Barbar Conan

Představovat čtenářům Fantasy Planet legendární postavu Conana, to je jako učit je českou hymnu. Zrozen v bitevní vřavě uprostřed nehostinné Cimmerie, s chutí krve v ústech. Její pach ho již nikdy nemá opustit… Je to Conan, povoláním barbar. Další nesmrtelná klasika si zasloužila svůj remake. Proseká si i ten cestu k úspěchu?

Barbar Conan

Již od dětských let Conan toužil po jediném – stát se válečníkem. Jeho výcvik je však přerušen vpádem bojovníků pod vedením Khalara Zyma, dobývajícího barbarské kmeny, aby opět spojil masku, magický artefakt bájných nekromantů. S její pomocí vzkřísí zesnulou ženu, plus bonus – stane se bohem. Neváhá proto likvidovat všechny, kteří mu stojí v cestě. Udělal však jednu osudovou chybu – nepřesvědčil se, zda mladý Conan zemřel. Z mladíka se vlivem času stal chlap jako hora s tváří havajského herce Jasona Momoy. Jeho jedinou motivací je pomsta, nejlépe řádně krvavá a bolestivá. Náhodnou záchranou Tamary, atraktivní kněžky s žádanou „ryzí“ krví, se mu naskytuje jedinečná příležitost.

Každého fanouška a obdivovatele původního Barbara Conana režiséra Johna Miliuse jistojistě zajímá, jak si Momoa vede v porovnání s železným Arnoldem, pro něhož byla role barbara první větší příležitostí a díky níž odstartovala jeho obdivuhodná kariéra akčního hrdiny. Musím říct, že překvapivě dobře. Nejenže mu ohánění se chladnou ocelí věříte mnohem víc než prkennému Schwarzeneggerovi, Momoa své postavě vdechl pořádnou porci barbarské duše. Jeho Cimmeřan není jen horou svalů a ve chvíli, kdy se uprostřed boje zašklebí, není těžké si jej zamilovat. Jason byl skvělý jako Khal Drogo, teď je skvělý v roli Conana. Vsadím se, že by se mnou Robert Ervin Howard, barbarův spisovatelský otec, nadšeně souhlasil.

Ve všech ostatních aspektech však Conan za svým předchůdcem zaostává o několik délek koně praštěného řetězem. Hlavní viník je jasný – rutinér Marcus Nispel. Tento klipař bez talentu vyprávět ucelený příběh sice natočil svůj nejlepší film (po takových „hitech“ jako byly hororové remaky Texaský masakr motorovou pilou a Pátek třináctého nebo prachbídné Cestě bojovníka, nešlo o nic těžkého), přesto je Barbar Conan těžký průměr bez jakéhokoliv nápadu. Samotným jmenováním Nispela na režisérskou sesli Conanovy naděje značně devalvovaly, a proto se na jeho nástup do kin nevztahovala nijak velká očekávání.

Logikou snímek připomíná ementál, avšak mnohem víc než množstvím chyb Barbar Conan uráží jejich hloupostí, s jakou se nesetkáme snad ani u amatérských kraťasů. Noc přejde v jasný den během několika záběrů, rychlost Conanova cestování po Hyborii je srovnatelná s Top Gunem nebo Green Lanternem a kupa, kupa dalších… Nemluvě o tom, že o kouzelnou Miliusovu fantasy poetiku Nispel ani nezakopl, a akci, od níž bylo možné si alespoň něco slibovat, většinou pohřbil nešikovným střihem a zběsilou kamerou.

Na jeho režii však přeci jen nalezneme nějaké pozitivum. Například dobrou výpravu a casting. Stephen Lang si po Avatarovi zahrál dalšího záporáka s chutí, Rachel Nichols je skvostná (obzvláště nahoře bez), snad jen postava Rose McGowan byla poněkud zbytečná. Další, co se Nispelovi (nebo jeho režisérovi trikových sekvencí) celkem povedlo, je samotné prostředí Hyborie. Působí živě a funguje ve všech rovinách – od chladných končin barbarských kmenů po nehostinnou poušť. Sympatické je rozhodně také ono jemné testosteronové ultranásilí a špetka mužského šovinismu, bez nichž by Conan nebyl správným barbarem. Prsty v nose, koňomobilová honička a svižná první půlhodina vládnou.

Těchto pár kladů však nevyváží Nispelovy hříchy, jichž se na Conanovi dopustil. Ve srovnání s nimi obstává i jednoduchý a přímočarý scénář, snad z pera třináctiletého fanouška Dračího doupěte – ostatně literární prapůvod Conana představuje brak toho nejtěžšího obouručáku (použít slovo kalibr, když jde o sword&sorcery?). Za angažování Nispela by však někdo zasloužil vystavení průvanu, pověšený za varlata.

Pád do hlubin zapomnění by měl očekávat také Tyler Bates, autor hudebního doprovodu, který do diváka násilím hustí ostré smyčce a divoké rytmy, nepokusil se však zkomponovat jediné téma schopné nést příběh. Snad aby nemusel být srovnáván s legendární hudbou Basila Poledourise (a přitom by bylo mnohem působivější, i kdyby jeho soundtrack alespoň trochu vykradl).

Mnohem více než stejnojmenného předchůdce z roku 1982 letošní Barbar Conan připomíná hloupoučkou Rudou Sonju nebo sequel prvního Conana – Ničitel Conan. Nepomohl ani Jason Momoa, snad nejlepší možný představitel hlavního hrdiny. Právě díky němu však přejme snímku finanční úspěch – opak by pravděpodobně představoval výraznou stopku v jeho kariéře (tak jako kdysi Kull dobyvatel pro Kevina Sorba), což si tenhle sympaťák rozhodně nezaslouží. Jistě nebudu samojediný, když bych jej v Conanově roli rád viděl znovu. S lepším režisérem a scénářem. Pokud si pokračování vysloužil i loňský, ještě o třídu horší Souboj titánů, mohl by i Cimmeřan.

Režie: Marcus Nispel
Scénář: Thomas Dean Donnelly, Joshua Oppenheimer, Sean Hood
Hrají: Jason Momoa, Stephen Lang, Rachel Nichols, Ron Perlman aj.
Premiéra: 18. 8. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

44 komentářů

  1. Passa
    Poslední věta recenze nechává jen chabou naději, protože při shlížení remake Souboje Titánů jsem mlátila hlavou do stolu, jak to bylo blbé. Je-li tohle jen o stupeň méně blbé… na kolikabodové stupnici?

  2. Tak jsem chtěl v létě vyrazit na Conana, třeba i nějakou žábu vytáhnout, popkorn chroupat… a ono ejhle. Tak nevím, jestli raději s tou slečnou nepůjdu ruku v ruce na houby.

  3. to virtas
    😀 To moc hub nenajdete, když se povedete za ruku:)

    Ale za sebe tomu asi přece jenom šanci dám. Koneckonců nečekám od toho mnohavrstevné existenciální drama, ale příležitost vypnout mozek a pokochat se lítajícími končetinami. Svého času se mi líbil i zmiňovaný Kull Dobyvatel, taková roztomilá pohádka, jestli to bude podobně blboučké, tak mě to aspoň nezklame.

  4. Asi tomu dám taky šanci a po dvou létech opět navštívím kino.

  5. Víte co? Je to velmi špatný film….ale na rozdíl od loňského Souboje Titánů jsem se bavil velice a James Momoa je naprosto skvělý Conan. Je tam obrovská spousta kiksů a wtf momentů (proč tam vlastně je ta -aná maska?) a naprosto to postrádá kvalitní hudbu, ale hlavní představitel a neustále přes plátno létající chlístance krve jsou prostě skvělé. Objektivně hodnoceno…tak 3/10 maximálně, subjektivně dám s klidem poctivých 7/10.

  6. Tak já tomu dám šanci jen kvůli představiteli Conana, v Star Gate Atlantis byl dle mého názoru Momoa dobrý (ale zasi si nemůžu zvyknout na jeho účes bez dredů).

  7. To Passa
    A víšm že by mi to nevadilo? Jsou i jiné aktivity, které se dají provozovat v lese za smrčkem. 😀
    A nakonec se možná nechám ukecat a dotáhnu tu slečnu i do kina…

  8. Zajímá mě názor těch šťastných, co Conana viděli: Arnold vs. Momoa?

  9. úspech?
    Komerčný úspech sa nekoná, práve naopak, s tržbami 10 miliónov za prvý víkend je Conan jeden z najhorších prepadákov roka a nielenže nebude pokračovanie, ale aj štúdio Lionsgate bude mať vážne problémy. A hrdinská fantasy na plátnach kín na pár rokov skončila.

  10. to Ďuro
    Omyl, hrdinská fantasy na plátně kin na pár let neskončila (co třeba Hobbit?) – skončily pouze tyto strašlivé výtvory brakové fantasy ve stylu chodička-mlátička, protože se už léta ukazuje, že se zoufalci na režisérské sesli a na postu scénáristy ani triviální Barbar Conan nefunguje (o brutálně zprzněném Souboji Titánů raději nemluvím). Hlavně, že je to 3D! A pokud studio zkrachuje, pak svítá naděje, že se v budoucnu dočkáme skutečně kvalitních fantasy s příběhem, smysluplným dějem, kvalitním soundtrackem a dobře natočenou akcí.
    Conanem pro mne dodnes zůstává Arnold Schwarzenegger, i “Ničitel Conan” byl lepší, než tahle novodobá hrůza.

  11. Josef H: Arnold byl pochopitelně nabušenější….nicméně Momoa ho coby Conana strká do kapsy….imho mnohem lépe vystihuje původní Howardovu představu o Cimmeřanovi. Pozor, Arnolda mám velice rád, ale Momoa je prostě mnohem “conanovštější” 🙂

    Acidburn: Chápu zklamání….film je opravdu špatný, nicméně Conan Ničitel je ještě o řád horší. První Conan je pro mně absolutní kult, nicméně druhý díl mně nebral ani jako školáka natož teď.

  12. Acidburn:
    Odkedy je Hobit heroic fantasy? :-DDD Trochu si doštuduj žánrové členenie.

  13. Já teda můžu soudit jen podle trajlerů, ale Momoovi věřím toho barbara daleko víc než Arniemu, Bůh mi odpusť. Arnold na mě celý film působil jako týpek, který si ve fetišistickém obchůdku koupil stylovou bederní roušku a hooodně huuustý meč. Zatímco Jasona si dovedu představit, že ho v žáru bitvy lapne berserk, Arnie pro mě navždycky zůstane chladně ocelový Terminátor.

  14. to Josef H. a virtas
    Josef H. : Já jsem byl s Momoou v roli Conana spokojený. Nebyla to taková hrozná hora svalů jako Arnold, ale určitě dal té své postavě “duši”, jak jsi napsal. Na druhou stranu někteří kolegové říkali, že Arnold právě tím, jak hrál, toho Conana zahrál dokonale, protože Conan měl být přesně takový 🙂
    Tak nevím. Každopádně, jak říkám, já byl spokojen, asi dost i kvůli tomu, že nemám moc ve zvyku srovnávat a ke každému filmu přistupuju tka nějak odděleně.

    virtas: se mnou byla na Conanovi manželka a velice se jí to líbilo (užívala si pohled na Momou do půl těla :-))

  15. Nějak si nevzpomínám, ve které Howardově novele Conana “lapne bersekr”. 🙂 Co vyšumělo jak z děl následovníků, tak i ve filmových adaptacích, je fakt, že Howardovi hrdinové byly inteligentní (třebas nevzdělaní). Conan v mnoha povídkách předvádí plánování, znalost taktiky, atd., místo aby tam naběhl a všechno porubal. Tedy on to udělá, ale sofistikovaně a ne bezhlavě. Kull byla postava v románu natolik odlišná od filmové podoby, že ta snad ani neměla nárok si tak říkat.
    Co mě na A.S. v roli Conana děsně štvalo, že když už mu stejně dali paruku, tak, všichni svatí, jaktože NE černou. 😀

  16. 2Acidburn:
    záleží, jak kdo z vás chápe hrdinskou fantasy – jako tu se dá pojímat jak sword and sorcery, tak high/epic fantasy. 🙂

  17. Michal K: No jo, to máš recht. Howard psal Conana jinak, než byl potom ztvárněn. Já už su tímhle ovlivněná, navíc po letech dračáku mám tendence brát barbary jako rubače, a ne zrovna bezhlavé – prostě že opravdově žijí až v bitvě, bojují živelně, instinktivně. Tohle jsem v Arnieho podání moc neviděla, ale možná jsem se blbě koukala:)

  18. Hlavně čekám, až do role Conana konečně osadí někoho, kdo nebude “vyžle”.
    Podle Howarda měřil Conan 2 metry a 100 kg už v míň jak v 15. Chci konečně vidět 7-stopového (214 cm) Conana se silou tří mužů :D!!!
    to Passa: Z dračáku si pamatuju, že kdo šel do válečníka, vzal si krolla. Zato pamatuju barbara kouzelníka (hráč chtěl krolla, ale pak si řekl, že nebude extremista 🙂 ). Rozhodně přistupoval k magii živelně, až instinktivně … s živelnými následky pro blízké okolí. 😀

  19. Ďurova recenze na mz mě neodradila… Možná si to v průběhu tejdne přecejenom vystřihnu. Kapitán Amerika byla úsměvná letní píčovina – a taky jsem to přežil. Tohle na tom nebude jinak…

  20. Martin K. : Ech, osobně se mi Conan sice zamlouval (sice to není takové GP jako Tyrannosaurus:Zhouba Aztéků, ale co), nicméně s Kapitánem Amerikou se srovnat nedá…tam je kvalitativní rozdíl několika tříd. Už osoba padoucha je neporovnatelná, Red Skull vs obstarožní vagabund se srandovní maskou…a různých wtf momentů je v Conanovi skutečně nepočítaně. Pozor, tím nechci odradit od shlédnutí Conana, jenom nesouhlasím s tvrzením, že Cap byl úsměvná letní píčovina…trochu silná slova, zvlášť při srovnání s barbarským remakem 🙂

  21. Conan
    Upřímně, když člověk čeká letní slátaninu na dlouhé a horké večery, nemohl si přát (skoro) nic lepšího…krom Momoy, tomu v roli Conana nevěřím ani “dobrý den”…a nejen proto, jak podotkl Michal K. výše…BTW opravdu nevím, co Fenris myslel tím, že Momoa je Howardovsky věrnější, mám dojem, že jsem četl asi špatného Howarda.
    Neberu, že je Momoa lepší herec než Arnie (což asi není tak těžké), ale AS je opravdu uvěřitelnější, původní film je epičtější, kamera lepší a hudba? To se nedá srovnat. “Nový (C)onan 5/10 a jen proto, že z Thora po pěti minutách proklikáváníní filmem jsem začal klást otázku “Být či nebýt…” a potřeboval jsem si “spravit” chuť
    Doporučení – vymažte z hlavy název filmu a mohli byste se bavit…

  22. Fukar: literární Conan nebyl imho jen chodící hromadou svalů jako Arnie…tomu opravdu chyběla pružnost a hbitost, díky níž se Conan stal zlodějem. Momoa mi prostě do barbarské role sedne. To ale pochopitelně nic nemění na tom, že původní film je mnohem lepší 🙂

  23. Omlouvám se, trochu špatně jsem se vyjádřil – Conan samozřejmě nebyl “jen” chodící hromadou svalů, nicméně jako postava a charakter vyzařovala barbarství a severskou nezdolnost už jen svou fyzickou přítomností – a Momoa na to prostě nemá tělesné předpoklady – uvěřím mu mrštnost a obratnost, ale to je jen malá část Conana 🙂
    Momoa by pro mě dokázal přesvědčivě zahrát zoceleného aquiloňana, třeba i “veterána” odněkud z pomezí piktské divočiny, ale obrovský “divoký” barbar? 🙂
    Jinak si matně vzpomínám jako kluk na začátku 90. let, když i u nás začaly vycházet komiksy s Conanem, to bylo něco, Conan se všemy aspekty jeho (překvapivě) složité osobnosti…které halt asi žádný film nepřevede na sto procent…

  24. Správně 😀 Conan je takový Über-nadčlověk. Veškeré parametry na max. za hranicí lidských možností, žádná civilizovaná změkčilost. Přitom morální (v tom nejlepším jednoduchém provedení), čestný … prostě ukázkový alfa samec té nejvyšší kvality 😀
    Je ale fakt, že Kull mi byl bližší (myšleno literární), byl to takový přemýšlivý typ. 🙂

  25. Michal K.: S takovými fyzickými parametry aby hrál Conana některý z bratří Kličků nebo tak někdo:-D

    Silně OT: V jedné naší kampani jsme měli barbara člověka, vysokánskýho a udělanýho chlapiska, s překvapivě vysokou dávkou zdravého selského rozumu. Občas se nám vymykal z ruky, když se chtěl sázet, občas dělal ostudu ve městě, když toužil po “domácí stravě”, ale nakonec skončil šťastně a spokojeně jako majitel hospody. Prosperující!

  26. Obhajoba klišé
    To by mě zajímalo, co zklamaní diváci od nového Conana vlastně čekali? Je to přesně taková béčková ptákovina jako ten starý. Starý měl skvělou hudbu a bylo to hlavně a především ve své době něco nového a neotřelého. Praotec žánru. Dnes nostalgická záležitost.
    Arnold působil celkem charismaticky, ale to bylo asi tak všechno. S howardovským Conanem neměl absolutně nic společného, nebo jsem taky četl špatného Conana. Jason Momoa proti tomu splňuje charakter téměř absolutně, to mi prostě nikdo nevymluví. Nemluvě o tom, že bylo v každé scéně vidět, že je nejméně o hlavu větší než ostatní. A o další nafouklou gorilu se svaly i tam, kde mají všichni ostatní pajšl, bych už znova opravdu nestál.
    Jinak je nový Conan taková relativně příjemná letní blbina. Průměrně natočená s mizerně sestříhanými akčními scénami a velmi pěkně vypodobněnou Hyborií. Nijak zvlášť mě ničím neurazila, ale ani nepřikovala do sedadla. Hromada klišé a předvídatelný děj, ale to jsem taky vcelku čekal. Prostě fajn na podívání, snad i na další podívání, ale revoluce v heroic fantasy se (po Solomonovi Kaneovi) bohužel opět nekoná.
    Nicméně mě se fantasy filmy líbí, takže jsem se prostě bavil. Podobným náturám doporučuji ke shlédnutí, ale netřeba chodit na 3D. V hromadě akčních scén je to zbytečnost.

  27. Je Momoa dost “conanovitý”?
    Jen bych si dovolila podotknout, že Jason Momoa je vysoký 1.97 cm (o 3 cm méně než Vitalij a o 6 cm méně než Vladimir z dua bratří Kličků), zatímco Arnold Schwarzenegger dosáhl na 1.88 cm 🙂

    Takže fyzicky na toho Conana má. Kromě toho působí docela inteligentně, jak by se taky u Howardova hrdiny slušelo, a v žádném okamžiku není směšný – což se o Arnoldovi nedalo říci (i když to bylo šikovně zabudováno do role).

    Záchvat berserkovského vyrtžení má Conan u Howarda minimálně v povídce “A zrodí se čarodějka!

  28. Tak na starém Conanovi se mi líbila ta “nemegalomanská” zápletka. Žádný superzničující artefakt (Red Sonja), žádný démon (Kull) nebo bůh (Conan Ničitel). Takové příjemně ” ” “uvěřitelné” ” ” (s mnoha uvozovkami). Přízemní, špinavé. Prostě nějaká sekta, pomsta, … opravdová S&S proti epic-fantasy.
    Mimochodem, po shlédnutí originálního dvd jsem zjistil, že v českém dabingu rovnou vyhodili scénu, kde Arnie pronášel filozofickou úvahu. 🙂 To kdyby použili na Tulsu, tak film končí bez sekání hlav. 😀 Ano, myslím tu debatu s borůvkami. :))))))

  29. conan
    No jo, Momoa se mi líbil v hře o trůny, tam fakt seděl, ale v roli conana jsem si ho nedovedl představit. A bohužel, nedovedu dál. Musel jsem si pustit starýho Arnolda abych si spravil chuť. No a víte co? Zdál se mi lepí než dřív. Skoro dokonalý.
    No, nikomu tu novou akčňárnu neberu. Ale poetika Milliusovy verse naprosto vítězí.

  30. to raceka
    Nic proti Arnoldovi, jednoznačně je první Conan kultovní pecka. Ale druhý conanovský film s Arniem už za moc nestál – a troufám si tvrdit, že byl horší než restartovaný Conan s Momoou přes všechna jeho negativa.
    Jenže když si vezmu původního Howardova Conana, tak Momoa je mu typově (i herecky) blíž. I v tom zmršeném restartu se mihly tóny klasického fantasy světa, jak vypadal, než ho infikovaly některé primitivní vyprávěnky.
    Když si člověk dosadí Momou-Conana do povídek a knih howardowského kánonu, zapadá do nich perfektně. Conan byl inteligentní, vůbec ne tupý svalovec, a některé peripetie v ději těhle příběhů – proč z nich, u Croma, nevycházejí scénaristé nové verze?! – si žádají pružnější herecký projev.

  31. to Fy
    Jistě, souhlas, druhý Conan je skoro k nekoukání a zachraňuje ho jen ta hudba … No a Momoa vypadá docela dobře, souhlas. Ale u mě je blíž knižní předloze opravdu ten Arnold. Já ho tak tam prostě pořád vidím, když si to čtu.
    No a s tou inteligencí, Arno má dvě vysoké a i jako guvernér nebyl nejhorší. A jistě budeš souhlasit, ten svět Milliuse byl prostě nepřekonatelný.
    Ale vše je názor. Přece se nám všem nemůže líbit všechno, ne? Já zažil doby, kdy se odlišný názor trestal. No a sovětšké filmy byly opravdu vždy nejlepší.
    Jo, a shodou okolností jsem viděl Conana v ruštině. A do toho kina vyrazím, ne že ne. :-))

  32. to racek
    Taky souhlas – myslím, že v hodně věcech jsme za jedno :-))
    Člověk má své představy o tom, jak by měl literární hrdina vypadat. Mně se Arnold jako Conan nikdy nějak extra nepozdával, bohužel. Ovšem první filmový Barbar Conan ano! Millius dokázal to, co po něm nikdo… až na Jacksona.
    Ani Momoa není můj typ, ale blíží se víc tomu, jak jsem si Cimmeřana představovala – napřed byly knížky, pak teprve film, takže možná v tom je zakopaný pudlík.

    Co se týče inteligence, je známo, že s hereckým uměním nemá nic společného (totéž charakter, prosím). Jedno z největších hereckých dřev Dolph Lundgren (i když jako He-Man byl roztomilý), disponuje nejen tuplovaným vysokoškolským vzděláním, ale taky jedním z nejvyšších IQ mezi hollywoodskými stars.

    Právo na vlastní vkus a úsudek je nejen svaté, nýbrž přímo nutné 😀 Kéž tedy nového Conana přežijete ve zdraví a beze škod.

    BTW – tu a tam ruské/sovětské filmy taky nebyly úplně marné, i když mívaly tendence k zdlouhavosti. 😉 A třeba Chladné léto 1953 byl špičkový akční snímek…

  33. to Fy
    dnes se na ruský film, zejména válečný i historický, rád podívám. No a pohádky, takový Ilja Muromec … ale thdy jsem se školou chodoli jen na ty budovatelské…

  34. Checht
    Tak jsem to viděl.

    Doufal jsem, že to bude jinak, ale jediné, co na tomhle snímku fungovalo, byl Momoa. Kdyby existoval pouze on, pouze Conanova postava, kterou ztvárnil, a ne ten scénáristický a režisérský průser kolem, bylo by všechno v pořádku.

    Takto je bohužel všechno v prdeli.

    Naprosto žádná logika děje nebo chování postav (C. vyhrožuje blbečkovi na koni, že za ním půjde do pekla, ten se otočí, aby ujel – barbar po něm nehodí meč, aby třeba se sejmul koně, ale chopí se ženy, kterou nikdy neviděl, a teprve potom se ho vydá pronásledovat – svrhávání kamenů kvůli osvobození otroků – incestní narážky mezi Zymem a jeho dcerou).

    Přecházení z noci do dne v rámci prostřihu jediné scény (přepadení barkasy zymovými muži na pramici).

    Naprosto nepochopitelné změny prostředí, v němž se postavy pohybují (C. a T. vystupují z lodi na pobřeží, políbí se, v příští sekundě si to rozdávají na seníku pod skalnatým převisem a když se jde T. ráno projít, je během půlvteřiny v hlubokém lese).

    K zeblití směšné náhody (T. v lese okamžitě zajmou zymovy jednotky – Zym se utáboří se svojí pojízdnou lodí – wtf?- pod útesem, na němž je zrovna postavený starý katapult).

    Zbytečné postavy (černoch na lodi, zloděj).

    Nevyužitý potenciál (Zymova lovecraftovská maska), zbytečné scény (chobotnička v Zymově městě). Ten císařák na bojišti byl eště docela vtipnej, to uznávám.

    A finální souboj, samozřejmě, z opakovačkou jak ze lvího krále (ďuro zmínil Leoneho, ale toho tu ve spojení s tímhle hovnem nemám žaludek na to špinit), kde to eště Zym musí pro méně vnímavé (čti naprosto postižené) diváky pro formu vysvětlit.

    Nevim, jestli Nispell ten scénář ani nečet, nebo natáčel film poslepu, ale takhle nefunkční celek jsem snad ještě neviděl. Kromě remaku Souboje titánů, ten byl, pravda, ještě horší. A samozřejmě, na scénáři pracovali tři lidé, kteří by měli v rámci pokání vrátit honoráře a zabodat si propisky do genitálií. I dyslektická, negramotná holčička bez hlavy by za deset minut a příslib zmrzliny dokázala vymyslet lepší příběh než tento.

    Jestli se chcete dobře pobavit, jděte do kina. Já u toho řval smíchy.

  35. Tož já si počkám na DVD, protože od čtrnáctidenního kojence si do kina neodskočím; nicméně jako závdavek jsem si doma pustila originálního Conana (nadvakrát, 50 minut jeden den a zbytek druhý den, víc času mi obě děti naráz nespí) a musím říct, že párkrát jsem zařvala smíchy taky. Třeba jak zlodějka zpoza sloupu do světla napřed nastrčí koleno a sexy stehýnko a pak až se podívá, kdo je na ulici… ale jinak to bylo jak návrat do dětství, kdy filmy byly FILMY, Arnolda v hambatých scénách sem si užila víc než když mi svého času rodiče zakrývali oči, naprosto mě rozsekala scéna s knězem (v hlavní roli roucho) – odvolávám, že Arnoldův Conan všechno řeší mlácením (pravda, on toho kněze nakonec taky praštil, ale že ho napřed pohotově svede, by mě nenapadlo:)), uslintávala jsem z “carmina burana” soundtracku, záporák byl parádně zápornej a nutno podotknout, že Conanovi udělal dobrou službu dabing Pavla Soukupa (byl to on, že jo?), protože dodal tu správnou dávku herectví do Arnoldovy lehké topornosti (doporučuji srovnat scény “What´s best in life” v originále a v dabingu).

  36. Arnold
    Momoa byl rozhosne lepsi conan nez arnold a ohledne tech reci ze na barbara vypada arnold vic nez Momoa doporucuji si pustit dil best films horror ( nechapu proc se to tak jmenuje kdyz o samotnych filmech jako takovich tam toho moc neni ), ktery se zabyva prave arnoldem a kde rikaji ze diky tem jeho svalum nemohl v tom filmu ani sermovat a proto tam stim mecem macha jak se sekerou 😀 ( nechapejte me spatne ja ten film miluju, ale tak to proste je ). jinak k novemu Conanonvi neni to tak spatne a rozhodne doporucuji na to jit ve 2d protoze ve 3d je to o stupen horsi film a podle me i dusledek toho ze to ma tak spatne odnoceni ( byl jsem na obou projekcich ).

  37. Conan
    Absolútne nesúhlasím s recenziou. Podľa mňa sú to KYDY !!! Tento Conan je správna S&S fantasy. To čo fanúšik žánru chce a očakáva aj dostane !! Odo mňa 10/10 !!

  38. No, tak po kině
    druhý zhlédnutí s mou drahou, no, … nechci nikoho urazit … bylo to prostě hrozný… Ten Momoa se tam dost snažil, potenciál hoch má, ale s tímhle se nedalo fakt nic dělat.
    Nelogické, roztrhané, přitom tempo zběsilé když nebylo kam spěchat a naopak … v kině nás bylo jen pár. holt se asi kvalita projevila. I ten nepovedenej Conan ničitel byl o 100% lepší.
    Ufff. Asi si budu muset spravit chuť Arnoldem.

  39. moje hodnocení
    upřímně, kdyby po na posledních deset minut filmu vypli proud, byl bych odcházel k kina s větším nadšením. Nový Conan až skoro do konce dokázal držet jakous takous hranici primitivně napsaného, béčkového splatter filmu, ve kterém se bouchají mečem po hlavě a pózují v drsných (a roztomile nesmyslných) pozicích.
    Bohužel, děj jako takový připmíná splácaninu amatéra první kategorie, které učím na dílnách tvůrčího psaní. Úvod dobrý, střed filmu pořád dobrý, konec je nelogická splácanina, nedotažení jakéhokoliv nápadu a ohavná destrukce celého filmu doslovným pádem do propasti. Useknuté a odfláknuté.
    Hudba je příšerná, v tom má Pepa absolutní pravdu. Nelogická, pitomá, rušivá a nevhodná.
    Jason Momoa je pro mě lepší Conan, než Arnold – taková divokost v lehce podmalovaných očích zaujme, méně svalů a drsnější postoj s mečem válcuje exguvernéra na celé čáře. Tomu fakt šel jenom ten Terminátor.
    Když to tedy shrnu, tak kdyby nebylo konce, z filmu je příjemný krvavý béčkový snímek, který si na nic nehraje, a který věrně adaptuje jednoduchost Coanových prvních povídek. Tam skutečně nešlo o nic jiného, než film zobrazuje. Kdyby nebyl scénárista debil a udělal lepší konec, než podprůměrný amatér, filmu bych se nebál dát 60% a nesrovnával ho s původním Conanem jenom kvůli té zpropadené hudbě. Takhle si film podřezává větev sám pod sebou a kvůli pitomému konci i benevolentní divák přestane tolerovat idiotské nelogismy, kterých je ve filmu hodně, ale dají se přejít.
    Pro mě tedy 40%, jen za krásné vizuální zpracování Hyborie.
    Ale na nový Souboj titánů to nemá, to je opravdu zatím megaskrávovina na entou, kde ne je rozpočet toho filmu plus celosvětové tržby.

  40. Passa – prosperující hospoda,
    Barbar s prosperující hospodou – nemáš na mysli plzeňskej klub “U starýho psa”, zvanej podle majitele “U Conana”?

  41. Conan
    Arnold vs Momoa
    Z mého pohledu se Momoa přibližuje Howardovu Conanovi leda tak výškou (193 cm) a to prostě nestačí. V jedné ze svých povídek (Za Černou řekou) se Howard doslova zmiňuje o objemu Conanovy paže, jež se měla vyrovnat stehnu pruměrného muže. Momoa je na tuto roli jednoduše příliš subtilní. Arnold v tomto směru ovšem vyhovuje dokonale, svým zjevem, ostře řezanými rysy dobře ztělesňuje auru síly a výhružnosti. Také typovo daleko lépe odpovídá Keltum, kteří v howardovské vizi světa (viz Nemedijské kroniky) o mnoho tisíc let později vzešli z Cimmeřanu, než Havajec Momoa. Jen škoda těch černých vlasu a rovně zastřžené ofiny….

  42. Nový Legend of Conan
    Podle mého názoru byl poslední film z Momoou spíše průšvih. Je jasné, že srovnávat Arnolda s ním v podstatě nejde, ale mohli do filmu aspoň vybrat někoho kdo se mu trochu blíží, aby to bylo uvěřitelné. No nic uvidíme jak se rozjede nový film:”Legend of Conan”:http://barbarconan.cz/legeng-of-conan-2015/

Zveřejnit odpověď