Angelina Jolie kraluje černé magii

Remake patří k Holywoodu stejně jako pivo k české kotlině. Ani studio Disney neodolalo a vypustilo do světa novou verzi své klasické animované pohádky o Šípkové Růžence. Tentokrát si však odpustíme animované ptáčky a hrdinného prince zachraňujícího spící krásku. Otěže příběhu totiž v rukou drží královna Maleficent

Bylo nebylo, zlá víla pronesla nad kolébkou malé Aurory strašlivou sudbu, jež se měla naplnit v den princezniných šestnáctých narozenin… Ten příběh všichni známe a s malými obměnami jsme jej slyšeli či viděli snad stokrát. Tvůrci nového filmového zpracování se proto rozhodli oživit vyprávění tím, co nikdo z nás ještě neslyšel. Konečně se dozvíme, jaké události vedly Maleficent k vyslovení oné profláknuté kletby.

Jak jinak, je za tím vychytralý, mocichtivý chlap. Pokoutně upižlá Maleficent její vílí křídla a zlomí dívčino křehké srdéčko výměnou za trůn. No, neužije si spokojeného kralování příliš dlouho. Zhrzená žena vydá za všechny katastrofy světa, obzvlášť když má k dispozici tolik čarovné moci jako Maleficent.

Filmu se nedají upřít dvě věci – skvělý vizuál a neméně skvělá Angelina, která plátnu skutečně kraluje. Jako prvně zakoukaná víla sice nepůsobí úplně přesvědčivě, jakmile však přepne do módu mrcha, hltáte každé její slovo. Jediné, co ubírá lesk jejímu výkonu, je poněkud kostrbatý scénář s logickými kiksy. Například ve scéně, kdy Maleficent spěchá na královský hrad, promění svého sluhu v obyčejného koně, ačkoliv na drakovi by to bylo určitě mnohem rychlejší. A podobných bot se tvůrci dopustí ještě několikrát.

Ekologický zápal je ve filmu chvílemi až příliš násilný (zlí lidé napadají mírumilovné víly a přináší zmar), stejně tak feminismus (muži jsou jen slabí a bezcharakterní zmetci, ženy naopak bojují za správnou věc a nakonec si musí všechno zařídit samy), i přesto se však dočkáme několika efektních a dojemných scén.

Další slabinou nové verze jsou vedlejší postavy, či spíše herci, kteří je ztvárňují. Elle Fanning v roli Aurory působí jako excitovaná hipísačka na tripu. Hopsá, chichotá se, piští – zkrátka si přejete, aby se konečně o to vřeteno píchla a proboha už usnula. Nehledě na to, že pro princeznu, která dostala do vínku neuvěřitelnou krásu, si dovedu představit alespoň tucet jiných, skutečně okouzlujících hereček.

Sharlto Copley, alias Růženčin otec, který svou zradou z Maleficent udělal prvotřídní potvoru, je výrazný hlavně svým prazvláštním jihoafrickým přízvukem – v některých vypjatých chvílích působí dojmem, že mu kdosi vyrazil pár předních zubů. Jeho postava vám k srdci zrovna nepřiroste. Sympaticky naopak působí Diaval (Sam Riley) pravá ruka královny Zloby. Havran, jehož Maleficent podle potřeby proměňuje v jiné tvory, se svojí paní nebojí odporovat a většina vtipných momentů pramení právě z jejich přestřelek. Škoda, že jim ve filmu nebylo dáno více prostoru.

Jolie je se svými lícními kostmi velmi uhrančivou Zlobou a vílí svět Blat, do kterého nás hned na počátku filmu uvádí, fascinuje svou barevností a množstvím roztodivných stvoření. Navzdory veškeré kritice, jež zazněla o něco dříve, je Zloba – Královna černé magie vcelku příjemnou podívanou. Zlatým písmem se však do historie filmu nezapíše.

60 %
  • Zloba – Královna černé magie / Maleficent
  • žánr: temná pohádka
  • fakta: USA 2014 / 97 min. / dabing/titulky
  • Distributor a foto: Falcon

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. :-)))
    Tady je to už jak u Spáčilů na iDNES:-). Slovně recenze vcelku chválící, ale lup tam 60% …. což já osobně považuji za film silně na hraně.

    Jinak s recenzí až na výjimky souhlas, a ač nejsem nějaký skalní fanoušek AJ, tak tady je skutečně dokonalá a bezchybná. A v dceři(9:-) rozhodně “skalňáka” získala.

    BTW …. to s tím koněm a ne drakem mi smysl dává, ale nebudu tu svinit spoilem, a s tou domnělou ekologickou linkou jsem to zaregistroval až při čtení recenze. A přijde mi to jako výstřel těžce mimo, motiv střetu pohádkových bytostí s hnusně hrabivou pragmatickou feudální/buržoazní společností:-))) je obsažen snad v každé druhé fantasy:-).

  2. Ekologie
    Tak já z té eko-agitky, obzvláště pak v první desetiminutovce, doslova tekl. 🙂

  3. 🙂
    Já tedy nevím …. MVE žádná, chýše se nezateplovaly, žádná chatrč neměla ekologický štítek, svítící potvory taky neměly certifikát o úspornosti, dokonce ani nikde kontejnery na tříděný odpad!.
    Po celou dobu rovněž nebylo jasné, zda mají Blata status NP, a pokud jo, tak se Zlobilka tedy s udělením výjimky pro pohyb mimo označený turistický chodník moc nepárala:-).
    Prostě normoš ekologicky neuvědomělá magická fantasy:-).

    Jen ten feminismus trochu jo, i když …. ty tři “sudičky/ženy z lidu” z toho moc dobře nevyšly, a jediná, která s přehledem zvládala, byla Angelina, což je tedy s ohledem na její “designové kvality” sexismus jak prase:-))). Takže i tady mi to nějak ideologicky hapruje:-).

  4. Feminismus
    Jo, to byla druhá věc u které jsem se fakt smál. Když jí láska – chlap, stáhne řetězem křídla – ukradne jí je a připraví tak o svobodu. 😀

  5. A třetí…
    A do třetice všeho sravého – Elle Fanning mi přišla tak otravná, že jsem se těšil, až konečně usne.

Zveřejnit odpověď