně slabší odmlku od napínavosti, protože se děje stále něco nového. Ať už to jsou činy nepřítele nebo činy našich hrdinů

Asi po 250 stránkách se otvírá hned několik dalších dějových linií, nejen Richarda a Kahlan. Podíváme se nakrátko, co dělá sestra Verna s Warrenem, nakoukneme, jak pokračuje Zeddovo a Annino pátrání po Nathanovi a dozvíme se, k čemu bude dobrý samotný Nathan. Tím, že byla kniha rozdělena na dvě poloviny (jako vždy), tak se věci teprve rozbíhají. Počkáme si na další díl a vyřkneme konečný ortel nad čtvrtým dílem Meče Pravdy. Dnes to bude za…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Good
    Opět velice povedená kniha, jak už je u Goodkinda zvykem. Akorát jedna věc mi trošku vadí – a to, že se autor občas nechává unést a dost se rýpe v psychice postav. Už to začíná být nudné a rozhodně to brzdí děj. A opět si musím rýpnout do překladu!!! Opět se zde vyskytují Blátívý lidé místo Bahenního lidu – je to přeloženo přímo pod mapou již od prvního dílu, tak se ku..a toho držte!!!!! Už mě nebaví u každého dalšího překladatele změny v základních názvech jako třeba matka Zpovědnice x matka Vyznavačka!!!!! Dokonce zde již nenajdete Strážce, místo něj je tu Hlídač. Proč to do pr…e nepřekládá jeden člověk, aby používal stejné výrazy jako v předcházejících dílech? Nebo ať si další překladatelé aspoň uráčí zjistit, jaké výrazy se používaly v předcházejících dílech. I když teď už je v tom takový guláš, že už je asi pozdě! Hlavně kvůli překladu ponižuji známku o 1 a dávám 7/10.

Zveřejnit odpověď