Dračí hlídka, ryze česká hra na hrdiny, se představuje!

Jako stůl velký škorpion se přikrčil zaútočil svým jedovým ostnem na barbarského bojovníka před sebou. Ten jen tak tak srazil svým štítem smrtící ránu stranou a okamžitě bodl netvora mečem mezi klepeta. Bojovník koutkem oka zahlédl po jeho boku elfskou čarodějku, kterak vykřikla poslední slabiky svého kouzla. Z rozevřené dlaně jí vyšlehl klikatý výboj energie směrem ke kultistovi. Za ním na oltáři se svíjející spoutaná dívka polekaně vyjekla. Stařec proti kouzlu pozvedl ruku, drahokam v jeho ohavné červí koruně fialově zaplanul a kouzlo čarodějky se v půli cesty neškodně rozplynulo. Pak mávnul ledabyle rukou, jeho koruna opět zazářila, a vedle zraněného štíra se objevil další.

Starý kultista se vítězoslavně zasmál a ustoupil od boje blíž k oltáři s obětí. „Možná jste porazili mé služebníky, ale vládnu mocí samotného Goglocha.“ Křikl k těm dvěma a vytasil zdobenou dýku s klikatým ostřím. „Jak jste si jen mohli myslet, že byste se mnou mohli soupeřit?“
Bojovník s čarodějkou si vyměnili pohledy. Věděli, že se přes netvory před sebou nikdy nedostanou k dívce včas. „Hej!“ křikl na kultistu bojovník a praštil vší silou mečem o štít, aby tomu dodal důraz.
Stařec se k němu otráveně otočil.
„My nejsme jen dva,“ dodala čarodějka a mrkla na něj.
Půlčík, který zatím nenápadně vylezl zezadu na oltář, se natáhl a sebral kultistovi z hlavy jeho korunu. V tu ránu přivolaní netvoři zmizeli a samotný stařec, jako by náhle ochabl. Kultista se pokusil po koruně chmátnout a získat ji zpět, ale zloděj se mu hbitě vyhnul a seskočil na druhé straně z oltáře. Než stačil stařec cokoliv říct, ucítil ze strany na krku chladné ostří bojovníkova meče.
„Půjdeš s námi, a zaplatíš za všechno, co jsi místním lidem provedl.“

I takto nějak může vypadat hraní Dračí hlídky, nové fantasy hry na hrdiny (jinak též RPG), která vyšla letos na konci září. Jedná se o čistě českou hru, pokračovatele někdejšího Dračího doupěte (zkráceně DrD), u které se může skupina přátel nebo třeba rodina sejít, aby společně vyprávěli příběh o odvážných hrdinech, kteří zažívají neuvěřitelná dobrodružství. Jeden z hráčů se ujímá role vypravěče (Pán jeskyně, nebo zkráceně PJ) a předkládá ostatním hráčům nejrůznější výzvy, které oni pak skrze své postavy řeší a zdolávají. A právě jejich volby pak udávají směr příběhu hry, který takto všichni společně tvoří.

Každý hráč si na začátku hry vytvoří své hrdinu nebo hrdinku, za kterou pak budou ve hře jednat a prožívat s ní příběhy, které pro ně PJ připraví. V Dračí hlídce si lze vybrat ze sedmi různých ras od nenápadného půlčíka, přes ostrozrakého elfa, až po silného obra. Každá postava má tzv. povolání. To určuje, jakou roli bude v družině postava hrát. Zda bude bojovat s nepřáteli se zbraní v ruce, zda bude ovládat mystická umění magie nebo zda bude blízká přírodě tvorům v ní žijícím. Hráč si pro svou postavu může vybrat jedno ze 6 takových povolání, a každé z nich pak ještě přizpůsobit své představě výběrem z množství dovedností a zvláštních schopností. Lze si tak vytvořit postavu podobnou některé známé předloze z knih filmů nebo her, nebo si vytvořit postavu čistě jen podle své vlastní vize.
S touto postavou pak může hráč hrát opakovaně a sledovat ji, jak se učí novým věcem a sílí, nebo si klidně na každé dobrodružství nebo pro hru s každým PJem vytvořit postavu jinou, odlišnou od všech předchozích.

Tvorba postavy není vůbec složitá, ale pokud by někdo chtěl hned začít hrát, obsahuje Dračí hlídka i stručný postup, jak si rychle udělat postavu podle předpřipravených doporučených nastavení, jako jsou výše zmiňované dovednosti nebo třeba výbava. Takový hráč pak může začít hrát během několika málo minut. A pokud by i to bylo příliš pomalé, může si jednoduše vzít jednu z mnoha předpřipravených postav, a prostě se pustit do hry. Jediný, kdo tak potřebuje alespoň nějakou přípravu předem je PJ. Naštěstí však ne tolik co do pravidel, která jsou velmi jednoduchá snadno pochopitelná, ale spíš co do příběhu, který bude se svými spoluhráči chtít odehrát.

 

Dobrodružství si PJ může vymyslet zcela sám, inspirovat se nějakou předlohou nebo může snadno sáhnout do archivu dobrodružství na webových stránkách Dračí hlídky (viz odkaz níže) a použít nějaké předpřipravené dobrodružství, upravené či dělané přímo pro tento herní systém. Momentálně je jich zde volně ke stažení přes 20 a stále přibývají. Tato dobrodružství lze odehrávat samostatně, bez jakékoliv vzájemné návaznosti nebo je použít jako součást příběhu (nebo též tažení) družiny.
Oficiálním světem Dračí hlídky je Domovina. Tento svět je fiktivní prostředí, kde se mohou dobrodružství družiny odehrávat a je snadné je kamkoliv do ní umístit. Momentálně ve sběratelské edici pravidel vyšla i mapa jednoho z království Domoviny – Othionu. Ta je nejen v malé černobílé verzi na vnitřních deskách pravidel, ale kromě toho je pravidlům i krásná mapa se vzhledem otrhaného papíru ve velikosti A1(!). Tuto mapu lze však koupit i zvlášť, což je skvělá zpráva pro všechny, na koho se tato edice pravidel nedostala.
K pravidlům Dračí hlídky jsou přibalené i hrací kostky, které jsou ke hře potřeba, a není si je tedy třeba kupovat zvlášť, jak tomu často bývá, nezřídka za i za poměrně vysokou cenu. Tady je vše nutné ke hře za jednu cenu, v jednom balení. Jedná se o jednu desetistěnnou kostku a jednu šestistěnnou, které bohatě stačí na všechny hody ve hře.
Díky své jednoduchosti je Dračí hlídka vhodná pro úplné nováčky, kteří nikdy žádnou hru na hrdiny nehráli, a zároveň je dobrou volbou pro zkušené hráče Dračího doupěte, jehož pokračováním se snaží být, což je z pravidel cítit snad z každé stránky. Dračí hlídka si ponechala to nejlepší z původního Dračího doupěte a opravila největší chyby, které jeho hráči na hře nacházeli. Celé to pak oblékla do moderního hávu.
Dračí hlídka má své webové stránky, kde je možné stáhnout si zdarma nové deníky postav, aplikaci pro generování postav, s kterou je to teprve hračka, a další dodatky ke hře. Má však i stránku na facebooku a najdete ji i na discordu (všechny odkazy naleznete dole pod článkem). Zde je možné oslovovat přímo autora Dračí hlídky a členy jeho týmu s případnými dotazy k pravidlům. Momentálně se podle slov autora rovněž pracuje na podpoře hry pro Roll20, což je platforma pro hru přes internet. Tým Dračí hlídky navíc připravuje i série video návodů pro hru na youtube. Zde je také možné nalézt hru české skupiny Strangers and Dragons, která ve své sérii dobrodružství Dvě přání právě Dračí hlídku hraje a další (Klan Zephyra) se na hru údajně chystá.

Nyní u nás kromě Dračí hlídky vyšly nebo se připravují další RPG v češtině, přičemž se většinou jedná o překlady her ze zahraničí. Mezi nejžhavější příklady patří Zapovězené země, které jsou herním prostředím (světem) a pravidly hry v něm, a trochu tíhne k deskovým hrám (např. mapa prostředí, na které se lepí nálepky, předpřipravené události ve hře apod.) Tato hra je poměrně jednoduchá a klade důraz na přežití, a to včetně četných druhů mrzačení postavy. Pro fanoušky tohoto druhu hry je to jasná volba. Druhým takovým příkladem pak jsou připravované Jeskyně a draci, které by měly být v podstatě překladem uvolněné části pravidel Dungeons & Dragons (zkráceně D&D) s doplněnými částmi namísto těch neuvolněných (např. některých povolání), množstvím drobných úprav a s dalšími vlastními autorskými věcmi navíc (na D20.cz si lze navíc v případě vlastnictví originálních pravidel D&D stáhnout neoficiální překlady pravidel a dalších materiálů k této hře). Lze tedy očekávat, že půjde o obdobně laděnou hru s extrémně mocnými hrdiny a protivníky (včetně samotných bohů) a s všudypřítomnou magií.
Autor Dračí hlídky, Pavel Ondrusz, je matadorem české fantasy scény, známý především organizací DrD portálu Torch, a milovník a hráč původního DrD. Jako takový se pokoušel se zástupci společnosti Altar domluvit koupi práv, aby mohl po dlouhých letech vydat pokračování původního DrD. To se mu však nepodařilo, a tak se vydal svou vlastní cestou, byť DrD silně inspirovanou.
Na Dračí hlídce začal pracovat v roce 2015 a po mnoha pokusech a předělávkách vyšla v roce 2019 beta verze. Ta byla na základě zpětné vazby od hráčů upravována a pozměňována, až do současné podoby, kterou je možné najít v obchodech.

Odkazy:
https://www.dracihlidka.cz/
https://www.facebook.com/dracihlidka
https://discord.gg/KTmXRvM

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Na jednu stranu jsem rád za podobný projekt. Na stranu druhou musím dodat, že jestli má být tento článek (a úryvek v perexu) ukazatelem literární úrovně Dračí hlídky, tak to tedy potěš koště…

Zveřejnit odpověď