Captain America: Návrat prvního Avengera

Odvážný muž hvězd a pruhů se vrací – a rozhodně ne na štítu, nýbrž s ním! Jak si vede zřejmě nejpatriotičtější superhrdina ve své druhé sólovce?

Cap

Není žádným tajemstvím, že Návrat prvního Avengera vychází ze skvělého komiksu Eda Brubakera Zimní voják, v němž Captain narazí na protivníka, který důkladně prozkoumá hranice jeho fyzických i psychických schopností. Přesto si čtenáři komiksu můžou oddychnout – některé zvraty sice již vědí, zápletka s tajemným Zimním vojákem je naroubována na zcela nový příběh.

Filmu předcházející tvrzení režisérů, bratří Russoových, o propojení komiksově akčního spektáklu s politicko-špionážním thrillerem á la sedmdesátá léta se ukázala jako pravdivá, ba co víc, propojení je to úspěšné, organické, fungující a líbivé. Návratu prvního Avengera tak rozhodně nechybí třeskutá eye-candy akce, tak jak ji umí snad jedině Marvel, zábavnost a vtipné dialogy. Ty jsou však oproti ostatním blockbusterům studia notně omezeny na „úkor“ hlubšího scénáře. Teď totiž přichází to hlavní: Captain nám dospěl.

Je to tak. Z nejpatetičtějšího komiksového superhrdiny je najednou chlap, kterého člověk musí brát vážně. Steve Rogers pochybuje o svých činech a o dobrých úmyslech organizace S.H.I.E.L.D., která se chystá zprovoznit zařízení, jež dokáže eliminovat riziko ještě dříve, než vůbec nastane. Což Kápovi, muži mimo čas, který zažil podstatně nevinnější časy, a proto má právo a možnost řádně kritizovat moderní časy, rozhodně nevonní. „Za nás býval trest až po zločinu,“ říká Nicku Furymu v jednom z dialogů.

Velice brzy se stává S.H.I.E.L.D., Nick Fury a Captain cílem komplotu. Fury je zneškodněn podivným vojákem s kovovou paží a nadpřirozenou rychlostí i silou, Captain považován za zrádce. Proto musí na vlastní pěst (tedy, s doprovodem v podobě Black Widow a nového parťáka Falcona, bývalého mariňáka-paragána se specializací na kovové perutě) vypátrat, kdo mocnou organizaci infiltroval a stojí tak za celou konspirací.

Odpověď leží v minulosti hlouběji, než by byl rád.

Chválit dynamiku filmů od Marvela je jako nošení trinitrotoluenu do ohně. Návrat prvního Avengera má však oproti svým parťákům jasnou nadstavbu – snad poprvé se v něm hraje navážno. Jaký rozdíl proti pohádkově naivnímu Thorovi či puberťácky rozpustilému Iron Manovi, jehož tón se následně přenesl i na Avengers.

Příběh, ač je vyprávěn těmi nejtradičnějšími hollywoodskými postupy, snad jen s výjimkou několika málo flashbacků umocňujících emocionální dopad závěru, skutečně nenechá vydechnout, za což může nejen skvěle nastolená atmosféra dusivé konspirace, která musí v době facebooku, cílených reklam a prakticky obchodu s informacemi o lidech polechtat paranoidní strunu i vám.

Druhým – neméně ohromným – kladem jsou postavy, respektive jejich vztahy. Pokud pomineme trojúhelník Thor – Loki – Odin či milostné páry marvelovských příběhů, vzácně jejich interakce nějakým způsobem posouvají děj. Kromě Captaina samotného dostávají více prostoru i Nick Fury a Black Widow, a zatímco konfrontace s Furym vyvíjejí Rogersovu nedůvěru v S.H.I.E.L.D., dialogy s Black Widow poukazují na jeho problém adaptovat se jedenadvacátému století. Když se proto ozvou stíny minulosti, je to pro Kápa těžká zkouška.

Nutno dodat, že se postupně vypracovává v nejzajímavější a nejsympatičtější postavu svého univerza. S novým bojovým stylem, zahrnujícím nejen ofenzivnější používání štítu (i třeba jako beranidlo), ale i mix efektivních a efektních bojových umění, rozhodně nepůsobí jako nebožáček, který svým kolegům může akorát tak dobře rozkazovat. Naopak – tentokrát mezi nimi jasně vyčnívá. Po akční stránce šlape Návrat prvního Avengera na výbornou. Ostatně, přesvědčit jste se mohli i prvními deseti minutami filmu, které někdo vypustil do internetového světa. Pokud jste je stihli zhlédnout dříve, než došlo k jejich stažení.

Snad se s novými vedlejšími postavami příběhu budeme setkávat i do budoucna, nejen Falcon a jeho herecký představitel Anthony Mackie by si to za své skvělé akční scény zasloužil. Ostatně, takový Brock Rumlow (Frank Grillo) je teprve na začátku své lotrovské kariéry a do budoucna by měl Captainovi zatápět pod přezdívkou Crossbones. A jestliže jste po dvou filmech se Stevem Rogersem měli stále pochyby o Chrisu Evansovi, v Návratu prvního Avengera je snadno rozmlátí nejen svou řádně nabušenou muskulaturou.

Odhlédneme-li od drobných nelogičností typu „mračna kulek, kterým se hrdina snadno vyhýbá“ (jimiž ovšem překypuje naprostá většina dnešních blockbusterů), není toho moc, čím by vás mohl druhý Captain – pokud holdujete komiksovým superhrdinům pobíhajícím po plátně – zklamat. Mezi marvelovskými druhými díly prozatím drží jasný primát (což není divu, Iron Man 2 a Thor 2 rozhodně nejsou žádné pecky) – a dost možná i mezi všemi ostatními Marvelovkami.

Zároveň je však i nejlepším akčním filmem několika posledních let (zhruba od indonéského Zátahu z roku 2011). A to už je co říct.

Poznámky pod čarou

3D zbytečné

Český dabing nebrat

Počkejte až do konce titulků, post-titulkové scény jsou hned dvě – a obě za to počkání stojí.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Sakra, to upozornění přišlo pozdě :o) Nemohl by někdo ve stručnosti nastínit, co bylo v té druhé potitulkové scéně? :o) Případně jestli se nefláká někde na netu… ale tak brzy asi ne, co?

  2. Tak nic, pardon :o) Už jsem si to našel a zjistil jsem, že jsem tu druhou scénu viděl. Nějak mi asi uniklo, že ta první byla potitulková :o)

  3. Raději nekoukat podruhé
    Komiks Zimní voják miluji, ergo velice jsem se těšil a nevýslovně bál, jak to Holywood zprzní. A co si budeme povídat, zprznil, jenže…. Od první chvíle, co se rozjel film jsem se ani na chvilku nenudil. Režisérovi se podařilo natočit vcelku žánrově čistou akční střílečku starou jak Silvestr Stallone, ale ono to funguje – chlapy s velkými kvéry, ženy s velkými… kvéry, sem tam nějaký ten vtípek a do toho se slibněrozjíždějící děj. Jenže, když jsem šel z kina, film se mi rozležel v hlavě a to byla chyba.

    Pozor, budou tu spoilery!
    V tomto filu rozhodně neplatí, že když tam jsou náckové, tak je to dobrý film. Vlastně děj je úplně brutálně znásilněný, zmagořený a šílený. Vcelku jednoduchá zápletka s problémy Prvního Avengera zapadnout do 21 století byly natočené dobře, jenže pak se tam začal vysvětlovat a děj a já zpětně nevím, zda plakat, nebo se smát.
    Kdybychom vyškrtli nácky, na takto podaný děj by to vliv nemělo (stačilo to nechat na tom náměstkovi shiledu)
    Kdybycom vyškrtli Zimního vojáka, na takto podaný dej by to vliv nemělo. (stačil by jakýkioliv průměrný bijec, to že to je vlastně Bucky není tak znát, nota bene, když z malého hoška udělali filmaři rovnou dospěláka. Prostě ten vztah Bucky Kapitán filmaři zmrvili už v prním díle a teď nebylo na čem stavět).
    A kdybychom vypustili zimního vojáka, nedostali bychom se k prznění roku, kdy nacistié využívají sovětského supervojáka, aby jim pomohl převzít supertajnou americkou bezpečnostní agenturu. Nevím, co scénáristé berou za drogy, ale chci je taky!

  4. to Shadowulf
    Pozor, asi lehký SPOILER :o)

    K tomu superprznění – já to pochopil tak, že Hydra je nadnárodní organizace, takže tam nejde o to, jestli jsou to Němci, Rusové nebo Američané, jsou to prostě lidi, kterým jde o nadvládu nad světem, k čemuž se nejvíc přiblížili za nacistického Německa. A potom teď v tomhle novém filmu :o)

Zveřejnit odpověď